MSN Messenger и се околу него

Статус
Затворена за нови мислења.

▒IsNoGood▒

A hell of a brainiac
Член од
8 декември 2008
Мислења
155
Поени од реакции
8
Гледам дека многу од вас имаат еден ист проблем. Закачуваат вирус (IRC spam) на нивниот mail, односно на нивниот корисник на некој од сервисите за електронска пошта. Да се закачи таков вирус има три начина. Првиот е со посетување на страни, наводно наменети за да откриеш кој ти ставил блок, или слично. Со внесување на твојата адреса и лозинка, тие автоматски се меморираат во базата на податоци на серверот на таа страна (WEB апликација), и подоцна автоматизирано се користат (злоупотребуваат) од страна на тој сервер за да се приклучат во IRC мрежата со твојот корисник, при што на сите твои контакти им испраќаат линк од IRC spam. Лек за ова има. Едноставно сменете си ја лозинката на одредено време, за да не може автоматски повторно WEB апликацијата да пристапи во net мрежата користејќи го вашиот корисник. Откако ќе види дека сте ја смениле вашата лозинка, автоматски ги брише податоците за вашиот корисник, бидејќи оние кои моментално ги поседува ги смета за неважечки. Потоа доколку сакате, можете да си ја вратите старата лозинка на вашиот корисник. Ако ова не помогне, проверете дали имате некој spam mail во вашето сандаче (што всушност е и трет начин да закачите IRC spam). Избришете го. А ако и ова не помогне, тогаш сте закачиле нешто непосредно на вашиот компјутер, а што е малку веројатно. Но и за тоа постои решение. Избришете ја инсталационата директорија на messenger-от и повторно инсталирајте го, или во случај она кое сте го закачиле на hard disk-от да не се наоѓа во инсталационата директорија, скенирајте го целиот hard disk со антивирус софтвер, кој би требало да го открие натрапникот. Друг начин да закачите IRC spam е со активирање на линкот испратен од корисник кој поседува IRC spam, но не верувам дека сте толку лукави да го направите тоа. А трет начин е во вашето поштенско сандаче да се крие mail со имплементиран код на IRC spam. Како и да е, проблемот ќе го решите со помош на некој од претходно понудените решенија.

А за оние кои се толку љубопитни да откријат кој им ставил block, не мора да ризикувате посетувајќи непроверени WEB адреси. Одете во Tools -> Options -> Privacy; Имате листа на контакти. Доколку на десниот клик на контактот можете да ја изберете опцијата delete, тогаш значи дека тој корисник ви ставил block, а доколку опцијата не е достапна, значи дека сеуште не го направил тоа:wink:. Како и да е, ова функционира само ако корисникот кој го проверувате е регистриран на hotmail. За останатите корисници, кои се на друг сервер на електронска пошта, не постои начин да се констатира дали ви ставиле block преку самиот messenger.

Се надевам дека овие информации ќе ви бидат корисни:helou:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
А за оние кои се толку љубопитни да откријат кој им ставил block, не мора да ризикувате посетувајќи непроверени WEB адреси. Одете во Tools -> Options -> Privacy; Имате листа на контакти. Доколку на десниот клик на контактот можете да ја изберете опцијата delete, тогаш значи дека тој корисник ви ставил block, а доколку опцијата не е достапна, значи дека сеуште не го направил тоа:wink:. Како и да е, ова функционира само ако корисникот кој го проверувате е регистриран на hotmail. За останатите корисници, кои се на друг сервер на електронска пошта, не постои начин да се констатира дали ви ставиле block преку самиот messenger.

Се надевам дека овие информации ќе ви бидат корисни:helou:
Тука се гледа кој те избришал од неговата листа на контакти, а не кој те блокирал, и по 31978 пат, НЕ ПОСТОИ ТАКВО НЕШТО (барем не програма или линк) да дознаеш кој те блокирал!
 

Spaski

Vita - Amore - Riso
Член од
31 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
11
Гледам дека многу од вас имаат еден ист проблем. Закачуваат вирус (IRC spam) на нивниот mail, односно на нивниот корисник на некој од сервисите за електронска пошта. Да се закачи таков вирус има три начина. Првиот е со посетување на страни, наводно наменети за да откриеш кој ти ставил блок, или слично. Со внесување на твојата адреса и лозинка, тие автоматски се меморираат во базата на податоци на серверот на таа страна (WEB апликација), и подоцна автоматизирано се користат (злоупотребуваат) од страна на тој сервер за да се приклучат во IRC мрежата со твојот корисник, при што на сите твои контакти им испраќаат линк од IRC spam. Лек за ова има. Едноставно сменете си ја лозинката на одредено време, за да не може автоматски повторно WEB апликацијата да пристапи во net мрежата користејќи го вашиот корисник. Откако ќе види дека сте ја смениле вашата лозинка, автоматски ги брише податоците за вашиот корисник, бидејќи оние кои моментално ги поседува ги смета за неважечки. Потоа доколку сакате, можете да си ја вратите старата лозинка на вашиот корисник. Ако ова не помогне, проверете дали имате некој spam mail во вашето сандаче (што всушност е и трет начин да закачите IRC spam). Избришете го. А ако и ова не помогне, тогаш сте закачиле нешто непосредно на вашиот компјутер, а што е малку веројатно. Но и за тоа постои решение. Избришете ја инсталационата директорија на messenger-от и повторно инсталирајте го, или во случај она кое сте го закачиле на hard disk-от да не се наоѓа во инсталационата директорија, скенирајте го целиот hard disk со антивирус софтвер, кој би требало да го открие натрапникот. Друг начин да закачите IRC spam е со активирање на линкот испратен од корисник кој поседува IRC spam, но не верувам дека сте толку лукави да го направите тоа. А трет начин е во вашето поштенско сандаче да се крие mail со имплементиран код на IRC spam. Како и да е, проблемот ќе го решите со помош на некој од претходно понудените решенија.

А за оние кои се толку љубопитни да откријат кој им ставил block, не мора да ризикувате посетувајќи непроверени WEB адреси. Одете во Tools -> Options -> Privacy; Имате листа на контакти. Доколку на десниот клик на контактот можете да ја изберете опцијата delete, тогаш значи дека тој корисник ви ставил block, а доколку опцијата не е достапна, значи дека сеуште не го направил тоа:wink:. Како и да е, ова функционира само ако корисникот кој го проверувате е регистриран на hotmail. За останатите корисници, кои се на друг сервер на електронска пошта, не постои начин да се констатира дали ви ставиле block преку самиот messenger.

Се надевам дека овие информации ќе ви бидат корисни:helou:
ОК фала за ОПШИРНОТО објаснување ама мислам дека досега се установи од каде и како се фаќа вирус(а.к.а. IRC spam)

Инаку да, тоа со листата за контакти не е за да видиш дали те блокирал некој туку дали те избришал од кај него во контакти...
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Милена says:
epa ne si onilne
Милена says:
kaj mene te pokazuva kako oflline
Даме says:
:/
Даме says:
me zezash be ?
Милена says:
ne be stv
Милена says:
offline si
Даме says:
hmm
Милена says:
ej gore mi pisuva dame is not in your contact list.
- - - - - - -
Некој да не знае чаре за ова ?

П.С. Не сум Appear Offilne, кај мене сум Online а кај нејзе Offline. :jaj:

Едит: Најосновните работи ги пробав... да се одлогирам и пак да се логирам... да се стаам App Offline па Online... итн...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Милена says:
epa ne si onilne
Милена says:
kaj mene te pokazuva kako oflline
Даме says:
:/
Даме says:
me zezash be ?
Милена says:
ne be stv
Милена says:
offline si
Даме says:
hmm
Милена says:
ej gore mi pisuva dame is not in your contact list.
- - - - - - -
Некој да не знае чаре за ова ?

П.С. Не сум Appear Offilne, кај мене сум Online а кај нејзе Offline. :jaj:

Едит: Најосновните работи ги пробав... да се одлогирам и пак да се логирам... да се стаам App Offline па Online... итн...
Кај што и го пишува ова нека го кликне да те додаде у контакт листата пошто очигледно те избришала :smir:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Кај што и го пишува ова нека го кликне да те додаде у контакт листата пошто очигледно те избришала :smir:
Абе нов маил направив и аднував од стариот маил контакти, али чудно ми беше кај сите им викаше дека сум Offline, а јас уствари онлине бев. Им кажав на сите да кликнат на тоа па сеа за сеа кај сите се појавив како Online :)

Благодарисимо :smir:
 
Член од
12 декември 2008
Мислења
71
Поени од реакции
1
ја имам новата верзија на мсн и кога ке уклуцам песна за да ја показува нема нисо да не знае некој???
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
2.164
Поени од реакции
134
Неможам да се конектирам на мсн, ми вика веројатно до конекцијата ми било, а топ е интернетов. Error 81000306, help?
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
ја имам новата верзија на мсн и кога ке уклуцам песна за да ја показува нема нисо да не знае некој???
Ако пушташ(најверојатно) преку Windows Media Player оди во Options->Plugins->WLM Plugin селектирај го би требало да биде.
 
S

stereo m'c

Гостин
месинцер маст дај !!! губење време е тоа.....едино ако немате некоја ептен драга персона па да има зашто да седите !!! луге немојте да седите многу не чини....
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
месинцер маст дај !!! губење време е тоа.....едино ако немате некоја ептен драга персона па да има зашто да седите !!! луге немојте да седите многу не чини....
Кажи зашто нечини?

Еве јас ќе ти набројам зашто чини.

Не плаќам веќе телефон
Сите што ги знам ги има таму
Со роднините што се надвор од МК се гледам и слушам
За на факултет се собираме повеќе и решаваме задачи групно
...........


Уште еднаш, зашто нечини?
 
Х

Ханзо

Гостин
Неможам да се конектирам на мсн, ми вика веројатно до конекцијата ми било, а топ е интернетов. Error 81000306, help?
Провери го датумот на компјутерот. Ако е во ред, пробај пак...и пак...
(ако е во неред, намести го, duh) :)
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Се согласувам со постот на Корун.
Повеке пати преку мсн ми имаат пишувано домашно состави и т.н....
Се договарам за излегување,со што ја намалив драстично сметката на телефонот.
Chat со роднини надвор од Мк.

Msn,The Best Solution.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Кажи зашто нечини?

Еве јас ќе ти набројам зашто чини.

Не плаќам веќе телефон
Сите што ги знам ги има таму
Со роднините што се надвор од МК се гледам и слушам
За на факултет се собираме повеќе и решаваме задачи групно
...........


Уште еднаш, зашто нечини?
замо очи шо расипуваш...IM's are evolving
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom