Mazda 6 vs. Opel Insignia

Член од
6 декември 2007
Мислења
191
Поени од реакции
15
Повеќе ми се допаѓа инсигниата. Однадвор се мн. слични но интериерот ми се допаѓа многу повеќе на опелот.
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
5.227
Поени од реакции
972
Јас повеќе ја сакам инсигниата...
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.579
Поени од реакции
3.276
Ај да прашам што мислите за Опел Инсигниа дизел?

Значи од повечку старни иам слушнато дека дизелот на опел не чинел, дека опелот бил германска лада, дека само бензин верзија ако идеш карта опел и бла бла бла...
Е сеа во план ми е Инсигниа па што знам али не ми влече некако да зеам бензин. Голема кола е и тешка и ке и треба бензин за да повлече што значи дека ке троши ко јас што трошам Кока Кола, а тоа ми е многу! Башка ако ја земам планирам да си ја возам некои 4-5 години што значи бензинот нема да ми се исплати.
Бујрум (за да не отворам тема) тука да ги слушнам вашите размислувања...
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Мислам дека сега далеку подобар избор ти е инсигниата. Земи го дизелот со 160 кс од 2000 кубика, супер цена има. Маздата заради новиот мотор кој почнаа да го вградуваат од 2200 кубика е поскапа за 3500 евра(заради акцизата и 1000 за нив). Мислам, сега цената е на рамниште со ауди А4. Мазда 6 2.2 дизел со 163 кс и средно ниво на опрема Te Plus е 31 000 евра а пред нова година беше 27 690 евра. Додека Инсигната со највоско ниво на опрема Sport и 160 кс силниот кошта 28 500 мислам, тука некаде. А настрана од тоа има подобри перформанси а и многу многу повеќе опрема(подесиво подвозје, спортски седишта....). Инаку дизелот на опел мислам дека сега е далеку подобар затоа што новиве мотори за инсигниата им се специјално развивани од нивна страна а не се како предходно превземани од другите компании.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Плус Инсигниата е прогласена за најбезбеден автомобил во својата класа :smir:
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Не е најбезбедна, најбезбедни се Рено Лагуна и Ситроен C5
 
Член од
19 ноември 2008
Мислења
740
Поени од реакции
284
Дефинитивно Инсигниа.Многу ми се допаѓа како изгледа ентериерот и екстериерот.Сакам да ја купам.Ама 20.000 евра сум покус.:pos2:
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Да да у право си, моја грешка, значи од таа класа само лагуната е пред инсигниата.
 

Janev

____________
Член од
27 март 2007
Мислења
2.856
Поени од реакции
58
Маздата би ја одбрал, инсигниата ја имам видено добра е однадвор ама интериерот не ми се допаѓа баш....
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
ни двете.двете се луксузни,и немаат спортска линија-колку сакате инатете се,така е....поарно би зел акорд од претходната генерација,или мазда 6 од претходната генерација,имаат поагресивен и поспортски стил...на секој до што му е доено,нели?
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Член од
31 октомври 2008
Мислења
265
Поени од реакции
41
abe insigniata e dobra, ubav dizajn, ubav enterier, ama opel e. A mazda si e mazda, japanska perfekcija, ubavi linii od nadvor, osobeno bela boja i dava poseben smek! vnatre ne e neso posebno mazdata. Insigniata e preubava vnatre, pa i od nadovor! Tezok izbor bogami....Mazda vozi Gazda! :D PS jas bi go dodal i avensis, samo sto e dosta poskap so podobra oprema od ovie dve....
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
abe insigniata e dobra, ubav dizajn, ubav enterier, ama opel e. A mazda si e mazda, japanska perfekcija, ubavi linii od nadvor, osobeno bela boja i dava poseben smek! vnatre ne e neso posebno mazdata. Insigniata e preubava vnatre, pa i od nadovor! Tezok izbor bogami....Mazda vozi Gazda! :D PS jas bi go dodal i avensis, samo sto e dosta poskap so podobra oprema od ovie dve....
незнам за опременост, ама возењето во авенсис е тапа. Се возев на релација Битола- Охрид - Битола и колата е катастрофа. Воопшто не ме бендиса држењето на патот, при поголема дупка главата в таван ми удираше
(се возев назад), се на се фалени јаготки доаѓа авенсисот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom