OnePlus 6

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Кој телефон ти извади 7 часа СОТ? Ниту еднаш до сеа не сум доживеал јас да имам повеќе од 5 часа СОТ на било каков телефон (со користење 3G, брајтнес варира од слабо до 100% и сл.)
Mi A1 од 7 до 9 часа сот

Се е вклучено 24/7, не исклучувам интернет, другото на ауто.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Здраво, го има некој земено овој телефон?! Многу добри коментари за него па во план ми е да го земам најверојатно наредниот месец
И јас го имам, одличен е, многу брзо работи, камерата е одлична, ОС исто одличен, скоро па vanilla Android е, највеќе ради тоа го купив, а не S9+. Батеријата и мене ми вади 5h SOT.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Кој телефон ти извади 7 часа СОТ? Ниту еднаш до сеа не сум доживеал јас да имам повеќе од 5 часа СОТ на било каков телефон (со користење 3G, брајтнес варира од слабо до 100% и сл.)
mene meizuto m6 note mi vadese sekogas okolu 10 sot i poveke. go sitnav so puknat ekran ama uste rabotese. sega privremeniov xiaomi redmi 4 pro vadi okolu 8 sot. Pa ke si naracam m6 note gabe se sega po 110e e 3/32gb izmislen telefon.
 
S

staycalm

Гостин
Screenshot_20180826-174958.jpg
Без battery saver[DOUBLEPOST=1535309378][/DOUBLEPOST]
Да додадам, 50% 6 часа сот
ОП6 е убав телефон, ама батерија слаба.

Прегледај го приврзокот 195929 Прегледај го приврзокот 195930
Зависи бројката на апликации што ти работат во позадина. Ја на пример имам многу. Сите социјални мрежи и плус уште бааги други апликации. Рутиран ми е со неколку додатни апликации oд xposed framework.. Во секој случај, штом денес ми извади 6 часа сот со игри сигурен сум дека на некој со полесна употреба би му издржал и 7 часа.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Фејсбук, инстаграм, тапаталк, вибер, хром ми се во позадина и над 9 часа ми е со гледање фудбал саат и пол преку Mobdro. Хром и Тапаталк највеќе користам, скоро по 3 саати.

На 2% ќе стигне до 10 часа сот.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Имаат ли OnePlus телефоните продавница за тема?
Ако да, ондак ставајте Темна OLED Тема (Dark Theme) и гледајте над 60%+ телефонот да ви е со темна позадина ако сакате да не ви троши доста батерија, бидејки како што сите знаете црно на AMOLED/OLED дисплеј панели = поише батерија + потемни црни бои.
Ако немаат такво нешто ондак преку опции вклучете Dark Theme, Dark Mode или како и да се вика.
А, ако ви е рутнат телефонот, а имате AMOLED/OLED екран, тогаш погледнете има видеа на јутуб за тоа како да си го направите целиот телефон, и доста од популарните апликации како Facebook, Instagram, Messenger , итн... скрос со црна боја.

Samsung уште од времето на S6, со андроид 5.0.2 имаа продавница за теми на телефонот, а уште од S7 имаат опција за намалување, и зголемување на резолуцијата на екранот.
Еве на пример, ако земам S9+ или Note 9,ќе можам да му ставам црна тема. Ако го рутнам ќе можам поише да терам со цената тема на многу повеќе апликации, и исто така ако намалам резолуција на 1080p и во Performance Mode ставам да ми работи процесорот на Medium, или Power Saving тогаш гарант ќе биде 10+ SOT.
OnePlus 6T ќе биде подобар, и за 20$ поскап но ќе има доста многу нови работи:
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Мислите дека ќе има веза 6ГБ/8ГБ рам за понатаму издржливоста на телефонот? Правам муабет за трајноста после 2 години?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Мислите дека ќе има веза 6ГБ/8ГБ рам за понатаму издржливоста на телефонот? Правам муабет за трајноста после 2 години?
Не.
iPhone X, еве го со iOS 12,до негде и Note 9 го стига, а има 3GB RAM меморија.
6GB/8GB RAM после 2 години ќе биде океј, но би можело и уште подобро да биде, секако ако самите од OnePlus го оптимизирана системот да работи флуентно.
Еве јас од 08.04.2016 Samsung Galaxy J7 2016 користам, телефон со 2GB RAM меморија, и уште ми држи (зависи кога како).
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Не.
iPhone X, еве го со iOS 12,до негде и Note 9 го стига, а има 3GB RAM меморија.
6GB/8GB RAM после 2 години ќе биде океј, но би можело и уште подобро да биде, секако ако самите од OnePlus го оптимизирана системот да работи флуентно.
Еве јас од 08.04.2016 Samsung Galaxy J7 2016 користам, телефон со 2GB RAM меморија, и уште ми држи (зависи кога како).
Исто така скептичен сум со меморијата, не ми требаат толку многу 128ГБ, плус имаат добра понуда сега за цена на 6гб/64ГБ доаѓа со слушалки и фаст чарџер, а 128ГБ доаѓа само со екстра маска
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Исто така скептичен сум со меморијата, не ми требаат толку многу 128ГБ, плус имаат добра понуда сега за цена на 6гб/64ГБ доаѓа со слушалки и фаст чарџер, а 128ГБ доаѓа само со екстра маска
Зимај тоа првото, не му ја мисли.
Чим ја издржувам у 2018 - та со телефон со 2GB RAM меморија,чим татко - ми користи сеуште A3 со 1,5GB RAM Меморија, чим iPhone X е скап телефон со 3GB RAM меморија, и чим Note 9 има варијанта со 6GB RAM меморија кој што и те како го прави Note 9 доста брз (секако не од 8GB RAM варијантата) тогаш ти не треба да му ја мислиш, бидејки за 2 години телефонот ќе ти држи доста.
А и плус повеќе додатоци ти нудат со тој модел па зимај и не му ја мисли.
Маска мојт и на шутка да се најт.[DOUBLEPOST=1535589451][/DOUBLEPOST]Новости за OnePlus 6T:
https://www.express.co.uk/life-style/science-technology/1009468/OnePlus-6T-release-date-specs-price/amp
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Зимај тоа првото, не му ја мисли.
Чим ја издржувам у 2018 - та со телефон со 2GB RAM меморија,чим татко - ми користи сеуште A3 со 1,5GB RAM Меморија, чим iPhone X е скап телефон со 3GB RAM меморија, и чим Note 9 има варијанта со 6GB RAM меморија кој што и те како го прави Note 9 доста брз (секако не од 8GB RAM варијантата) тогаш ти не треба да му ја мислиш, бидејки за 2 години телефонот ќе ти држи доста.
А и плус повеќе додатоци ти нудат со тој модел па зимај и не му ја мисли.
Маска мојт и на шутка да се најт.[DOUBLEPOST=1535589451][/DOUBLEPOST]Новости за OnePlus 6T:
https://www.express.co.uk/life-style/science-technology/1009468/OnePlus-6T-release-date-specs-price/amp
Е да тоа и ја мислев. Они сите доаѓаат со маска, ама оваа као custom нешто нивни стил. Утре ќе го порачам 64ГБ, па ќе видиме што ќе излезе :D Знам дека рамот нема многу веза, до мене е се до оптимизацијата што ја прават брендовите на своите телефони. Имам Нексус 6 и сеуште фура иако веќе ми дојде на нерви и преку глава ми е, со еден фектори ресет мислам дека уште 1 година живот има во него (иако го користам веќе 3 години)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom