PHP vs Microsoft ASP.NET

Што е подобро?

  • PHP

    Гласови: 25 49,0%
  • ASP.NET

    Гласови: 26 51,0%

  • Вкупно гласачи
    51
Статус
Затворена за нови мислења.

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Најдов една доста добра споредба, за жал е на англиски јазик но на тие што ги интересира сигурен сум дека не е проблем јазикот :)

Прочитајте ја па ќе дискутираме


PHP versus Microsoft ASP.net – A Straightforward Comparison
Jason Sexton

I do ask that you read this article with an open mind, and consider that it is quite possible that PHP is no better or worse than ASP.net. I have become weary of the whole PHP is superior to ASP.net debate. I believe after reading you may find that ASP.net has a lot to offer you as a developer, maybe more so than PHP.
We as business persons evaluate technology based on its merits, not on what software vendors claim. We look at the nuts and bolts of the technology and what it can and can’t do. This article should not be construed as PHP bashing, it is far from that. What it does is debunk several PHP myths and shows that ASP.net can do what PHP does and then some. If PHP could do what we needed, we would of course use it. However ASP.net does what we need and therefore we use it.
I have been polling website owners as to why they prefer PHP or ASP.net hosting. Most of the answers that I have been getting are: PHP hosting is cheaper, PHP programming tools are free, PHP is more secure, and PHP is faster.

PHP IS FREE
Being that it is Open Source you can develop PHP applications for free. You can say the same thing for ASP.net. The ASP.net extensions are free for every operating system Microsoft produces from Windows 98 on up. Microsoft provides a free ASP.net editor called Visual Web Developer 2005 Express Edition available as a free download on http://www.asp.net/. You can also download ‘starter kits’ to use with the free developer environment that Microsoft provides, there are some very good starter kits to help you get started developing on ASP.net. The free starter kits include: Small Business Site (portal) kit, DotNetNuke Portal, Personal Website, PayPal store starter kit, Club Website, Job Listings Site, Media Library, Time Tracker, and Classifieds Website starter kit. The starter kits are ready to run and you can use the free developer environment to further enhance them. Not only does Microsoft provide a free development environment that is very similar to its older brother Visual Studio 2005, they also provide free development environments for C#, Visual Basic, C++ and J#. You can even download SQL Server 2005 Express for free to develop database applications. Click here to visit the Visual Studio Express website. All FREE.
Score: PHP 1 – ASP.net 1

SUPPORT
PHP is user supported open source, however it can take time for updates and fixes to be released. ASP.net one central support for the product, timely updates, extensive documentation, and software development kits (SDK’s) available for every version of ASP.net. Granted that publicly available PHP applications typically get fixed more quickly, often within days, the language itself still takes time to be updated. It depends on the development team for the most part with either language how fast an application gets ‘fixed’.
Score: PHP 0 – ASP.net 1

LANGUAGE AND DEVELOPMENT
The PHP language is archaic and many times cryptic; the language itself hasn’t been updated any more than PERL has. With ASP.net you have several choices for the development languages being used. You have VB.net, C#, J#, C++, and more. These languages are far easier to use than PHP and C# in particular is not only highly regarded for its elegance but is one of few languages to meet international information technology standards. All of the ASP.net languages can be compiled and run under the same ASP.net extensions without any modification. Choose your language and go. Each new version of ASP.net adds new features and libraries that can be used free of charge. The languages and ASP.net extensions are constantly being enhanced and new features that help developers are being added with each version. Best of all Microsoft is footing the bill for all of the development, documentation and support.
You can run applications developed for ASP.net 1.1 on 2.0 with little or no issues at all. You don’t even need to recompile, just change the extensions version in IIS, restart IIS and you are running on the newer version of ASP.net. Have you tried running your PHP 3 or 4 applications on PHP 5 lately? You will be busy rewriting much of your code to get the older versions of your application to run on PHP 5.
Score: PHP 0 – ASP.net 1

SECURITY
Many people lay claim that PHP is more secure than IIS/ASP.net. Are you aware that IIS 6 has been around for more than three years has never has had one single critical security vulnerability (as of May 2006)? There are many studies published that support this, and they aren’t written by Microsoft. In version of PHP prior to 5.2.2 (Announced Friday may 4, 2007) there were 11 security vulnerabilities announced at scunia.com for PHP 4.4.x and 5.2.x. Scunia shows 4965 PHP vulnerabilities (all versions), 400 Apache vulnerabilities (all versions) compared to only 46 for IIS (all versions) and 14 for ASP.net (all versions). Scunia is a security advisory company that also offers security information and tools. They are quite impartial and only report what they and others find.
PHP does have a good security model; however security is only as good as the programmer’s skill that writes the application. Same thing for ASP.net, however ASP.net does provide quite a few built-in security features that help developers write secure code right out of the box. Inherently ASP.net does allow you to write secure code without having to be a security guru.
Score: PHP 0 – ASP.net 1
SPEED AND EFFICIENCY
Granted PHP is fast, so is ASP.net. However, while ASP.net is compiled and loaded into memory as intermediate binary code, PHP is always interpreted at run-time. Both when properly written can be blazing fast and scalable.
Score: PHP 1 – ASP.net 1

HOSTING COSTS
I have researched quite extensible and have found ASP.net hosting to be on par with PHP hosting. I shopped around for on both ASP.net and PHP and you can get decent hosting regardless of the language. I did find several expensive hosts, however their pricing was high for both PHP and ASP.net. Prices for either ranged from $3.95 on up.
Score: PHP 1 – ASP.net 1

FINAL SCORE:
PHP 3 – ASP.net 6
I have come to the conclusion and for the most part the myths of the PHP vs. ASP.net are more personal opinions of a users preferred language more so than PHP being superior to ASP.net and vice versa. Each has its virtues. I do think though that ASP.net has an ‘edge’ because much of what you can do is built-in. This reduces code writing because you can draw from the ASP.net libraries that are already installed on the system rather than having to search for publicly available libraries, or worse yet, reinvent the wheel each time you add functionality to an application. If you are an entrenched PHP user, I challenge you to give ASP.net a try. I believe you will find that overall it’s as good as or better than you imagined. I try not to lock myself into one technology, if I have a need to use something other than ASP.net I will. The point is that you use what you have need for, not because everyone tells you the language is superior, or better, or whatever. Don’t put down what you haven’t tried.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Работам АСП.нет веќе три години. Кога почнав веднаш се откажав. Со појавувањето на 2.0 верзијата пак се вратив, со гледање на неколку видеа и туторијали лесно ја сватив суштината на АСП.нет и многу лесно се надградував. Не би го заменил за ништо, бидејќи е лесен за учење и можиш да направиш страшни работи со многу малку познавање на позадински јазик. Единствена маана е тоа што се високи цените на некои контроли кои ги нудат некои фирми, но со излегувањето на 3.5 верзијата се намали потребата од користење на некои од тие контроли.
Јас го препорачувам АСП.нет.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
За старт, Dr_ViRuS ќе те убие. :)
За ова, со php и немам некакво искуство, не ми дошло прилика јеби га, да се надевам во скоро време.
За ASP.NET имам прилично добро мислење. Ми дава флексибилност на длабочината на кодот во смисол да можам да пукам хардкод интерфејси, содржини и фукнционалности во самиот C# код, а од друга страна без рецка код да изградам солидна страна. Добриот микс од овие две работи, чуда прави.
Имам пробано во Java да изградам web апликација, не е воопшто piece of cake и се откажав од вакво blowjob учење. Се чувам за некои послободни времиња.

Ениуеј, ај ќе лупнам една анкета овде, да видам што мисли јавноста. Нема љутиш deX?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Не да е пристрасна споредбава од сателит се гледа.

Незнам од кај да почнам, ај од почеток.

1. Да не беше PHP free и со таква слобода и брзина каква што има PHP, Microsoft никогаш немаше да понуди FREE верзија т.е. Express edition.
PHP IS FREE - true
Score: PHP 1 – ASP.net 0


2. Поддршката кај PHP e солидна со оглед дека имаш огромна дикументација и корисничка база, неможеш чекор да направиш на интернет да не најдеш некаков tutorial. Супортот на Microsoft е одличен.
SUPPORT
Score: PHP 1 – ASP.net 1


3. PHP е едно чудо од технологија и колку повеќе навлегувам толку повеќе ја сваќам неговата моќ. PHP 5.0 e објектен со скоро сите нишани на еден обејкетен јазик. Со оглед дека можеш да бидеш и почетник и професионалец PHP ти овозможува да ЈА СРАБОТИШ РАБОТАТА, дали кодот ќе ти биде почетнички т.е катастрофа или ќе биде одлично напишан, скалабилен и објектен тој ЌЕ ФУНКЦИОНИРА.
LANGUAGE AND DEVELOPMENT
Score: PHP 1 – ASP.net 1


4. Безбедност, хмммммм, мислам дека нема ни да дискутирам тука. Само една напомена авторот убаво напоменува Microsoft нема проблем од Мај 2006. Microsoft имаше лоша платформа, затоа и Linux, Apache, Mysql и PHP, држат толкав дел од пазарот, едноставно беа далеку побезбедни и тоа долго време. Сега во поглед на сигурност се нерешено.
SECURITY
Score: PHP 1 – ASP.net 1


5. Брзина и тука се исто.
SPEED AND EFFICIENCY
Score: PHP 1 – ASP.net 1


6. Ова е невидена лага, повелете и побарајте па ќе се уверите сами.
HOSTING COSTS
Score: PHP 1 – ASP.net 0


FINAL SCORE: PHP 6 – ASP.net 4

Edit:
7. Најверојатно намерно заборавено, PHP е мултиплатформски, работи на Linux, Windows, MacOSX, Solaris, FreeBSD и други униксоиди. Единствен порт сега засега на ASP.NET е со Mono платформата и е суште килаво решение за жал.
Не ми е јасно само зошто Microsoft го стандардизираше C#.
Multiplatform
Score: PHP 1 – ASP.net 0



FINAL SCORE: PHP 7 – ASP.net 4

 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
За старт, Dr_ViRuS ќе те убие. :)
За ова, со php и немам некакво искуство, не ми дошло прилика јеби га, да се надевам во скоро време.
За ASP.NET имам прилично добро мислење. Ми дава флексибилност на длабочината на кодот во смисол да можам да пукам хардкод интерфејси, содржини и фукнционалности во самиот C# код, а од друга страна без рецка код да изградам солидна страна. Добриот микс од овие две работи, чуда прави.
Имам пробано во Java да изградам web апликација, не е воопшто piece of cake и се откажав од вакво blowjob учење. Се чувам за некои послободни времиња.

Ениуеј, ај ќе лупнам една анкета овде, да видам што мисли јавноста. Нема љутиш deX?
Ајде не коментирам си гласав за пхп
нема да коментирам многу бидејки за асп не смејам да коментирам од X причини

Само два збора ќе кажам
ГУГЛЕ YAHOO

Инаку вака оде

пхп

бесплатно моќно цела дукементација мулти платформа
(статистика на негова страна ) примери има многу

Со комбинацијата php + javascript + mySql = Бесплатна развојна околина
трошоци 0
пхп Ако нешто не ти се допаѓа можеш да го модифицираш:pos2: тоа
го заборавивте

Инаку сите што го сакате асп го сакат поради RAD
море сакам да знам секоја линија од кодот што работи
ако треба и дупло време ќе истрошам
( една мала "тајна" php има многу бесплатни класови )
И ако ми е дојдело до RAD има delphi for php:vozbud:
А дали некој размислил:uvo: за баговите во компонентите на асп:nesum:

Едно прашање доколку би седнале во NotePad што ќе користите асп или пхп?

П.С
Нај шемa ми е сајтот на канал 5 кога ќе напише System.OutOFmemory .net version 1.XXX

ASP корисници погледни http://video.codegear.com/php/hello/hello.html
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Не да е пристрасна споредбава од сателит се гледа.
Ама и ти си пристрасен малку, нели? Ајде признај :)

1. Да не беше PHP free и со таква слобода и брзина каква што има PHP, Microsoft никогаш немаше да понуди FREE верзија т.е. Express edition.
PHP IS FREE - true
Score: PHP 1 – ASP.net 0
Можда е причина, ама поентата е што денес има слободна варијана. Историјата баш многу и не ме занима.

4. Безбедност, хмммммм, мислам дека нема ни да дискутирам тука. Само една напомена авторот убаво напоменува Microsoft нема проблем од Мај 2006. Microsoft имаше лоша платформа, затоа и Linux, Apache, Mysql и PHP, држат толкав дел од пазарот, едноставно беа далеку побезбедни и тоа долго време. Сега во поглед на сигурност се нерешено.
SECURITY
Score: PHP 1 – ASP.net 1
Мајкрософт губеше од општо прифатениот комплекс и одбивањето на неговите продукти. Се доби еден вид на рецесија кај нив на база на некористењето на нивните околини и на веќе како дефултниот (е ајде де) масовен код за градење било какви апликации и одбивање на RAD. Важеше и сеуште по некое непишано правило важи (а јас нормално не се согласувам) дека она што е бесплатно или покомплицирано за програмирање е подобро. Нема врска.
Ако сам како програмер не знаеш како да го направиш решението сигурно, не верувам дека околината ќе те спаси. Сепак, ASP.NET си има вградени механизми за некои познати упади вклучувајќи го инџекшнот.
6. Ова е невидена лага, повелете и побарајте па ќе се уверите сами.
HOSTING COSTS
Score: PHP 1 – ASP.net 0
Е ова да, тука се согласувам. Дали е вака светскиот тренд не знам, ама овде да најдам асален .net сервер, треба мука.
Сепак пак ќе речам ова е последица на горенаведениот комплекс.

Ајде не коментирам си гласав за пхп
нема да коментирам многу бидејки за асп не смејам да коментирам од X причини
Порачувам рефразирање на ова.
пхп Ако нешто не ти се допаѓа можеш да го модифицираш:pos2: тоа
го заборавивте
Да, ако имаш живци и знање да навлегуваш во внатрешноста на работите кој некој друг ги смислил по сопствен филм.
Инаку сите што го сакате асп го сакат поради RAD
море сакам да знам секоја линија од кодот што работи
1. Да се повторам: Ми дава флексибилност на длабочината на кодот во смисол да можам да пукам хардкод интерфејси, содржини и фукнционалности во самиот C# код, а од друга страна без рецка код да изградам солидна страна. Добриот микс од овие две работи, чуда прави.
Можам да изградам апликација со ептен мало а може и никакво користење на RAD особините, а сиот интерфејс, содржини и функции да ги создадам преку C# или кој ќе ми текне.

2. Зошто тогаш едно 80% од дечкиве кои се фураат на PHP се залетуваат на готови скрипти. Да не речам и ти на пати.
А дали некој размислил:uvo: за баговите во компонентите на асп:nesum:
Ајде кажи некој.
Едно прашање доколку би седнале во NotePad што ќе користите асп или пхп?
Што има да седнувам во Ноутпад кога си имам супер бесплатна околина? Или ај ќе си ја правиме: се наоѓаш во пустина, со што ќе програмираш? :)
П.С
Нај шемa ми е сајтот на канал 5 кога ќе напише System.OutOFmemory .net version 1.XXX
Уф, сајтот на канал 5ката ми е еден од најидиотските сајтови. Колку е тежок еј, кои идиоти.

За PHP немам лоши зборови. Стварно. Гледам што решенија се прават со него, верувам дека е супер работа. Итс мај фолт дет ај донт јуз ит. :kesa:.
Ама ASP.NET-чето, не ми го напаѓајте. Ајде сега не, ама утре ќе ви постирам снепшотови од нешто што направив со едни колеги на факс, па ќе продискутираме за pros & cons. Окс?
Ај чирс.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Не коментирам за безбедноста на Асп и компонентите
Само едно ќе ти кажам мајкрософт плаќа фирми за да и направат компоненти 70% од компонетите на Live.com се направени од балканаска фирма.
Да работиш за оваа фирма е привилегии некој ја нарекуваат и секта (бидејки се е под конец)

А ти како иден инжинер треба работите да ги гледаш инжинерски

За програмирање во пустина имам предмет
Булева алгебра братче :D

А да живеам на пуст остров ќе бидам рибар :D
а за готови скрипти ќе ти пратам пп па види дали е готова (некој работи не се за јавност )

погледни ли го клипо
http://video.codegear.com/php/hello/hello.html
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
HsIlOmEdUs

Мислам дека не си искрен, 90% од сите ASP програме што ги знам не користат Express, сите имаат инсталирно и работат во VisualSTUDIO 2008 Enterprise.

Останатите 10% и така се hardcore и работат во се живо и диво што постои.

Инаку и во PHP можиш да работиш со таа леснотија, зами некој framework, сите се бесплатни, како на пример

http://www.cakephp.org/
http://codeigniter.com/
http://www.symfony-project.org/

ова се едни од подобрите, а има многу повеќе.


За тоа дека ASP е FREE неможам да се согласам, и башка се што е Express е ограничено во крајна линија, а PHP го имаш FULL во секоја верзија.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Борбата е прилично интересна. Резултатот е сосема неизвесен
Првин ASP водеше,
при крајот на полувремето, php направи серија и презеде убедливо водство.
На почетокот на второто полувреме, ASP со нови сили го декласираа php и повторно го вратија водството.
Се враќаме веднаш по рекламите.
:vozbud:
Уфилман сум малце.

Иначе, непристрасен коментар од моја страна: да, одлуката да се работи со ASP.NET е скапа. Од една страна за лисенцирање на продуктот, од друга страна за хостирање (барем овде во македонијата ни).
Сепак, можам со сигурност да речам дека голем дел ова може комплетно да се анулира со фактот дека ASP е повеќе RAD и трошковите за градење на ваква апликација како и времето потребно се драстично помали.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Знаев дека муабетов ќе тргне во погрешна насока и ќе се сведе на препукување. После кратко гуглање дојдов до интересни факти во споредба .NET и PHP кои ги направиле веб деволопери по некое кратко истражување.

The Top 10 Misconceptions

1. PHP is like an open source .NET.
You can't compare PHP with .NET. .NET is an application framework (an environment for building and executing applications) not a programming language; it's like comparing a truck to a road. PHP can, however,be compared to languages which run under .NET, such as ASP+ or C# (referred to as "Language.NET" here).
2. .NET is going to be the future of the Internet!
.NET is the future platform for all Microsoft technology -- it's not aimed solely at the Internet. In fact, it's likely to make its first big appearance on corporate Intranets, with Office.NET and .NET versions of existing Windows NT server software.
3. .NET is the best technology for building a Website.
Both PHP and "Language.NET" are viable solutions for Web building. Whether it's delivering a dynamic Web page generated from a database, sending an email, or interfacing with a payment gateway, both are perfectly capable. In assessing them as technologies for building your site, the only significant difference is the price. Try asking yourself "So how much does it cost to host this ASP.NET page I just wrote?"
4. PHP is not compiled, other than when it's interpreted at runtime, whereas .NET enjoys all the benefits of being compiled.
Here's news for the .NET crowd -- you've finally caught up! Microsoft's use of the word "compiled" in regard to .NET is not what a C++ coder would call "compiled". Zend, the corporate face of the PHP project, have been doing this for a while now with PHP Accelerator (for a free equivalent, try php-accelerator.co.uk). Unfortunately for Zend, they chose to describe what Accelerator does as "advanced caching" (read more on what Zend means by "caching"). For more technical detail, try this thread at SitePoint Forums.
5. ASP.NET has accountable support. PHP has none.
Apart from the support services offered by Zend (effectively PHP's creators), NuSphere, ThinkPHP and other corporations also provide support for PHP. You don't need it, thanks to the ever-expanding PHP community being what it is, but if your boss wants someone credible to blame, there's more than enough choice!
6. .NET supports multiple languages. PHP doesn't.
Try Java for PHP or the upcoming Python extension. Obviously this isn't quite the same as C# or J# but the point needs to be made -- PHP is very flexible, and offers useful solutions for the Internet. Don't expect to find yourself to be writing a successful Website in Cobol.NET -- it's likely each .NET language will eventually "tune in" to a particular type of application development.
7. Language.NET has superior object orientation.
For those who know PHP and its limitations, you may be amused by this .NET FAQ -- sound familiar? In fact with PHP 4.3 in the wings, it may be that PHP can claim superior OO support, when you consider that FAQ.
What is significantly different is "Language.NET" will force you into an object oriented approach from the start, while PHP won't. The Web typically does not require OO -- for your average dynamic Website, a few "hacked" scripts are perfectly fine if they meets the site's requirements. Deliver a live site now, rather than a beautifully abstract piece of code that's ready one year after it's needed. Paraphrasing SitePoint's recent interview with Rasmus Lerdorf, PHP's down-to-earth approach to problem solving is what has made it a success. And when you need OO, it's there waiting for you.
8. .NET offers superior templating and web development features.
Microsoft has come up with some nice features with .NET that are certainly enticing, like the datagrid, and the templating mechanism. But you could easily reproduce these with a little PHP (try DaDaBIK, for example).
The basic notion of templating is to separate logic from content, so those with artistic skills can make a site that looks good, while developers apply the code "behind the scenes". How Web designers feel about working with .NET's templating system remains to be seen. With PHP, rather than being forced into a single approach, you have the choice of numerous Open Source projects (Smarty, Pat Template, etc.).
9. But corporations don't like PHP.
Well apart from CBS, PHP is used on the corporate sites of Japan's NTT DoCoMo, Switzerland's Bluewin, and a whole load more you'll find here. You frequently wont realise when you're viewing a PHP-based site, because you're not forced to use the default .php file extension (PHP often appears as .shtml or phtml).
Also, have a look at the results of this job search -- not bad.
And as ezPublish demonstrates, corporations aren't just using PHP, companies like Siemens are prepared to go into partnership to sell PHP applications to their customers.
10. PHP is doomed!
This is doubtful. In fact in June 2002, PHP overtook ASP to become the first Open Source project to start from behind, and become more popular than the bespoke Microsoft solution. With IIS going into decline against Apache as a result of the Apache 2.0 release and IIS's poor security record, the gap will only widen.
The .NET framework has only one real edge over PHP, which won't be making itself apparent for a long time yet: with .NET, you can write an application that will run natively on Windows clients and is delivered from a Website. Microsoft has a long way to go with security before it will be able to unleash that on the Internet -- and even when that time comes, browsers and content delivery may be sufficiently advanced to make it irrelevant.
PHP is successful in its own right and in fact is in no way "threatened" by .NET. As to why, your guess is as good as mine, but top of the list might be:
  • its down-to-earth approach to problem solving (PHP has without doubt introduced to programming people who would never have thought themselves capable before),
  • its active and inspired community,
  • its comprehensive and efficient documentation (try this link for example: http://www.php.net/mysql), and
  • the freedom you have as a developer, both in terms of price and choice of code architecture, to do with PHP as you please.



Microsoft would do well to learn some lessons here. PHP.NET would be a start but at the moment Microsoft seems to be ignoring the Internet's #1 scripting language.
Business as Usual

So there's a little ammunition for harassed PHP developers. In summary, although .NET has some interesting features, there's no pressing reason to switch to developing in it. Right now, in terms of web development, Language.NET really only amounts to ASP version 4.0 (with an option of writing in C++ style C#).
If you're considering Language.NET, it's worth asking yourself three questions;
  1. "Is there anything here I'm not already doing or capable of doing?"
  2. "Do I want to be forced into a sharp learning curve, a particular coding style and particular strategies for Web development?"
  3. "Do I feel like paying more for hosting?"
In answering those questions, you'll have a pretty clear idea whether .NET applies to you. And rest assured you're not "missing out" if you decide it's not your kettle of fish.
Having said all that, .NET framework is an interesting technology. It incorporates some great concepts, such as multiple language support and has potential for seamlessly integrating the various Microsoft product families. It's also good that .NET promotes XML standards like XML-RPC and SOAP, which have tremendous potential for the Internet and until recently, have been largely ignored, although XML-RPC has been around since 1999. But there's a long way to go though before .NET is truly a pervasive technology -- and the real showdown for the hearts and minds of developers is not "PHP vs. .NET" but J2EE vs. .NET, which is best left to another article.
All in all, we can now get back to business as usual, while thanking Microsoft for the diversion.
Hear both side ot the argument! Find out why the opposition thinks .NET is superior, and make up your own mind!

Да не речете дека сум пристрасен само за .NET :wink:
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
PHP - единствена работа што му е плус е приспособливоста. Одговара на секој сервер. Често го користам и за скриптање. Во смисла, правам хтмл страна и, ќе додадам кодче-две во PHP. Брзо е, едноставно, и не треба додатни давачки

ASP.NET - Се повеќе од PHP освем поскапите сервери.

Значи за сериозна апликација, предлог: .НЕТ
За веб страна која треба да ја завршите за брзо време, да додадете некое скриптиче... PHP
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
За ниско буџетни апликации, ајде по моја претпоставка некаде до 5.000$(оваа сума можеби е многу за нас, ама не и на запад кај големите компании) PHP е најдобро решение и во моментов најмногу се применува. Иако често го користат и многу големи сајтови со милиони посетители како Yahoo.

За се друго нагоре се применува соодветно решение и најчесто е врзано со хостингот и хардверот.

Инаку најверојатно затоа што PHP 'нечини' и е 'инфериорен' во поглед на C#, Microsoft интезивно работи на имплементација на PHP директно во IIS.

http://www.jobserve.com/

Само пишетe PHP во skills и гледајте колку резултати има.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
За ниско буџетни апликации, ајде по моја претпоставка некаде до 5.000$(оваа сума можеби е многу за нас, ама не и на запад кај големите компании) PHP е најдобро решение и во моментов најмногу се применува. Иако често го користат и многу големи сајтови со милиони посетители како Yahoo.

За се друго нагоре се применува соодветно решение и најчесто е врзано со хостингот и хардверот.

Инаку најверојатно затоа што PHP 'нечини' и е 'инфериорен' во поглед на C#, Microsoft интезивно работи на имплементација на PHP директно во IIS.

http://www.jobserve.com/

Само пишетe PHP во skills и гледајте колку резултати има.
ASP.NET 2066
PHP 714
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Ги знам резултатите, не ми беше тоа целта, јас не го мразам Microsoft или неговите технологии, но како корисник секогаш ми е битно да има конкуренција.

Во сиве овие 20 и некоја година што се занимавам со PC, сите фирми кои ги познавам IBM, Sun, Apple, Borland на еден или на друг начин се испозанесоа кога немаа конкуренција на пазарот.

Типичен пример е и мојата омилена компанија Borland, Tubo Pascal користам уште од времето на PC 8086, и се сеќавам дека кога имаше практично монопол во програмските пакети, му текна на Borland дека можи уште пари да вади, и воведе лиценца и за тоа што го правиш како програмер т.е. реши да наплаќа за секоја продадена програма од твоја страна, што си ја направил со нивни развоен програм.
Тоа е исто како да му продадеш на некого чекан и да му земаш пари за секоја сработена работа со тој чекан.

Со оглед дека Microsoft овие месеци турбо работи, а ваков сум го видел само неколку пати досега, сигурно има сериозна причина зошто го прави сето ова (Google) и во главно на крајот со BRUTE FORCE ќе воведе монопол на пазарот. А после пак ќе почнат да му се вртат во глава идеите дека малце пари вадат и дека ќе треба да се плаќа за нивните софтверски пакети секоја година како што сакаа да воведат пред неколку години.

И немој да ми велите дека не е битно овде во МК дали имаш лиценца или не, затоа што иди време кога за секоја програма што ја продаваш ќе треба да приложиш лиценца со пакетот што си ја сработил.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom