Moviespotting 2016

Колку филмови сметате дека може да изгледате во 2016?


  • Вкупно гласачи
    92

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
1.330
Поени од реакции
6.432
43. The Gift 6/10
44. Sleuth 8/10
45. The Seventh Seal 8/10
46. Detachment 7/10
47. Bicycle Thieves 9/10
48. High Noon 9/10
49. The Hunt 10/10
50. Guilty/Talvar 9/10
51. The Gambler 5/10 (приказна за типот кој ја победи зависноста и си ги врати долговите и плус ги заеба лошите дечки :eek:)
52. Paranoia 2/10 (приказна за типот што играше во најглупавиот филм што сум го изгледала)
53. The Prestige 8/10 (филмов го избегавав зошто мислев дека нема да ми се свиѓа,ама и покрај тоа што малце приказната како предолго да се вртеше во круг, сум згрешила што сум мислела така. Барем до некаде. Memento, Following па овој во топ три од Нолан)
54. Angel Heart 8/10 (ова е може еден од најпотценетите филмови според мене. Интересна приказна со непредвидлив крај)
55. The Night of the Hunter 9/10 (одличен, ќе го репризирам пак, може и 10 да му дадам)
56. The Best Years of Our Lives 9/10 (има филмови на кои поради крајот сум им дала повисока оцена, или поради одреден лик, или можеби пристрасно ако глуми некој мој омилен глумец, а има филмови кои ме држат заинтересирана од првата до последната минута и тука високите оцени најмногу вредат. Овој и 55 беа такви. 9 накај 10 :LOL:)
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
29.861
Поени од реакции
35.035
1. Source Code (2011) - 7.5/10 - мое мислење е дека ја посраа малце на крај. Требаше да си истера филмот како што се движеше, да го најде терористот и да го спасат Чикаго од нуклеарката.
2. National Treasure (2004) - 8/10 - според мене многу потценет е на imdb, има едвај 6.9 оценка. :)
3. The Proposal (2009) - 7/10 - одлично филмче за релаксација. Лабав, забавен, со преубави пејсажи од Аљаска. Би кажал класика Сандра Булок. :D
4. All About Eve (1950) - 7/10 - пишав во Филм Клуб темата. :)
5. Тhe Truman Show (1998) - 8.5/10 -
оддамна го меркав овој филм, мора да признаам дека сум позитивно изненаден. Башка убаво е да се види Џим Кери во подруга улога, иако и тука имаше "свои" моменти. :D
6. Gone Girl (2014) - 8.5/10 - Розамунд Пајк :love:
7. Along Came a Spider (2001) - 8/10 -
уште еден потценет филм на IMDb, и тоа длабоко според мене. Можеби јас сум нешто глуп не знам, ама филмов има 6.3 рејтинг. А баш е класика трилер со добар пресврт на крај.
8. The Next Three Days (2010) - 7.5/10 - малце ми беше досаден на почеток искрено, вториот дел од филмот далеку подобар. :)
9. American Psyho (2000) - 7.5/10 - ме разбрка на цело на крај, појма неам дали убивал, дали си правел филм, кого убивал, кога си правел филм и слично. :D
10. Captain Phillips (2013) - 8/10 - го имав гледано еднаш, па знаев одприлика што како ќе се случи. Сепак кој го нема гледано, нека го гледа обавезно. :)
11. Red Eye (2005) - 7/10
12. The Number 23 (2007) -
8/10 -
ми го задржи вниманието низ текот на целиот филм. Ептен забегано заврши, на крај памет немаше да ми текне дека сам ја напишал книгата. :) Мислев дека ќе биде полош искрено, ме изненади позитивно.
13. Se7en (1995) - 10/10 - ретко ќе давам 10ки, но дојде време за мојата прва на темава. Втор пат го гледав филмот, по втор пат ми беше страшен. Најмногу сакам вакви филмови, крими-детективски трилер-мистерии. :D Актерската екипа е исто одлична, би го гледал уште 100 пати и уште 100 пати ќе ми биде јак.
14. Lleyton Hewitt: The Final Tour - 8.5/10 - документарец за Лејтон Хјуит, кој пред некој ден ја заврши неговата кариера. Препорака за сите фанови на тенисот. :)
15. A Short Film About Love (1988) - 7/10
16. No Country for Old Man (2007) - 8.5/10 -
го гледав на 2 пати, ептен касно го пуштив, па задремав на сред филм прво. :D
17. Pawn Sacrifice (2014) - 8/10 - обожавам биографски филмови. Имав слушнато за Боби Фишер, не знаев дека бил до толку откачен. Супер филм во секој случај.
18. Primal Fear (1996) - 10/10 - по трет пат го гледам во пола година. :DНормално, не е ист впечатокот на крај, но филмот ми е чиста десетка. Едвард Нортон е неверојатен. :cuc:
19. Rain Man (1988) - 10/10 - Филмиште. Можеби најдобра драма што сум ја гледал до сега.
20. Brooklyn (2015) - 7.5/10 - со овој најверојатно ќе ги почнам овие што се номинирани за Оскар, па лека полека ќе изгледам колку можам. :)
21. The Intouchables (2011) - 8.5/10 -
пишав во темата за Филм Клубот
22. Spotlight (2015) - 8/10 - искрено, филмов допре до мене, а и стварно не знам кој би можел да остане рамнодушен на таква приказна.
23. One Flew Over The Cuckoo's Nest (1975) - 9/10 - не ми се допадна како заврши. Сакав да ја збудали сестрата со mind-игрите. xD
24. The Revenant (2015) - 8/10 - филмов визуелно има премногу да понуди. Приказната исто е интересна, ама не ми се допадна што на моменти се одвива преспоро. Сцената со мечката е too much.
25. Schindler's List (1993) - 10/10 - и овој почнува малку споро, додека да се запознаеме со Шиндлер и додека да ја отвори фабриката е дури по малку досаден. Но тоа мора да се истрпи, бидејќи после следуваат (буквално) страшни 2 и кусур саати. Сакав да му дадам 9ка баш поради спориот старт, но освен што многу поштувам историски филмови, дел од 10ката е и за ликот и делото на Оскар Шиндлер. Филмов треба да се пушта во средно школо.
26. V for Vendetta (2005) - 8.5/10 - Филмов ми беше предобар цело време, ама последните пола саат се изгубив малце. Ваљда бидејќи почна да ме фаќа дремка, оти 2 и кусур беше саатот. :D
27. Marley & Me (2008) - 7.5/10 - Супер забавно филмче, со малку тажен крај. :)
28. Alive - (1993) - 8/10 - Правен по вистинска приказна, за рагби репрезентацијата на Уругвај, чиј авион паѓа на Андите. Преживува половина од екипата, и остануваат цели 72 дена заглавени горе. Го имав гледано пред едно 15тина години на А1, ми остави впечаток тогаш, а во сеќавање ми беше останато само дека ќе јадат месо од мртвите за да преживеат.
29. Bridge of Spies (2015) - 7.5/10
30. Submarino (2010) - 7/10
31. I Know What You Did Last Summer (1997) - 6.5/10
32. I Still Know What You Did Last Summer (1998) - 6.5/10
- цимерот запна да сме изгледале некој хорор, па ете.. Океј се филмовите, имаат некои нелогичности, предвидливи и тоа како, ама затоа траат саат ипол, па за тепање време се добри. :)
33. The Big Short (2015) - 8/10 - сакам да го изгледам уште еднаш, со наш превод...иако ја сфатив суштината, па и пораката што ја праќаат преку филмов.
34. Two Night Stand (2014) - 6.5/10 - уште еден лабаво филмче од саат ипол, со тука и таму по некоја добра заебанција. :)
35. Room (2015) - 8.5/10 - (y)
36. Shutter Island (2010) - 8.5/10 - ми се допадна најголемиот дел од филмот, ти држи внимание, те тера да размислуваш што се случува и што ќе може да се случи, но откако главниот лик влегува во светилникот се живо се испомешува. Пишав и во темата за генерална дискусија, неможам да го сфатам крајот, без да најдам нешто што сепак нема да одговара за тој конкретен случај. :D
37. The Treatment (2014) - 8/10 - овој е од филм клубот :)
38. The Interpreter (2005) - 8/10
39. Donnie Darko (2001) - 7.5/10
- ќе бидам искрен и ќе признаам дека имаше делови од филмот кога бев целосно изгубен, но сепак ме држеше заинтересиран и сакав да видам што ќе се случи понатаму. Крајот малку ме разочара, но така се поклопува со по малку чудниот филм. :D
40. Detachment - (2011) - 7.5/10 - и овој е од клубот
41. Concussion (2015) - 8/10 - уште еден биографски филм, од кој научив нешто. За американскиот фудбал никогаш не сум бил ни заинтересиран, од неколку причини. Сепак гледам популарноста му се зголемува ептен на Балканот, а почнаа да го емитуваат на на Спорт Клуб. Во Србија мислам дека и професионално се игра спортов. :) Со филмот само се докажува каков станува спортот како што одминуваат годините, и дека бизнисот и парата што се врти околу него е се повеќе во преден план отколку животот и здравјето на спортистите. На кој му е битно што 1/4 од играчите (на амерички фудбал) завршуваат со CTE болеста и за некое време ќе станат опасност за околината и самите себе, кога благодарение на тие играчи некој ќе заврти милијарди долари?

42. The Hateful Eight (2015) - 9/10 - пишав и во темата за генерална дискусија, замерка што нема малку повеќе акција, и што најголемиот дел од филмот се одвива во таа колибата.
43. The Untouchables (1987) - 10/10 - Класика крими филм, сигурно еден од најдобрите. Must watch.
44. Fracture (2007) - 8/10 - Ентони Хопкинс е роден за вакви улоги. :D
45. Splendor in the Grass (1961) - 7.5/10 - татко му на цимерот ни беше сношти на гости, свртивме малку муабет за филмови. Ни предложи некои филмови од неговото време, го изгледавме овој со него. Филмов покажува дека не секоја работа во животот има хепи ендинг...но баш како што е потенцирано со цитатот од книгата (кој се споменува и на самиот крај), треба да најдеме сила и (да пробаме) да уживаме во тоа што ни останало. :)
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
4.980
Поени од реакции
7.896
January
001. When Marnie Was There (2014) - 4
002. Carol (2015) - 3½
003. The Secret World of Arrietty (2010) - 4½
004. Brooklyn (2015) - 4
005. X2: X-Men United (2003) - 4
006. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999) - 3
007. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002) - 3½
008. Bridge of Spies (2015) - 4
009. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005) - 4
010. Princess Mononoke (1997) - 5
011. All About Eve (1950) - 4½
012. 21 Grams (2003) - 4
013. Victoria (2015) - 5
014. Howl's Moving Castle (2004) - 4
015. Spotlight (2015) - 4
016. A Short Film About Love (1988) - 4
017. Room (2015) - 4½
018. The Revenant (2015) - 4½
019. Inception (2010) - 5
020. The Diary of a Teenage Girl (2015) - 3½
021. You Can Count on Me (2000) - 4
022. Hard Candy (2005) - 4
023. The Man from Earth (2007) - 4
February
024. The Wind Rises (2013) - 3½
025. A Beautiful Mind (2001) - 4½
026. Closer (2004) - 4
027. Blood Diamond (2006) - 4
028. Steve Jobs (2015) - 3½
029. The Big Short (2015) - 3
030. Sex, Lies, and Videotape (1989) - 3
031. The Man from U.N.C.L.E. (2015) - 3½
032. Glengarry Glen Ross (1992) - 3½
033. The Night Before (2015) - 3
034. Submarino (2010) - 4
035. Infinitely Polar Bear (2014) - 3½
036. V for Vendetta (2005) - 4½
037. The Hunt (2012) - 5
038. Deadpool (2016) - 4½
039. I Heart Huckabees (2004) - 2
040. Batman: Mask of the Phantasm (1993) - 3½
041. Hot Fuzz (2007) - 3½
042. The Spectacular Now (2013) - 3½
043. The World's End (2013) - 3½
044. Shaun of the Dead (2004) - 4
045. Trumbo (2015) - 4
046. 45 Years (2015) - 3½
047. Confessions (2010) - 4½
048. Once (2006) - 4
049. Chungking Express (1994) - 3½
050. Revolutionary Road (2008) - 3½
March
051. Bicycle Thieves (1948) - 4½
052. War of the Buttons (2011) - 3
053. Daddy's Home (2015) - 2
054. Irrational Man (2015) - 3
055. The Treatment (2014) - 4
056. Anomalisa (2015) - 4½
057. Detachment (2011) - 4
058. Two Night Stand (2014) - 3
059. Before Sunrise (1995) - 5
060. Man of Steel (2013) - 4
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
6.351
Поени од реакции
3.859
01. The Godfather II (1974) 10
02. The Godfather III (1990) 8
03. Irrational Man (2015) 6
04. Disturbia (2007) 7
05. The Revenant (2015) 6
06. Sleeping With Other People (2015) 5
07. About Time (2013) 7
08. Basic Instinct (1992) 7
09. American Psycho (2000) 8
10. 88 Minutes (2007) 6
11. The Hateful Eight (2015) 9
12. 21 Grams (2003) 9
13. Insomnia (2002) 6
14. Sicario (2015) 7
15. Rocky IV (1985) 7
16. Knight Of Cups (2015) 1
17. Amores Perros (2000) 7
18. Spotlight (2015) 8
19. Rear Window (1954) 8
20. The Big Short (2015) 6
21. Heat (1995) 8
22. 11:14 (2003) 6
23. Solace (2015) 5
24. Biutiful (2010) 6
25. Poker Night (2014) 3
26. Vicky Cristina Barcelona (2008) 7
27. The Inthouchables (2011) 10
28. Taxi Driver (1976) 6
29. The Assassination Of Jesse James By The Coward Robert Ford (2007) 6
30. Pompeii (2014) 5
31. Traffic (2000) 6
32. American Gangster (2007) 8
33. Goodfellas (1990) 8
34. La vita e bella (1997) 10
35. A Beautiful Mind (2001) 8
36. Swingers (1996) 5
37. Righteous Kill (2008) 5
38. The Words (2012) 6
39. Silver Linings Playbook (2012) 5
40. Schindler's List (1993) 10
41. Deception (2008) 5
42. Femme Fatale (2002) 8
43. Damage (1992) 7
44. The Pianist (2002) 9
45. Scarface (1983) 10
46. Ronin (1998) 7
Март:

47. Scent Of A Woman (1992) 7
48. 8 Mile (2002) 9
49. Legend (2015) 7
50. Pawn Sacrifice (2014) 8
51. Mystic River (2003) 10
52. Vertigo (1958) 8
53. Psycho (1960) 8
54. The Girl With The Dragon Tattoo (2011) 8
55. Youth (2015) 5
56. Memories Of Murder (2003) 9
57. The Number 23 (2007) 6
58. Ip Man 3 (2015) 8
59. Middle Men (2009) 7
60. The Departed (2006) 10
61. Confessions (2010) 7
62. The Treatment (2014) 6


62/150 ;)
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
5-10
1. The Hateful Eight (2015) - 10 usa
2. Bridge of Spies (2015) - 7 usa
3. 45 Years (2015) - 7 england
4. The Martian (2015) - 8 usa
5. Interstellar (2014) - 8.5 usa
6. Inception (2010) - 8 usa

7. A short film about love (1988) - 6.5 poland
8. A short film about killing (1988) - 5 poland
9. Amores Perros (2000) - 7 mexico
10. 21 Grams (2003) - 7.5 usa
11. Babel (2006) - 7 usa
12. Biutiful (2010) - 6.5 spain
13. Birdman (2014) - 6 usa

14. 11:14 (2003) - 7 usa
15. Sin City (2005) - 5 usa
16. Death Proof (2007) - 7 usa
17. Spotlight (2015) - 7 usa
18. The Big Short (2015) - 6.5 usa
19. Victoria (2015) - 10 germany

20. Rebecca (1940) - 8 usa
21. Suspicion (1941) - 7.5 usa
22. Lifeboat (1944) - 6.5 usa
23. Rope (1948) - 7 usa
24. The Trouble With Harry (1955) - 5 usa
25. To Catch A Thief (1955) - 7 usa
26. Frenzy (1972) - 8 england
27. Blood Diamond (2006) - 9 usa
28. Slumdog Millionaire (2008) - 6.5 india
29. Life Is Beautiful (1997) - 8.5 italy
30. The Intouchables (2011) - 10 france
31. Driving Miss Daisy (1989) - 7.5 usa
32. Rain Man (1988) - 9 usa
33. Gone Baby Gone (2007) - 8.5 usa
34. The Town (2010) - 8 usa
35. Argo (2012) - 8 usa

36. The Wolf of Wall Street (2013) - 9 usa
37. 12 Years a Slave (2013) - 8 usa
38. Oldboy (2003) - 7 south korea
39. Confessions (2010) - 9 japan
40. A Separation (2011) - 6.5 iran
41. About Elly (2009) - 6.5 iran
42. Submarino (2010) - 9 denmark
43. The Hunt (2012) - 8.5 denmark

44. The Grey Zone (2001) - 6.5 usa
45. The Counterfeiters (2007) - 6 austria
46. The Boy in the Striped Pajamas (2008) - 7 england
47. Enemy at the Gates (2001) - 7.5 usa
48. Full Metal Jacket (1987) - 6 usa
49. Flags of Our Fathers (2006) - 8 usa
50. Letters From Iwo Jima (2006) - 8 usa
51. Fury (2014) - 7.5 usa
52. Room (2015) - 9 canada
53. Brooklyn (2015) - 7 ireland
54. War of the Buttons (2011) - 5 france
55. Тhe Conversation (1974) - 7 usa
56. Silence of the Lambs (1991) R - 9 usa
57. Hannibal (2001) - 6.5 usa
58. Red Dragon (2002) - 7 usa

59. Blue Velvet (1986) - 8 usa
60. Lost Highway (1997) - 8 usa
61. The Treatment (2014) - 8 belgium
62. The Secret in Their Eyes (2009) - 8.5 argentina
63. Headhunters (2011) - 6 norway
64. Let the Right One In (2008) - 8 sweden

65. High Noon (1952) - 9 usa
66. Django (1966) - 6.5 italy
67. The Outlaw Josey Wales (1976) - 7.5 usa
68. Hang `Em High (1968) - 7 usa
69. High Plains Drifter (1973) - 6 usa

70. Suspiria (1977) - 5 italy
71. Dogtooth (2009) - 8 greece
72. Detachment (2011) - 6 usa
73. The Vanishing (1988) - 8 netherlands
74. Funny Games (1997) - 7 austria
75. Hidden(Cache) (2005) - 6.5 france
76. Chinatown (1974) - 8 usa
77. The Burning Plain (2008) - 7.5 usa
78. Angel Heart (1987) - 8 usa
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
4.469
Поени од реакции
7.615
Јануари:
1.Another Earth 6.5/10
2.Star Wars: The Force Awakens 9/10
3.Murder by Numbers 7/10
4.The Deer Hunter 8/10
5.Experimentar 4/10
6.Hackers 5/10
7.Pelican Brief 7.5/10
8.Bridge of Spies 6/10
9.Victoria 6/10
10.What Lies Beneath 6/10
11.Spectre 6.5/10
12.Regression 6.5/10
13.The Last Witch Hunter 3/10
14.Macbeth 8.5/10
15.Alien 10/10
Февруари:

16.Shame 7/10
17.Spotlight 6/10
18.Steve Jobs 7/10
19.Trumbo 8/10
20.Ninteen Eighty-Four (1984) 9/10
21.Taxi Driver 9/10
22.Confessions 8.5/10
23.Secret in Their Eyes (2015) 6.5/10
24.The Gift (2000) 8.5/10
25.Room 7/10
26.Brooklyn 7/10
27.Carol 6/10
28.In the Heart of the Sea 8/10
29.The Birds 7/10
Март:
30.Chariots of Fire 7/10
31.Creed 7.5/10
32.The Hateful Eight 10/10
33.Daddy's Home 7/10
34.Once Upon a Time in the West 10/10
35.The Zero Theorem 4/10
36.A Fistful of Dollars 8/10
37.For a Few Dollars More 9/10
38.The Good, the Bad and the Ugly 10/10
39.Star Wars Episode VII: The Force Awakens 10/10
40.Concussion (2015) 7/10
41.Mojave 5/10
42.Exposed 5/10
43.Black Mass 6.5/10
 
G

grande-juve

Гостин
Од оцена 8 и нагоре, силно препорачувам;
7 и 7,5 солидно, добро филмче, и нив ги препорачувам;
6 и 6,5 ок, не е лош, ама ништо посебно;
5,5 и надоле, варијации на разочарување и лошотилак;
(R) - реприза

1.All About Eve- 10 (R)
2.45 Years- 8
3.Sex, Lies, and Videotape- 8
4.There's Always Tomorrow- 8
5.Holiday- 7,5
6.A Letter to Three Wives- 8
7.A Christmas Carol- 7,5
8.Libeled Lady- 8,5
9.Stella Dallas- 7,5
10.Desk Set- 7
11.A Short Film About Love- 9 (R)
12.Howl's Moving Castle- 9 (R)
13.We're No Angels- 7,5
14.Mulan- 6 (R)
15.Stranger Than Paradise- 8
16.Boy & the World- 6,5
17.Spotlight- 7,5
18.The Secret World of Arrietty- 8
19.Room- 6,5
20.The Fortune Cookie- 8
21.Brooklyn- 8
22.Steve Jobs- 6
23.You Can Count on Me- 8
24.Over the Hedge- 6
25.Kiki's Delivery Service- 8
26.The End of the Tour- 7,5
27.To Have and Have Not- 8 (R)
28.Crumb- 8
29.Anastasia- 5,5 (R)
30.99 Homes- 7,5
31.Liv & Ingmar- 7,5
32.The Set-Up- 8
33.Spirited Away- 9,5 (R)
34.101 Dalmatians- 8 (R)
35.Crimson Peak- 4,5
36.Trumbo- 7
37.The Intouchables- 9 (R)
38.Grandma- 7
39.The Big Lebowski- 8 (R)
40.Pocahontas- 6 (R)
41.The Hunchback of Notre Dame-7 (R)
42.Anomalisa- 8
44.Me and You and Everyone We Know- 5
45.The Revenant- 8
46.I Smile Back- 7,5
47.The Big Short- 7,5
48.The Hateful Eight- 6,5
49.Pawn Sacrifice- 6
50.Macbeth- 7,5
51.About Schmidt- 7,5 (R)
52.The Last Seduction- 7
53.The Night Before- 6
54.The Peanuts Movie- 7
56.Deadpool- 5
57.Paper Moon- 8,5
58.My Favorite Wife- 6,5
59.Barefoot in the Park- 7
60.Saturday Night Fever- 7 (R)
61.Submarino- 8
62.WR: Mysteries of the Organism- 6,5
63.Taxidermia- 7,5
64.Final Cut: Ladies and Gentlemen- 9
65.Carol- 7
66.War of the Buttons- 4
67.On Golden Pond- 8,5
68.I Stand Alone- 8
69.Straight Outta Compton- 7,5
70.Carne- 7
71.Humanité- 5,5
72.The Lady in the Van- 6
73.In Bruges- 8 (R)
74.Pink Flamingos- 2
75.When the Wind Blows- 8
76.House by the River- 7
77.Amélie- 10 (R)
78.Pink Floyd at Pompeii- 9
79.Zootopia- 8
80.The Treatment- 6
81.The Ipcress File- 7,5
82.Munich- 7,5
83.Џган- 6,5
84.The Crimson Kimono- 7
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
2.674
Поени од реакции
12.333
Февруари:


73.What Maisie Knew-7.5
74. In.The.Loop-7.5-8
75. 45.Years-8
76. Radio Days-7.5
77. Solace-5-Вакви филмови палеа коа бев забавиште.
78. Weekend-7.5-Геј вибраци.
79. A.Pigeon.Sat.on.a.Branch.Reflecting.on.Existence.-7-Ко да го праел брат му на вес андерсон :pos:
80. The Art of Getting By(р)-6
81.Ruby.Sparks-7.5
82.The Road Within-7.5
83.If I Stay-7
84.The.Sessions-7-Љами!
85.The.Truman.Show.-8
86.Exit Through The Gift Shop-8-Импресивно ама делот за камерата и фби ангентите брао!
87.Secret Window-6
88.Knight of Cups(R)-8-Мајсторија 2 месец 2 пат гледан се надевам дека во март нема да заборавам.
89.Life In A Day-8
90.Mysterious.Skin-8
91.Nothing.But.The.Truth.-7
92.Half.Nelson-7
93.Saving Grace-6
94.Finding Neverland-7.5-сеа знам од кај мемето
95.Trust-7
96.Zelig-8
97.Louis CK -Comedy Store 2015-7-Паднат е се глеа.
98.Wall Street Money Never Sleeps-Чеј чеј мала корекција доека можам 7.5 .....
99.Much Ado About Nothing (2012)-7
100.Wall.Street[1987]-8

+Катастрофа месец во поглед на бројчаност.
МАРТ

101.A.Perfect.Day.-7
102.The.Weight.Of.Chains-8
103.What.We.Do.in.the.Shadows.-7.5
104.The.Lunchbox-8
105.A.Better.Life.2011-7.5
106.Four Lions-7.5
107.Dead Man's Shoes-8
108.One.Week-6
109.Point.Break(2015)-5
110.The new world-7.5(R)
111.The thin red line-8(R)
112.The tree of life-8(R)
113.Taxi.Driver-9(R)-Реприза по незнам која пат.
114.The.Hateful.Eight.-Колку ефтино срање(ХАХА) колку мизерно и очајно парче од гомно не сум видел како ова филмска багра ги навлажни гаќичките на овој мрсул од филм не ми е јасно у последниве години се соочуваме со проблем од типот кога некој култен режисер ќе направи филм да по дифолт се расфламе со високи оценки пази (10)-се смеам и викам зарем е можно човекот го почитувам скоро се што направил но не ме јеби бре се е очајно и извештачено у филмов од кастинг преку глума до тема СЕ ПА ХУМОР ЧИТАМ ИМАЛ КАДЕ ТОА ?стварно не ми е јасно важно УШТЕ ЕДНАШ потфрливте со вашиот мирис и вкус за добар филм Ова Тарантиново ''Дело'' ќе остане запамтено по тоа што беше фаил на секое поле.- 6
115.Legend-.7
116.Kill.The.Irishman-7
117.The.Night.Before-7
118.Romantics.Anonymous-6
119.Ratatouille-7.5-Стаорецот што станува готвач е поинтересен од хејтфул еигхт.
120.Animal House (1978)-7.5
121.Black.Mass-.7.5
122.Precious Based on the Novel Push by Sapphire-8
123.The.Intern.-7.5
124.Rambo First Blood-7.5-8 соундтрак 10
125.Rambo II-5
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
3.994
Поени од реакции
708
Февруари 24/100:

14. The Revenant (2015) 8/10
15. Bridge of Spies (2015) 8.5/10
16. The Danish Girl (2015) 8/10
17. The Martian (2015) 7.5/10
18. Steve Jobs (2015) 4/10
19. Inside Out (2015) 10/10
20. Deadpool (2016) 9.5/10
21. Spotlight (2015) 7/10
22. Mad Max : Fury Road (2015) 4/10
23. Brooklyn (2015) 6/10
24. Carol (2015) 8/10

Март 26/100:
25. The Lobster (2015) 8/10
26. Zootopia (2015) 8/10

Цели два за цел месец
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
506
71. The Danish Girl (2015) 10/10
72. Cinderella (2015) 9/10
73. Detachment (2011) 7/10
74. De Behandeling (2014) 7/10
75. St. Vincent (2014) (R) 7/10
76. Cashback (2006) (R) 6/10
77. Tyrannosaur (2011) 5/10
78. 10,000 Saints (2015) 4/10
79. Goosebumps (2015) 2/10
80. The Lazarus Effect (2015) 2/10
81. There Will Be Blood (2007) 10/10
82. Batman v Superman Dawn of Justice (2016) 9/10 (Секогаш пристрасен кога се работи за Бетмен, знам дека 9-ка е премногу...)
83. Mighty Aphrodite (1995) (R) 7/10
84. The Gift (2015) 6/10
85. The Loft (2014) 5/10
86. Mr. Turner (2014) 4/10
87. Atomski zdesna (2014) 4/10
88. Justice League The Flashpoint Paradox (2013) 3/10
89. Serendipity (2001) 2/10
90. The Big Short (2015) 1/10 (Досадно, досадно, досадно)
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.819
Поени од реакции
11.938
Јануари:
1. The Majestic (2001) - 8
2. Highlander: The Final Dimension (1994) - 6
3. Small Soliders (1998) - 4
4. Welcome to the Dollhouse (1995) - 5
5. Apollo13 (1995) - 8
-
6. Source Code (2011) - 8
7. The Truman Show (1998) - 10
8. Nativity (2009) - 7
9. Operator (2015) - 6
-
10.Avatar (2008) - 8
11. Colombiana (2011) - 6
12. Taken (2008) - 7
13. Taken 2 (2012) - 8 (каде каде подобар од првиот)
14. Lone Survivor (2013) - 10 (незнам како сум го испуштил до сега. Одличен филм
15. American Sniper (2014) - 8
-
16. The Believer (2001) - 9
17. Babysitting (2014) - 7
18. April 9th (2015) - 7
19. Winter on Fire (2015) - 9
20. Knight and day (2010) - 6
-
21. New York, I Love You (2008) - 6
22. Se7en (1995) - 7
23. Back to the Future III (1990) - 9
24. W. (2008) - 6
25. The Breakfast Club (1985) - 10
26. Rocky (1976) - 9
27. Fear and Loathing in Las Vegas (1998) - 8
28. Lorenzo's Oil (1992) - 9 (одличен филм, борбата на родителите да го спасат својот син од болеста на синот опишана најдобро што може)
29. Rocky II (1979) - 8
30. Vacancy (2007) - 8
31. Rocky V (1990) - 7
-
32. October Sky (1999) - 10
33. Joy Ride (2001) - 8
34. The Intouchables (2011) - 10
35. Rush (2013) - 8
36. Lucy (2014) - 8
37. The Last Exorcism (2010) - 4
38. The Last Exorcism Part II (2013) - 2
39. The Interview (2014) - 7
40. Sponge Bob Movie: Sponge out of the Water (2015) - 5
-
Фебруари:
41. Jeruzalem (2015) - 3
42. Inside Out (2015) - 8
43. Along Came Polly (2004) - 7
44. Room (2015) - 7
45. Ivkova Slava (2004) - 7
46. The Big Lebowski (1998) - 9

-

47. Season of the Witch (2011) - 8
48. Higlander (1986) - 7
49. Ironclad (2011) - 6
50. Steve Jobs (2015) - 8

-
Март:
51. Submarino (2010) - 8
52. Elizabeth (1998) - 8
53. Macbeth (2015) - 6
54. Walter Defends Sarajevo (1972) - 8
55. Train in Snow (1976) - 9
56. The Treatment (2014) - 9
57. Tarzan (1999) - 5

-
58. Andrei Rublev (1966) - 7
59. Guns of Wars (1974) - 8
60. Madagascar3: Europe's Most Wanted (2012) - 5

Април:
61. Тhe Fast and the Furious (2001) - 8
62. Pinocchio (2002) - 3
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.260
Поени од реакции
17.943
1. Sicario 6/10
2. All Abot Eve 9/10
3. Ted 2 6/10
4. The Chrismtas Shoes 7/10
5. The Martian 7/10
6. The Intern 6/10
7. Burnt 5/10
8. A Short Film About Love 4/10
9. Black Mass 4/10
10. Bridge of Spies 6/10
11. The Intouchables 9/10
12. Joy 6/10
13. Creed 9/10
14. Spectre 6/10
15. Spotlight 8/10
16. Brooklyn 9/10
17. Trumbo 8/10
18. Man Up 8/10
19. Deadpool 9/10
20. Room 10/10
21. Submarino 7/10
22. Misconduct 2/10
23. Steve Jobs 6/10
24. 45 Years 6/10
25. Regression 5/10
26. The Danish Girl 4/10
27. The Big Short 8/10
Март
28. Macbeth 8/10
29. Gods of Egypt 4/10
30. War of the Buttons 7/10
31. Walk in the Woods 4/10
32. Maze Runner: The Scorch Trials 4/10
33. Carol 4/10
34. Goosebumps 7/10
35. A Passage to India 5/10
36. Captain America: The First Avenger 6/10
37. Captain America: The Winter Soldier 8/10
38. The X FIles 7/10
39. The Treatment 7/10
40. Concussion 7/10
41. Heart of Darkness 2/10
42. Sons and Lovers 6/10
43. Daddy`s Home 6/10
44. The Hateful Eight 9/10
45. Batman vs Superman: The Dawn od Justice 7/10
46. After the Sunset 5/10
 

батеМаче

Човек
Член од
3 декември 2008
Мислења
285
Поени од реакции
229
1. The Hunger Games: Mockingjay – Part 1 (2014) 3/5 R
2. Surviving Christmas (2004) 2.5/5
3. Allez, Eddy! (2012) 3/5
4. Point Break (1991) 3.5/5
5. Dolphin Tale 2 (2014) 2.5/5
6. Walk of Shame (2014) 3.5/5 R
7. Blast from the Past (1999) 3.5/5 R
8. Office Space (1999) 4/5
9. The Intern (2015) 3.5/5
10. Django Unchained (2012) 4.5/5 R
11. The Wedding Ringer (2015) 3.5/5 R
12. Fathers and Daughters (2015) 2.5/5
13. My Neighbor Totoro (1988) 4.5/5
14. Parker (2013) 1.5/5
15. World of Tomorrow (2015) 4/5
16. Spectre (2015) 3.5/5
17. Crimson Peak (2015) 3/5
18. What We Do in the Shadows (2014) 4/5
19. Joy (2015) 4/5
20. My Life So Far (1999) 3/5
21. Cobain: Montage of Heck (2015) 3.5/5
22. City Slickers (1991) 2.5/5 R
23. The Good Dinosaur (2015) 3/5
24. Legend (2015) 3/5
25. Slow West (2015) 3.5/5
26. Amy (2015) 4.5/5
27. The Hateful Eight (2015) 4/5
28. Sicario (2015) 4/5

29. Daddy’s Home (2015) 2.5/5
30. Sisters (2015) 2.5/5
31. Room (2015) 4.5/5
32. Dark City (1998) 2.5/5
33. The Hunger Games: Mockingjay – Part 2 (2015) 3.5/5
34. Star Wars: The Force Awakens (2015) 4.5/5
35. The NeverEnding Story (1984) 3.5/5 R
36. Creed (2015) 4/5
37. Victoria (2015) 4/5
38. Birdman (2014) 4/5
39. The Revenant (2015) 4.5/5
40. The Last Witch Hunter (2015) 2/5
41. Miller’s Crossing (1990) 4/5
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
3.858
Поени од реакции
12.215
1. Breakfast at Tiffany's (1961) - 4/10
2. Elf (2003) - 6/10
3. Blind date (1987) - 6/10
4. The memory keeper's daughter (2008) - 6/10
5. Gone in sixty seconds (2000) - 7/10
6. The intern (2015) - 5/10
7. Mission: Impossible - Ghost protocol (2011) - 7/10
8. The karate kid (1984) - 7/10
9. Just like heaven (2005) - 7/10
10. The karate kid 2 (1986) - 6/10
11. Beethoven's 2nd (1993) - 7/10
12. My fake fiance (2009) - 5/10
13. Penelope (2006) - 8/10
14. 28 days (2000) - 6/10
15. The break-up (2006) - 7/10
16. American pie (1999) - 7/10
17. American pie 2 (2001) - 7/10
18. American wedding (2003) - 6/10
19. American reunion (2012) - 6/10
20. Still Alice (2014) - 8/10
21. Man up (2015) - 7/10
22. Agent Cody Banks (2003) - 4/10
23. Slightly single in L.A. (2013) - 3/10
24. Love the Coopers (2015) - 8/10
25. Honey (2003) - 6/10
26. Misery (1990) - 10/10
27. Victoria (2015) - 9/10
28. The mummy (1999) - 8/10
29. The mummy returns (2001) - 7/10
30. The breakfast club (1985) - 8/10
31. Sister act (1992) - 8/10
32. Under the Tuscan sun (2003) - 8/10
33. Casper (1995) - 7/10
34. Babe (1995) - 8/10
35. Bedtime stories (2008) - 7/10
36. Man of the house (2005) - 6/10
37. Management (2008) - 6/10
38. The man from U.N.C.L.E. (2015) - 7/10
39. Shrek (2001) - 7/10
40. Shrek 2 (2004) - 8/10
41. Shrek the Third (2007) - 6/10
42. Shrek forever after (2010) - 7/10
43. Notting Hill (1999) - 7/10
44. Blue crush (2002) - 7/10
45. Easy virtue (2008) - 7/10
46. The five-year engagement (2012) - 6/10
47. Wild target (2010) - 7/10
48. Sicario (2015) - 8/10
49. The adjustment bureau (2011) - 7/10
50. Edge of tomorrow (2014) - 8/10
51. The silence of the lambs (1991) - 10/10
52. The good, the bad and the ugly (1966) - 8/10
53. Once upon a time in the West (1968) - 8/10
54. The hateful eight (2015) - 10/10
55. The graduate (1967) - 4/10
56. Hollywood homicide (2003) - 4/10
57. Sisters (2015) - 6/10
58. Daddy's home (2015) - 5/10
59. Heist (2015) - 8/10
60. The girl in the park (2007) - 6/10

61. The angriest man in Brooklyn (2014) - 7/10 Прочитав доста критики пред да го гледам, али мене не ми се виде така лош.
62. Drowning Mona (2000) - 5/10 Не викам дека нема смешно-глупи моменти, но е досаден, некако од актериве очекував повеќе да ми се допадне.
63. Life of crime (2013) - 5/10
64. Cake (2014) - 8/10 Анистон знае да глуми, иако многу ретко излегува од шаблонот на лимонатки и лесни улоги демек. Ако Мур доби Оскар за Still Alice, оваа бар можеше една номинација за улогава, ако ништо друго.
65. Austenland (2013) - 2/10 Ме прелажа Кери Расел, симпатична ми е за гледање. Вакви филмови не знам кој се нафаќа пари да фрла и време да тепа за нив. Очај.
 
На врв Bottom