Pet Friendly ресторани за дозволено присуство на кучиња во Скопје

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.677
Поени од реакции
17.369
Во странство дури и кучињата се подобро воспитани од нашите.
Па ова нејзино куче не е ни куче уствари.Јас би ја тужел за малтретирање на животно.Ниту се душнало со друго куче,ниту се спарило некад,на земја не згазнало,незнае да оди на поводник зашто никад не шетало,има уплав од муви и пред година дена го носеа на психијатар за кучиња.Кога доаѓа на гости трепери од страв у торба кога ке ги види моите-комада 4 :) сите од улица прибрани
Автоматски споено мислење:

Се извинувам за офтопик
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
9.445
Поени од реакции
17.334
Во странство дури и кучињата се подобро воспитани од нашите.
This. Овде у секој ресторан и кафич имаат храна и вода за кучиња па ако те видат прво тоа ти носат па после мени. Плус државата им плаќа 200 евра на бездомници ако чуваат куче. Ама никогаш кучињата не мирисаат ниту се изгладнети.
Куче овде ретко лае и се многу добро издресирани. Во метро седат не душкаат, не вознемируваат други луѓе.
У принцип многу сме назад на ова поле.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.306
Поени од реакции
11.023
Во странство дури и кучињата се подобро воспитани од нашите.
Остај, плус поголеми шанси за да најдеш стан под кирија е ако имаш куче наместо деца.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.558
Поени од реакции
4.588
Во свет е сосема нормално секаде да си одиш со куче и речиси секаде е Pet Friendly, мислам на молови, бутици, кафичи, јавен превоз итн. Никој нема против тоа што си со куче, на никој не му смета и никој не се "гади" :). Далеку сме многу ние..за жал.

izvini, vo koj svet toa?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.558
Поени од реакции
4.588
Германија, Австрија, Белгија, Чешка, Франција, Италија, Холандија...........треба уште да набројувам?

Pola evropa ne e svet... Vo korea i kina ima restorani kade sluzat kucinja i ako gledame po popularnost bi rekol deka toa e POGLEM SVET i daleku po popularna rabota pa ni toa ne e NORMALNO.

I ne, ni vo tie drzavi ne e "normalno" da odis so kuce u mol, butik ili kafic i tamu si OGROMNO malcinstvo koe se sveduva na PROMILI...
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.688
Поени од реакции
9.079
I ne, ni vo tie drzavi ne e "normalno" da odis so kuce u mol, butik ili kafic i tamu si OGROMNO malcinstvo koe se sveduva na PROMILI...
Моето лично искуство кажува поинаку. Сум шетал, сум гледал. А за дека таму сме малцинство и сл. не навлегувам во тоа, друга е темава.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.558
Поени од реакции
4.588
Моето лично искуство кажува поинаку. Сум шетал, сум гледал. А за дека таму сме малцинство и сл. не навлегувам во тоа, друга е темава.

Epa ete moevo iskustvo e totalno poinakvo. Nitu vo Germanija nitu vo bilo koja drzava kade se prodava pred se HRANA ne e normalno toa sto go pisuvas. Da, ima mal del molovi vo pogolemite gradovi kade se tolerira setanje so kuce AMA ne vo prodavnicite za hrana duri ima i znak obicno.

Taka da poleka malku so toa deka nesto e "normalno vo svetot" i deka treba da se praktikuva kaj nas posto ima delovi na svetot kade e mnogu ponormalno da si poracas kuceska corba i burger i toa da ne treba da go praktikuvame?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.677
Поени од реакции
17.369
Epa ete moevo iskustvo e totalno poinakvo. Nitu vo Germanija nitu vo bilo koja drzava kade se prodava pred se HRANA ne e normalno toa sto go pisuvas. Da, ima mal del molovi vo pogolemite gradovi kade se tolerira setanje so kuce AMA ne vo prodavnicite za hrana duri ima i znak obicno.

Taka da poleka malku so toa deka nesto e "normalno vo svetot" i deka treba da se praktikuva kaj nas posto ima delovi na svetot kade e mnogu ponormalno da si poracas kuceska corba i burger i toa da ne treba da go praktikuvame?
Ако под поимот "светот" ја подразбираш Кина,Тајланд и слични гнаси од држави тоагаш тешко тебе
 
Член од
28 септември 2018
Мислења
52
Поени од реакции
133
Epa ete moevo iskustvo e totalno poinakvo. Nitu vo Germanija nitu vo bilo koja drzava kade se prodava pred se HRANA ne e normalno toa sto go pisuvas. Da, ima mal del molovi vo pogolemite gradovi kade se tolerira setanje so kuce AMA ne vo prodavnicite za hrana duri ima i znak obicno.

Taka da poleka malku so toa deka nesto e "normalno vo svetot" i deka treba da se praktikuva kaj nas posto ima delovi na svetot kade e mnogu ponormalno da si poracas kuceska corba i burger i toa da ne treba da go praktikuvame?
Abe ostajte ne se zamarajte so clenov, ocigledno ne mrdnal od balkanov :lolzz:. Kako doktor sum bil po kongresi na drugi kontinenti i cela evropa. 80% e pet friendly
 
Последно уредено:
Член од
4 јуни 2009
Мислења
9.445
Поени од реакции
17.334
Epa ete moevo iskustvo e totalno poinakvo. Nitu vo Germanija nitu vo bilo koja drzava kade se prodava pred se HRANA ne e normalno toa sto go pisuvas. Da, ima mal del molovi vo pogolemite gradovi kade se tolerira setanje so kuce AMA ne vo prodavnicite za hrana duri ima i znak obicno.

Taka da poleka malku so toa deka nesto e "normalno vo svetot" i deka treba da se praktikuva kaj nas posto ima delovi na svetot kade e mnogu ponormalno da si poracas kuceska corba i burger i toa da ne treba da go praktikuvame?
Да нормално е. Не е нормално во ресторан да седи со тебе, ама има посебен простор што е наменет за миленици. И овде е многу полесно да си со миленик отколку без. Пример ако во станот имаш куче, плаќаш помала кирија пошто државата те ослободува од данок ако одгледуваш миленик.
На улица бездомник може да е без јакна и патики, ама кучето е облечено со јакни и покриено со 10 кебиња за да не мрзне. Самиот бездомник прво го храни кучето па после себеси. Ете таков е менталитетот на луѓето тука, и на никој тоа не му претставува проблем. Кучето за да го допреш да го погалиш прво треба дозвола да побараш од сопственикот. Нема отрови по парковите, и не напаѓаат деца, ниту има скитници.
За мене ова е нормален свет, а не свет каде што се јадат кучиња. Ама ти си знаеш.
 
Член од
28 септември 2018
Мислења
52
Поени од реакции
133
Да нормално е. Не е нормално во ресторан да седи со тебе, ама има посебен простор што е наменет за миленици. И овде е многу полесно да си со миленик отколку без. Пример ако во станот имаш куче, плаќаш помала кирија пошто државата те ослободува од данок ако одгледуваш миленик.
На улица бездомник може да е без јакна и патики, ама кучето е облечено со јакни и покриено со 10 кебиња за да не мрзне. Самиот бездомник прво го храни кучето па после себеси. Ете таков е менталитетот на луѓето тука, и на никој тоа не му претставува проблем. Кучето за да го допреш да го погалиш прво треба дозвола да побараш од сопственикот. Нема отрови по парковите, и не напаѓаат деца, ниту има скитници.
За мене ова е нормален свет, а не свет каде што се јадат кучиња. Ама ти си знаеш.
Tocno taka! Izgleda ke go prosvetlime @kano , mozda ke dobie nekoja druga pretstava vo glava (n)
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
193
Поени од реакции
356
Во глобала во сите локали што имаат тераса или бавча немаш проблем, освен ако се работи за ресторан или кафана, таму не сум видел. Тоа за посебен простор наменет за миленици кај нас е научна фантастика :)

Инаку, во Катина на пример се служи и храна надвор и нема никаков проблем кучето да биде до тебе, а до сега не сум бил сведок на некоја непријатна ситуација.

Во темава би го спомнал и АвАв - Хепи дог. Имаат храна за кучиња и цел парк со еден куп работи за да си трчкараат кучињата, базен за ладење, ...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.558
Поени од реакции
4.588
Ако под поимот "светот" ја подразбираш Кина,Тајланд и слични гнаси од држави тоагаш тешко тебе

Типот рече „во светот“ значи цел свет. Јужна Кореа е баш дел од тој развиен свет и не е ганаса држава мада тоа не е поентата. Едноставно е, светот во голема мера не го прифаќа тоа што вие го пропагирате. Малцинство од шака држави во западна европа не прави свет.


Abe ostajte ne se zamarajte so clenov, ocigledno ne mrdnal od balkanov :lolzz:. Kako doktor sum bil po kongresi na drugi kontinenti i cela evropa. 80% e pet friendly

Не живеам на балканот а тебе ќе ти требаат уште едно 3 животи да идеш по конгреси да видиш мал дел од тоа јас што сум видел. Pet friendly секаде е дефинирано различно а јас ти дадав споредба на една крајност со друга. Законите во МКД си се сосема ОК и соодветни на потребите на лугето таму. Глупаво е да се збори како државата била далеку кога 95% од светот има слични закони како нашите.

Да нормално е. ( Не е нормално во ресторан да седи со тебе, ама има посебен простор што е наменет за миленици. Не, не е. Во мал дел на светот се толерира и некаде има и закон каде дозволува тоа мада тоа е мал дел.И овде е многу полесно да си со миленик отколку без. Пример ако во станот имаш куче, плаќаш помала кирија пошто државата те ослободува од данок ако одгледуваш миленик. Претпоставувам збориш за Холандија што е ЕДНА држава а не свет. Во Германија на пример се плаќа екстра данок ако имаш милениче, во голем дел на светот исто имаш задолжителни осигурања и разни издатоци ако чуваш милениче што е ОК. Друга работа тотално ненормално е да чуваш куче во стан. Ајде некоја помала сорта да сфатам мада и тоа е грев ама големо куче во стан е cruelty to animals. Во Австралија на пример RSPCA има јасен став дека мачки, зајци и хрчаци се ОК за во стан АМА не и кучиња. Пази ова е од држава каде куќи/станови се значително поголеми од Европа.
На улица бездомник може да е без јакна и патики, ама кучето е облечено со јакни и покриено со 10 кебиња за да не мрзне. Дај кажи ми како е нормално ова? Самиот бездомник прво го храни кучето па после себеси. Ете таков е менталитетот на луѓето тука, и на никој тоа не му претставува проблем. Не мислам дека на било кој треба да му преставува тоа проблем, негова работа, како сака. Проблем е што уствари после истиот тој бездомник проси или прави проблеми место да си ги реши својте клучни проблеми. Кучето за да го допреш да го погалиш прво треба дозвола да побараш од сопственикот. Нема отрови по парковите, и не напаѓаат деца, ниту има скитници. Ни во Кореа нема ова ама ете таму сакааат кучешко ко кај нас свинско па сега види ти...
За мене ова е нормален свет, а не свет каде што се јадат кучиња. Ама ти си знаеш. За мене нормален свет е каде куче е куче и се чува во двор а не во стан. Нормален свет е каде хаски се чува во држава каде има соодветна клима а не во Сингапур на 600км од екваторот затоа што на некој милјардер таму му прднало дека сака таква раса. Многу ненормални работи пробувате да протнете под нормални, тоа е проблемот. Јас исто имам милениче ама ни на крај памет не ми иде да јадам заедно со него или да го носам во ресторант. Се знае каде му е местото а среќа овде има купишта паркови, специјални плажи за миленичиња и ред други НОРМАЛНИ работи каде во адекватна средина може да се дружиме. Тоа е нормален свет, а не свет каде некој јаде или труе кучиња или некој инсистира да ги носи во ресторант, шопинг мол или па да ги облекува...
 
На врв Bottom