Mi (Xiaomi) телефони и техничка поддршка !

Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
212
Со оваа тема сакам да им дадам можност тие што користат Mi (Xiaomi) телефон, или сакаат да купат, да прашаат некои технички прашања што ги интересираат.

Инаку официјалниот форум е целосно функционален и нуди најопшти информации во овој момент, но набргу ќе се дополни.

Тука можете да го најдете форумот: www.miui.mk/forum

Тамо може да се најде и MIUI софтвер за други апарати. Ако го нема, слободно пишете ќе пробаме да го најдеме


поздрав
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
135
Поени од реакции
99
оф топик: да прашам има ваква некоја страна за One Plus One Македонија ?
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
212
Нема кај нас, а и пошироко. Но има MIUI верзија за него, за таа имаме поддршка.. Во секој случај, за брзо треба да се продаваат и One+ 1 кај нас преку Хај на www.hi.mk ;)
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
212
Xiaomi ќе обезбеди диполнителни 1.5 милијадри $ со самофинансирање од приватни извори за своите планови на почетокот на 2015-та. Тогаш неговата пазарна вредност ќе биде повеќе од 40 милијарди $ што е повеќе од Сони и Леново заедно. Можеби сопствена фабрика за процесори е на повидок, а со тоа уште подобри и поевтини телефони.

http://www.androidauthority.com/xiaomi-raise-1-5-billion-capital-565666/
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
212
Дечки отворив нов Thread за Nexus 5 на MIUI Македонија форумот. Како што има официјални билдови за него, се надевам дека некој ќе се зантересира за да проба нешто ново сем AOSP.

Ова е адресата: http://www.miui.mk/forum/index.php?forums/nexus-5.18/

Таму ќе се постираат основни работи за инсталирање на Custom Recovery за да може да се инсталира MIUI ROM. Има нов пост за сите компатибилни кернели за MIUI со модифицирани ramdisk и скрипти за инсталација. Ако некој сака да си тестира разни комбинации.

Доколку нешто треба, прашајте или тука или директно таму. Колку за инфо, MIUI 6 ќе излезе многу брзо!
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
212
НЕКОЛКУ НОВОСТИ за љубителите на Mi (Xioami)

1. ПРВАТА е дека од пристигна и од понеделник може да се купи Mi BAND! Тоа е Smart Alarm / Fitness Monitor / Tracker / Security / Каишка / Украс и што ми ти не :) и е екстра интересен уред. Може да го видите тука:

http://www.hi.com.mk/index.php?route=product/product&product_id=254

20147231328118483722.jpg
20147231317507807101.jpg

2. ВТОРАТА е за Mi Box Pro Enhanced верзија, прва од сите со 4К / 2.0 GHz процесор / 1GB RAM и све друго што треба.

http://www.hi.com.mk/index.php?route=product/product&product_id=222

1.jpg 7.jpg

А ТРЕТА е Redmi Note Pro 4G со 1 СИМ картичка, но со Snapgradog 400 на 1.6 GHz / 2 GB Ram / 13MP Камера и MIUI 6

http://www.hi.com.mk/index.php?route=product/product&product_id=255

Note Pro 4G - MIUI 6.png
201481115831893680.jpg

За сите заинтересирани од Кајгана, нека ми пратат ПП и ќе добијат КОД за попуст ;)
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
212
НОВ РОМ за REDMI 1S:
[ROM] [REDMI 1S W/C][JB 4.3] MIUI V5 Adria Rom 4.11.20 (45.0 Base/Tuned/Fixed/Toolbox)

Одлична оптимизација, све спакувано за да нема замарање, и си има свој посебен ОТА од Xiaomi серверите. Кој има Redmi 1S слободно нека го користи, подобро неможе да има :) од MIUI 5 верзијата.


ЛИНК ДО ФОРУМОТ
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
306
Ахахаххаха 24000 денара телефон и тоа КИНЕСКИ. Има луд свет. ААХАХХАХАХАХА Уште да кажеш дека и кинеските коли им ги бива ахаххахахахах
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
212
Ахахаххаха 24000 денара телефон и тоа КИНЕСКИ. Има луд свет. ААХАХХАХАХАХА Уште да кажеш дека и кинеските коли им ги бива ахаххахахахах
Да, да... Твојот телефон е направен во Washington DC :) :) Има и кинески коли? Извини, не сум знаел..[DOUBLEPOST=1416482530][/DOUBLEPOST]Набргу LP 5.0. Android за MI 3 WCDMA. Може да ја видите информацијата за Mi 3 TD. НЕ ГО ИНСТАЛИРАЈТЕ НА ВАШИОТ ТЕЛЕФОН, освен ако имате Mi 3 со ТЕГРА ПРОЦЕСОР!!!

http://en.miui.com/thread-63625-1-1.html
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
212
Здраво MIUI Фанови,

Како што веќе знаете, MIUI 5 излезе пред повеќе од 1 година. Со излегувањето и надоградбата на MIUI 6, ние би сакале да се фокусираме повеќе на неговиот понатамошен развој и оптимизација. Затоа Ве известуваме дека Девелопер верзијата на MIUI 5 ќе биде суспендирана од нарената недела. Стабилната верзија на MIUI 5 веќе се тестира и ќе биде достапна во текот на овој месец. Кога ќе биде спремна, ќе излезе за надоградба како OTA или самостојно, за секој според желбите.

А еве ја временската рамка за MIUI 6:
1) Сите Redmi телефони ќе добијат MIUI 6 Девелопер и Стабилни верзии; Ќе се потрудиме со целата наша моќ да ги издадеме бета верзиите до крајот на Декември 2014-та;

2) MIUI 6 Специјалната верзија за Mi 2 телефоните е веќе достапна и е супер стабилна, но ние ќе работиме на Девелопер и Стабилни верзии во иднина;

Ви благодариме на разбирањето .Stay tuned.НЕДЕЛНА НАДГРАДБА 4.12.5
Прочитајте ги сите промени, и пробајте MIUI на некој друг телефон :)
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
212
Новиот Redmi се спрема за промоција. Со стариот добар дизајн, издржлив а сега и унапреден со Snapdrago 410 (64 bit), и можност за 4G/LTE. најголемата предност можеби ќе му биде цената. Колку ќе биде ќе се знае кога ќе излезе официјално :)

http://www.gizmochina.com/2014/12/10/new-64-bit-xiaomi-phone-gets-tenaa-network-license/

54890c0e01310.jpg
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
212
Здраво на сите, се спреми ГОЛЕМА акција за сите љубители на Mi производите, и во Петок на 26.12.2014 од 00:00 па до 24:00 тој ден, СИТЕ производи ќе бидат на -10% од цената. Кој сака да купи нешто, може сега по уште НАЈДОБРА цена :)

Доколку нема телефони на залиха, или некој друг уред, за 14 дена стигнува, ако се плати како Pre-Order тој Петок. Правилата и условите се ТУКА, може да ги видите!

Промо 10 - реклама 1.png
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
776
Поени од реакции
450
Oд кај и да се купи со ДДВ и поштарини на интернет цената излегува поскапа од таа на hi.com.mk. Со оглед на тоа дека се има локална гаранција, нема месец и кусур чекање, нема ризик дали ќе стигне, нема ризик дали е оригинал итн станува веќе лудост да се купи од интернет. Секоја чест

edit- А и ова е вредно за почит, РедМи 1s веќе се крчка со андроид лолипоп. Custom rom е овој до душа. Ама фактот што е 4ти најпродаван телефон има свои предности. Кој друг mid range телефон на Сони,ЛГ, HTC може да се пофали дека ќе добие најнов апдејт?
 
На врв Bottom