Money heist / La casa de papel

Член од
21 март 2014
Мислења
512
Поени од реакции
375
5та сезона нека има 2 епизоди...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.229
Поени од реакции
16.803
На српски на кој сајт ги има сите епизоди?
Не знам дали е излезена на тие страните оти вчера беше премиерата.
Автоматски споено мислење:

Планираат спин оф да направат со серијата, така изјавија пред некое време, од прилика и карактерите ги знаат ама не кажаа ништо конкретно
Тоа сценарио е поверојатно,гледајќи како заврши 4 сезона, Сиера можи да игра главна улога.
Или пак ако снимаат 5 сезона нова банда, да изменат малце, Марсеј, Татијана на Берлин жена му, новата "пријателка" на Денвер, (и оваа е многу популарна актерка во Шпанија).
Друго, шо приметив, секоја сезона се помалце на сцена се појавува старата инспекторка, од првата сезона па навака,штета, многу јак карактер ми е, во 4 сезона ме изиритираа страшно некои работи поврзани со неа ама ќе пишам потаму да не пуштам спојлери :)
Ликовите ептен евоулираа во новата сезона, ги видовме и во најлошо и во најдобро издание, Хелсинки на пример од првата сезона па се до сега ептен голема трансформација доби карактерот, во новата сезона Токио и професорот ептен евоулираат, Токио ми се допадна ептен, ептен, не ми се верува дека ова ќе го пишев некогаш за неа :) од друга страна пак на професорот повеќе му стоеше онаа нерд особина по која стана впечатлив, ми фали стариот профе од првите две сезони.
 
Последно уредено:

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Не знам дали е излезена на тие страните оти вчера беше премиерата.
Автоматски споено мислење:

Планираат спин оф да направат со серијата, така изјавија пред некое време, од прилика и карактерите ги знаат ама не кажаа ништо конкретно
Тоа сценарио е поверојатно,гледајќи како заврши 4 сезона, Сиера можи да игра главна улога.
Или пак ако снимаат 5 сезона нова банда, да изменат малце, Марсеј, Татијана на Берлин жена му, новата "пријателка" на Денвер, (и оваа е многу популарна актерка во Шпанија).
Друго, шо приметив, секоја сезона се помалце на сцена се појавува старата инспекторка, од првата сезона па навака,штета, многу јак карактер ми е, во 4 сезона ме изиритираа страшно некои работи поврзани со неа ама ќе пишам потаму да не пуштам спојлери :)
Ликовите ептен евоулираа во новата сезона, ги видовме и во најлошо и во најдобро издание, Хелсинки на пример од првата сезона па се до сега ептен голема трансформација доби карактерот, во новата сезона Токио и професорот ептен евоулираат, Токио ми се допадна ептен, ептен, не ми се верува дека ова ќе го пишев некогаш за неа :) од друга страна пак на професорот повеќе му стоеше онаа нерд особина по која стана впечатлив, ми фали стариот профе од првите две сезони.
Jas mislam deka serijava ke tera uste mnogu sezoni. Moze toa se ubavo da se skocka. Spored licno moe mislenje mislam deka Tokio one day ke ja zeme pozicijata na profesorot za koj mislam deka ili ke umre ili ke skape vo zatvor. Ima materijal, razlicni dobri scenarija. I samite scenaristi vo dokumentarecot kazaa deka na moment se menat mnogu raboti dodeka trae snimanjeto i nikoj neznae kako ke zavrsi epizodata/sezonata. Toa e uste pojako. Retko poslednive godini takva dobra serija.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.229
Поени од реакции
16.803
Jas mislam deka serijava ke tera uste mnogu sezoni. Moze toa se ubavo da se skocka. Spored licno moe mislenje mislam deka Tokio one day ke ja zeme pozicijata na profesorot za koj mislam deka ili ke umre ili ke skape vo zatvor. Ima materijal, razlicni dobri scenarija. I samite scenaristi vo dokumentarecot kazaa deka na moment se menat mnogu raboti dodeka trae snimanjeto i nikoj neznae kako ke zavrsi epizodata/sezonata. Toa e uste pojako. Retko poslednive godini takva dobra serija.
Се додека има материјал нека ја туркаат ама мислам дека подобро е нештото да се затвори дури има квалитет од колку сами да се затрупаат.
На пример можеа фино лепо да направат оваа сезона уште две епизоди и да ја затворат серијата ама како шо пишаа погоре оставаат простор за нова сезона.
Сценаристите зафркнаа работа малце оваа сезона, можеле повеќе да се потрудат, пример Сиера е одлична актерка, требаше сцените кога ја испрашува Ракел во шаторот да ги пролонгираат малку, или кога комуницира со професорот, ептен скратија тука а од друга страна непотребни флеш бекови со Палермо.
Сценаристите се несалам, го изгледав документарецот и ми се потврди тезата дека дури снимаат им текнува да ги пишат скриптите,така и испадна:D
И мора ама мора да се вметни во секоја серија сексизам, хомосексуалци, транвестити, силување, насилство , уствари не ме чуди режисерот и сите околу него па се до актерите се поддржувачи на ЛГБТ заедницата, скоро во сите негови серии го има ова, кој ги гледал знае.
Ене ги на твитер на клада ќе го обесат феминистките за сцената со Наироби и професорот :)
Инаку 6 епизода ме трогна, сцените, ликовите, саундтракот ептен добро изработено.
Автоматски споено мислење:

Јас кажав. Следната сезона одат во затвор и идат дечките од Prison Break за да ги вадат. :icon_lol:
Ноуп :icon_lol:Туку стварно вакво сценарио да се оствари:vozbud: па тоа ќе биди спектакл од светски размери, сите рекорди на гледаност ќе ги сруши серијата
 
Последно уредено:
B

Beginner

Гостин
Требаше со 4та сезона да ја завршат и толку вака лакоми за пари можат и до 6 сезона да терат и повеќе ако имат гледаност нормално.
Ама не убаво им дојдоа парите па ајде уште претераа веќе треба да се има малку осет и да ја завршеа ама ок.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Каква таква серијава нуди забава и неизвесност. Јасно дека послаб квалитет беше четвртава сезона ама не заебавајте дека последната епизода не ве држеше во неизвесност :D

Мене ме напна како од престрелката во ходникот Гандија искочи неизгребан, не заебавај, панцир како панцир ама и со него да добиеш куршум во гради ако ништо друго ќе те издиши ударот. Па и лустер на нозе му падна а овој си трчаше како од спиење станат.

Посебна благодарност до трансџендерот што го застрела Артурито, аман од сељакот од Припор, тотално непотребен лик.

Супер изиграна улога на Najwa Nimri (Алисија Сера), но гледам дека по социјалните медиуми се збогува од серијата. Како така ќе се заврши приказната?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.229
Поени од реакции
16.803
Изгледа од Нетфликс заборавија да ја аплоудираат 9 епизода друго објаснување нема :D
И мене ме изиритира сцената со Гандиа, нека не зафркават опкружен со 6 души пукаат со автомати во него и ништо,да не заборавиме и сцената со Денвер и гранатата :icon_lol: испаѓа Гандиа е терминатор.
Друга работа професорот ги смисли пљачките до детал, купи цел арсенал оружје од црниот пазар, купи медицински материјал, ангажира луѓе да копаат тунели, ангажира Пакистанци хакери ама доктор не му текна да внеси во грабежот, битно другарка му на Денвер ја пикна внатре да дреми беспотребно. :)
Друга работа кога веќе го пушти Марсеј а требаше да не се дели од него, можеше некој од србите да го чува во хангарот за зло час :)
И која е поентата бе ни збор да не зуцнат со Ракел, мисли дека е мртва, дознава дека е жива и толку, ни а ни б.
Очигледно е дека оваа сезона ги изоставија сите парови, сакаа фокусот на грабежот да биди и во банката внатре ама сепак.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Добро бар оваа Наироби умре, све живо преживеа.
Токио хирург стана за пола саат :pos::pos::pos: Значи сасвим океј ќе беше, тој другиов преку видео да им кажуваше што да прават, па ајде ќе проголтавме некако... ама не, ќе веруваме дека Токио ќе прави операции и сече бели дробови океееееј.

Серијава секако требаше да заврши кога сите избегаа и готово.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.229
Поени од реакции
16.803
Јас пред да ја пуштам ми излезе спојлер од последната сцена на твитер и ми е.... матер, ама подобро така шо испадна, оти срцето ќе ми откажеше последните 20 минути :)
На почеток сезоната те држи онака, мех, за после да настани хаосот со Гандиа, па кога мислиш дека нема излез од ситуацијата се враќа порофесорот со неговиот план на сцена, те крева до небо од возбуда и кога мислиш дека конечно се гледа светлина во тунелот грагау те мава од земја. Ваков ролеркостер не сум гледала, не извозија салам,
Автоматски споено мислење:

Добро бар оваа Наироби умре, све живо преживеа.
Токио хирург стана за пола саат :pos::pos::pos: Значи сасвим океј ќе беше, тој другиов преку видео да им кажуваше што да прават, па ајде ќе проголтавме некако... ама не, ќе веруваме дека Токио ќе прави операции и сече бели дробови океееееј.

Серијава секако требаше да заврши кога сите избегаа и готово.
Остај то туку после операцијата стана и говор држеше како со пиштол на дијаболи да ја манаа а не со снајпер во гради. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Јас пред да ја пуштам ми излезе спојлер од последната сцена на твитер и ми е.... матер, ама подобро така шо испадна, оти срцето ќе ми откажеше последните 20 минути :)
На почеток сезоната те држи онака, мех, за после да настани хаосот со Гандиа, па кога мислиш дека нема излез од ситуацијата се враќа порофесорот со неговиот план на сцена, те крева до небо од возбуда и кога мислиш дека конечно се гледа светлина во тунелот грагау те мава од земја. Ваков ролеркостер не сум гледала, не извозија салам,
Автоматски споено мислење:


Остај то туку после операцијата стана и говор држеше како со пиштол на дијаболи да ја манаа а не со снајпер во гради. :)
Ако си на седативи (морфиум), можеш што сакаш, само не чини да го правиш тоа, влијае на рекуперацијата :) Ако веќе навлагаме во детали, требаше да е поспора а не 100 на саат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom