Mitsubishi Lancer 1.5 или Golf V 1.4?

Што би одбрале помеѓу Lancer и Golf V 1.4?

  • Lancer

    Гласови: 77 65,3%
  • Golf V

    Гласови: 41 34,7%

  • Вкупно гласачи
    118
L

Lu

Гостин
Прашајте ги лимариве, кога ке им дојде слупан лансер како изгледа. Права лименка. Изгледот е добар ама каросерија канта.А и башка бучава прави моторот. Голф е докажана кола. Јас го гласав Голфот.
Да, на клиповите се гледа дека голфот има малку појака каросерија од лансерот,затоа и голфот е поскап од лансерот,колку пари толку музика ,но во ниеден случај не би рекла дека лансерот се прави лименка кога ќе го слупате како што кажа ти.
И голфот и лансерот имаат освоено по 5 ѕвездички на еуро ен кап тестовите.



П.с. Ако Лансерот се правел лименка при судар,тогаш кажи ми што се прави Авеото при судар?
Имаш видео и од Лансер и од Авео па кажи која е лименката.

 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Sum imal moznost da gi vozam dvete vozila i mozam da kazam deka Lancerot (zboram za sedan verzijata) ima preubav dizajn i odlicen motor i e pomek od golfot, toa mu se pozitivnite strani,od druga strana vnatresnosta mu e prepolna so evtina plastika i samata instrument tabla ima mnogu cuden izgled sto voopsto ne mi se sviga, motorot se slusa vo kabinata poveke nego sto treba, karoserijata mu e ponezna od onaa na golfot.
Golfot pak ima soliden dizajn, potromav motor (zbotam za obicniot 1.4 so 80ks), arno ama samoto toa so ima potromav motor si nosi so sebe golem plus a toa e podolgotraen motor bidejki ne e navien so mnogu konjski sili sto znaci ke pomine i mnogu kilometri so e slucaj so site generacii na golf, vnatresnosta mu e daleku poubava i so daleku pokvalitetni materijali od lancerot, zvucno e podobro izoliran, arno ama ima tvrda voznja kako i site predhodnici, a karoseriski e bajagi pocvrst od lancerot. E sea deka e preskap e da ne se lazeme moze da e nekoi 1000-2000 evra poeftin ali ne e toa e toa nema so da se prai.

A toa so lancerot vodi vo anketata e poradi toa sto od site tie so glasale na anketata 1\2 se luge so ne vozele ni edno od dvete vozila se palat na izgledot na lancerot sto e normalno bidejki ubavo izglea (sedan verzijata) i site glasaat za nego, ili pak se poneseni od mislata deka golf e seljacko auto i deka go vozele samo albanci sto za mene e prav kretenizam.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Што знам, претходниот модел на Лансер мислам дека е поквалитетен, затоа и е поскап, овие ми се ко да се воделе по психологијата, ај ке напраиме агресивен спортски дизајн, и ке ставиме некој фалш мотор, внетре некој дизајн од поефтини материјали и ке штанцаме за ниска цена.
Не знам зашто мене ме потсетува Овој модел на лансер на неквалитетно возило за разлика од претходниот модел. Истото чувство го имам и за каросеријата на пежо 207, секоја чест за хди моторите, ми делуваат како од картон да се направени, иако можда и не се до толку лоши.
Додека голфот ми делува цврсто, издржливо, сигурно.
Ама ок, секој си има различен поглед и различни чувства му буди дизајнот на возилата.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Наровоучение...

Lancer 2.0 Di-D моторот...е уствари VW 2.0TDI

Да...да ...Mitsubishi користи VW мотор во сите Mitsubishi модели :)

Јапонски дизајн, германски мотор! Тадааааааааааа
 
L

Lu

Гостин
Што знам, претходниот модел на Лансер мислам дека е поквалитетен, затоа и е поскап, овие ми се ко да се воделе по психологијата, ај ке напраиме агресивен спортски дизајн, и ке ставиме некој фалш мотор, внетре некој дизајн од поефтини материјали и ке штанцаме за ниска цена.
Не знам зашто мене ме потсетува Овој модел на лансер на неквалитетно возило за разлика од претходниот модел. Истото чувство го имам и за каросеријата на пежо 207, секоја чест за хди моторите, ми делуваат како од картон да се направени, иако можда и не се до толку лоши.
Додека голфот ми делува цврсто, издржливо, сигурно.
Ама ок, секој си има различен поглед и различни чувства му буди дизајнот на возилата.
Грешка си, новите лансери не се понеквалитетни од старите туку спротивно.
Во новите Лансери е намален звукот во кабината (иако да признаам не доволно) али сепак се потивки.
Во внатрешноста има мали измени на подобро.
Фалш мотор???
Голема грешка си,моторите Mivec што се вградуваат во Лансер се одлични,не дека јас имам Лансер па сега испаѓа дека го бранам,али навистина се одлични прашај кого сакаш.
1.5 мототор одличен си е за основен мотор и е еден од најдобрите основни мотори и одлично забрзува и одлично си ја влече каросеријата.

Ете и Volkswagen истото го кажа, јапонски дизајн со германски мотор :bravo:

Инаку тоа што сега е поевтин Лансер не значи дека е понеквалитетен од претходниот модел.
Ако одиме по таа логика тогаш и Голф кој сега најевтиниот кошта околу 13.500 -14.000 евра треба да е понеквалитетен од претходниот?
На сите нови автомобили им падна цената,безразлика која марка и модел се .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom