OSHO

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
Stupid......abe so knigata do kaj sme???
Oshkoto 600 knigi napishal,...ne deka toa go ocekuvame od tebe....ama ti so edna ne drkash godinu dana....
Do koga ke cekame???
Мислам дека Ошо не напишал ниту една книга. Сите се напишани од неговите ученици и приврзаници.

Зоки: 0
Ошо: 0
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Мислам дека Ошо не напишал ниту една книга. Сите се напишани од неговите ученици и приврзаници.

Зоки: 0
Ошо: 0
On diktiral izgleda, e sega jas nemav pare da platam amal nekoj da zapishuva dodeka jas svrshuvam... a kredit ne mi se zemashe...

@Ne-misli i tvojta li ti gi eba parite... ili ti ne beshe tolko glup ko ja da se zenish?

:coffee:
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
On diktiral izgleda, e sega jas nemav pare da platam amal nekoj da zapishuva dodeka jas svrshuvam... a kredit ne mi se zemashe...

@Ne-misli i tvojta li ti gi eba parite... ili ti ne beshe tolko glup ko ja da se zenish?

:coffee:
Ne be...mojta ne e tolku losha.......
Taa znait deka jas ne sum materialist....zatoa mi veli...ti raboti i Ne-misli.....jas ke mislam za sFe drugo.
Eve lani mi kupi eden par pantaloni za rabota i mi veli deka drugo ne mi nii treba..i taka i taka e kovit nema kaj da odish osven na rabota....
Автоматски споено мислење:

Мислам дека Ошо не напишал ниту една книга. Сите се напишани од неговите ученици и приврзаници.

Зоки: 0
Ошо: 0
Biten e avtorot....a ne koj cuka po mashinata....
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
Biten e avtorot....a ne koj cuka po mashinata....
Џејмс Патерсон истото го прави. Голема е веројатноста и Хабард истото да го правел. Сепак од пишување, лектура до издавање е долг процес. Овие си пишувале по една книга месечно, што е невозможно.

Прво Зоки нека си направи мен кејв во подрум. Му треба телевизор, кауч и фрижидер. Второ нека ја мобилизира ќерка му да ги следи и копира сите негови текстови на Кајгана... затоа што е битен авторот. Тука има книга, а можда и две. Првата нека биде за неговите разговори со Рон. Имам и наслов: "I know im wasting my time".
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Џејмс Патерсон истото го прави. Голема е веројатноста и Хабард истото да го правел. Сепак од пишување, лектура до издавање е долг процес. Овие си пишувале по една книга месечно, што е невозможно.

Прво Зоки нека си направи мен кејв во подрум. Му треба телевизор, кауч и фрижидер. Второ нека ја мобилизира ќерка му да ги следи и копира сите негови текстови на Кајгана... затоа што е битен авторот. Тука има книга, а можда и две. Првата нека биде за неговите разговори со Рон. Имам и наслов: "I know im wasting my time".
Dambi vekje imam dve scenarija prodadeno od glupostive na kajgana... ja so ronche heptich i ostali vas praam pare ....
Ti so tramp sho napravi konkretno?... Pare ima li u toa... u partija da ne si?

P.S. Menkejv is for luzers.

:coffee:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
Dambi vekje imam dve scenarija prodadeno od glupostive na kajgana... ja so ronche heptich i ostali vas praam pare ....
Ti so tramp sho napravi konkretno?... Pare ima li u toa... u partija da ne si?

P.S. Menkejv is for luzers.

:coffee:
Ги знам твоите сценарија. Сепак "сексот се продава". Бараат уште неколку глумци и треба да започне снимањето.

Ама не си првиот со такво сценарио/книга, имаш конкуренција:

Предавањето на мудроста ја има во многу книги (книгата е пишан историски извор) од античкиот период, од грчките полиси до Кина (па истото го има и кај Ошо). Врската учител-ученик била многу цврста, еден вид на татковска врска, па дури и учениците имале и култ кон својот учител. Проблемот е што ќерка ти те вика "педерчина" па многу тешко да се задржи и одржи таа цврста алка учител-ученик. А тука е и непотизмот.

Не сум во партија. :(
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Ги знам твоите сценарија. Сепак "сексот се продава". Бараат уште неколку глумци и треба да започне снимањето.

Ама не си првиот со такво сценарио/книга, имаш конкуренција:

Предавањето на мудроста ја има во сите книги (книгата е пишан историски извор) од античкиот период, од грчките полиси до Кина (па истото го има и кај Ошо). Врската учител-ученик била многу цврста, еден вид на татковска врска, па дури и учениците имале и култ кон својот учител. Проблемот е што ќерка ти те вика "педерчина" па многу тешко да се задржи и одржи таа цврста алка учител-ученик. А тука е и непотизмот.

Не сум во партија. :(
Ima eden momenat sho evidentno radi nemanje iskustvo ne go znaesh... gledash....
Znaci ja sum presrekjen ko kje mi kaze pedercina... znaci idol ne e tate.. znaci brzo se osamostojuva i ide prema lezbejstvoto... znaci nema da mi e lepenka na stare godine dodeka ja so babickata uzivam na plazicka na ezeroto eden so prirodata.

Tuku ti so knigate si promashil poentata... ima publika se povekje za sekakov bul shit... poshto sami ne mislat pa im treba u kniga da procitaat... zashto da ne zememe i nie del od kolacot? Ami treba so neshto da se kupi posedo pokraj ezero? @Ne-misli taka nematerijalist ceka land rover od prodazbata....

Inaku za kniga ne sex, ali za scenarija ide ko alva...

Tuku ako ti ne si u partija... zashto si archish vremeto so konzervativcite u sad? I ti kniga da ne pishuvash?

:coffee:

Ne be...mojta ne e tolku losha.......
Taa znait deka jas ne sum materialist....zatoa mi veli...ti raboti i Ne-misli.....jas ke mislam za sFe drugo.
Eve lani mi kupi eden par pantaloni za rabota i mi veli deka drugo ne mi nii treba..i taka i taka e kovit nema kaj da odish osven na rabota....
I mojta ne e losha da tikazam.... slicni se, i on ami kupuva pantalonki ednash u godinata.... a dodeka usisavam brisham prshina ona ne mi smeta si ide na nokti... frizeraj... tretmani na lice... srcka e.... samo koshta toa odrzavanje u pm....

Lj!
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
Tuku ako ti ne si u partija... zashto si archish vremeto so konzervativcite u sad? I ti kniga da ne pishuvash?

:coffee:
Ќерка ти ќе те навредува во своите аналекти. Не сакаш твоето движење да се вика "педерчизам", нели!? Да не стоеше толку по семафори, можда ќе те викаше по име.

Инаку нервирам либерали. :love:

Ни избега темава. Зоки I Уништувачот (на теми) повторно нападна (тема). :love:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.703
Поени од реакции
11.773
Инаку нервирам либерали. :love:
:D

Колку е подруго кога темата што се уништува реално за неа не си потрошил ни 3 мин сериозни размисли како нешто битно :)

"But once you have tasted the juice of the present, you don’t care about dangers.
Once you are in tune with life, then nothing matters. "
- чичко Ошо


„Once you are in tune“ е одлична изјава, сега само да го најдете методот до тоа и како да се остане во или со тоа.
Некои од овие што го проучуваат Ошо може да споделат книги или екстра цитати...


П.С. И да: не верувајте тука дека ликовите кои постојано спомнуваат семејството и споделуваат приватни ствари на форум во врска со тоа „семејство“,
навистина оформиле семејство.
Не знам која е причината да се лаже во однос на такви ствари... никој не го интересира :)
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Ќерка ти ќе те навредува во своите аналекти. Не сакаш твоето движење да се вика "педерчизам", нели!? Да не стоеше толку по семафори, можда ќе те викаше по име.

Инаку нервирам либерали. :love:

Ни избега темава. Зоки I Уништувачот (на теми) повторно нападна (тема). :love:
Ne se razbirame izgleda.... pederchina ne e navreda... realna sostojba e... pederchizam e odlicna idea za ime... izgleda si prekonzwrvativen pa tebw bi te navredilo...

Tuku zashto nervirash liberali? Oni bar ne se mnozat tolku ko vie.... mozda so niv kje opstane planetava....

I ne sme von temava... samo ova e prakticen del... kako da ne se svakjash sebe tolku seriozno.... kako eden od pocetnite stadiumi.... neshto sho Hepta ne uspea da go pomine seushte....

Tuku Hepta sho prajsh be pak na forumot? Neli imash drugi obavezi sega.. ili pak izlaza?


:coffee:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.703
Поени од реакции
11.773
Tuku Hepta sho prajsh be pak na forumot? Neli imash drugi obavezi sega.. ili pak izlaza?
Хепта ништо не поминал ниту рекол некогаш дека поминал било што...
Хепта е само Телемит.
Добро е што такви судови добивам од виртуелни ликови кои имаат проблем со Хепта, исто така виртуелен лик :D

Цело време се имаат обврски. Затоа се научив брзо да пишувам долги текстови и тоа токму на форумов. Посебно на теми што ги проучувам :cool:
Има нешто во форумов што те менува ;)

Кога ќе надојдат малку повеќе обврски, како плима: морам да пренасочам енергијата бидејќи: што сме ние?
Што вели Ошо? Што е човекот? :)

Си ја прочитал неговата размисла за човекот?!
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
Овој подфорум умре пред 5-6 години. Го нема духот со кој сјаеше. Од групата членови кои го држеа активен дел се банирани, а дел се неактивни. Класичен "град на духовите", патем можеш да воочиш и самиот дека активноста на периодите кога си неактивен е незначителна кон никаква.

А за ликовите на форумов. Скоро пак ништо не е анонимно. Пријателски и роднински врски на сите страни. Ние сме само никови за дел од членството и за т.н. "гости" кои само го читаат форумов. :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.703
Поени од реакции
11.773
Ne i nemam namera, vidoff kako on zavrshi...

Dovolen mi e zaklucokot na Artur Klark za covekot... vo Odisea 3001.. si go procital?

:coffee:
Што бараш тогаш на темава за Ошо? Ќе пробаш и „оваа тема да оди во канта“ бидејќи за тебе потстмевот поткрепен со незнаење е доволна
мудрост? :)
Исто како за Кроули и Езотерија? Не те интересира никој што рекол, но сепак имаш негативен став за луѓето кои тоа го живеат и проучуваат?

П.С.
Не, не сум го прочитал заклучокот на Кларк, може во приватна порака да пратиш, од книгата? Да научам и јас нешто екстра, а да не ја расипиме темата со лик кој што не е битен за Ошо! ;)

Автоматски споено мислење:

И колку имаше спротивставени идеи, философии - а сепак дискусијата беше закон! Немаше тролања без врска, зезање имаше но да го „фатиш во тесно“ соговорникот, а не простачки уличарски муабети :)

Да, умре тоа... сега само така, како плима сме која полека се повлекува :D
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
И колку имаше спротивставени идеи, философии - а сепак дискусијата беше закон! Немаше тролања без врска, зезање имаше но да го „фатиш во тесно“ соговорникот, а не простачки уличарски муабети :)

Да, умре тоа... сега само така, како плима сме која полека се повлекува :D
Нема ништо уличарско тука. Секој ученик има одредена мисија (нели Ошо не оставил ниту една книга зад себе, сите се дело на неговите ученици и следбеници), така треба да биде и кај Зоки кој е во процес на издавање на книга. Креира одредени философски замисли и ги зачинува со хумор. Можеби припаѓаат во ЧДА, а можеби во Философија, тоа е на самиот автор и на модераторите да одредат.

Имаше убави дебати, можеби имаше и повисок стандард, но мора да работиме само со алатот кој го имаме во овој момент. За сѐ останато има опција "пријави". Така пред извесен период беше направена одлична чистка, чинам од страна на Коцка. Ако дели банови, нека започне од мене. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom