On.net WADSL интернет

VGC9DCTX9C

Prof. Dr. Zgembo Adišlić
Член од
3 мај 2006
Мислења
101
Поени од реакции
46
Aha, Deckite od korisnicka poddrshka mu rekle deka taa latencija se sveduva na toa shto imale zastareni parici (Bakarni vodovi). Jas ziveam u gazi baba i do mt.net iskacam za 12ms isto taka i do on.net iskacam so 12ms, interesno no vistinito, znaci so brzina na svetlinata. a ustvari i so svetlina odat paketite, neli se so optika vrzani on.net-mt.net ?
Isto me cudi, drugarce u butel1 so 142ms e do mt.net.
Dali ova moze da se slucuva poradi kompleksnosta na telefonskite kabli, centrali ili mozda shto mu ja raskopale ulicata i site kabli se nadvor, izlozeni na nadvoresni vlijanija.

I daj neka kaze nekoj so e na WADSL kolku mu e latencijata do on.net, do mt.net i do www.l.google.com

(google imaat poveke serveri i iskacaat so xxx adresi na internet so cel da se rastereti soobrakjajot, ukratko imaat dva domaini koj shto ke gi primetite vaka:
1.) ping -t google.com ke dobiete naprimer 64.233.187.99
2.) ping -t www.google.com ke dobiete naprimer 66.249.91.99

tie tri dabl-ju ke odlucat na koj od dvata "clone" serveri na gugl ke se zakacite.

do www.google.com iskacam so 60ms prosek
do google.com iskacam so 170ms prosek

Aj sega neka napravi nekoj so WADSL test i nekoj so ADSL od kraj na makedonija, naprimer podmocani, mariovo ili slicno :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.346
Поени од реакции
18.225
1. ping -t www.google.com

Ping statistics for 66.249.93.99:
Packets: Sent = 27, Received = 27, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 51ms, Maximum = 60ms, Average = 54ms


2. ping -t google.com

Ping statistics for 72.14.207.99:
Packets: Sent = 35, Received = 35, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 146ms, Maximum = 157ms, Average = 150ms


WADSL во Прилеп.
 
Член од
30 јуни 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
За 26 денови би тебало да ми стават WADSL, според тоа што го вети
ОН НЕТ.
А за исто толку дена ќе видиме дали ОН НЕТ се група на луѓе кои што си го одржуваат ветувањето или фирма која знае да пере пари и појма нема од поставувaње на WADSL.

п.с. Едно прашање за оној кој може да го одговори:
Дали има поставено базна станица во Ново Лисиче?:zlo: :zlo: :pishtoldz :duel: :pos2:
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Што ќе ти е базна станица во Ново Лисиче цело Водно го имаш. :)
 
Член од
30 јуни 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
Еден рид ми пречи или уште ме дели со Водно, со што нема да имам прием или сум надвор од опсегот на брановите. Додека пак имам поглед кон Скопје, со што луѓето од техничка подршка на Он Нет ми ветија дека ќе ме приклучат на WADSL кога ќе поставеле базна станица во околината на н. Лисиче или Ново Лисиче(во Септември). Башка затоа ми беа претходните прашања во врска со тоа колку базни станици има во Скопје итн.

Поздрав!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
tosethebest напиша:
Еден рид ми пречи или уште ме дели со Водно, со што нема да имам прием или сум надвор од опсегот на брановите. Додека пак имам поглед кон Скопје, со што луѓето од техничка подршка на Он Нет ми ветија дека ќе ме приклучат на WADSL кога ќе поставеле базна станица во околината на н. Лисиче или Ново Лисиче(во Септември). Башка затоа ми беа претходните прашања во врска со тоа колку базни станици има во Скопје итн.

Поздрав!
А во која населба живееш?
 
Член од
30 јуни 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
Може стварно е глупава сликава ама објаснува нешто. Што значи напишаните населени места се под мене јас сум на надморска височина од 6ххм надморска в. А пак за до базната станица на Водно ми пречи ридот што е позади мене, со што пак ми треба базна станица што има поглед накај мене или таа што треба да ја ставаат од он нет, во Лисиче. Иначе живеам во с. Сопиште. tuka sum ha.JPG
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
f1
probuvam od nokiata da surfam na wifi onnet.nekje
iam probano na lokalni mrezi-kaj mene u firma i na drugi mesta-funkcionira samo vnesuem shifra za doticnata mreza i operata si raboti i msn-to
e sea...koa probuvam na onnet i koa prai scan na dostapni mrezi mi dava 3 mrezi na onnet
onnet basic
onnet wifi
onnet wpa
basic i wpa se kodirani/shifrirani dodeka wifi e uslovno receno free-bez lozinka bar spored mojava nokia
se javiv u onnet-mi kazaa preku wifi da idam,nemoze a iam antena na sosednata zgrada-aerodrom taka da ne e do negleanje na AP ili sho i da e.
problemot e sto koa probuvam preku kodiranite basic i wpa ic ne mi ni bara shifra za konetiranje nego odma mi dava erorr 3.0.10:80(ova e nokia rezultat)
a koa ke probam na wifi(demek bes shifra) mi bara shifra ili potocno
'pre-shared key for WLAN'
istovo koa ke mi se pojavi na drugi mrezi samo vnesuvam lozinkata i si surfam
kolku za primer pred vlada iam fateno 4/5 mrezi od mobimak mreza do pc discount prodavnicata do nekoi mrezi od stanovite taka da ne e do mojot aparat.ako cita nekoj od onnet neka pise me mrzi da se potegam od aerodrom do aluminka
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
lans напиша:
f1
probuvam od nokiata da surfam na wifi onnet.nekje
iam probano na lokalni mrezi-kaj mene u firma i na drugi mesta-funkcionira samo vnesuem shifra za doticnata mreza i operata si raboti i msn-to
e sea...koa probuvam na onnet i koa prai scan na dostapni mrezi mi dava 3 mrezi na onnet
onnet basic
onnet wifi
onnet wpa
basic i wpa se kodirani/shifrirani dodeka wifi e uslovno receno free-bez lozinka bar spored mojava nokia
se javiv u onnet-mi kazaa preku wifi da idam,nemoze a iam antena na sosednata zgrada-aerodrom taka da ne e do negleanje na AP ili sho i da e.
problemot e sto koa probuvam preku kodiranite basic i wpa ic ne mi ni bara shifra za konetiranje nego odma mi dava erorr 3.0.10:80(ova e nokia rezultat)
a koa ke probam na wifi(demek bes shifra) mi bara shifra ili potocno
'pre-shared key for WLAN'

istovo koa ke mi se pojavi na drugi mrezi samo vnesuvam lozinkata i si surfam
kolku za primer pred vlada iam fateno 4/5 mrezi od mobimak mreza do pc discount prodavnicata do nekoi mrezi od stanovite taka da ne e do mojot aparat.ako cita nekoj od onnet neka pise me mrzi da se potegam od aerodrom do aluminka
дечко ,прво wifi не е бесплатна мрежа па да се конектираш така.за да можеш да се закачиш на wifi мрежата ти треба пин со кој се конектираш.
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
Go2bed напиша:
дечко ,прво wifi не е бесплатна мрежа па да се конектираш така.за да можеш да се закачиш на wifi мрежата ти треба пин со кој се конектираш.
yeah right :tapp:

lans, koga ke se zakacis gledaj telefonot avtomatski da ti zema adresa od dhcpto na onnet, najcesto nekoj range 10.1.250.xxx(ne sum bas najsiguren)
otkako ke se zakacis, koga ke napravis request na 80ka port(koga ke probas da otvoris strana) togas ke ti se pojavi captive portal-ot vo koj se vnesuva user/pass/pin :)

p.s. strixovite na onnet(wifito) imaat nekoj inteligenten sistem na signal/noise reference, pa ako signalot ti e poslab od pr. -90 ili pojak od -65 ne ti dozvoluva da se zakacis, taka shto probaj da setas malce na otvoreno/zatvoreno
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
neo-geo напиша:
yeah right :tapp:

lans, koga ke se zakacis gledaj telefonot avtomatski da ti zema adresa od dhcpto na onnet, najcesto nekoj range 10.1.250.xxx(ne sum bas najsiguren)
otkako ke se zakacis, koga ke napravis request na 80ka port(koga ke probas da otvoris strana) togas ke ti se pojavi captive portal-ot vo koj se vnesuva user/pass/pin :)

p.s. strixovite na onnet(wifito) imaat nekoj inteligenten sistem na signal/noise reference, pa ako signalot ti e poslab od pr. -90 ili pojak od -65 ne ti dozvoluva da se zakacis, taka shto probaj da setas malce na otvoreno/zatvoreno
јас очигледно погрешно сум го разбрал типот...јас мислев дека он мисли дека може без проблем да се закачи и да сурфа.без да плати :toe::toe:

