Nirvana

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
abe da bese kurt ziv mozda i ke brkase kokoski u selo so chatal ... a mozda i ke berese zelka u nivata ... ili mozda pa ke sedese doma i ke przese jajca ... ... so samo zborite , ova ke prael , ona ke prael ... so e poentata !
 

Vikuska

I know the pieces fit...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
879
Поени од реакции
7
вака нирвана според мене е причината што граџот воопшто станал толку популарен на почетокот на деведесеттите. пред тоа имало граџери но не направиле толкав бум како нирвана. нирвана биле толку почитувани од младата генерација што гранџот не ја опседнал само музичката туку и модната сцена. имиџот на младите луѓе бил гранџ: замрсена косичка:) темно карирани кошули кои во wallmart биле по 5 долари достигнале цена и до 80 долари кога нирвана биле во зенитот на успехот. е сега и мене ме нарвира кога нирвана се поистоветува со курт кобејн ама навистина човекот бил закон. детските трауми предизвикани од распаднатото семејство си ги носи цел живот и можеби тие се причината за толку добрите текстови. имаше документарец за неговиот живот и ги разгледуваа неговите дневници и бележниците. човекот знаел дека ќе успее уште пред нирвана да биде оформена. не бил само наркоман кој ги пишувал текстовите додека бил под дејство како што повеќето од вас мислат ( не дека не се дрогирал :) ) туку бил препаметен човек кој за жал премногу рано се разочарал од животот а кортни лов го докрајчила. а мора и да се напомене дека неговиот глас е еден од најспецифичните и најпрепознатливите.
P.S.: најголема иронија е што неговата ќерка френсис мислам се викаше ја обожава бритни спирс:) или барем ја обожаваше:):)
 

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
секоја чест за текстовите, ама музиката не ми годи.
 
Член од
28 јули 2007
Мислења
111
Поени од реакции
0
jas zaso ne slusam takvi bendovi ke kazam 2 zbora a toa se tapa jonson

rokeri ne se lutete i ne go citajte moeto mislenje:bip::bip::bip:
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Шо си го пишал ко така? Или интересно е да се покажит во јавност својата глупост. Сум го приметила то во последно време.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Чек уште еднаш да пишам, темата е што мислите з нирвана.

Е па јас мислам дека нирвана се највлијателниот, најдобриот, најкул, најхардкор, најгласен, најморбиден, најтажен, најсе ама баш се на свет.
Толку многу мислам дека се нај нај-што сите ама баш сите работи од нив што можат да се најдат ги најдов и малку е сакам уште многууу. Ама за жал толку се јебига.

Имам 7 книги за нирвана и за курт, 4 документарни филма, како што кажав цела издадена и неиздадна дискографија(е сега немам онаа заебанција демек курт што пеел под туш)
Ако пред нирвана слушав и некоја друга музика-после нив се зацементира во мене дека само рок музиката е вистинското нешто.

Нема зборови за да кажам колкаво влијание овој бенд имал врз мене и врз мојот начин на живот и гледање на нештата.
Инаку со постов сакам да укажам и на нешто друго а тоа ќе го пишам болдирано.

Не можете нирвана да ја споредувате со просечни групи како аеросмит и ролингстоунси( и нив ги слушам за да не ме нападне некој) не дека се лоши. Но нирвана се бог во споредба со нив-како група спаѓаат буквално на самиот врв. Во рокенрол индустријата а и музичката индутрија воопшто овој бенд е меѓу топ 10 бенда на сите времиња ама буквално на сите.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Во книгата Heavier then heaven на Charles Ross во првите 2-3 страни е напишано дека првиот момент кога Kурт се почустввувал дека успеал е дента кога настапиле на Staurday Night LIfe со Smells Like Teen Spirit.
Таа емисија Курт ја следел уште од мали нозе и знаел дека таму настапуваат само големи бендови и артисти.

Истиот ден имал и интервју во позната радио станица и настапувал на телевизија вечерта после настапот максимално се издрогирал и опијанил, па нардното утро кортнимислела дека е мртов.

Ден пред настапот како знам на протест на убавите момчиња со сина коса и очи кој секогаш биле главните фаци но и како гест на панкерот во него, на неговоата коса истурил еден популарн пијалок во САД наречен кулеид со црвена боја. До тогаш натаму курт се појавува секаде со сцрвена коса.

Неколку минути пред самиот настап Курт се дрогира што многу добро се гледа на самиот настап(гледајте го во очи)
Nirvana-Smells Like Teen Spirit
Saturday Night Live
Нешто цело време на шпански се појавува не екранот-за жал не најдов одобра варијанта.
Уживајте(кој што не го гледал ова)
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Глуп џанки ( . Место да си најдеше чиста жена, он ја најде најлошата варијанта.
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Prvata kupena kaseta mi bese Nevermind.Taka da imaa vlijanie vrz mojot ponatamosen muzicki izraz i potreba za prljava miicka sila, t.e grunge...Sega ne si slusam, mi stana bajata celata taa rabota...
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Чек уште еднаш да пишам, темата е што мислите з нирвана.

Е па јас мислам дека нирвана се највлијателниот, најдобриот, најкул, најхардкор, најгласен, најморбиден, најтажен, најсе ама баш се на свет.
Толку многу мислам дека се нај нај-што сите ама баш сите работи од нив што можат да се најдат ги најдов и малку е сакам уште многууу. Ама за жал толку се јебига.

Имам 7 книги за нирвана и за курт, 4 документарни филма, како што кажав цела издадена и неиздадна дискографија(е сега немам онаа заебанција демек курт што пеел под туш)
Ако пред нирвана слушав и некоја друга музика-после нив се зацементира во мене дека само рок музиката е вистинското нешто.

Нема зборови за да кажам колкаво влијание овој бенд имал врз мене и врз мојот начин на живот и гледање на нештата.
Инаку со постов сакам да укажам и на нешто друго а тоа ќе го пишам болдирано.

Не можете нирвана да ја споредувате со просечни групи како аеросмит и ролингстоунси( и нив ги слушам за да не ме нападне некој) не дека се лоши. Но нирвана се бог во споредба со нив-како група спаѓаат буквално на самиот врв. Во рокенрол индустријата а и музичката индутрија воопшто овој бенд е меѓу топ 10 бенда на сите времиња ама буквално на сите.
Апсолутно се слагам. До збор одговара твојот пост со она што го мислам за Нирвана.(освен фактот дека имам само 3 филма и 5 книги за нив:) )
И не претерувам кога викам дека итекако имаа удел у мојот поглед на свет(и воопшто не жалам за тоа)

Иначе она со Saturday Night Life...Колку што знам се дрогира пред да дојде на пробата за настапот( и зима малку поише хероин со цел да биде ок за снимањто-али утиња у проценката), и место да вежбаат повраќа пред студио и лежи на клупа. Дури и одбива да даде автограм за ќерката на еден од главните на телевизијата.
А на самиот настап делуе така пошо уше е крш од преголемата доза шо ја земал неколку саати претходно.(Ова ми е од Heavier Than Heaven- не знам од кај ти си го прочитал, можда ја грешам:toe:)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Апсолутно се слагам. До збор одговара твојот пост со она што го мислам за Нирвана.(освен фактот дека имам само 3 филма и 5 книги за нив:) )
И не претерувам кога викам дека итекако имаа удел у мојот поглед на свет(и воопшто не жалам за тоа)

Иначе она со Saturday Night Life...Колку што знам се дрогира пред да дојде на пробата за настапот( и зима малку поише хероин со цел да биде ок за снимањто-али утиња у проценката), и место да вежбаат повраќа пред студио и лежи на клупа. Дури и одбива да даде автограм за ќерката на еден од главните на телевизијата.
А на самиот настап делуе така пошо уше е крш од преголемата доза шо ја земал неколку саати претходно.(Ова ми е од Heavier Than Heaven- не знам од кај ти си го прочитал, можда ја грешам:toe:)
И мене ми е од хевиер тен хевн само шо пред 8 месеци негде ја читав па детаљите се малце измешани
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
Uste li be so taa Nirvanata..........aj prebolete gi veke ednas i prodolzete so svetot.........
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Uste li be so taa Nirvanata..........aj prebolete gi veke ednas i prodolzete so svetot.........
Не правиме на никого лошо, whats the point вака да ни викаш.

Види го бе дое на форум од памтивек и одма да јаде гована за Нирвана :)
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
хмм Нирвана .. група.. ништо друго :) :salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom