OSHO

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Не си прав, едноставно го немаш достигнато левелот на надминување егоизам.... а прати сега он..

@Ne-misli ти си толку грд и глуп шо понекогаш ми залличуваш на мене, ми причинува голема утеха шо постоиш.
Ова е тој њу-ејџерски стил на „его убивање“ со пример? :D
Ова е учењето на Ошо?
Благодарам за примерот секако... браво, ашколсун!


Земи си ти крстот свој најдобро и не оди по овие патеки - да не настрада душата ти на стари години. ;)
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Ова е тој њу-ејџерски стил на „его убивање“ со пример? :D
Ова е учењето на Ошо?
Благодарам за примерот секако... браво, ашколсун!

Земи си ти крстот свој најдобро и не оди по овие патеки - да не настрада душата ти на стари години.
;)
ја ова го читам како... види бато нешто да ти каже, седи мали ;)
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
ја ова го читам како... види бато нешто да ти каже, седи мали ;)
Иди на мојот блок и научи нешто... сакате без да згреете столче да научите...еве јас од една книшка сфе научив..абраХадабра...и сфе знам.. :pos: :pos: :pos:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
ја ова го читам како... види бато нешто да ти каже, седи мали ;)
Треба да знаеш дека јас не можам да го сменам твоето разбирање на моите размисли... тоа може само со твоја усилба, ако сакаш да се отплекташ од безпотребната омраза што ја имаш сега во тебе.
Јас можам да влијаам на моите зборови како се подредени - но ти секогаш ќе наоѓаш дека јас нешто лошо кажувам или лошо претставувам...
Бидејќи ти така така си решен од твои причини!

Сега новото е што? Егоисти овие сите бидејќи секогаш кога некој ќе напише глупост за да исмеваат нешто што не го разбираат, овие мора да го поправат?
Ги јаде егото не знаат да го „убијат егото“, така пишуваат сите њу-ејџери :D
Го минавме тој пат на форумов, не мислам да се повторувам постојано бидејќи ти си нов тука... има пребарување барај по форумов и читај :)

Помалку ќе пишуваш сега, да - ама пак затоа во иднина ќе има што да кажеш реално и за мене и за сите други што ти сметаат сега и тука, иако мислам дека ќе зборуваш за темите на кои си дојден наместо постојано да бркаш сенки во обид да навредиш некој ;)

П.С. Ете види го @Ne-misli, ниту тој не прави ништо за да темата Ошо е леплива и биде битна тема која ќе содржи солидна содржина!
Опседнат е со Телема и Телемити и мојог блог Хептаграм XI!
А тој може да има блог - но не знае што да напише во него, ќе биде за Телема :D
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Иди на мојот блок и научи нешто... сакате без да згреете столче да научите...еве јас од една книшка сфе научив..абраХадабра...и сфе знам.. :pos: :pos: :pos:
А таман одлучи да одмори од форумот и види го цеееел ден ни враќа, сега почна и со дубоки психоанализи..

Треба да знаеш дека јас не можам да го сменам твоето разбирање на моите размисли... тоа може само со твоја усилба, ако сакаш да се отплекташ од безпотребната омраза што ја имаш сега во тебе.
Јас можам да влијаам на моите зборови како се подредени - но ти секогаш ќе наоѓаш дека јас нешто лошо кажувам или лошо претставувам...
Бидејќи ти така така си решен од твои причини!

Сега новото е што? Егоисти овие сите бидејќи секогаш кога некој ќе напише глупост за да исмеваат нешто што не го разбираат, овие мора да го поправат?
Ги јаде егото не знаат да го „убијат егото“, така пишуваат сите њу-ејџери :D
Го минавме тој пат на форумов, не мислам да се повторувам постојано бидејќи ти си нов тука... има пребарување барај по форумов и читај :)

Помалку ќе пишуваш сега, да - ама пак затоа во иднина ќе има што да кажеш реално и за мене и за сите други што ти сметаат сега и тука, иако мислам дека ќе зборуваш за темите на кои си дојден наместо постојано да бркаш сенки во обид да навредиш некој ;)

П.С. Ете види го @Ne-misli, ниту тој не прави ништо за да темата Ошо е леплива и биде битна тема која ќе содржи солидна содржина!
Опседнат е со Телема и Телемити и мојог блог Хептаграм XI!
А тој може да има блог - но не знае што да напише во него, ќе биде за Телема :D
Имаш уште многу за учење Хепта, повеќе читање помачку куцање. ;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Имаш уште многу за учење Хепта, повеќе читање помачку куцање. ;)
Така јет!
Сега ве оставам сами да ја упропастувате темата со небитни маалски муабети и повикување на ракивче и салата и останати „езотерии“ - јас не сакам да имам дел од тоа :)
„Его“ - што да правиш, ни со него ни без него отаде бездната :D
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
А таман одлучи да одмори од форумот и види го цеееел ден ни враќа, сега почна и со дубоки психоанализи..

.
Ха ха ха..лако пада на финте....само го боцни за талемата и си гледај сеир...
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Така јет!
Сега ве оставам сами да ја упропастувате темата со небитни маалски муабети и повикување на ракивче и салата и останати „езотерии“ - јас не сакам да имам дел од тоа :)
„Его“ - што да правиш, ни со него ни без него отаде бездната :D
Се во добар дух Хепта, дека те сакаме... тебе али не толко твојто издувано его... значи звездата во тебе. :love:

Се читаме кога пак ќе наминеш.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Гледаш како одма имаш позитивни ефекти со „мојата маска" ;)
Значи ти ли си бил ставрос? Колко ја везе немам човече....

Уште да дознам кој ли бил доналтчо....
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
После вчерашната бурна и жестока расправа , ми текна едно доста интересно прашање...

КОЈА Е ВРЕДНОСТА НА ЕДЕН ЧОВЕК ???

Еве да објасна на што мислам...колку “вреди“ еден човек?

По што се ’мери“ вредноста на човекот?
Дали по тоа што кола вози, каква гардероба има, калкава куќа, по идеите што ги има, по колкава култура има, колку книги прочитал, колку Брус Ли гледал, колку е религиозен, колку хеви метал слушал ....и дополни сам....

Баш сакам да ги чуам мислењата на @Ipsissimus и @Хептаграм XI што вели талемата по ова прашање....

Настрана, секако сакам да чуам мислења и од моите нови другарчиња..па и стари...

Со љубов
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
После вчерашната бурна и жестока расправа , ми текна едно доста интересно прашање...

КОЈА Е ВРЕДНОСТА НА ЕДЕН ЧОВЕК ???

Еве да објасна на што мислам...колку “вреди“ еден човек?

По што се ’мери“ вредноста на човекот?
Дали по тоа што кола вози, каква гардероба има, калкава куќа, по идеите што ги има, по колкава култура има, колку книги прочитал, колку Брус Ли гледал, колку е религиозен, колку хеви метал слушал ....и дополни сам....

Баш сакам да ги чуам мислењата на @Ipsissimus и @Хептаграм XI што вели талемата по ова прашање....

Настрана, секако сакам да чуам мислења и од моите нови другарчиња..па и стари...

Со љубов
По Интегритетот, живеење на силни етички и морални принципи... нивно следење во секое време и кога никој не гледа.

:coffee:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
После вчерашната бурна и жестока расправа , ми текна едно доста интересно прашање...

КОЈА Е ВРЕДНОСТА НА ЕДЕН ЧОВЕК ???

Еве да објасна на што мислам...колку “вреди“ еден човек?

По што се ’мери“ вредноста на човекот?
Дали по тоа што кола вози, каква гардероба има, калкава куќа, по идеите што ги има, по колкава култура има, колку книги прочитал, колку Брус Ли гледал, колку е религиозен, колку хеви метал слушал ....и дополни сам....

Баш сакам да ги чуам мислењата на @Ipsissimus и @Хептаграм XI што вели талемата по ова прашање....

Настрана, секако сакам да чуам мислења и од моите нови другарчиња..па и стари...

Со љубов
По тоа колку уживал во животот, колку бил у flow што би рекол братот.....колку му се ежела кожата, колку бил електризиран и колку бил магнетизиран од животот.
Мојот најубав сон е како се возам на точак, полека на многу блага удолница....начекувам зрела праска на едно дрво и ја јадам додека полека се возам....сум пцуел се кога се разбудив :D
Ја имаме можноста да уживаме у секој момент, макар и да е крајно неудобен, оти животот е тоа што сме ние, нема разлика помеѓу нас и животот. Затоа единствено нешто што вреди е животот сам по себе, единствена цел во животот е да продолжи таа мистерија.
Blissfulness, состојба која произлегува од самото чувство на егзистирање, нема поголема дрога од тоа :)
Да го искористам мојот потпис, ретко кој го има прочитано....сам по себе е одговор на твоево прашање.
Having realised the Self, nothing remains to be known, because it is perfect Bliss, it is the All.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
По тоа колку уживал во животот, колку бил у flow што би рекол братот.....колку му се ежела кожата, колку бил електризиран и колку бил магнетизиран од животот.
Мојот најубав сон е како се возам на точак, полека на многу блага удолница....начекувам зрела праска на едно дрво и ја јадам додека полека се возам....сум пцуел се кога се разбудив :D
Ја имаме можноста да уживаме у секој момент, макар и да е крајно неудобен, оти животот е тоа што сме ние, нема разлика помеѓу нас и животот. Затоа единствено нешто што вреди е животот сам по себе, единствена цел во животот е да продолжи таа мистерија.
Blissfulness, состојба која произлегува од самото чувство на егзистирање, нема поголема дрога од тоа :)
Да го искористам мојот потпис, ретко кој го има прочитано....сам по себе е одговор на твоево прашање.
Having realised the Self, nothing remains to be known, because it is perfect Bliss, it is the All.
Многу високи стандарди Б.... како до тоа? :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom