Outlander

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.018
Ако е така како што викаш, а така е, ќе гледаме сосема нов плот, со нови глумци и нови луѓе. Гледам дека оваа е 3 книга, што значи ќе има уште многу. Не сум ги читал книгите, но ако е така, според тајмлаjнов не верувам дека во сите се Џејми и Клер главни ликови. Ако е така, подобро е да ја финишираат серијава за сезона-две максимум и да дадат еден closure.

@Maja345, Па набројав и во претходните постови зошто ја гледам, а и дека сум фасциниран од тоа каков карактер е Клер, посебно што истата не е претставена како совршено битие, него прави и грешки. Почни да ја гледаш новата сезона, ќе видиш за што зборам.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
Ако ги обработуваат книгите детално ко до сега, 1 книга една сезона, би требало да има уште 5 сезони (нормално ако серијата си ја задржи публиката), пошто има уште 5 романи без кратките новели. Иначе излегла нова епизода. Ја па мислев у вторник излагаат, бар порано беше така.

http://www.dianagabaldon.com/books/chronology-of-the-outlander-series/
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.714
Поени од реакции
33.356
Ептен се навлеков на серијава и ја изгледав, што се вика, во еден здив. Со Downton Abbey и The Crown ова е дефинитивно една од најдобрите period drama серии кои сум ги гледал во животот. Одлично сценарио, pacing кој одлично ми одговараше, убава сценографија и костимографија, глума, музика... сѐ си е на место во серијава. Да, јасно ми е дека по малку наликува на женско писмо, со романса моментите, но не ми сметаше воопшто. Напротив, четвртата сезона, во која тоа беше најизразено, ми беше најубава, зашто немаше битки, крвишта и сивило како тоа во Британија, туку преубави пејсажи од Новиот свет. Едвај чекам да дојде февруари, за да се појави петтата сезона, само што мислам дека повторно ќе замине во насока на војните. Ќе видиме.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Ептен се навлеков на серијава и ја изгледав, што се вика, во еден здив. Со Downton Abbey и The Crown ова е дефинитивно една од најдобрите period drama серии кои сум ги гледал во животот. Одлично сценарио, pacing кој одлично ми одговараше, убава сценографија и костимографија, глума, музика... сѐ си е на место во серијава. Да, јасно ми е дека по малку наликува на женско писмо, со романса моментите, но не ми сметаше воопшто. Напротив, четвртата сезона, во која тоа беше најизразено, ми беше најубава, зашто немаше битки, крвишта и сивило како тоа во Британија, туку преубави пејсажи од Новиот свет. Едвај чекам да дојде февруари, за да се појави петтата сезона, само што мислам дека повторно ќе замине во насока на војните. Ќе видиме.
Да, ќе има повеќе војна во нареднава сезона отколку во четврта.
Обично овој период сезоната е во тек, почнува октомври-ноември, овојпат не натераа повеќе да чекаме, ај се надевам дека ќе ја стокмат сезонава уште толку.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.018
После скоро годинаипол - две пауза ја загледав пак. Серијава знае како да си игра со емоциите, те спрема полека цела сезона, на почеток навидум бавна и досадна романса и семејна идила, и како одминува времето ти влегува под кожа, за да на крајот останеш шокиран од некои сцени. Она што е најважно е дека не се забележува разлика во квалитет помеѓу сезоните. Веројатно тоа е таа разлика кога како автор на сценариото имаш вистински писател, а не ебиветар хипстери кои приказната ја прилагодуваат за да до израз дојдат CGI ефектите или да ти форсираат мајндфак клифхенгери, иако да пробаш да споиш две епизоди не можеш пошто нема логика приказната, све иде во прилог на wow ефектот. Типични примери Westworld и GOT. Исто и саундтракот прва лига


Иначе ја завршив 4 та и сега почнувам со 5 та сезона.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.714
Поени од реакции
33.356
Финалево малку ме разочара. Не очекував Бри и Роџер да останат. :(

Ама сезонава ми беше една од најдобрите - најмалку војни и крвопролевања имаше, а најмногу family drama. Мене тоа е тоа што особено ми се допаѓа во серијава. 10 епизода, со убиството на мочаниот Ирец ми беше врв, најдобра!
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.229
Поени од реакции
22.418
Девојка ми ја препорача серијава да ја гледам како многу ќе ми се свиѓала бла бла... Дали сака да ми каже нешто меѓу редови ? :icon_mrgr:

Сериозно,од трејлерот што го изгледав за првата сезона и овдека неколку не спојлнати поста што прочитав дојдов до заклучок дека вреди да се изгледа. Особено саундтракот ми дава мотив плус.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Девојка ми ја препорача серијава да ја гледам како многу ќе ми се свиѓала бла бла... Дали сака да ми каже нешто меѓу редови ? :icon_mrgr:
Не, серијата е добра за двата пола. Сака да ти предложи нешто квалитетно за гледање.
Можда е заљубена во Џејми, али сите сме, и за ова не би делела по полови. :D


Иначе, ја обновија за седма сезона пред некој ден. Шеста наредна година веројатно, ќе си почекаме бааги. :/
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.714
Поени од реакции
33.356
Почна седма сезона. Ова е мислам една од ретките серии која не паѓа во квалитет. Иако на моменти делува повторливо, сепак задржува внимание. Ми се допадна првата епизода.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.714
Поени од реакции
33.356
WOW, вторава епизода беше како финале на сезона, упм! Прејако! Ете и зошто најдоа објава во весник дека умреле во пожар (иако сигурен сум дека не се мртви).

BTW:
Screenshot_20230624_185514_TV Time.jpg
:pos:
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Јас каснев со шеста сезона, тек претходниот месец ја изгледав. Најслаба сезона ми беше досега реално, тоа секс сцените ко да не знаеле со што да пополнат време во серијата, ко ради реда, врска си нема од онаа хемија што ликовите ја имаа порано. Па онаа Малва со татко и, брат и, и сите нови затуцани селани ми идеа на нерви. Па и крајот ме изнервира, ништо не стигнаа да објаснат аман.

Седма, видов дека ќе ја праат во два дела, едниот годинава, наредниот здравје догодина. Ваљда ќе ја гледам догодина, многу почнаа паузи да ми праат меѓу сезони.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Јас ја загледав серијава, интересна е и како тема и глумата.
До трета сезона сум (S3E5 - на ред ми е), па да пишам што ми сметаше до сега додека не сум заборавила.
Прво, женската додека се омажи со Џејми, во реален 18 век ќе беше силувана повеќепати, а ние видовме само неколку неуспешни обиди за силување.
Второ: човек од 20 век да се врати наеднаш во (не)условите на живот на 18 век, ќе фати еден куп обични болести од нечистотии во храната, во околината, од вошки, болви и други бубалетинки кои и кралевите ги имале тоа време.

Другото засега ми е ОК, и многу ми е интересно кога зборуваат шкотски, а на Нетфликс нема превод што кажале. :)
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Јас ја загледав серијава, интересна е и како тема и глумата.
До трета сезона сум (S3E5 - на ред ми е), па да пишам што ми сметаше до сега додека не сум заборавила.
Прво, женската додека се омажи со Џејми, во реален 18 век ќе беше силувана повеќепати, а ние видовме само неколку неуспешни обиди за силување.
Второ: човек од 20 век да се врати наеднаш во (не)условите на живот на 18 век, ќе фати еден куп обични болести од нечистотии во храната, во околината, од вошки, болви и други бубалетинки кои и кралевите ги имале тоа време.

Другото засега ми е ОК, и многу ми е интересно кога зборуваат шкотски, а на Нетфликс нема превод што кажале. :)
Vujko mu na Jamie (glavniot na bandata kaj upadna odma) imase nekoj eticki kodeks za toa, neli?
Ima eden kup luge online so ja prekinale poradi mn siluvanja, pogotovo ona na Jamie.

Za cistotata realno, Claire so godini bese medicinska sestra vo Vtora Svetska, ne veruvam pak deka poarni I bile uslovite za zivot vo toj period.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.714
Поени од реакции
33.356
Јас ја загледав серијава, интересна е и како тема и глумата.
До трета сезона сум (S3E5 - на ред ми е), па да пишам што ми сметаше до сега додека не сум заборавила.
Прво, женската додека се омажи со Џејми, во реален 18 век ќе беше силувана повеќепати, а ние видовме само неколку неуспешни обиди за силување.
Второ: човек од 20 век да се врати наеднаш во (не)условите на живот на 18 век, ќе фати еден куп обични болести од нечистотии во храната, во околината, од вошки, болви и други бубалетинки кои и кралевите ги имале тоа време.

Другото засега ми е ОК, и многу ми е интересно кога зборуваат шкотски, а на Нетфликс нема превод што кажале. :)
@Violetova , моментите со безбројните ПАТУВАЊА НИЗ ВРЕМЕТО ги фати? Фикција е ова, не знам зошто бараш логика во тривијални работи.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Vujko mu na Jamie (glavniot na bandata kaj upadna odma) imase nekoj eticki kodeks za toa, neli?
Ima eden kup luge online so ja prekinale poradi mn siluvanja, pogotovo ona na Jamie.

Za cistotata realno, Claire so godini bese medicinska sestra vo Vtora Svetska, ne veruvam pak deka poarni I bile uslovite za zivot vo toj period.
ОК, има логика за чистотата, а и за реакцијата на гледачите.

Фикција е ова, не знам зошто бараш логика во тривијални работи.
Па обично барам логика и во фикцијата, посебно на вакви ситници. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom