OSHO

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
“Bhikkhu Ananda Metteyya once remarked that Theosophists were rather absurd to call themselves Buddhists, as the Buddhist had no Soul, and the Theosophist, not even content with having one, insisted on possessing seven different kinds.”
-“The Voice of the Silence” , коментари на Кроули :)
Па Кроули потекнуваше од Golden Dawn нели?
И он како Кришнамурти изгледа :D
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Па Кроули потекнуваше од Golden Dawn нели?
И он како Кришнамурти изгледа :D
Што има Теозофското друштво со Златна зора како старо-еонски иницијаторски Ред? :sneaky:

Кроули беше инициран во Златна Зора, но по шизмата која ги зафати (бидејќи не можеа да иницираат) - тој се повлече недејствувајќи и се поврза со Алан Бенет, тајнито мајстор кој што направи многу, но никој не го знае :)
И Кроули го започнува негвоито живот (каков и да е) токму заради Златна Зора! О.Т.О. веќе постои. Кроули не го создава, тој само станува Водач на Редот 1922-ра мислам... и О.Т.О. станува ПРВ од старо-еонските Редови кој што го прифаќа Законот на Телема. А штом е прв, мора да има и втор и трет... но, некои Редови, се тајни дури и нивните имиња - не се за профани.

Секогаш зборував дека иницијацијата игра битна улога!
Што е разликата помеѓу Кроули и Кришнамурти?
ИНИЦИЈАЦИЈА! ;)

На пример Кроули нема проблем со Теозофијата пред Бесант, и ја препознава Блаватски како Таен Мајстор во A.'.A.'. и нејзината книга се појавува и во Еквиноск, A.'.A.'. гласило на Земјата, но проблемот е секогаш наследниците!
Не може секој да е наследник, мора да се почитува иницијацијата и наследството кое доаѓа од авторитет.
Не може туку така... кој како ќе му дојде... :)
Има такви, не велам не - но луѓето стануваат помудри во однос на тоа што е што во однос на петаката низ животот.

Затоа многу учители и просветлени исчезнуваат и се претвараат нивните учења во секти... мора да се иницира, да се работи, да се продолжува синџирот.

А не како ете Ошо, доаѓа блада, прераскажува стари учења, поврзува Зен со суфизам и го касапи до крај нештото и на оној што решил да го следи Ошо и да го почитува неговиот авторитет добива, што?
Ништо. Нема алатки, те убедуваат дека ти си таман таму кај што си... тоа е лага! Ти си таму кај што треба да си, но дали си оној што треба да си, таму каде што си ... е друга сказна!
Или се е како што треба, само треба да си свесен... само тоа.
Празни зборови носат празни дела... не ни има дела! Бидејќи те убедуваат дека не треба дела, работа, надминувања...
Која глупост! Која лага...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Кроули ја мразеше Ани Бесант... и тоа имаше врска со нејзините ставови за абортус и останати земски ствари кои одеа спротивно од учењата на Телема, а Весабт се мешаше во ствари кај што не и беше местото да се меша.
Знаеш кога мешаш станици, исто е во езотеријата - не може да го мешаш профаното со тајното бидејќи ќе направиш пепел - мора да има вакуум простор, „чистилиште“ на размислите и дејствувањата
Не знам како оди тоа...јас сум убеден дека секој треба да има пристап до сите знаења. :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Не знам како оди тоа...јас сум убеден дека секој треба да има пристап до сите знаења. :)
Знам дека не знаеш... затоа те прашав што знаеш ти за Теозофија, Кришнамурти... Златна Зора? Или интересно е да се споменуваат бидејќи се најпознати денес :)

Имаш пристап :)
Кој кажа дека немаш?

А и до какви знаења сметаш дека треба секој да има пристап? Тоа „сите знаења“ е многу широка лепеза... :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Што има Теозофското друштво со Златна зора како старо-еонски иницијаторски Ред? :sneaky:

Кроули беше инициран во Златна Зора, но по шизмата која ги зафати (бидејќи не можеа да иницираат) - тој се повлече недејствувајќи и се поврза со Алан Бенет, тајнито мајстор кој што направи многу, но никој не го знае :)
И Кроули го започнува негвоито живот (каков и да е) токму заради Златна Зора! О.Т.О. веќе постои. Кроули не го создава, тој само станува Водач на Редот 1922-ра мислам... и О.Т.О. станува ПРВ од старо-еонските Редови кој што го прифаќа Законот на Телема. А штом е прв, мора да има и втор и трет... но, некои Редови, се тајни дури и нивните имиња - не се за профани.

Секогаш зборував дека иницијацијата игра битна улога!
Што е разликата помеѓу Кроули и Кришнамурти?
ИНИЦИЈАЦИЈА! ;)

На пример Кроули нема проблем со Теозофијата пред Бесант, и ја препознава Блаватски како Таен Мајстор во A.'.A.'. и нејзината книга се појавува и во Еквиноск, A.'.A.'. гласило на Земјата, но проблемот е секогаш наследниците!
Не може секој да е наследник, мора да се почитува иницијацијата и наследството кое доаѓа од авторитет.
Не може туку така... кој како ќе му дојде... :)
Има такви, не велам не - но луѓето стануваат помудри во однос на тоа што е што во однос на петаката низ животот.

Затоа многу учители и просветлени исчезнуваат и се претвараат нивните учења во секти... мора да се иницира, да се работи, да се продолжува синџирот.

А не како ете Ошо, доаѓа блада, прераскажува стари учења, поврзува Зен со суфизам и го касапи до крај нештото и на оној што решил да го следи Ошо и да го почитува неговиот авторитет добива, што?
Ништо. Нема алатки, те убедуваат дека ти си таман таму кај што си... тоа е лага! Ти си таму кај што треба да си, но дали си оној што треба да си, таму каде што си ... е друга сказна!
Или се е како што треба, само треба да си свесен... само тоа.
Празни зборови носат празни дела... не ни има дела! Бидејќи те убедуваат дека не треба дела, работа, надминувања...
Која глупост! Која лага...
За да продолжиш синџир треба да се има доверба.....јас сум најголемиот скептик што си го сретнал у животот. Јас на ултимативно ниво не му верувам на никој, дури ни на она што го гледам. Не постои авторитет, и не постои ништо поголемо од мене.....и нема ништо на кое би клекнал. Иначе јас се препуштам само на Универзумот, на целото постоење кое верувам дека е во мене.
Што ќе добијам со таа работа јас?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Што ќе добијам со таа работа јас?
Треба да се има доверба! Како се добива доверба? Цело време скептик? Без истражување? Никој не ти бара да веруваш во било што...
А тоа дека постои поголемо до тебе, постои... и не треба да клекнуваш пред ништо, колку и да е големо!
Универзум, Бесконечно, Егзистанс...

Што ќе добиеш ти?
Смрт. :)

Што не е ништо страшно, сите тоа го добиваат како награда за нивниот живот на Земјата!
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Знам дека не знаеш... затоа те прашав што знаеш ти за Теозофија, Кришнамурти... Златна Зора? Или интересно е да се споменуваат бидејќи се најпознати денес :)

Имаш пристап :)
Кој кажа дека немаш?

А и до какви знаења сметаш дека треба секој да има пристап? Тоа „сите знаења“ е многу широка лепеза... :)
Ја сум почнал многу работи да ги читам....имав се што постои од Теозофијата. Ако видам дека не ме води нигде, и ако приметам една нелогична работа прекинувам со читање. Патики на нозе и трк у ливада.....таа езотерија за мене се покажала стварна :)
Оваа каша попара некако не ја сакам.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Ја сум почнал многу работи да ги читам....имав се што постои од Теозофијата. Ако видам дека не ме води нигде, и ако приметам една нелогична работа прекинувам со читање. Патики на нозе и трк у ливада.....таа езотерија за мене се покажала стварна :)
Оваа каша попара некако не ја сакам.
Каде сакаш да те води „работата што ја читаш“? Размислата да те води?
Се што не може да разбереш и не може да најдеш „логика“ тебе ти ја крши „довербата“... само Ошо и њу ејџ Зен сине и терај ;)

Има место за сите на Земјата, само полека и чекор по чекор :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Треба да се има доверба! Како се добива доверба? Цело време скептик? Без истражување? Никој не ти бара да веруваш во било што...
А тоа дека постои поголемо до тебе, постои... и не треба да клекнуваш пред ништо, колку и да е големо!
Универзум, Бесконечно, Егзистанс...

Што ќе добиеш ти?
Смрт. :)

Што не е ништо страшно, сите тоа го добиваат како награда за нивниот живот на Земјата!
Јас смрт, ти што ќе добиеш?
Дали си погледнал преку хоризонтот или се е ова бладање вашево?
Догми у недоглед...
Автоматски споено мислење:

Каде сакаш да те води „работата што ја читаш“? Размислата да те води?
Се што не може да разбереш и не може да најдеш „логика“ тебе ти ја крши „довербата“... само Ошо и њу ејџ Зен сине и терај ;)

Има место за сите на Земјата, само полека и чекор по чекор :D
Не Ошо...тури му пепел, иако сум благодарен за многу нешта. Њу ејџ не ме занимало толку....Зен ис д реал тинг.
Нема таму приказни за мали деца, се е симплифицирано и сведено на твоето искуство.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Јас смрт, ти што ќе добиеш?
Се на Земјата добива смрт заради животот.
Јас реков њу ејџ зен во стилот на Ошо.

Инаку, ќе пренесам да се смени се, има човек од Скопје не му чини иницијацијата како концепт. Доста е со тоа :love:
Скептик бил сакал пред време да знае што добива, а не може да знае ниту дали ќе умре во болница или во Битола на автобуска...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Се на Земјата добива смрт заради животот.
Јас реков ЕУ ејџ зен во стилот на Ошо.

Инаку, ќе пренесам да се смени се, има човек од Скопје не му чини иницијацијата како концепт. Доста е со тоа :love:
Скептик бил сакал пред време да знае што добива, а не знае ниту може да знае ниту дали ќе умре во болница или во Битола на автобуска...
Не се плашам јас од смртта....иако ми се живее овде на земјава. Планетава ствара магија која е еликсир за мене, сончевите зраци ми ја полнат душата :)
Иако сме робови тука и се е како не треба.
Не верувам у хиерархија, и не верувам у одење по пат незнаејки кај те води.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Не се плашам јас од смртта....иако ми се живее овде на земјава. Планетава ствара магија која е еликсир за мене, сончевите зраци ми ја полнат душата :)
Иако сме робови тука и се е како не треба.
Не верувам у хиерархија, и не верувам у одење по пат незнаејки кај те води.
Не е се за на форум Боди, убо напиша хептич со голеееми букви.. треба ИНИЦИРАН да си па после да дознаеш какви ритуали треба да прајш, не е секој соодветен материјал за то... нели Хепта?

За Луциферијанството ништо не ни кажа, или и тоа после иницијација иде.. а Хепта?
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Внимавајте на умот Погледнете го умот и видете каде е, што е тоа? Ќе видите дека мислите минуваат и ќе има празнини. Ако погледнете доволно долго, ќе видите дека интервалите се побројни од мислите, бидејќи секоја мисла мора да биде одделена од друга мисла; навистина, секој збор мора да се оддели од друг збор. Колку подлабоко одите, толку повеќе ќе откривате паузи, подолги и подолги паузи. Поминува мисла, па пристигнува пауза во која нема мисла; потоа следува друга мисла и друга пауза. Ако не сте свесни, не ги гледате паузите; скокаш од една во друга мисла и никогаш не го гледаш интервалот. Ако станете свесни, ќе видите се повеќе паузи. Ако станете совршено свесни, тогаш ќе бидат откриени километри и километри интервали. Во овие интервали, се јавува сатори. Во овие паузи вистината ви тропа на вратата. -Ошо
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Stupid......abe so knigata do kaj sme???
Oshkoto 600 knigi napishal,...ne deka toa go ocekuvame od tebe....ama ti so edna ne drkash godinu dana....
Do koga ke cekame???
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Stupid......abe so knigata do kaj sme???
Oshkoto 600 knigi napishal,...ne deka toa go ocekuvame od tebe....ama ti so edna ne drkash godinu dana....
Do koga ke cekame???
Knigata e zavrshwna, lektorirana, ispecatena ali izdavaco ne ja pushta u promet dodeka ne zavrsham so audio verzijata... e sega moralo jas da ja citam.... covece kolku losho citam..... i sega odam na kouching za angliski chitanje plus defektolog.

Kje bide....ljuboffffff

:coffee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom