PAK-FA наскоро..

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
..могуќе, могуќе...но дефинитивно е јасно дека напорите на величенствените да направат невидлив ( за радар) авион се лук и вода за малку поинтелигентни противници какви што се русите на пример :) :) Вицот е во тоа што секое тело кое се движи низ гасовита или течна средина околу себе ствара аура на граничен слој т.е. зона , меур ..како сакаш наречи ја , во која брзината на флуидот се менува од нула на површината на телото до актуелната. Просто речено тоа се бранови кои се шират и МОЖАТ да се детектираат како девијација и од ниска орбита. Значи пиши пропало на "невидливоста".... :) :) :) На тоа сеуште се лепат само американските даноко плаќачи... А Ф117 е бутнат по методата : и ќорава кокошка понекогаш колвнува зрно..., ништо друго.
Пу, сега ако некој американец прочита ова на кајгана ќе му јави на нивните аеронаутични инженери за аурите на авиони и ќе мора да преправаат сите планови и цртежи....
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Пу, сега ако некој американец прочита ова на кајгана ќе му јави на нивните аеронаутични инженери за аурите на авиони и ќе мора да преправаат сите планови и цртежи....
.знаат бе , јас си читам величенствени соодветни билтени веќе 50 години.., зар мислиш дека балван ко мене е видовит :)
Инаку твоиве миленици моментално се во фаза удирање со глава од ѕид :tapp:.
Но не бригај...... некој рус, чех ,швед, германец или екс ју ќе им шепне како , па бизнисот ќе си продолжи... :) :)
 
J

joe.b

Гостин
.. Вицот е во тоа што секое тело кое се движи низ гасовита или течна средина околу себе ствара аура на граничен слој т.е. зона , меур ..како сакаш наречи ја , во која брзината на флуидот се менува од нула на површината на телото до актуелната. Просто речено тоа се бранови кои се шират и МОЖАТ да се детектираат како девијација и од ниска орбита. Значи пиши пропало на "невидливоста".. .
Не ја спомна никаде мулти-спектралната камуфлажа која употребува техники за сокривање т.е камуфлажа на делови на електромагнетиот спектар. ?
Што значи, нити уривањето на Ф117 не била кокошка што на среќа колвнала зрно, ниту пак не е невозможно да се сокрие летало од 4-5 м2 во воздушен простор.
Сто пати во претходни постови сум споменал дека ние тука може само да нагаѓаме и погаѓаме и да делиме свои мислења, вистината (таа што е една и права) ја знаат само тие што треба да ја знаат, а тоа ние не сме со сигурност.
 
А

Атлантист

Гостин
Стелтот досега нечинеше, но сега кога почнаа да прават Руси, па и Кинези и други стелт, кај и да е ќе сменат плоча и од билтени до јутјуб клипови и српски форуми, ќе почнат да го фалат.

Радар за стелт, голем, гломазен, непрактичен за користење, но можеби ќе го смалат со време.

 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
амерички билтени?
..па има и други величенствени , .................ил нема??? Едно време беше потребно да бидам информиран, сеа само од љубопитност по некогаш, со годините станува досадно... :) :) :)

Не ја спомна никаде мулти-спектралната камуфлажа која употребува техники за сокривање т.е камуфлажа на делови на електромагнетиот спектар. ?
Што значи, нити уривањето на Ф117 не била кокошка што на среќа колвнала зрно, ниту пак не е невозможно да се сокрие летало од 4-5 м2 во воздушен простор.
Сто пати во претходни постови сум споменал дека ние тука може само да нагаѓаме и погаѓаме и да делиме свои мислења, вистината (таа што е една и права) ја знаат само тие што треба да ја знаат, а тоа ние не сме со сигурност.
..што би рекол стариот добар Балашевиќ ..и гуске и патке..., се се тоа нијанси на една приказна ...:намалување на повратниот одраз од емитираниот бран , затскривање или ладење на инфрацрвените извори .... итн.
Но тело кое се движи во флуид остава одраз и го деформира , дури и Мајката Природа во своите закони не ја есапи буквалната физичка форма туку го гледа само обликот на граничниот слој кој се ствара околу формата.
Си се прашал ли некогаш како китовите комуницираат на иљадници километри..што е наводно и потврдено??? Со силно дерење и викање сигурно не.. Интересно е дека за тие области, сознанија и нивно користење сите ќутат и се' си кријат ко да се од змија нозе...... :) :)
А за Ф117??...чиста српска среќа. Да не беше тоа ..., ќе врнеа нато авиони од облаците над Србија... :) :)
 
J

joe.b

Гостин
..па има и други величенствени , .................ил нема??? Едно време беше потребно да бидам информиран, сеа само од љубопитност по некогаш, со годините станува досадно... :) :) :)


..што би рекол стариот добар Балашевиќ ..и гуске и патке..., се се тоа нијанси на една приказна ...:намалување на повратниот одраз од емитираниот бран , затскривање или ладење на инфрацрвените извори .... итн.
Но тело кое се движи во флуид остава одраз и го деформира , дури и Мајката Природа во своите закони не ја есапи буквалната физичка форма туку го гледа само обликот на граничниот слој кој се ствара околу формата.
Си се прашал ли некогаш како китовите комуницираат на иљадници километри..што е наводно и потврдено??? Со силно дерење и викање сигурно не.. Интересно е дека за тие области, сознанија и нивно користење сите ќутат и се' си кријат ко да се од змија нозе...... :) :)
А за Ф117??...чиста српска среќа. Да не беше тоа ..., ќе врнеа нато авиони од облаците над Србија... :) :)
..па има и други величенствени , .................ил нема??? Едно време беше потребно да бидам информиран, сеа само од љубопитност по некогаш, со годините станува досадно... :) :) :)


..што би рекол стариот добар Балашевиќ ..и гуске и патке..., се се тоа нијанси на една приказна ...:намалување на повратниот одраз од емитираниот бран , затскривање или ладење на инфрацрвените извори .... итн.
Но тело кое се движи во флуид остава одраз и го деформира , дури и Мајката Природа во своите закони не ја есапи буквалната физичка форма туку го гледа само обликот на граничниот слој кој се ствара околу формата.
Си се прашал ли некогаш како китовите комуницираат на иљадници километри..што е наводно и потврдено??? Со силно дерење и викање сигурно не.. Интересно е дека за тие области, сознанија и нивно користење сите ќутат и се' си кријат ко да се од змија нозе...... :) :)
А за Ф117??...чиста српска среќа. Да не беше тоа ..., ќе врнеа нато авиони од облаците над Србија... :) :)

Друже, извини ама, што уствари збориш,сакаш да кажеш ти?
Јас после ова што го прочитав се осеќам ко теле, години и години наназад искуство во оваа област, плус магистратури,студирања, ТОНИ книги прочитани ми пропаѓаат во вода се поради твоево мислење, јас моментално се осеќам невидено неписмен покрај тебе, па ти си светски феномен, па тебе НАСА и под дрво и под камен те бара со децении наназад, јас не знам што уште се криеш тука зад форумов, иди сите овие небулози раскажи им ги на луѓето кој со децении работат во оваа област па ако ти поверуваат или ако се ова е вистина што го пишуваш , направи не сите нас горди со тебе.
Само една работа не ми е јасна, дискутираме за невидливи авиони и радари,
Зошто мајката природа и природните феномени ги мешаш со физиката и аеронаутиката?
Зошто некои проекти,предмети направени од човекова рака ги споредуваш со нешто што го створила природата?
Збориме за РАДАРИ, радари кои или ќе или нема да го регистрираат авионот во воздушниот простор кој е во нивни опсег. И за авиони кои ќе се појават или нема да се појават на истите.
Радарите се уствари, за твоја информација направени,креирани од луѓе исти ко мене и тебе од крв и месо, истите тие авиони, се направени од луѓе од крв и од месо..
Америка,Русија и Кина како водечки воени светски сили со децении наназад се познати по една те иста политика:
Русија развива нов проектил - Америка развива заштита од истиот
Америка развива нов невидлив авион - Русија заштита од истиот
И така се во круг, од студената војна (која сеуште не е завршена) па наваму, на секои 2 месеци некој од овие 3 држави, развива нешто ново, избацува нешто ново , напредно, нема да помине недела дена, опозицијата избацува заштита, т.е. одбрана од истото.. и така се у последниов пола век, секој со секого се пука а уствари куршум не е испукан, само се јадат бубрези по интернет и телевизии, и ликови како јас и ти, се натегаме тука кој е уствари подобар, кој е прав а кој крив.
А кога сме кај Ф117 - 1999 година,
Неможеш ти тек туку така на отворено небо во сред ВОЈВОДИНА (пази: ВОЈВОДИНА) да лоцираш ко прво а камоли да бутнеш невидлив американски (во тоа време еден од најдобро опремените и најсовремените) авиони за нашево небо.
Дали ти знаеш со што беше бутнат Ф117? Со советски систем за ПВО од 60тите години!
Ајде кажи ми ти сега која е таа коинциденција да на отворено небо бутнеш невидлив американски авион со СССР пво систем кои се состои од обичен лансирач, и една обична ракета произведени во 1960 година? Ф117 кога би не имал мене и тебе како пилоти, самиот авион, автопилотот, самиот компјутер/систем кој е во авионот би ја избегнале таа закана, Ф117 е имун на многу по напредни ПВ системи него ли една обична усрана СССР НЕВА од минатиот век. За Ф117, Нева е исто ко некој мене и тебе да не гаѓа со капка вода, замисли некој да не убие со истата?
Русија уште од времето кога прв пат се јавија невидливите авиони во УС, напорно работеа да создадат систем против нив, дали успеала во тоа или не, никој не знае..
 
Последно уредено од модератор:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
А кога сме кај Ф117 - 1999 година,
Неможеш ти тек туку така на отворено небо во сред ВОЈВОДИНА (пази: ВОЈВОДИНА) да лоцираш ко прво а камоли да бутнеш невидлив американски (во тоа време еден од најдобро опремените и најсовремените) авиони за нашево небо.
Дали ти знаеш со што беше бутнат Ф117? Со советски систем за ПВО од 60тите години!
Ајде кажи ми ти сега која е таа коинциденција да на отворено небо бутнеш невидлив американски авион со СССР пво систем кои се состои од обичен лансирач, и една обична ракета произведени во 1960 година? Ф117 кога би не имал мене и тебе како пилоти, самиот авион, автопилотот, самиот компјутер/систем кој е во авионот би ја избегнале таа закана, Ф117 е имун на многу по напредни ПВ системи него ли една обична усрана СССР НЕВА од минатиот век. За Ф117, Нева е исто ко некој мене и тебе да не гаѓа со капка вода, замисли некој да не убие со истата?
Русија уште од времето кога прв пат се јавија невидливите авиони во УС, напорно работеа да создадат систем против нив, дали успеала во тоа или не, никој не знае..
џабе си давал пари за книги и часови
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Друже, извини ама, што уствари збориш,сакаш да кажеш ти?
Јас после ова што го прочитав се осеќам ко теле, години и години наназад искуство во оваа област, плус магистратури,студирања, ТОНИ книги прочитани ми пропаѓаат во вода се поради твоево мислење, јас моментално се осеќам невидено неписмен покрај тебе, па ти си светски феномен, па тебе НАСА и под дрво и под камен те бара со децении наназад, јас не знам што уште се криеш тука зад форумов, иди сите овие небулози раскажи им ги на луѓето кој со децении работат во оваа област па ако ти поверуваат или ако се ова е вистина што го пишуваш , направи не сите нас горди со тебе.
Само една работа не ми е јасна, дискутираме за невидливи авиони и радари,
Зошто мајката природа и природните феномени ги мешаш со физиката и аеронаутиката?
Зошто некои проекти,предмети направени од човекова рака ги споредуваш со нешто што го створила природата?
Збориме за РАДАРИ, радари кои или ќе или нема да го регистрираат авионот во воздушниот простор кој е во нивни опсег. И за авиони кои ќе се појават или нема да се појават на истите.
Радарите се уствари, за твоја информација направени,креирани од луѓе исти ко мене и тебе од крв и месо, истите тие авиони, се направени од луѓе од крв и од месо..
Америка,Русија и Кина како водечки воени светски сили со децении наназад се познати по една те иста политика:
Русија развива нов проектил - Америка развива заштита од истиот
Америка развива нов невидлив авион - Русија заштита од истиот
И така се во круг, од студената војна (која сеуште не е завршена) па наваму, на секои 2 месеци некој од овие 3 држави, развива нешто ново, избацува нешто ново , напредно, нема да помине недела дена, опозицијата избацува заштита, т.е. одбрана од истото.. и така се у последниов пола век, секој со секого се пука а уствари куршум не е испукан, само се јадат бубрези по интернет и телевизии, и ликови како јас и ти, се натегаме тука кој е уствари подобар, кој е прав а кој крив.
А кога сме кај Ф117 - 1999 година,
Неможеш ти тек туку така на отворено небо во сред ВОЈВОДИНА (пази: ВОЈВОДИНА) да лоцираш ко прво а камоли да бутнеш невидлив американски (во тоа време еден од најдобро опремените и најсовремените) авиони за нашево небо.
Дали ти знаеш со што беше бутнат Ф117? Со советски систем за ПВО од 60тите години!
Ајде кажи ми ти сега која е таа коинциденција да на отворено небо бутнеш невидлив американски авион со СССР пво систем кои се состои од обичен лансирач, и една обична ракета произведени во 1960 година? Ф117 кога би не имал мене и тебе како пилоти, самиот авион, автопилотот, самиот компјутер/систем кој е во авионот би ја избегнале таа закана, Ф117 е имун на многу по напредни ПВ системи него ли една обична усрана СССР НЕВА од минатиот век. За Ф117, Нева е исто ко некој мене и тебе да не гаѓа со капка вода, замисли некој да не убие со истата?
Русија уште од времето кога прв пат се јавија невидливите авиони во УС, напорно работеа да создадат систем против нив, дали успеала во тоа или не, никој не знае..
..што си бе толку жесток. Кој и каде ги спори твоите долгододишни искуства + магистратури,студирања, ТОНИ книги??? Но имам некој впечаток дека не сме се разбрале. Неам јас ништо против ваков и онаков развој на кого сакаш..бизнис си е бизнис и тука нема што да се праи муабет. Второ на ја спомнав природата од некои надреалистички причини , туку само спомнав дека ПРОРОДАТА не ги гледа авионот , туку обликот на граничниот слој створен околу него во дадените услови на лет. Ко аеродинамичар веројатно за разлика од повеќето пацери овде сваќаш што зборам.
И не би праел повеќе муабет за невидливоста....на авионите, нивното физичко присуство во просторот, радарите и нивните креатори...
Околу Нева, застарен радарски систем, тактика на користење на такви системи итн. и бутањето на Ф117 мислам дека со опсежниот текст кој си го напишал околу тоа погоре , баш потврдуваш дека е случаен, среќлиски погодок.., ко утепана чавка со свадбарски куршум.. Оно ко : мртав коњ не пува , ама некад откачииии.. :).
Реков, да имаа и да можеа , србите на радост на сите нас околу ќе ни уприличеа еден убав летен дожд од нато авиони, ама јеби га..пуста желба.., тие не фер какви ги дал господ летаа високо и пукаа од далеку, а С300 нигде на хоризонтот на војводинското море...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Извинете професоте, слободно исправете ме каде згрешив, ако негде сум згрешил
секаде си згрешил
и немаш апсолутно никакво воено искуство па ни теоретско а камоли практично. Размислувањата и претпоставките ти се детско наивни и не знам од кај би почнал со исправување и корегирање.
Али еве наједноставно, НАТО и Америка извршиja 38.000 борбени и неборбени мисии над Србија (и Црна гора)
Потврдени имаме 2 соборени авиони.
Процентуално то е некаде 0,005% успех
Тој процент појќе одговара на шанси за добиток на лото од колку некој систематски резултат на успешна стратегија на ПВО
 
J

joe.b

Гостин
секаде си згрешил
и немаш апсолутно никакво воено искуство па ни теоретско а камоли практично. Размислувањата и претпоставките ти се детско наивни и не знам од кај би почнал со исправување и корегирање.
Али еве наједноставно, НАТО и Америка извршиja 38.000 борбени и неборбени мисии над Србија (и Црна гора)
Потврдени имаме 2 соборени авиони.
Процентуално то е некаде 0,005% успех
Тој процент појќе одговара на шанси за добиток на лото од колку некој систематски резултат на успешна стратегија на ПВО
Во право си самопрогласен генерале, Стојанче Ангелов да не ти е нешто роднина?
Една ти е целта,барем на тебе а тоа е фаворизирање на Америка против Русија и остатокот на светот, и се што кажуваш не само во овој пост, него во сите можни твои, се со една цел а тоа е дигање на Америка и нивната технологија во небо. Жив пример и овој мој пост сега, јас само кажав ``мислам дека Русија поседува систем кој ги прави ранливи невидливите авиони, и дека тој систем бил употребен при уривањето на Ф117 во 1999``.
Ти кутриот едвај чекаше некој УС да ти ја спореди со Русија.
ОФ ТОПИК
Се што не се врти околу тебе, твојот мозок, тебе ти е смешно, сељачки, и одма почнуваш со вреѓање т.е не е вреѓање не си ти таков, не навредуваш никого ти поседуваш западњачка култура, ти понижуваш т.е барем се трудиш некого да понижиш, додека на другата страна седат луѓе што не те тркалаат ни 2%, Го потценуваш моето образование, ми велиш дека џабе сум фрлал пари да се школувам без никакви аргументи.. што ќе ти прдне во умот тоа пишуваш без да размислиш...
Кога ќе се најде некој да им парира на твоите идеали, почнуваш со тапа-ремет понижувачки муабети кој само ти ги разбираш. Многу подмукло и покварено од твоја страна. Се надевам дека во вистинскиот живот (ако го имаш, ако не си изгубил се од пријатели со вакво понашање, па задња нада ти е кајгана форум) не си ваков.
п.с.
А се мислев дека си многу добар чоек.
Извини.[DOUBLEPOST=1477299204][/DOUBLEPOST]
. , баш потврдуваш дека е случаен, среќлиски погодок.., .
Баш напротив, потврдувам дека е невозможно авион од тип на Ф117 да се бутне на среќа со НЕВА.
Нема тука среќа, едноставно невозможно е. Нема теорија.
Моите мислења се споени на оваа тема од првиот мој пост сакав да кажам ``мислам дека Русија има веќе развиено систем против stealth авионите и истиот го има искористено за буткање на Ф117 во Србија 99та година.``
 
Последно уредено од модератор:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Во право си самопрогласен генерале, Стојанче Ангелов да не ти е нешто роднина?
Една ти е целта,барем на тебе а тоа е фаворизирање на Америка против Русија и остатокот на светот, и се што кажуваш не само во овој пост, него во сите можни твои, се со една цел а тоа е дигање на Америка и нивната технологија во небо. Жив пример и овој мој пост сега, јас само кажав ``мислам дека Русија поседува систем кој ги прави ранливи невидливите авиони, и дека тој систем бил употребен при уривањето на Ф117 во 1999``.
Ти кутриот едвај чекаше некој УС да ти ја спореди со Русија.
ОФ ТОПИК
Се што не се врти околу тебе, твојот мозок, тебе ти е смешно, сељачки, и одма почнуваш со вреѓање т.е не е вреѓање не си ти таков, не навредуваш никого ти поседуваш западњачка култура, ти понижуваш т.е барем се трудиш некого да понижиш, додека на другата страна седат луѓе што не те тркалаат ни 2%, Го потценуваш моето образование, ми велиш дека џабе сум фрлал пари да се школувам без никакви аргументи.. што ќе ти прдне во умот тоа пишуваш без да размислиш...
Кога ќе се најде некој да им парира на твоите идеали, почнуваш со тапа-ремет понижувачки муабети кој само ти ги разбираш. Многу подмукло и покварено од твоја страна. Се надевам дека во вистинскиот живот (ако го имаш, ако не си изгубил се од пријатели со вакво понашање, па задња нада ти е кајгана форум) не си ваков.
Пооо колку си истрауматизирано дете !
 
J

joe.b

Гостин
.. , потврдуваш дека е случаен, среќлиски погодок..,

Зошто велам дека не е возможно со НЕВА-125 да се бутне Ф117?
Ф117 не користи навигациски систем Гармин, па да не регистрира толкав балистички проектил.
програмиран е со суперкомпјутери да ги прикрива сите можни емисии, издувните гасови на моторот, електромагнетите бранови од уредите на авионот, чадот, траговите на пареа од кондезација, инфрацрвените зраци.. користи мултистатички радари, тогаш ЈНА мислам дека користеа и сеуште го користат) "Тропа" ( иначе радар кој е прв пат произведен во 40 тите години)
Не можеш ти со тој радар да уловиш Ф117 без некое надоградување понапредно од технологијата која Ф117 веќе ја има во него. Нема тука среќа, воздушниот простор (небото) е огромно, тек туку така пукни и погоди еден од најсовремените авиони на планетава. Во холивуд можеби, во живо нема буквално никакви шанси. Среќата не постои во овој случај.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Зошто велам дека не е возможно со НЕВА-125 да се бутне Ф117?
Ф117 не користи навигациски систем Гармин, па да не регистрира толкав балистички проектил.
програмиран е со суперкомпјутери да ги прикрива сите можни емисии, издувните гасови на моторот, електромагнетите бранови од уредите на авионот, чадот, траговите на пареа од кондезација, инфрацрвените зраци.. користи мултистатички радари, тогаш ЈНА мислам дека користеа и сеуште го користат) "Тропа" ( иначе радар кој е прв пат произведен во 40 тите години)
Не можеш ти со тој радар да уловиш Ф117 без некое надоградување понапредно од технологијата која Ф117 веќе ја има во него. Нема тука среќа, воздушниот простор (небото) е огромно, тек туку така пукни и погоди еден од најсовремените авиони на планетава. Во холивуд можеби, во живо нема буквално никакви шанси. Среќата не постои во овој случај.
...добро е се тоа.., но има една логичка квака: ако таков волшебен систем пистоел и бил на терен, зошто само еден Ф117??, зошто не врнеа Ф117-ки, оној Let трети спомнува 38.000 потенцијални тетреби....???
..реалноста е баш таа случаен среќлиски погодок..илити : атомска слева лезииии!!! ... па некој легнал на невидено и лансирал. Ни свети системи вградени во тоа картонскиот Ф117 не можат да го спасат од таков апансас удар. Со еден збор пилотот у него бил малер, додека оние со Невата станаа човеци који су убили Леберти Валанса... :) :) :) Така ти е тоа у животу додека некому не му стемни, на друг не може да му светне....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom