MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.362
Поени од реакции
516
Сега нема ниеден канал со dolby. А имаше. Катастрофа

Sent from my phone using Tapatalk
Долби е аудиото на MTV LIVE HD и на HBO каналите , сега проверив
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
916
Поени од реакции
594
Две години го имам телевизоров, а не знаев дека целосно преку неговото далечинско можам сите опции да од макств да ги користам. Дури и подобро од макств


Sent from my phone using Tapatalk
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
703
Поени од реакции
157
Две години го имам телевизоров, а не знаев дека целосно преку неговото далечинско можам сите опции да од макств да ги користам. Дури и подобро од макств


Sent from my phone using Tapatalk
A kako toa?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.907
Поени од реакции
7.577
Две години го имам телевизоров, а не знаев дека целосно преку неговото далечинско можам сите опции да од макств да ги користам. Дури и подобро од макств


Sent from my phone using Tapatalk
Ај објасни како и каков телевизор имаш?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.585
Две години го имам телевизоров, а не знаев дека целосно преку неговото далечинско можам сите опции да од макств да ги користам. Дури и подобро од макств


Sent from my phone using Tapatalk
Кај повеќето понови телевизори со смарт опции е достапна опцијата за универзален далечински управувач - Universal Remote.

Ова го имам претежно забележано кај понови модели на Самсунг и на ЕлЏи - секако не кај сите, достапно е и кај постари модели, единствено важно е самиот телевизор да поддржува универзален далечински управувач. Имам слушнато дека функционира и кај Сони, Филипс, а можеби и кај Панасоник телевизорите со смарт опции, но не сум видел лично за да можам да потврдам.

И секако, секој телевизор кој поддржува универзален далечински управувач треба посебно да се конфигурира и да се тестира - треба да се одбере Makedonski Telekom или Telekom MK од списокот на телевизиски оператори/провајдери, по што самиот телевизор тестира дали универзалниот далечински управувач функционира кај MaxTV рисиверот со обиди за менување на канал напред или канал назад. Бидејќи има повеќе различни модели на рисивери за MaxTV, вообичаено треба повеќе пати да се направи тестот со обиди за менување на канал напред или канал назад.

Откако телевизорот успешно ќе промени канал напред или канал назад преку опцијата за универзален далечински управувач, конфигурирањето е успешно направено и може рисиверот да се контролира со истиот далечински управувач кој доаѓа фабрички со телевизорот.

Дали и како функционира опцијата за универзален далечински управувач кај телевизори со смарт опции од други производители не знам, ниту сум видел, ниту сум слушнал да постои, што секако не значи дека не постои.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
916
Поени од реакции
594
Pa go resetirav tv-to, i za prv pat mu rekov on da me vodi u konfiguriranje. Do sega sum preskoknuval, sum odel racno na mreza biram wifi, google account i tolku. A sega mi rece aj kazi na mobilen "ok google set up my new device", i sam se mi napravi. Samo me prasa koja zemja sum, mu rekov anglia, i posle mi ponudi angliski operatori, jas mu rekov nieden od tie, pa mi rece pisi nekolku bukvi od operatorot. Pisav telekom i mi iskocija mk crna gora srbija... Odbrav mk i samo mi pobara da promenam kanal. Tolku. Stvarno e cool, mnogu podobro otkolku ona na maxtv

Sent from my phone using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.907
Поени од реакции
7.577
Pa go resetirav tv-to, i za prv pat mu rekov on da me vodi u konfiguriranje. Do sega sum preskoknuval, sum odel racno na mreza biram wifi, google account i tolku. A sega mi rece aj kazi na mobilen "ok google set up my new device", i sam se mi napravi. Samo me prasa koja zemja sum, mu rekov anglia, i posle mi ponudi angliski operatori, jas mu rekov nieden od tie, pa mi rece pisi nekolku bukvi od operatorot. Pisav telekom i mi iskocija mk crna gora srbija... Odbrav mk i samo mi pobara da promenam kanal. Tolku. Stvarno e cool, mnogu podobro otkolku ona na maxtv

Sent from my phone using Tapatalk
И се ли може да се прави како на MaxTV?

Кој знае дали на Philips би можело ова.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.907
Поени од реакции
7.577
Bukvalno se, site opcii gi ima

Sent from my phone using Tapatalk
Дали мора да ти биде ресиверот МaxTV вклучен или оваа опција е во самиот телевизор нешто? Не разбирам како ова функционира.
 
Последно уредено:
Член од
24 август 2009
Мислења
73
Поени од реакции
85
Знае ли некој на ЛГ како да се подеси ова? Имам меџик ремоте и смарт ТВ.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
916
Поени од реакции
594
Дали мора да ти биде ресиверот МaxTV вклучен или оваа опција е во самиот телевизор нешто? Не разбирам како ова функционира.
Мене ми беше вклучен, но можеби и сам ќе го упали, бидејќи се пали / гаси е преку телевизорот
Автоматски споено мислење:

Дали мора да ти биде ресиверот МaxTV вклучен или оваа опција е во самиот телевизор нешто? Не разбирам како ова функционира.
Па веројатно фабрички има mappings за веќе постоечките оператори од цел свет самиот телевизор, така да ништо посебно не прави. Едино не знам утре ако излезе некој нов провајдер со нов рисивер, тој нема да биде препознаен. Се додека не дојде нов апдејт со нов mapping за новиот рисивер
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom