Only Fools and Horses

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Па нема појаки сценарија и појаки ликови. Како суптилно се спомнува нешто на почеток на епизодата и после маестрално го поврзуваат да се вклопи во приказната. За култните актерски појави нема ни што да се каже, класика.

При крај сум веќе, специјалите ги гледам. Покрај хуморот многу ми се допадна и драмата во серијата, како Дел Бој суптилно и ненаметливо се правеше на будала а уствари се жртвуваше за Родни и правеше дубари за да му помогне, многу емотивни моменти ми беа смртта на Grandad, раѓањето на Демијан и генијалната "Time on Our Hands" кога се врати во станот сфаќајќи дека ќе му недостига стариот начин на живот и трката по пари.

Изненадена сум како никој не го спомнал ова во темава, Босна и Македонија во најавата на квизот Gold Rush. :D

 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.328
На 79 годишна возраст почина John Challis, глумецот шо го глумеше Бојси. Ќе остане запаметен по карактеристичниот смех шо го користеше во серијата. Феноменален спој на ликови беше серијата, за жал староста веќе сите ги стига.

Нека почива во мир. :(

 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.976
Поени од реакции
55.041
Колку само Дедото ми е омилен лик. Многу интересна, харизматична фаца со прејака насмевка.

Сега "се враќам" од погребот. Многу ми беше жал, нема да кријам дека пуштив солза на сценава
Screenshot_20211105_031644.jpg

Screenshot_20211105_031632.jpg

Screenshot_20211105_031612.jpg

Screenshot_20211105_032648.jpg

Серијата ќе ја коментирам коа ќе ја завршам, сега само да го испочитувам господинот Дедо со неговото најјако ДЕЕЕУУУ БОООИИИИЈЈЈ

Почивај во мир Дедо. :place:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Колку само Дедото ми е омилен лик. Многу интересна, харизматична фаца со прејака насмевка.

Сега "се враќам" од погребот. Многу ми беше жал, нема да кријам дека пуштив солза на сценава
Прегледај го приврзокот 312288

Прегледај го приврзокот 312289

Прегледај го приврзокот 312290

Прегледај го приврзокот 312291

Серијата ќе ја коментирам коа ќе ја завршам, сега само да го испочитувам господинот Дедо со неговото најјако ДЕЕЕУУУ БОООИИИИЈЈЈ

Почивај во мир Дедо. :place:
Сакаш да кажеш дека тек сега по прв пат ја гледаш? Страшен пропуст :)
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Ја имам цела серија на ВХС касети, околу 20 комада и за среќа имам и видео па на секои пар години ја гледам серијава одново и одново, некако ми стана традиција и не можам да замислам гледање во ХД или 4К, ако нема линии по екран и статика чат пат некако се губи од магијата, не знам како да објаснам :)
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.328
Во ХД се губи осетот на 80тите, некако изгледа премногу совршено.

Џонтра, погребот на грендед во серијата е само месец дека покасно од вистинскиот погреб.

Еве ќе ставам у спојлер нешто чим ја гледаш првпат.


Иначе за Божик се очекува кратко видео од Бојси и Марлин снимено во пивницата Nags Head, нешто како потсеќање на серијата. Снимено 4 недели пред John Challis да почине. :(
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Во ХД се губи осетот на 80тите, некако изгледа премногу совршено.

Џонтра, погребот на грендед во серијата е само месец дека покасно од вистинскиот погреб.

Еве ќе ставам у спојлер нешто чим ја гледаш првпат.


Иначе за Божик се очекува кратко видео од Бојси и Марлин снимено во пивницата Nags Head, нешто како потсеќање на серијата. Снимено 4 недели пред John Challis да почине. :(
На јутјуб ја има неемитуваната епизода каде дедото се појавува за последен пат во серијата, кратко време пред да замине на оној свет. Таа е едина целосна епизода (а не како комик рилиф и остали) која останува надвор од серијалот поради некои причини.
It wasnt me Delboy, it was me brain!:icon_mrgr:
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.976
Поени од реакции
55.041
Сакаш да кажеш дека тек сега по прв пат ја гледаш? Страшен пропуст :)
Ја знам серијава милион години ама никогаш не ја изгледав од неразјаснети причини. А и многу ретко глеав комедии порано, така да ако ова служи како оправдание.
Џонтра, погребот на грендед во серијата е само месец дека покасно од вистинскиот погреб.
Да да знам.
Знаев дека е починат актерот у тек на серијата и дека поради тоа е отпишан нели. Ама пак доста емотивно ми дојде епизодата. Одма го засакав уште у прв момент коа го видов у прва епизода коа се лутеше што Родни му купил чизбургер место неговиот незнамтамукаков БББББББ ГГГГГГГГ аххахахаха
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.895
Поени од реакции
17.518
Ја знам серијава милион години ама никогаш не ја изгледав од неразјаснети причини. А и многу ретко глеав комедии порано, така да ако ова служи како оправдание.

Да да знам.
Знаев дека е починат актерот у тек на серијата и дека поради тоа е отпишан нели. Ама пак доста емотивно ми дојде епизодата. Одма го засакав уште у прв момент коа го видов у прва епизода коа се лутеше што Родни му купил чизбургер место неговиот незнамтамукаков БББББББ ГГГГГГГГ аххахахаха
Ама тоа чизбергурег го кажува толку моќно и јако што цел живот коа ќе каже некој чизбургер ми текнува на него а и самиот го изговарам во негов стил. Иде репризање ајде.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Одма го засакав уште у прв момент коа го видов у прва епизода коа се лутеше што Родни му купил чизбургер место неговиот незнамтамукаков БББББББ ГГГГГГГГ аххахахаха
Мене јак ми беше во првата епизода кога се инаетеше со Родни како правилно се изговара актерот Poitier или во Шпанија кога им правеше филм на Дел и Родни дека го затвориле поради учество во граѓанската војна. :pos: Али најсмешен ми беше Родни кога излегуваше со постара жена, кога им кажа колку години има, Дел го замараше дека е престара и за него, и стариов „ Evan I'd have to think twice“. :pos:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Ја знам серијава милион години ама никогаш не ја изгледав од неразјаснети причини. А и многу ретко глеав комедии порано, така да ако ова служи како оправдание.

Да да знам.
Знаев дека е починат актерот у тек на серијата и дека поради тоа е отпишан нели. Ама пак доста емотивно ми дојде епизодата. Одма го засакав уште у прв момент коа го видов у прва епизода коа се лутеше што Родни му купил чизбургер место неговиот незнамтамукаков БББББББ ГГГГГГГГ аххахахаха
Emperor burger you plonker
 

Kajgana Shop

На врв Bottom