Nirvana

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Се имам искажано на оваја тема незнам колку пати, само да кажам. Курт го обожавам, вистина бил супер, талентиран, малце луд, бла бла бла.. Ама само тој не е „Нирваната” :) Крист Новоселич? Дејв? И двајцата (за Курт знајме) се брилијантни :)
П.С. Балканската фаца на Крист,....:)
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Порано поише ги слушав, пред да навлезам во водите на клаберството :pos: Уште ги пуштам од време на време, у главном кога сакам да “лечам„ некоја депресија. :)

Им ја обожавам Pennyroyal Tea, се дивам на Territorial Pissings, паѓам у депресии на Where did you sleep last night. :) Океј се бе. top:
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Ne deka epten mnogu gi slusam Nirvana
ama go obooOoOoOzavam Kurt covekot si sozdal golema kariera
od pesnite...Down in the dark Lithium Lake of Fire All Apologies...bla bla i use mn..

a onie koi ne gi postuvaat :pishtoldz
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Што мислам за нив?ГИ ОБОЖАВАМ!...И не само ради Курт или Smells Like Teen Spirit.Него ради тоа што воведоа револуција(не е претерано да го употребам тој збор,пошо она што го направија не беше ништо помалку) и не спасија од рокот на '80-те.
Сеа ова ќе звучи ко идиотско клише,али стварно ми го сменија животот и ми го оформија музичкиот вкус.Без нив музички врв можда ќе ми беа MTV bubble-gum pop hits:icon_razz
Иначе деновиве од нив ме фасцинира Lounge Act:)
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
ada напиша:
Што мислам за нив?ГИ ОБОЖАВАМ!...И не само ради Курт или Smells Like Teen Spirit.Него ради тоа што воведоа револуција(не е претерано да го употребам тој збор,пошо она што го направија не беше ништо помалку) и не спасија од рокот на '80-те.
Сеа ова ќе звучи ко идиотско клише,али стварно ми го сменија животот и ми го оформија музичкиот вкус.Без нив музички врв можда ќе ми беа MTV bubble-gum pop hits:icon_razz
Иначе деновиве од нив ме фасцинира Lounge Act:)
Пеер, не е идиотско, Нирвана да не беа сеа Цеца ќе слушав ја.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Зависи како ја перцепираш, и зависи дали си чоек што се изживејува со одреден бенд итаканатаму
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Бенд што постигна доста многу за доста кратко време,бенд што благодарение на бесот на Курт што го прикажуваше во неговите песни,и благодарение на неговата смрт станаа уште пославни по таа трагична 94.
Бенд што отиде во легендите без да биде прашан дали има право на грешка.
Песни со толку емоции во себе...феноменален бенд.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Знаеше некој дека Курт слушал Блек Метал, и дека едно време беше член во doom metal бенд од Сиетл?
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Гижо напиша:
Знаеше некој дека Курт слушал Блек Метал, и дека едно време беше член во doom metal бенд од Сиетл?
За ова прв пат слушам :raz:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Гижо напиша:
Знаеше некој дека Курт слушал Блек Метал, и дека едно време беше член во doom metal бенд од Сиетл?
Имам прочитано три-четири биографии за Cobain, и неговите Journals ги купив, али за овој податок не знаев..Дај кажи нешо поише, баш ме занима!
 
Член од
4 април 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
Вака најискрено кажано Нирвана се еден од бендовите кои воопшто не ги сакам. Сметам дека доколку не се дигнеше толкава фама за смртта на Кобеин од Нирвана денес немаше да има ни Н.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom