Oldtimers

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
На Шкодава итно и треба интервенција... ако не повеќе, рѓата да се спречи да не се шири. Така да батка, челична четка за на бормашина, една кутија миниум/прајмер и еден ден...

Стругање до лим, секаде каде што има рѓа (вака гледам на праговите и по стубовите. Можно е да се отворат дупки, ама нема гајле. И мачкање со миниум 2-3 пати.

Додека ги има деловите, предно крило да се нарача... па кога ќе се намести тогаш, тоа што се гледа на сликата солидно е згмечено.
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Одлична основа за да се среди и да се добие одлична 1000 МБ.
Бај д веј во Струмица оддамна нема таква...
Гледам од постари Шкоди само една 100 делукс бела во слична состојба...
Струмикс, не знам дали се сеќаваш но имаше плава 1000МБ во Кавадарци. Стоеше во двор во улицата токму отспротива кај што доаѓаш. Друштво и правеше 100л, која уште е таму.

Џиш, околу стругањето до лим не сум сигурен... Според мене најдобро е таму каде што фабричката подлога издржала 50 години, воопшто да не ја чепкаш. Само што има недостаток, ќе се распознаваат повисоки и пониски делови ако не е цела подеднакво истругана.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Струмикс, не знам дали се сеќаваш но имаше плава 1000МБ во Кавадарци. Стоеше во двор во улицата токму отспротива кај што доаѓаш. Друштво и правеше 100л, која уште е таму.

Џиш, околу стругањето до лим не сум сигурен... Според мене најдобро е таму каде што фабричката подлога издржала 50 години, воопшто да не ја чепкаш. Само што има недостаток, ќе се распознаваат повисоки и пониски делови ако не е цела подеднакво истругана.
Да...имаше, се сеќавам...
Блиску имаше и едно 125 ПЗ во солидна состојба бело мислам...
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Точно... го извадија од гаража со 8000км.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Џиш, околу стругањето до лим не сум сигурен... Според мене најдобро е таму каде што фабричката подлога издржала 50 години, воопшто да не ја чепкаш. Само што има недостаток, ќе се распознаваат повисоки и пониски делови ако не е цела подеднакво истругана.
Стругање, само на деловите кај шо има рѓа... остатокот нема потреба да се рчка.

А повисоки/пониски делови ќе се познаваат, мада во споредба со набубрениот дел на рѓата се писти :) За оправање, само со шприц кит и шмиргла се средуваат.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
А шо спомнавте за резервни делови...Лимарија за оваа кола...во некој фрижидер можда ќе има :)))
1000МБ беше застарен модел (кај нас) уште во 70-тите. Дедо ми го продаде МБ-то да купи Фиат 1300 пред 40 години :)
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Татко ми ја средува секој ден по малце тоа што фали ... :)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.260
nishto ., samo shto celata e falinka;)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
БРАТ ДАЛИ КОЛАТА Е ВО ВОЗНА СОСТОЈБА??? КАЖИ МИ КАКО ЈА ОДРЖАВАШ И СЛИКАЈ ГО МОТОРОТ АКО НЕ ТИ Е ПРОБЛЕМ
ПОЗДРАВ
 
Член од
12 октомври 2009
Мислења
23
Поени од реакции
3
Se prodava peugeot 504 od 70ti godini interesen model za restavracija. Natamosen kontakt samo preku pp
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Доколку имате автомобил постар од 35 години Ве молам да ме информирате би сакал да ја публикувам. Бидејќи старите автомобили имаат и своја музеалност.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Доколку имате автомобил постар од 35 години Ве молам да ме информирате би сакал да ја публикувам. Бидејќи старите автомобили имаат и своја музеалност.
Шо значи публикувам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom