Oldtimers

Alek_Sk

If you wanna learn something, bring your mothers!
Член од
14 септември 2007
Мислења
614
Поени од реакции
18
Me interesira koj OldTimer vi lezi na dusa, sekoj sto saka avtomobili sigurno gi saka i oldtajmerite, eve nekolku sliki od onie oldtimeri so na mene mi se vo srce :) :

Fly-Inn



Cadillac deVille Coupe



Cadillac Eldorado




....

Ok bi bilo dodeka bi stavile i nekoja slika ili kazete nekoja informacija za nekoj oldtimer sto go gledate vo vasiot grad, naselba, drzava... :) premnogu golem merak imam da vozam i poseduvam nekoja vakva kola.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Ги има премногу и олд и јангтајмери што ми лежат на душа...
Ќе аплоудирам нешто подоцна, и ќе раскажувам приказни...повеќе си сакам старо отколку ново, новото го возам од потреба.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Да си почнам со приказните и колите:
На прво место ми е ФИАТ 1300, во нашите краеви попознат како тристач, викан и друмска лепотица, своевремено директорска кола, го бие глас дека е мазохистички потрошувач на гориво, и затоа предмет на мотика тјунинг во делот на карбураторот...
Приказната му почнува на торинскиот саем во 1961 година кога во текот на месец април започнува и производството.
Наследник е на ФИАТ 1200, кој е веќе застарен...
Дизајнот е на Dante Giacosa, по углед на Chevrolet Corvair, а слична линија презема и NSU за моделот Prinz.
Механички е технички напредно возило:
Моторите од 1.3 и 1.5 литри се всушност скратени од Ферариевиот 2.0 реден шестак, но прилагодени за секојдневна употреба со 65 и 72 КС (и имаат три лежишта на радилицата), и осовини за урамнотежување на вибрациите, незамисливо во тоа време, кои дури некаде кон крајот на '90-тите влегуваат пак „во мода“ кај BMW, но усовршени и од полесни материјали, и не ја зголемуваат потрошувачката :).
Првите модели имаат серво кочници напред диск, назад добош, а подоцна диск на сите четири.
Хидрауличен куплунг.
Максимална брзина од 145-155 км/ч
За свое време, едно од побрзите нешта по патиштата.
1300 и 1500 се посебни модели во посебни класи, иако навидум изгледаат исто. 1500 е нешто подолг, со повеќе простор на задната клупа.
Во Застава се вградуваа двата мотора во иста шасија (од 1300).
Наследник на 1300 е 124, а на 1500 -125.

Би го сакал и 2300 S Coupe, се разбира ФИАТ:


А би сакал и било што од Данска.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Ова е Alfa Romeo Alfetta GTV.
Се правеше од 1974 до 1987. машини од 1.6 до 3.2 литри.
Позната како кралица на забрзувањето и кривините. Менувачот е поставен на задната осовина, а тоа во многу придонесува за скоро идеалниот распоред на тежината на двете осовини. Погонот е назад, моторот напред. На инструмент таблата доминира централно поставениот обртомер, десно е брзиномерот и се друго (а обртомерот е најважен за секоја спортска кола, нели? :)
Типичен примерок на италијанската школа.


Oд американците, би сакал нешто од овие.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232


Мерцедес 300 SL мојот омилен олдтајмер.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Еве што ми лежи на душа... Уште повеќе од кога испресоваа еден ваков во отпад, а можев да го земам за 50 евра во прилично солидна состојба.



али во недостаток на вакви, ке се задоволам со ваков, кој се надевам дека ке го имам за брзо


 

Alek_Sk

If you wanna learn something, bring your mothers!
Член од
14 септември 2007
Мислења
614
Поени од реакции
18
Vakvo nesto:



Se prodavase vo Skopje, kolata bese vo blizina na univerzalna i tipot mu barase okolu 1000e. do den deneska mi e krivo sto ne go zemav.

Skros isto bese kako ova:
 

Alek_Sk

If you wanna learn something, bring your mothers!
Член од
14 септември 2007
Мислења
614
Поени од реакции
18
CHEVROLET CHEVY IMPALA:






1967 Pontiac Parisienne Convertible




1967 Pontiac GTO:






Aj dosta e ke se mrdnam vaka... :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Alek, тоа е веќе Custom...олдтајмери...не се баш...
Џиш, таков Мерцедес има кај мене во маало, ама не се продава. Црн...закон!
Шевелот кој го спомнува Алек е во Струмица. Портокалов беше, сега е во шприц кит моментално :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703

репоња му е мајката...ненадминат е....Heckflosse-ите се закон бе....
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703

Ona stapce na desna strana e....????
a ona rackata pod volan e racna...koja pak se se otpusta so pedala levo od kuplungot...:)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Такво нешто...веќе НЕ СЕ ПРАВИ...НИКАДЕ..!!!!! :)
 

Kriticar

дискриминатор
Член од
7 мај 2007
Мислења
1.037
Поени од реакции
5
али во недостаток на вакви, ке се задоволам со ваков, кој се надевам дека ке го имам за брзо



Лелелеее.Ова колку мерак ми прави...Сите постари модели на мерцедес ми се свиѓаат ама ова.Бонбона.Ах да го имам.
 

Alek_Sk

If you wanna learn something, bring your mothers!
Член од
14 септември 2007
Мислења
614
Поени од реакции
18
Alek, тоа е веќе Custom...олдтајмери...не се баш...
Џиш, таков Мерцедес има кај мене во маало, ама не се продава. Црн...закон!
Шевелот кој го спомнува Алек е во Струмица. Портокалов беше, сега е во шприц кит моментално :)
Da portokalov bese :S:kesa: mozev da go zemam pa poleka da go sreduvam :S maka mi e!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom