Pet Friendly ресторани за дозволено присуство на кучиња во Скопје

Член од
20 ноември 2019
Мислења
50
Поени од реакции
22
Реков: кафич + дедициран простор = немам проблем :)
Во ресторан, се сомневам и некаде надвор од Македонија е дозволено. И да е, сигурно е профи регулирано. Кај нас може да биде само импровизација - видел нешто од странство, ја украл идејата, ама не се придржува ни до основните принципи.
Во тие што ги пишав горе не треба да се сомневаш дека може пошто сум бил во сите со исклучок на Кантина каде прашав пред да одам и добив одговор дека и со Шарпланинец може да се дојде. Сепак одговорноста за однесувањето на кучето е на сопственикот и тоа треба да е беспрекорно. Јас конкретно пред се практикувам во рестораните понекогаш со кучето да седнам на терасите каде е дозволено а и во кафулињата како Ван Гог каде и внатре не е никаков проблем. Досега за година и пол еден ми немал дадено замерка за присуство и однесувањето на кучето (можеби заради расата (од сликата) како и од дресурата).
П.С. Би ве замолил да се придржувате до темата која е да се посочи каде може да се престојува со куче (ресторан, гостилница, кафуле и сл.) а не да полемизираме дали може и кој е за а кој против.
Автоматски споено мислење:

Тоа е поентата на темата:aplauz:
Автоматски споено мислење:

Мене курац ќе ме примат негде со моето милениче :(

Прегледај го приврзокот 235835

#Дискриминација
Во Кантина гарант те примаат
Автоматски споено мислење:

Во свет е сосема нормално секаде да си одиш со куче и речиси секаде е Pet Friendly, мислам на молови, бутици, кафичи, јавен превоз итн. Никој нема против тоа што си со куче, на никој не му смета и никој не се "гади" :). Далеку сме многу ние..за жал.
Ја погоди суштината. Затоа постепено треба да тежнееме кон ова што го пиша. Нормално како што напишав погоре, со воспитани кучиња што не би пречеле на никој.
Автоматски споено мислење:

А да ти ја пуштам мојава мала ......Види како седи на буренце :love::love::angel:


Прегледај го приврзокот 235841
Централ парк е супер:)
Автоматски споено мислење:

Во странство дури и кучињата се подобро воспитани од нашите.
Се надевам мислиш подобро воспитани од нашите луѓе
Автоматски споено мислење:

Не е лоша темава да знам кај да не одам. Посебно на место кај што се служи храна.
Одлично кажано. Тое е работата да може секој да си има опција каде би одбрал да оди.
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2016
Мислења
117
Поени од реакции
59
Во Аеродром pet friendly ти се Гет, Мамбо - кај авиончето, Морнинг, Лонг Плеј, Давидо,Ла стрега, мислам и Дежаву.
Секаде во Европа, а и во Америка домашните миленици можат да се носат во јавен превоз. За Америка речиси сите молови продавници 90% е дозволено присуство на куче. За Америка поточно доколку имаш извадено за кучето некој документ дека ти е service dog на пр може да биде Emotional Support, сите тие кучиња имаат како црвена марама околу вратот па нема место каде не можеш да одиш со него. Дури и во повеќе ресторани каде што сум бил во Америка луѓе влагале со service dog без никаков проблем, за хотели зависи од тоа дали хотелот дозволува и ако дозволува се доплаќа.
 
Член од
16 август 2018
Мислења
215
Поени од реакции
241
Сите Тренд се pet friendly
Затоа откоа видов како една типка му дава на кутрето да и лиже од тањир немам стапнато таму. До толку бе да си гнасен, дома прај шо сакаш ама у локал бре 100 души тој ден ќе јадат од истиот тањир.
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
50
Поени од реакции
22
Затоа откоа видов како една типка му дава на кутрето да и лиже од тањир немам стапнато таму. До толку бе да си гнасен, дома прај шо сакаш ама у локал бре 100 души тој ден ќе јадат од истиот тањир.
Тое е стварно за секоја осуда. Ни срам ни перде.
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
1.666
Поени од реакции
1.487
Затоа откоа видов како една типка му дава на кутрето да и лиже од тањир немам стапнато таму. До толку бе да си гнасен, дома прај шо сакаш ама у локал бре 100 души тој ден ќе јадат од истиот тањир.
Ова ако е точно, треба типкава а и ресторанов да јадат по една тужба, типкава за делово, а ресторанов што дозволил тоа да се случи, и да се види од камерите каде завршил тој тањир, па100 инспекции да им се шетат голи во тоа нивниот ресторант.

пс. Ти најмалце што требало да направиш, е да се побуниш, и да ги тераше у пичку матер.

Сите ние чуваме кучиња али навистина треба некои луѓе треба да се отерат у пичку матер, претеруваат!
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.677
Поени од реакции
17.369
Ова ако е точно, треба типкава а и ресторанов да јадат по една тужба, типкава за делово, а ресторанов што дозволил тоа да се случи, и да се види од камерите каде завршил тој тањир, па100 инспекции да им се шетат голи во тоа нивниот ресторант.

пс. Ти најмалце што требало да направиш, е да се побуниш, и да ги тераше у пичку матер.

Сите ние чуваме кучиња али навистина треба некои луѓе треба да се отерат у пичку матер, претеруваат!
Убаво си почнал,велиш-ако е точно ;) Е после те понела жарта и те обземал бес за нешто што не се случило
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.784
Поени од реакции
4.608
Убава замисла е ова, ресторани каде се толерираат миленици, и каде што сите, и миленичињата и газдите можат заедно да се хранат. Мачки и кучиња, хрчаци, зајаци, по некоја птица, некои чуваат свинчиња (од оние лилипутанските, не за чварки, туку за галење), а има и такви, ретки додуша, што имаат поегзотичен вкус - тарантули, ласици, лисици, мајмуни, змии, нешто поголеми мачки, па и по некој алигатор. Не дека кај нас го има сето тоа, но теоретски би било интересно да се види (од пристојна оддалеченост, за да не се вознемируваат гостите) како се одвива посетата на ресторанот, нивото на забава, кој со кого си игра и кој што јаде.

Не е неизводливо, ама во услови кога повеќето ресторани кај нас не можат да понудат најобична услуга а да не засерат нешто, во комбинација со муштерии вчера слезени од планина, заедно со нивните (со право) исфрустрирани и несреќни миленици...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.677
Поени од реакции
17.369
Чудно поднебје е нашето,од една страна напредни,бањати северџански прогресивци,зголемени права за некои што сматраат дека е нормално маж да голта сперма,па сите сме биле луџе од крв и месо направени.Свет без граници а од друга страна абе ај со куче у ресторан
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.165
Поени од реакции
3.228
во сиднеј има населби каде деца не сакаат во ресторан овие прават муабет за кучиња
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.677
Поени од реакции
17.369
Леле па како можете у таква држава без демократија,без човечки права под таков режим да живеете? Враќајте се ваму што побргу,тука пуштаат и деца и кучиња
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.165
Поени од реакции
3.228
Леле па како можете у таква држава без демократија,без човечки права под таков режим да живеете? Враќајте се ваму што побргу,тука пуштаат и деца и кучиња
е па јас не сакам кучиња дома а не па во ресторан, затоа не се враќам, северџистан ќе му го оставам на тие што сакаат сперма да голтат.
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
50
Поени од реакции
22
Дај те бре луѓе држете се за темата. Кажите ако треба ќе отворам и таква тема за полемики и препукувања (или некој друг нека отвори) па полемизирајте и бистрете политика. Би замолил да се продолжи со конкретни постови согласно отворената тема.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
618
Поени од реакции
409
Замисли како ке им е на келнерите да служаст храна додека лабрадор или доберман ти скока по храната. Ама да, Pet Friendly because it's cute.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
На врв Bottom