On.net WADSL интернет

Член од
14 април 2006
Мислења
65
Поени од реакции
2
a nie sto potpisavme dogovor ....
daovme 200 evra i imame 8gb ...
jezda ide so 100kb dl :)...
 

Топка

Генерал
Член од
21 април 2006
Мислења
1.220
Поени од реакции
2
laki_gaki напиша:
a nie sto potpisavme dogovor ....
daovme 200 evra i imame 8gb ...
jezda ide so 100kb dl :)...
Е! Исто како тебе и на Ејсид утре ќе му е криво зошто ќе има 15 гига со 1024 брзина. :wink:
 
Член од
14 април 2006
Мислења
65
Поени од реакции
2
BTW stabilen e vo rok od 10 dena dali mi ima padnato ednas .... inace online sum edno 5-6saati na den ..
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Го имам од 23 Мај и од тогаш ми нема паднато ниеднаш а на интернет сум по 7-8 саати дневно. Брзината е предобра. Инаку под паѓање подразбирате да падне брзината или да се исклучи конекцијата? Мене ни едното ни другото ми се немаат случено.
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Site sto imate WADSL ste od skopje? Dali nekoj sto ne e od skopje ima WADSL i kakvi iskustva ima. Vo skopje se razbira deka kvalitetot na vrskata ke bide super oti celo e nakiteno so anteni on on.net. Me interesira kakva e sostojbata nadvor od skopje. dali antenite se gusto rasporedeni niz makedonija ili so edna antena sakat da pokrijat podracje kolku sto e maksimalniot opseg na WADSL.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.198
Поени од реакции
34.432
Jane напиша:
Доста се карате!
А инаку Acid ако мислеше дека ќе отидеш на одмор во Охрид и ќе си ја земеш антената со себе, не е така. Има еден куп подесувања (софтверски, бројки што не ти ги кажуваат и некои шифри од станиците на кои си поврзан). За позиционирање ќе изгубиш неколку саати ама ваљда ќе ја наместиш антената зошто и тоа не е лесно.
Јас тоа го реков? Не си ме сфатил... Мислев да си порачам WADSL за викендицата во Велешко, таму нема вода (од чешма), нема телефон, нема ни кабловска (нормално). Ама има струја и автоматски имам можност да си поставам компјутер и WADSL, кој би ми овозможувал комуникација и кој би ми бил од голема корист. Не мислев на носење на опремата со мене од едно на друго место, боже сачувај...

memberix напиша:
Site sto imate WADSL ste od skopje? Dali nekoj sto ne e od skopje ima WADSL i kakvi iskustva ima. Vo skopje se razbira deka kvalitetot na vrskata ke bide super oti celo e nakiteno so anteni on on.net. Me interesira kakva e sostojbata nadvor od skopje. dali antenite se gusto rasporedeni niz makedonija ili so edna antena sakat da pokrijat podracje kolku sto e maksimalniot opseg na WADSL.
Квалитетот е не зависи од густината на „антените” на провајдерот. Не е ова WiFi, ова е WADSL.

Во Скопје има потреба од повеќе антени (access point-и) затоа што е голем град со доста згуснати и високи згради. Значи, за да се фаќа интернетов, мора да го „гледаш” access point-от (на пример врвот на водно, средно водно, македонска телевизија и ред други...), а ако има некое зградиште пред тебе - тоа ќе биде малку проблематично. За да се избегнат такви проблеми има толку „антени”.

Ќе го земам Велес за пример... Која би била поентата таму да биде „густо” како во Скопје, ако цел град има поглед кон највисокиот рид/планина? Значи, само заради оптичката видливост е „густината”. Кога ќе дојдат да ти ја инсталираат опремата, техничарите наубаво ќе проверат каква е можноста кај тебе за WADSL (иако 99% ќе имаш можност за користење). Доколку имаш поглед накај акцес поинтот - тогаш рачунај дека имаш квалитетен интернет.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Сега те разбрав што сакаше да кажеш. Инаку антената за WADSL е со големина колку две банани и е ептен лесна. Најдобро би било да си имаш интернет сега во Скопје, па ќе отидеш негде на одмор или у друг град и ќе си ја земеш со тебе и ќе имаш и таму интернет.... ама неможе.
Како и да е и ова е супер. Бизнис класа по економска цена!
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Не дека се фалам ама еве ја брзината на мојот WADSL. Напрајте тест и на вашиот и да видиме дали сегде е иста. Ми рекоа тие што го монтираа ако сигналот бил над 400(само незнам што 400) конекцијата ќе била стабилна, а испод тоа брзината ќе е пак иста само нема да биде постојана. Кај мене беше над 750 сигналот.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
А тек ако се уложи Он.нет за Т1 или Т3 конекција.....во однос на било која конекција оваа има светлосна брзина...еве како за пример да ви кажам дека Т1 конекција има брзина од 2Mbps а Т3 трипати побрза.....
Како за информација, антените canopy што се користат за wadsl поддржуваат брзини и над 4Mbps па видете вие сеа...ја у текот на следнава недела ќе си ставам wadsl дома :)
 
Член од
14 април 2006
Мислења
65
Поени од реакции
2
Yoo topka so e toa 1mb 15gb ?? kazu kazuj..
btw, site so imaat uplateno 200euri ke im bidat vrateni u brzo vreme i ke imaat opcia dali ke sakaat 768 so 8gb ili 512 so 10gb ..isto i razlikata so cenite 1300 i 1090 ..
ova mi go kazaa od on.net
 
Член од
14 април 2006
Мислења
65
Поени од реакции
2
Jane me mrzi slikite da gi isprakjam ali
down - 1068
up - 325
znaci dl 768 ama upload e 256k i jache, a ne kako sto e navedeno 128k...
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Jane напиша:
Не дека се фалам ама еве ја брзината на мојот WADSL. Напрајте тест и на вашиот и да видиме дали сегде е иста. Ми рекоа тие што го монтираа ако сигналот бил над 400(само незнам што 400) конекцијата ќе била стабилна, а испод тоа брзината ќе е пак иста само нема да биде постојана. Кај мене беше над 750 сигналот.
Ова мислам дека си нема врска.
Најубаво иди наwww.bandwidthplace.com/speedtest/
 
Член од
14 април 2006
Мислења
65
Поени од реакции
2
prevod na slikata .. 100kb download i 30kb upload ,
znaci 10 sec mb...
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
laki_gaki напиша:
prevod na slikata .. 100kb download i 30kb upload ,
znaci 10 sec mb...
абе све то јасно ми е не сум глуп него пишуе брзина 1000 и нешо килобајти коа у договорот е 864 или така нешо.....
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Во договорот е 768 и повеќе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom