Neotel интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
2.791
Поени од реакции
1.710
3-4 дена сум веќе на Неотел, пакетот е 50/50 со 1 андроид бох за телевизор и акаунти за два андроид уреди.
Преку оптика на телеком сум поврзан и разлика во интернетот нема, можда Неотел има подобар response. За парите дефинитивно добиваш супер услуга - интернет, меѓутоа, телевизијата е ТАПА! Нема контраст, врска нема од HD, Мах ТВ беше подобро.
За воља на вистината и МаксТВ има тапа слика со многу мал битрејт во однос на Вип.

Имам неколку прашања бидејќи си нивен корисник:
1. Имаш некаква можност да видиш со колкав битрејт им се каналите (особено ХД)?
2. Колку канали максимум во исто време може да следиш/снимаш? На Телеком оптика кај мене е 3 СД+2 ХД.
Баш ме интересира ова бидејќи досега никој нема пишано ништо во врска со ТВ услугата и квалитет.
 
Член од
13 јуни 2018
Мислења
8
Поени од реакции
7
1. SpeedTest
До телеком telekom
1568495149651.png

до Будимпешта - Теленор budapest
1568495169951.png

2. Околу телевизијата, имаш опција да гледаш на Android BOX со катастрофа слика, и плус на други два андроид уреди (мобилен, таблет или ТВ). Инсталираш NeoTV, тоа можеш и како trial да го пробаш, не мора да си на Неотел. Единствена разлика е, што FOX можеш да гледаш само на нивниот уред, освен ако не ја клонираш mac адресата или нешто слично.

Инаку сликата е многу лоша и мислам дека совет за радиодифузија мора да реагира. Голема компресија, и многу коцкички кога има брзи движења.
Менување на каналите е со закаснување од 2-3 секунди што мислам дека е премногу. Кај некои канали нема добра синхронизација слика-звук.
Битрате појма неам на уредов како да проверам, гледам на телевизорот дека сликата е 1920x1080, ама тоа е видео излезот од андроид boxот, сликата ни PAL не задоволува. Пак ќе кажам, за споредба, МахТВ е многу подобро, скоро како на сателитска.

За интернетот не се мислете, топ е, поготово за 790 ден.
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
267
Поени од реакции
206
Еве и кај мене.

До Неотел.

До Телеком.
Инаку инфраструктура од телеком така да не знам дали менува тоа, до пред некое време бев кај нив со интернет ама оваа понуда од 790 не ми се пропушташе. плус реално телевизија не ми ни треба.

Сега за сега, задоволен
 
Член од
1 март 2007
Мислења
110
Поени од реакции
12
токму заради овие работи (болдирано и подвлеченото) веќе +1година сум уште на Телеком - а нејќам!!
Ако некој НЕОТЕЛ-ец ги следи форумиве нека го пренесе ова искуство до надлежните ...
Мислам дека ако го подобрат делот со ТЕЛЕВИЗИЈАТА ќе добијат многу повеќе претплатници, а аналогно на тоа ќе станат поголем играч на пазарот
2. Околу телевизијата, имаш опција да гледаш на Android BOX со катастрофа слика, и плус на други два андроид уреди (мобилен, таблет или ТВ). Инсталираш NeoTV, тоа можеш и како trial да го пробаш, не мора да си на Неотел. Единствена разлика е, што FOX можеш да гледаш само на нивниот уред, освен ако не ја клонираш mac адресата или нешто слично.

Инаку сликата е многу лоша и мислам дека совет за радиодифузија мора да реагира. Голема компресија, и многу коцкички кога има брзи движења.
Менување на каналите е со закаснување од 2-3 секунди што мислам дека е премногу. Кај некои канали нема добра синхронизација слика-звук.
Битрате појма неам на уредов како да проверам, гледам на телевизорот дека сликата е 1920x1080, ама тоа е видео излезот од андроид boxот, сликата ни PAL не задоволува. Пак ќе кажам, за споредба, МахТВ е многу подобро, скоро како на сателитска.

За интернетот не се мислете, топ е, поготово за 790 ден.
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.061
Поени од реакции
454
Епаа дојде и тој ден...
Готово е, сега сум на Неотел.
Дојдоа, наместија, се е средено. Интернет кажаа за саат време ќе пуштеле, и после тоа се знае speedtest, и тест на Neo TV
Иначе, чекав едно 2 недели, и 2 недели од одредени причини. Да не сте барале интернет со попуст, како вработен, или такво нешто, пошто НЕМА да ви дадат. Нејќам да навлегувам како и што се дешаваше, пошто ќе треба со часови да дрндлам. Ама сега наместо на 100/100 паќетот, сум на 50/50 и плаќам цена која што сите ја плаќаат. Попуст едино само ако имаат на сајтот.
Иначе, две недели се изначекав пошто "си се допишувале преку е - маил", и никако да дојдат да не приклучат, а договорот направен.
Им пишав на месенџер, се им се истурив, и дури им пишав дека ако не дојдат ќе го раскинам договорот. И за 3 дена дојдоа. Требаше минатиот четврток, ама тогаш не дојдоа. Да не одолговлекувам, дојдоа наместија. Е сега, кај мене не бушеа ништо пошто им кажав дека има останато оптички кабел од Телеком, па тој го споија со мрежата на Неотел.
Внатре у стан, наместија рутер, и наместија NeoTV.
Е сега, немам уште пробано Neo TV, го сетирав само, и не ми даде да пристапам до launcher - от пошто немаше интернет. Кога ќе си дојдам дома ќе го пуштам, и ќе ви кажам како што.
Еве сликици:
20190925_150351.jpg 20190925_161002.jpg 20190925_150608.jpg 20190925_152739.jpg
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

Еве ви уште сликици:
https://ibb.co/hV45JVm https://ibb.co/s9NbBWX https://ibb.co/k3crxMs https://ibb.co/WkvpByb https://ibb.co/qmkwRQ7 https://ibb.co/CWzvhHQ https://ibb.co/SRmgwTy

Иии, ако се прашувате дали да се префрлите на Неотел, јас не ви би препорачал (да знам дрндлав цело време дека они се најдобри и најевтини), освен ако вие не сакате.
Интернетот, им е поевтин од Телеком, али зависи и за тарифата што ќе ја одберете кај Телеком. Ако збориме за 2 личности или 3, тогаш би му дошло евтино (помалце броеви = помалце плаќање, освен ако тие броеви не се на некоја голема тарифа) и за Интернет од Телеком.
Ако толку сакате да пробате NeoTV и оптички интернет тогаш слободно, вие си одлучувате, јас не ве присилувам, тука сум да го споделам моето искуство.
Е сега, јас сум на 500м оддалечен од нивната управна зграда (HQ), па очигледно нема да имам проблеми, а и дури и да имам, еве кај се, а и си имам врски па може да се среди тоа.
Кај вас може да биде различна ситуацијата. Пр. на некои места може и да нема оптика, па во тој случај ќе мора на бакар или 4G.

Е, за тоа со NeoTV, јас ќе проверам ако е стварно тапа квалитетот и ако сецка, тогаш ќе се пожалам, а ако не тогаш за другите не се замарам. Чим кај мене е океј, тогаш кај другите има друг проблем, па така да слободно пожалете се. Може и на messenger да им пишете, ќе ви одговорат.

Е, и за тоа со интернетот, незнам мислам Jefto или JB00F незнам кој ме праша, за тоа заборавив да ги прашам, а и незнам кај се проверува. Ако не се снајдам ќе им пишам на messenger па ќе видам што ќе кажат.

И да, тој е тој рутер, што го покажав погоре, истиот го добив.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.061
Поени од реакции
454
HOLLY MOLLY
1ms ping јеееј

Иначе, телевизијата (NeoTV) си е топ.
Подобар избор на канали немам видено. На Max TV се глупави канали, а оние интересните се доплаќаат.
Е кај Неотел е обратно.
Иначе, немаше никакви коцкички, никакви проблеми со доцнење на звук.
Единствени проблеми, на некои канали на пр. ова почесто со странските канали, треба малце време да се вчитаат, или некои у опште не се вчитуваат.
Е сега HD калани кристално чисти како кај Max TV не се,ама не се лоши.
И да, знае онака random да има delay, ама не да закочи туку одма да рипне како убрзано малце дур да се фати со сигналот.
Се на се, не е лоша телевизијата, и дури и не изненади со изборот на каналите.
Ако има нешто секако ќе пишам.
Сега идам да конфигурирам опции рутер, Wi-Fi Password, итн...
zz
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.347
Поени од реакции
3.654
@The Wild Boy Постирај speedtest скриншот од некој сервер во Австрија или Холандија. И ако можеш сликни ги некои од каналите со мобилен да видиме каков квалитет имаат.
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.061
Поени од реакции
454
Пошто моментално неможам на компјутер, направив на Телефон. Би требало резултатите да се тука некаде.

На PC би му дошло скоро исто, па може со 5ms помалце, и за 10MB/s поголеми брзини.
Иначе, за NeoTV џабе од Телефон ќе снимам, нема да испадне убаво у 1080p 30fps, па и у 4k 30fps пак нема да извади добар квалитет, но бидејки NeoTV е Android Box, ќе симнам Screen Recorder и така најарно.
Edit: Ќе ги сликнам, и скриншот ќе направам подоцна.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.112
Поени од реакции
1.602
Е сега, јас сум на 500м оддалечен од нивната управна зграда (HQ), па очигледно нема да имам проблеми, а и дури и да имам, еве кај се, а и си имам врски па може да се среди тоа.
Тоа што си 500м од зградата е ок, имаат оптика Центар, Карпош... Интернетот е топ! Телевизијата ќе ја пробам наскоро би требало да е ок. Сега имаат кампања и еден куп нови приклучоци, си се погодил во период на голема гужва.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
2.791
Поени од реакции
1.710
За Телевизијата може онлајн да се регистрирате и да видите имате 30 дена тест. Според мене е полош квалитетот во однос на Телеком, а неспоредливо полош во однос на Вип. HD каналите им се со битрејт од макс 3.1 Mbps, што е премалку, се гледаат коцкички многу јасно. Доколку не преминат на H.265 HEVC тапа ќе им остане квалитетот. За разлика од овие, Вип некои од HD каналите ги емитува со по над 10 Mbps битрејт (особено спортските).
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.061
Поени од реакции
454
Кај мене, немам приметено сецкања.
Може да ми кажеш како се проверува bitrate.
Иначе, денес ми пратија за логирање, и ми дадоа упатство. Интересно е што упатството им е од 2015 - та, и ми покажува бел NeoTV, а не црн.
И секако, на црниот апарат има подобри спецификации.
Едино јас што имам приметено е дека некои канали им треба време да се вчитаат, и некогаш кога ќе го уклучам апаратот, ми искача тоа кругчето за вчитување и не ми вчитува канали. Ама кога ќе стиснам на TV копчето, апликацијата NeoTV се рестартира, и се се враќа во нормала. Немам приметено да се појават коцкички, или нешто слично. Незнам, можда е бидејки сум на 500M оддалеченост од нивната централа.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
2.791
Поени од реакции
1.710
Кај мене, немам приметено сецкања.
Може да ми кажеш како се проверува bitrate.
Иначе, денес ми пратија за логирање, и ми дадоа упатство. Интересно е што упатството им е од 2015 - та, и ми покажува бел NeoTV, а не црн.
И секако, на црниот апарат има подобри спецификации.
Едино јас што имам приметено е дека некои канали им треба време да се вчитаат, и некогаш кога ќе го уклучам апаратот, ми искача тоа кругчето за вчитување и не ми вчитува канали. Ама кога ќе стиснам на TV копчето, апликацијата NeoTV се рестартира, и се се враќа во нормала. Немам приметено да се појават коцкички, или нешто слично. Незнам, можда е бидејки сум на 500M оддалеченост од нивната централа.
Онлајн на порталот најави се, ќе видиш колкав е битрејтот.
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.061
Поени од реакции
454
Епаа, после 2 недели користење NeoTV ќе кажам дека приметив за што ми зборевте, за тие коцкичките.
Ама, чепкајки по опциите во рутерот приметив и дела 3 - те Ethernet Кабли се Full Duplex Гигабитни, а за четвртиот (LAN 4 мислам), не пишуваше, ама ваљда е 100MB/s или Гигабитен.
Од Неотел можат да го сменат битрејтот и сликата да се подобри, бидејки еве кај мене каблите се гигабитни а битрејтот им е 3.1Mbps.
Они само треба од кај нив да сменат, и да пуштат апдејт на NeoTV апликацијата.
Ама пак за гледање на Телефон ќе биде терсене, па така да според мене најарно ќе биде да си остане 3.1 Mbps и да додадат и поголем битрејт како посебна опција.
Јас нема да им кажам ништо, пошто мене искрено не ми пречи, а башка и од далеку не ни се приметуваат коцките, а и не сум некој типац што гледа нон стоп телевизија. Моите па ич не се замараат, не гледаат на квалитет. Важно да има канали, и да не сецка.
Ако сакате, едино што можам да помогнам е да опнеме петиција, и да им пишеме на мејл. Јас барем како што увидов проблемот може да се среди.
Другото, интернет, ping, итн итн... си е врв, за тоа немам зборови :)
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
1
Zdravo. Imam edno prashanje. Sakam da stavam VDSL internet od Neotel potochno paketot Neotrio 50/10 . Jas gi prashav da mi poobjasnat malce za brzinata dali kje bide priblizno ali ne objasnija neshto ubavo. Dali ima nekoj shto mozhe da mi dade informacija ?

Dali navistina kje bide barem priblizno 50 download i 10mbps upload ?

So pochit
Janko
 
На врв Bottom