Nirvana

Член од
11 септември 2010
Мислења
101
Поени од реакции
9
Колку што знам, Nirvana немаат песна She Hates Me. Имам доста b-sides снимки и covers на Nirvana, али никад не сум налетал на таа песна.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ајде мала помош оригиналната верзија на песната She Hates Me е од Нирвана или од Puddle of Mudd?
She hates е Puddle of mudd, група што почнав да ја слушам кога барав се што има рапав глас и наликѕва на курт. Добри се момците. Што се тиче нирвана, имаат они многу песни за she и за hate...ама курт малку болно ги обработува тие теми.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
She hates е Puddle of mudd, група што почнав да ја слушам кога барав се што има рапав глас и наликѕва на курт. Добри се момците. Што се тиче нирвана, имаат они многу песни за she и за hate...ама курт малку болно ги обработува тие теми.
Благодариме за информацијата, јас покрај песнава ја открив групава. Веројатно постојат долго време штом Нирвана уште пред 15 години направиле кавер на песнава.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Благодариме за информацијата, јас покрај песнава ја открив групава. Веројатно постојат долго време штом Нирвана уште пред 15 години направиле кавер на песнава.
Нирвана немаат кавер од нив, они се од 2001 некаде...така да неко меџу нама није наш Lol
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Нирвана немаат кавер од нив, они се од 2001 некаде...така да неко меџу нама није наш Lol
Очигледно премногу му верувам на Lime Wire, а не треба...:)
Некој фино лепо се залажал изгледа заради рапавиот глас на пејачот и ја закачил под името на Нирвана. Језда не можам да го обвинам, на неколку слушања и јас можам да се заколнам дека гласот е многу сличен со оној на Курт.
Како год, mystery solved :)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Очигледно премногу му верувам на Lime Wire, а не треба...:)
Некој фино лепо се залажал изгледа заради рапавиот глас на пејачот и ја закачил под името на Нирвана. Језда не можам да го обвинам, на неколку слушања и јас можам да се заколнам дека гласот е многу сличен со оној на Курт.
Како год, mystery solved :)
Puddle of Mudd е една од оние групи што и јас ги слушав во времето кога барав се што наликува на курт. Да гласот на вес посебно кога пее високо на моменти е многу сличен, ама сепак разликите се преголеми. Слични бендови се ваљда, Silverchair, Bush, Inme...добри времиња беа тоа.
Ама па курто лудиот има толку необичен стил на пишување песни, што мислам дека никад не би крстил песна she fucking hates me....него нешо у стил i hate my self and want to die...уствари и имаат таква песна една лол.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Puddle of Mudd е една од оние групи што и јас ги слушав во времето кога барав се што наликува на курт. Да гласот на вес посебно кога пее високо на моменти е многу сличен, ама сепак разликите се преголеми. Слични бендови се ваљда, Silverchair, Bush, Inme...добри времиња беа тоа.
Ама па курто лудиот има толку необичен стил на пишување песни, што мислам дека никад не би крстил песна she fucking hates me....него нешо у стил i hate my self and want to die...уствари и имаат таква песна една лол.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.727
Поени од реакции
18.475
Eдноставно убедливо најдобриот Рок/Гранџ бенд во понова историја! и тачка.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Ја има некој читано Heavier than Heaven? Книгата е автобиографија на Курт, има буквално се' напишано за неговиот живот, од раѓањето па до неговата смрт. Ја има напишано новинарот Чарлс Крос, во книгата се интервјуирани членови од семејството на Курт, буквално се е опишано, дури и каков бил облечен на семејната фотографија кога имал 3-4 години :)
Сите кои ги обожаваат Нирвана, посебно Курт, ја препорачувам книгава, има премногу интересни информации за животот на генијалецов Кобејн.

п.с.
...оваа ми е во топ 3 песни на Нирвана. Мастерпис.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.727
Поени од реакции
18.475
Ја има некој читано Heavier than Heaven? Книгата е автобиографија на Курт, има буквално се' напишано за неговиот живот, од раѓањето па до неговата смрт. Ја има напишано новинарот Чарлс Крос, во книгата се интервјуирани членови од семејството на Курт, буквално се е опишано, дури и каков бил облечен на семејната фотографија кога имал 3-4 години :)
Сите кои ги обожаваат Нирвана, посебно Курт, ја препорачувам книгава, има премногу интересни информации за животот на генијалецов Кобејн.
Не ама откако го прочитав ова да! :)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ја има некој читано Heavier than Heaven? Книгата е автобиографија на Курт, има буквално се' напишано за неговиот живот, од раѓањето па до неговата смрт. Ја има напишано новинарот Чарлс Крос, во книгата се интервјуирани членови од семејството на Курт, буквално се е опишано, дури и каков бил облечен на семејната фотографија кога имал 3-4 години :)
Сите кои ги обожаваат Нирвана, посебно Курт, ја препорачувам книгава, има премногу интересни информации за животот на генијалецов Кобејн.

п.с.
...оваа ми е во топ 3 песни на Нирвана. Мастерпис.
Јас ја прочитав, сега ја чита исто еден кајганџија. Супер е книгата, многу убедливо ја опишува верзијата на нештата од гледна точка на Корнтни Лав.
 
Член од
11 септември 2010
Мислења
101
Поени од реакции
9
Ја имам книгата прочитано, меѓутоа на хрватски. Дали знаете дали ја има и со македонски превод?
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Како ви се допаѓа ремиксов?

 

Kajgana Shop

На врв Bottom