Nirvana

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Uste li be so taa Nirvanata..........aj prebolete gi veke ednas i prodolzete so svetot.........
Ајде бе ќе ги преболиме ама ти тргни го аватарот со алис ин чеинс зашо да не биле нирвана ти најверојатно никад не би знаел за нив така да...

хмм Нирвана .. група.. ништо друго :) :salut:
Сите се групи и ништо друго ама сепак Нирвана се нешто повеќе:wink:
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Како за кој бе брат, за некој е Нирвана, за некој Alice in Chains, за некој Pearl Jam...секој си има омилена група, не може сите Нирвана да ги сакаат. А секој што слушнал за гранџ ги познава Нирвана и треба да ги цени. Тоа си е факт.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Како за кој бе брат, за некој е Нирвана, за некој Alice in Chains, за некој Pearl Jam...секој си има омилена група, не може сите Нирвана да ги сакаат. А секој што слушнал за гранџ ги познава Нирвана и треба да ги цени. Тоа си е факт.
Не бе ок не викам ја дека сите треба да ги сакаат тоа е глупост-знам ја ти дека не ги мирисаш многу.
Али факт е дека да не биле они ни прл џем ни алис ни сандгарден најверојатно не би ја достигналее таа мегапопулраност. Целта ми е да не ги плљукаат затоа што бендовите што ги знаат и слушаат се благодарение и на Нирвана.:wink::helou:
 

*LiL Mermaid*

part of our world...
Член од
3 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
6
nirvana rulz! best grunge bend ever:vozbud:btw kortni kurvata go ubi curt(ne ona licno..nejzini luge)
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...nemam nisto protiv Nirvana licno ama edna rabota ne mi e jasna za bendovite od takov tip...zasto nema ili mnogu malce ima solo sekcija vo nivnite kompozicii...dali neznaat da svirat ili sto e rabotava???...nekako nema red vo taa muzika kako sto treba da bide...mnogu buka bez logika bi rekol ja...inache sekako ima pesni za odbelezuvanje...:toe:
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Курт не е некој виртоуз на гитара, сите го знаеме тоа. Сола има малце, некои вредат, некои не. Плус, Нирвана не вредат заради солажите. :) Не е Dream Theater ова. :wink:
 
Член од
31 август 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
Курт не е некој виртоуз на гитара, сите го знаеме тоа. Сола има малце, некои вредат, некои не. Плус, Нирвана не вредат заради солажите. :) Не е Dream Theater ова. :wink:
Јасно е дека Курт не е некој виртоуз на гитара, но во нивната музика, битни се емоциите. Нирвана се премногу агресивен, но и емоционален бенд.
Би го одбрал албумот "In Utero".
 

^рЕтАрДиРаН

error: Invalid Title
Член од
14 август 2007
Мислења
292
Поени од реакции
0
Нирвана ѓи засакав од нивниот ''Unplugged'', ако го има гледано некој...
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
По 20 пати. Еден од подобрите изданија на Нирвана, што ги докажа дека не се само за електрични. Супер атмосфера, и супер песни = закон Unplugged.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Курт не е некој виртоуз на гитара, сите го знаеме тоа. Сола има малце, некои вредат, некои не. Плус, Нирвана не вредат заради солажите. :) Не е Dream Theater ова. :wink:
Ја па баш мислам дека сите солажи му се супер посебно оние антисоло со многу дисторзија што ги прави-уникатни се и мелодични.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Ипак, нивните песни не вредат заради солажите. Нека бидат уникатни и мелодични, али ипак текстот и емоциите највеќе вредат кај нив. Солажите идат на второ место.

И да си бидеме реални, Курт не е револуционерен гитарист, тој си е супер, ама не е бог знае што.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ипак, нивните песни не вредат заради солажите. Нека бидат уникатни и мелодични, али ипак текстот и емоциите највеќе вредат кај нив. Солажите идат на второ место.

И да си бидеме реални, Курт не е револуционерен гитарист, тој си е супер, ама не е бог знае што.
Не е некој техничар ама е револуционерен-на сите списоци за најдвори и највлијателни гитаристи курт е секогаш во првите 20.

Солажите и неговиот стил на свирење се дел од целокуната слика зан вин и нормално еден многу значаен дел.

Самиот курт во многу интервјуа има кажано music comes first lyrics second
 

Kajgana Shop

На врв Bottom