се извинувам...
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
prvo bez nervozi:D
vtoro...rekov demek FREE spored mojot aparat bidejki kao sto pisav...od trite onnet mrezi sto gi glea aparatot.samo za wifi nema katance na ikonata za konekcijata mi bara 'pre-shared key for wlan' znaci TOJ KEY STO GO IAM 7 dena gratis ili 150 mb koa ke go vnesam mi vika erorr. prvo sakaf da probam kako ide a ne da se frknam 1000 denari a da nemozam da koristam wifi od mojot aparat.i da sakam neam tools na aparatot da ja 'haknam' wifi:D
@neo-geo
do sea probuvav preku bookmarks mi bese gmail home page ali ke probam vecer ke staam nov bookmark so ovie vrednosti so gi posoci pa ke vi kazam utre sto i kako. a za distancata megju mene i antenata e kao da vi kazam...ona e na 17 katinca ili taka neso a ja sum vo sosednata zgrada znaci povekje od 500 metri eyesight ne bi trebalo da ima taka da mislam deka ne e do toa.
sho vikas ti preku dhcp da idam prvo...ne e okei da vnesam www.on.net.mk u operata i da startuem.toas samata opera prai search na dostapni mrezi i si biram preku koja sakam da idam kolku za ilustracija eve sto mi iskaca:
-----------------------------
search for wlan-koa odberam ova mi dava lokalnite mrezi sto mi se vo raduis
cosmofon MMS
initaccess
mobimak gprs wap
mobimak internet
mobimak mms
-----------------------
isto taka probav da idam preku wifi.net.mk(eden drugar mi kaza deka toa bilo'besplatno' toest deka moes da ja otvoris taa strana bes pin samo kolku da vidis sto ima od ponudata na onnet.ni toa nekjese da se otvori:(
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Батали го ти нео гео, може само да те збуни со брилијантните одговори, финтата е во тоа што, On.net WiFi нема катанче, точно дека е free може секој да се закачи и да сурфа, ама без username или PIN може само да си сурфаш на овој сајт:) како и да е, коа сакаш да се конектираш (убаво ти пиша нео-гео) треба базната станица да ти додели IP адреса 10.254.**.** па после да си отвориш страна за логирање(ако имаш картичка со pin) па тек тогаш да си сурфаш, а ако не ти е доделена IP адреса значи дека или ти е слаб сигналот или има многу диви мрежи, да не ги набројувам, кои резултираат со шум...сепак 2.4GHz е слободна фрекфенција па може секој пилиштарец да си креира своја локална WiFi мрежа и да си ремети и сам на себеси и на другите...пробај од неколку локации па види...
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
TpH_Bo_OkO напиша:
Батали го ти нео гео, може само да те збуни со брилијантните одговори, финтата е во тоа што, On.net WiFi нема катанче, точно дека е free може секој да се закачи и да сурфа, ама без username или PIN може само да си сурфаш на овој сајт:) како и да е, коа сакаш да се конектираш (убаво ти пиша нео-гео) треба базната станица да ти додели IP адреса 10.254.**.** па после да си отвориш страна за логирање(ако имаш картичка со pin) па тек тогаш да си сурфаш, а ако не ти е доделена IP адреса значи дека или ти е слаб сигналот или има многу диви мрежи, да не ги набројувам, кои резултираат со шум...сепак 2.4GHz е слободна фрекфенција па може секој пилиштарец да си креира своја локална WiFi мрежа и да си ремети и сам на себеси и на другите...пробај од неколку локации па види...
не сме сите бистри


ај појасно да пишеме ако не, значи ја бараш мрежата со SSID Оn.net WiFi и се закачуваш на неа со PCto, pocketPCto, телефон или whatever, и го ставаш во DHCP client за да добие IP адреса од DHCPto на Оннет. Отвараш експлорер и куцаш која било страна и ке ти се појави страната за внесување на јузер/пасс/пин. Толку.
Ако не можеш да се закачиш тоа не е поради другите мрежи, како што блаботи горниов, туку баш поради оннет, Стрикс системот не дозволува да се закачиш со преслаб или прејак сигнал. Толку.
п.с. знаеме кој го загадува етерот со шум во Скопје :wink:
п.п.с. како може да се диви мрежи ако 2.4 е слободна м? :vozbud: :vozbud:
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
si gi izmerivte?:D
ok sea ja da si kazam makata...
pisav u opera 'on.net.mk' odbrav wifi od trite onnet mrezi...i pogodete sto?
NO CAN DO HOMBRE...
error 3.0.10:8 kao i sekoas:(
muabetov e ...onnet wifi koristenje samo so tanjir ako imas so sebe da go nosis niz grat-tolku od mobilnosta.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom