Mr.Robot

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Препорака да погледнете едно филмче од 2014 година, германска продукција ... незнам дали сум во заблуда но филмов има скоро идентично сценарио со серијата :D
http://www.imdb.com/title/tt3042408/?ref_=nv_sr_1
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
350
Поени од реакции
439
Вчера ја догледав цела сезона.

Да бидам искрен, не бев сигурен дали серијава навистина вреди со оглед под 1) Самото име Mr Robot и под 2) USA. Доволни фактори за серијата да те одбие. Но, по првите епизоди добив нешто сосема ново, необично, дури незамисливо за мрежа како USA. И да, уште од самиот старт серијата постави една цврста и јасна линија, со можеби пар непотребни работи. Сепак наградите што ги лапна на Critic's Choice Awards (за Глобусите очекував дека ќе наградат по дифолт нешто ново и хајпувано, така да овие се ирелевантни) малку не бев сигурен дали навистина со таква структура може да се смести во таква категорија. Но, последните 3-4 епизоди :cuc::cuc: Тоа беа моментите кога ја запознаваме вистинската природа на она што се вика Mr Robot.

Самата нарација на серијата за почеток е за пофалба, каде што Елиот во неговиот монолог, односно дијалог со нас гледачите сака да не воведе како активен учесник во самото дејство на серијата, сака да воспостави контакт, да не тера активно да размислуваме, дури по она фамозно откритие во осмата епизода Елиот не' прашува: Знаевте за ова цело време, зар не? :zver:Извонреден лик и извонредна интерпретација на Рами Малек.

Режијата, кадровите... Mother of God :cuc::cuc::cuc:

И она што е најважно според мене и клучот за успехот на серијата е самата социјална критика која серијата ја дава, каде се претставени најтемните страни на капитализмот во денешното општество, за се поголемиот удел кои корпорациите го имаат во креирањето на политиката.

Финалето на сезоната... Остави доста отворени прашања, работи кои допрва треба да ги откриеме. Но едно што знам е дека авторот сакал по самиот крај уште еднаш да ја погледнеме сезоната од друга перспектива. :D Всушност ако ова било планирано да биде долгометражен филм, не е ни чудо што првата сезона е само еден мал вовед за она што би следувало. А според зборовите на Рами Малек втората сезона ќе била доста "потешка" Од првата. Не знам во која смисла го има спомнато тоа, но знам дека со НЕТРПЕНИЕ ја очекувам втората сезона.

Доста е споредувана со Fight Club, има некои ситници позајмено да, но филмот и серијата не би рекол дека имаат баш некои допирни точки. Mr Robot како и Fight Club ја има Where is my mind од Pixies, а интересно е што истиот инструментал од Mr Robot е користен и во The Leftovers, па прочитав дека Линделоф (кој наводно исто бил фан на серијава) го известил дека ќе го користи истиот инструментал. :D

Се' на се', презадоволен.:aplauz:
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
Само што ја догледав серијата иако си реков уште августот некаде 3-4 епизода дека нема да ја гледам ради некои ту мач чизи моментс. Сепак не зажалив шо ја догледав и да не се повторвам со пофални зборој како другиве постој над мене блабла...
Иначе излеа само јас имам некоја претпоставка дека имат минимална можност Тајрел да е креација на Елиот поточно самиот Тајрел да е Елиот,односно негово алтер его. Јес да претпоставкава моја имат многу дупки(повеќе дупки одколку моменти шо ја наговествет) али будењето на возачкото седиште во колата на Тајрел, разговорот со жена му на Тајрел кој беше awkward level 9999 и уште неколку ситници.
пс- сеа читам дека имат по редит и други шо подетално ја опишвет теоријава.
Не дека тоа е пораката на серијата и моментот во нејзе ама многу слободно време имам да се замарам за ова :D
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
И покрај тоа што случајно го дознав најголемиот спојлер, се решив да ја изгледам серијава. Во еден здив, за ден и половина. Навистина не зажалив. Можеби ниту една серија не ме поттикнала толку да размислувам за неа и да конструирам мал милион теории.

Приказната е одлична (иако малку го тргнаа фокусот од анти-корпоративизам и капитализам, што го ставија во пилот епизодата и го пренасочија кон главниот лик и неговото ментално царство, за што и малку им забележувам), глумците феноменални, камерата како што споменавте претходно и внимателно избраната музика, која се совпаѓаше со секоја крипи сцена исто така.

Кога почнува втора сезона и зошто не е тоа веќе од утре?

,,Is any of it real? Look at it. A world built on fantasy. Synthetic emotions in the form of pills. Psychological warfare in the form of advertising. Mind-altering chemicals in the form of food. Mind-washing seminars in the form of media. Control isolated bubbles in the form of social networks. You want to talk about reality? We haven’t lived in anything remotely close to it since the turn of the century. They turned it off, took off the batteries, snacked on a bag of GMOs while we tossed the remnants in the ever-expanding Dumpster of the human condition. Living in branded houses, trademarked by corporations. Built on bipolar numbers, jumping up and down on digital displays. Hypnotizes us into the biggest slumber mankind has ever seen. You have to dig pretty deep, kiddo, before you can find anything real. As far as you are concerned, Elliot, I am very real."

^^ најдобриот момент од сезона еден ^^
 
Последно уредено:
Член од
30 декември 2014
Мислења
350
Поени од реакции
439
Едвај чекам втора сезона, инаку одлично им е ова промо. Помалку тенденциозно, но сепак предобро. :aplauz:

 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Се мислам пак да ја гледам прва сезона, секако периодов е тапа за нови серии.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.384
Поени од реакции
21.930
Јас си ја репризирам 1-ва сезона,серијата е феноменална кој не ја гледал пропушта нешто одлично,со душа чекам втора сезона.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Јас си ја репризирам 1-ва сезона,серијата е феноменална кој не ја гледал пропушта нешто одлично,со душа чекам втора сезона.
И јас исто, од мене предлог торент од zamunda.net
Mr.Robot.S01.1080p.WEB-DL.DD5.1.H.264-NTb
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.384
Поени од реакции
21.930
Што користи Елиот во серијата Linux или?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom