PayPal (официјална тема)

Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Имам едно специфично прашање што не најдов одговор до сега. Имам Пејпал верифициран по што живеам во странство, по враќање во Македонија имам намера да продолжам да го користам по што по правило можам картичките од банка да ги задржам, дали би имал некаков проблем ?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Имам едно специфично прашање што не најдов одговор до сега. Имам Пејпал верифициран по што живеам во странство, по враќање во Македонија имам намера да продолжам да го користам по што по правило можам картичките од банка да ги задржам, дали би имал некаков проблем ?
Доколку странската PayPal сметка ти е регистрирана со дебитна/кредитна картичка од странска банка и досега функционирала без никакви проблеми, и доколку можеш да ги задржиш странската трансакциска сметка и странската дебитна/кредитна картичка откако ќе се вратиш во Македонија, секако дека ќе можеш да продолжиш да ја користиш странската PayPal сметка.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Доколку странската PayPal сметка ти е регистрирана со дебитна/кредитна картичка од странска банка и досега функционирала без никакви проблеми, и доколку можеш да ги задржиш странската трансакциска сметка и странската дебитна/кредитна картичка откако ќе се вратиш во Македонија, секако дека ќе можеш да продолжиш да ја користиш странската PayPal сметка.
До сега никаков проблем,ако ми побараат потврда дека плаќам сметка за што било ќе имам проблем но не гледам зошто би побарале повторно потврда кога е веќе верификуван. До сега 2 години го имам Пејпал и сум купувал и сум примал пари без проблем
 
Член од
6 јули 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Imam bugarsko drzavjanstvo i otvoriv smetka vo banka tamu. Planot e da ja povrzam taa smetka so payoneer i da vadam pari od banka od payoneer akauntot. Sega bidejki stanuva zbor za pogolema suma, citav deka mora da se pomesti limitot na payoneer, a za toa ke treba nekakov vid na potvrda za mesto na ziveenje tamu. Prasanjeto e, dali stiga nekoj dokument za ova na mestoto na ziveenje vo Bugarija? Ili dokolku gresam za ovaa procedura okolu limitot, ve molam ispravete me.
Vi blagodaram
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
309
Поени од реакции
297
Imam bugarsko drzavjanstvo i otvoriv smetka vo banka tamu. Planot e da ja povrzam taa smetka so payoneer i da vadam pari od banka od payoneer akauntot. Sega bidejki stanuva zbor za pogolema suma, citav deka mora da se pomesti limitot na payoneer, a za toa ke treba nekakov vid na potvrda za mesto na ziveenje tamu. Prasanjeto e, dali stiga nekoj dokument za ova na mestoto na ziveenje vo Bugarija? Ili dokolku gresam za ovaa procedura okolu limitot, ve molam ispravete me.
Vi blagodaram
Ќе пратиш бугарска лична карта или пасош, друг документ нема. Знаеш дека и во БГ се плаќа данок ако повлечеш пари на сметка во банка? Да не се изненадиш за некоја година ако те уапсат во некоја ЕУ држава или у БГ/на граница, поради барање од НАП (нивното УЈП) заради затајување на данок. :D
Автоматски споено мислење:

Кога веќе не ти се плаќа данок, оди у Грција и од АТМ можеш по 5к ЕУР дневно да си вадиш. Алфа АТМ или АТМ на Национална Банка на Грција.
 
Член од
6 јули 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ќе пратиш бугарска лична карта или пасош, друг документ нема. Знаеш дека и во БГ се плаќа данок ако повлечеш пари на сметка во банка? Да не се изненадиш за некоја година ако те уапсат во некоја ЕУ држава или у БГ/на граница, поради барање од НАП (нивното УЈП) заради затајување на данок. :D
Автоматски споено мислење:

Кога веќе не ти се плаќа данок, оди у Грција и од АТМ можеш по 5к ЕУР дневно да си вадиш. Алфа АТМ или АТМ на Национална Банка на Грција.
А доколку користам атм во Бугарија за вадење пари, тогаш го имам истиот ризик?
За ова со Грција, предлагаш да вадам пари од атм во Грција од payoneer акаунтот кој што ке е поврзан со бугарската сметка? Или збориме за нова сметка како нерезидент?
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
309
Поени од реакции
297
А доколку користам атм во Бугарија за вадење пари, тогаш го имам истиот ризик?
За ова со Грција, предлагаш да вадам пари од атм во Грција од payoneer акаунтот кој што ке е поврзан со бугарската сметка? Или збориме за нова сметка како нерезидент?
Друже заеби сметки у банка, резидентски, не резидентски. Имаш Пејонир, имаш Пејонир картичка. Ако немаш Пејонир картичка, извади си у ЕУР, и вади од таа картичка на банкомат у Грција, за да немаш конверзија за БГ левови или МК денари. Немаш проблем и во МК да вадиш пари, но околу 1200 денари е за 30 000 денари да повлечеш, а во Грција е 5 ЕУР а можеш до 2000 наеднаш.
 
Член од
26 мај 2018
Мислења
26
Поени од реакции
9
Си одиш со Payoneer картичката во Грција, убаво ти пиша погоре :
Алфа АТМ или АТМ на Национална Банка на Грција.
и си ваѓаш до 5000 EURA дневно.
Национална банка на Грција мислам земаше 2,5 евра провизија, а Алфа, дали исто, дали 3 евра... во секој случај, најдобра варијанта.
 
Член од
6 септември 2021
Мислења
228
Поени од реакции
345
Не пробувај со други држави умре тоа време, на прва трансакција ќе ти побара верификација со адреса или сметка за струја/вода.

Албанија, Србија, Босна, Грција и Бугарија имаат фул акцес.

Само ние и Црна Гора немаме. Косово не се рачуна како држава (ни Пејпел не го рачуна).
A dali mozhe toa da se falsifikuva? Primer ako imam smetka za struja / voda od drugo lice i site tie podatoci gi smenam so moi podatoci profi u photoshop?
 

segafredo

The Grey Cardinal
Член од
21 ноември 2022
Мислења
296
Поени од реакции
563
А доколку користам атм во Бугарија за вадење пари, тогаш го имам истиот ризик?
За ова со Грција, предлагаш да вадам пари од атм во Грција од payoneer акаунтот кој што ке е поврзан со бугарската сметка? Или збориме за нова сметка како нерезидент?
Во Бугарија се следат суми по количина од 10 000 лв в број или 30 000 лв по сметка, безналични.
Се под тиа суми е слободно. Ако вадиш до 10 Бона од АТМ немаш проблеми
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
98
Поени од реакции
46
Zdravo. Imam sredstva na mojot PayPal. Koj moze da mi zavrsi usluga da mu gi prefrlam, da mi gi dade na smetka ili licno. Sekako se proviizja. Pisete mi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom