Mi (Xiaomi) телефони и техничка поддршка !

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.864
Треба да си земам нов телефон, засега Самсунг А5 2017 и Хуавеи Mate 10 Lite ми се во игра. Па решив да ги разгледам Xiaomi. Видов дека се поефтини, а реално даваат слични, ако не и подобри перформанси од споменатите телефони. Тоа што ме интересира е колку е комплицирано или не (за некој што се смета горе-доле за незналица во вакви работи) да се подеси телефонот откако ќе се купи? Пошто ми спомнаа луѓе дека на тој принцип работи Xiaomi. Некој ако има совет-два, искуства во однос на користење и слично. Инаку, ги гледам моделите што ги имаат Hi store, Mi Max 2 -4/64 и Mi A1 -4/64. Тенкс :)
ако го земеш од хи стор нема што да подесуваш, ја скоро година го имам исто ко вчера да сум го зел.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
ако го земеш од хи стор нема што да подесуваш, ја скоро година го имам исто ко вчера да сум го зел.
Океј,тенкс. Таму ќе се јавам да се распрашам. Пошто бев скептичен за Xiaomi само ради тоа што мислев дека е нешто прекомплицирано или не знам што. Сакам да видам како ќе ми лежи Max-ot во рака, пошто никогаш досега не сум имал толку голем телефон.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Голем е Мах 2 и поголема батерија.
A1 или 5Х со се нормална големина, ама не знам како се со батерија, имаат 3080mAh.
Некој што има нека пише колку издржува.




Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
29 март 2013
Мислења
162
Поени од реакции
24
Треба да си земам нов телефон, засега Самсунг А5 2017 и Хуавеи Mate 10 Lite ми се во игра. Па решив да ги разгледам Xiaomi. Видов дека се поефтини, а реално даваат слични, ако не и подобри перформанси од споменатите телефони. Тоа што ме интересира е колку е комплицирано или не (за некој што се смета горе-доле за незналица во вакви работи) да се подеси телефонот откако ќе се купи? Пошто ми спомнаа луѓе дека на тој принцип работи Xiaomi. Некој ако има совет-два, искуства во однос на користење и слично. Инаку, ги гледам моделите што ги имаат Hi store, Mi Max 2 -4/64 и Mi A1 -4/64. Тенкс :)
Земи или Хуавеи мате 10 лите или ми а1. Овој модел на шаоми доаѓа со чист софтвер на гугл , работи доста мазно бидејќи нема скин врз него и ќе добиваш апдејти. Кај хуавеито екранот не доаѓа со горила глас заштита така да лесно ќе се греби[DOUBLEPOST=1516786056][/DOUBLEPOST]
Голем е Мах 2 и поголема батерија.
A1 или 5Х со се нормална големина, ама не знам како се со батерија, имаат 3080mAh.
Некој што има нека пише колку издржува.




Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Околу 6 часа сот ми а1 за другите не знам
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
@rokita7 ima eden drawback kaj Mate 10 sho me plashi, povrzuvanjeto so Wi-Fi, loshi rezultati vadi na toa od reviews sto iam gledano. Mi A1 ima negde da go vidam prvo? Vo Setec sega bev go nemaa.
A Max 2 e epten golem, chudno mi e nekako.

Uste edno prasanje: ako zemam Xiaomi, da go zemam od Hi Store ili Setec (koi isto taka gi uvezuvaat telefonive i gi servisiraat)?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Како што прочитав од 1 јануари во Хај ќе носат само неколку модели, но во поголеми количини и ќе мора да си нарачаш и може онлајн да го платиш и да ти го донесат до дома. Види во Анхоч ако е итно. Иначе сега со 24 месеци гаранција и сервис Хај прв избор да ти е ако ти се чека.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
@rokita7 ima eden drawback kaj Mate 10 sho me plashi, povrzuvanjeto so Wi-Fi, loshi rezultati vadi na toa od reviews sto iam gledano. Mi A1 ima negde da go vidam prvo? Vo Setec sega bev go nemaa.
A Max 2 e epten golem, chudno mi e nekako.

Uste edno prasanje: ako zemam Xiaomi, da go zemam od Hi Store ili Setec (koi isto taka gi uvezuvaat telefonive i gi servisiraat)?
Од Hi Store, 2 години гаранција и докажан сервис. Уште денеска е 14.500.

 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
@Krk1 Знам за ова, ќе видам дали денеска ќе земам. Не сакам да избрзам ептен. Реално, телефонов воопшто го немам видено, Xiaomi мислам само во Сетек има, го немаа овој.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
@Krk1 Знам за ова, ќе видам дали денеска ќе земам. Не сакам да избрзам ептен. Реално, телефонов воопшто го немам видено, Xiaomi мислам само во Сетек има, го немаа овој.
Има и во Анхоч и Нептун мислам, ама јас би одел во Hi Store ради ова.

Инаку Mate 10 lite e појак од Xiaomi-во, ама би требало и поскап да е (не знам кај го имаш гледано).
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Има и во Анхоч и Нептун мислам, ама јас би одел во Hi Store ради ова.

Инаку Mate 10 lite e појак од Xiaomi-во, ама би требало и поскап да е (не знам кај го имаш гледано).
Да, видов дека го има во Анхоч во ГТЦ; чисто сакам да го видам. Друга работа, слична цена во Анхоч, но таму е само 12 месеци гаранција и е 32GB внатрешна меморија.

Mate 10 е 20к мислам во Сетек, но споменав, не знам како се понаша со Wi-Fi, слаб скор има на Notebookcheck за тоа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.864
Ја на твое место би зел редми 5 кога ќе донесат, ко што гледав на ривјуата многу добри камери им ставиле а и големи екрани.

https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_5-8768.php

Ќе има исто и редми 5 плус со поголем 6 инчен екран ако сакаш поголемо нешто.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Go vidov Mi A1 i sosema mi odgovara taa velichina. Max 2 mi e pregolem. Fala za sovetite na site. :)
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Mi телефоните офицјално и во понудата на Вип
 

Kajgana Shop

На врв Bottom