OSHO

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Krishnamurti failed because he could not touch the human heart; he could only reach the human head. The heart needs some different approaches. This is where I have differed with him all my life: unless the human heart is reached, you can go on repeating parrot-like, beautiful words – they don’t mean anything. Whatever Krishnamurti was saying is true, but he could not manage to relate it to your heart. In other words, what I am saying is that J. Krishnamurti was a great philosopher but he could not become a master. He could not help people, prepare people for a new life, a new orientation.

But still I love him, because amongst the philosophers he comes the closest to the mystic way of life. He himself avoided the mystic way, bypassed it, and that is the reason for his failure. But he is the only one amongst the modern contemporary thinkers who comes very close, almost on the boundary line of mysticism, and stops there. Perhaps he’s afraid that if he talks about mysticism people will start falling into old patterns, old traditions, old philosophies of mysticism. That fear prevents him from entering. But that fear also prevents other people from entering into the mysteries of life.......
Автоматски споено мислење:

Да го завршиме кругот :)
Автоматски споено мислење:

Иначе кога сме кај Кришнамурти, не е лошо и овој човек да се простудира во пакет.....да се проучи и таа страна од приказната. Од причина што нели како трагачи по вистината не би требало да имаме bias-и.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.664
Поени од реакции
11.701
А беше довлечкан од Теозофското друштво да биде „новиот месија“, Учителот, под палката на Ани Бесант... ама се повлече човеков, виде што е што...
Не може да се оди против струјата која го турка светот...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
А беше довлечкан од Теозофското друштво да биде „новиот месија“, Учителот, под палката на Ани Бесант... ама се повлече човеков, виде што е што...
Не може да се оди против струјата која го турка светот...
Сум ја слушал приказната....секако има негативен импакт кон него....на некој начин. Иначе у реду е, и ако го прочиташ текстот од Ошо и она од Алан ќе му ги најдеш пропустите.
Ани Бесант....не сум читал ништо, знам дека е поврзана со теозофите и е основа на Њу Ејџот. Се мислев дека е поврзана со Алистер Кроули некако преку сите тие конекции на тајни друштва.
Имаше она некое учење со зраци некои....имплементирано и видоизменето е у Њу Ејџот мислам, со сите тие приказни таму....не сум у тек :D

Струјата.....спиритуална е или механичка?
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Сум ја слушал приказната....секако има негативен импакт кон него....на некој начин. Иначе у реду е, и ако го прочиташ текстот од Ошо и она од Алан ќе му ги најдеш пропустите.
Ани Бесант....не сум читал ништо, знам дека е поврзана со теозофите и е основа на Њу Ејџот. Се мислев дека е поврзана со Алистер Кроули некако преку сите тие конекции на тајни друштва.
Имаше она некое учење со зраци некои....имплементирано и видоизменето е у Њу Ејџот мислам, со сите тие приказни таму....не сум у тек :D

Струјата.....спиритуална е или механичка?
И другиот кришнамурти е интересен.. антигуру.... туку набрзака... теософијата...



Хепта колку вашиот гностицизам е поврзан со луциферијанството?
 
H

Hyperion VI

Гостин
Се мислев дека е поврзана со Алистер Кроули некако преку сите тие конекции на тајни друштва.
Па мислам...Боди,како се дрзнуваш да даваш вакви изјави?
Кроули све сам има измислено „from scratch"(дури и топлата вода).
Хепта колку вашиот гностицизам е поврзан со луциферијанството?
:pos::pos::pos::pos:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
И другиот кришнамурти е интересен.. антигуру.... туку набрзака... теософијата...



Хепта колку вашиот гностицизам е поврзан со луциферијанството?
Трансхуманизмот е правецот на њу врлд ордерот, AI+квантни компјутери. и луѓето ќе бидат потребни може да се одржуваат вециња и по некој ритуал :)
 
H

Hyperion VI

Гостин

Ама не ми се смеј, хепта сакаше дискусија, мислев побрзо да дојдеме до проблемот...
Љут е, денес,го нема Гурџи,
а ние не сме го достигнале тој степен на „интересантност" ;)
Трансхуманизмот е правецот на њу врлд ордерот, AI+квантни компјутери. и луѓето ќе бидат потребни може да се одржуваат вециња и по некој ритуал :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.664
Поени од реакции
11.701
Сам? Не верувам. Но дека езотеријата и магиката после него не може - е друга сказна :D
Сите патишта водат кон Кроули и Телема со што и да се зафатиш денес... насекаде е Кроули и неговата магика! ;)
Тој не ја измисли топлата вода, но дека измисли механизам да ја спроведува истата без да губи топлина - тоа го направи.

“Bhikkhu Ananda Metteyya once remarked that Theosophists were rather absurd to call themselves Buddhists, as the Buddhist had no Soul, and the Theosophist, not even content with having one, insisted on possessing seven different kinds.”
-“The Voice of the Silence” , коментари на Кроули :)

Кроули ја мразеше Ани Бесант... и тоа имаше врска со нејзините ставови за абортус и останати земски ствари кои одеа спротивно од учењата на Телема, а Весабт се мешаше во ствари кај што не и беше местото да се меша.
Знаеш кога мешаш станици, исто е во езотеријата - не може да го мешаш профаното со тајното бидејќи ќе направиш пепел - мора да има вакуум простор, „чистилиште“ на размислите и дејствувањата :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom