MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.921
Поени од реакции
7.584
Иста содржина се емитува на каналите 322 и 324, Телеком по закон треба да го затемнува едниот канал, пошто правата ги има Унитед Медиа.
Правата ги има и Еurosport и Sport klub е сега зависи какви имаат права за емитување на голф турнирот.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.539
Правата ги има и Еurosport и Sport klub е сега зависи какви имаат права за емитување на голф турнирот.
Небитно, мора да се затемни еден канал, зависно од тоа кој ги има правата за Македонија, според лиценцата издадена за работа, но верувам дека е небитен спорт и никој не се замара, за споредба во Европа правата за Тенис АТП 1000/500 турнири ги има Еуроспорт, но кај нас се на Спортклуб, па Еуроспорт го прилагодува каналот/Еуроспорт плеерот.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.537
Поени од реакции
696
Небитно, мора да се затемни еден канал, зависно од тоа кој ги има правата за Македонија, според лиценцата издадена за работа, но верувам дека е небитен спорт и никој не се замара, за споредба во Европа правата за Тенис АТП 1000/500 турнири ги има Еуроспорт, но кај нас се на Спортклуб, па Еуроспорт го прилагодува каналот/Еуроспорт плеерот.
Еве ти како гледач што би добил доколку Телеком го/ги затемни каналите доколку тие немаат право да се емитуваат одредени содржини?
Не ти ја разбирам целта
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.539
Еве ти како гледач што би добил доколку Телеком го/ги затемни каналите доколку тие немаат право да се емитуваат одредени содржини?
Не ти ја разбирам целта
Целта е да се почитуваат правилата и да важат за сите, не дека сум некој голем љубител на голф или нешто слично, ако можат да затемнуваат останати канали, мораат да бидат доследни. Како е затемнета Арена Премиум 1 кога има ЛШ на МРТ1, не е цел да има безредие. Можеби се сеќаваш дека пред повеќе од 10на години, пред Арена и СК, се емитуваше ХРТ2 и никогаш не се затемнуваше па се гледаше ЛШ таму место на МРТ1. Затоа мора да има некои правила кои важат подеднакво.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.921
Поени од реакции
7.584
Ако гледаме така Eurosport требаше да биде затемнувам на некој спортови кога имаше Олимпијада дури и свеченото отварање и затворање требаше да биде оневозможено да се гледа на тој канал.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.014
Поени од реакции
7.730
Ако гледаме така Eurosport требаше да биде затемнувам на некој спортови кога имаше Олимпијада дури и свеченото отварање и затворање требаше да биде оневозможено да се гледа на тој канал.
ne e taka zatoa sto i dvete imaa legalni prava, ne e isto so utakmicata vo sreda od liga na shampioni, mrt ima plateno first pick vo sreda da go emituva samo tie i nikoj drug, olimpijadata mrt imashe ogranicen broj chasa shto imashe prava da emituva, eurosport pak komplet site sportovi i nesto se poklopuvashe
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.647
Поени од реакции
2.619
Прво b92 се продаде на грчка фирма Antena Group која ја имаше и Prva tv. По некоја година двете овие телевизии се продадоа на фирмата Kopernikus која реши b92 да ја промени во О2 и тоа кратко траеше за да и го вратат името b92. Мислам периодот кога се продаде на Kopernikus многу вработени новинари ја напуштија работата во оваа телевизија, повеќето заминаа на други телевизии.
Одамна телевизијата не таа b92 што некогаш беше актуелна во Србија.
има ли нешто што не знаеш човеку? :aplauz:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.921
Поени од реакции
7.584
ne e taka zatoa sto i dvete imaa legalni prava, ne e isto so utakmicata vo sreda od liga na shampioni, mrt ima plateno first pick vo sreda da go emituva samo tie i nikoj drug, olimpijadata mrt imashe ogranicen broj chasa shto imashe prava da emituva, eurosport pak komplet site sportovi i nesto se poklopuvashe
Тоа и пишувам Eurosport според @dace@mkd за време на Олимпијада требаше да биде затемнет кога беа исти натпревари и на Еurosport и на MРТ.

Јас колку што знам Еurosport има европски права за емитување во сите држави низ европа преку сателит а МРТ само за во Македонија. Не знам можеби сличен е случајот и со голфот на Golf klub и Eurosport.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
917
Поени од реакции
596
@MARCELLO, aj ti si imas davanje-zemanje so Telekom, daj prasaj gi zosto na hbomax ja nema serijata 'The Fresh Prince of Bel-Air'
 
Член од
31 декември 2017
Мислења
271
Поени од реакции
114
Тоа и пишувам Eurosport според @dace@mkd за време на Олимпијада требаше да биде затемнет кога беа исти натпревари и на Еurosport и на MРТ.

Јас колку што знам Еurosport има европски права за емитување во сите држави низ европа преку сателит а МРТ само за во Македонија. Не знам можеби сличен е случајот и со голфот на Golf klub и Eurosport.
ima pravo i za cel svet .a potoa lokalnite brodkasteri zemaat licenca!
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.921
Поени од реакции
7.584
@MARCELLO, aj ti si imas davanje-zemanje so Telekom, daj prasaj gi zosto na hbomax ja nema serijata 'The Fresh Prince of Bel-Air'
Телеком немаат ништо со содржините што ги нуди HBO Max тоа најдобро да ги прашаш HBO Max. Телеком си имаат направено договор за да го имаат пакетот HBO и тоа е тоа. Не се мешаат што се има и што се нема од филмови и серии таму.

Истото е за било кој тв оператор.
 
Член од
27 октомври 2020
Мислења
108
Поени од реакции
101
Има ли некој инфо кога ќе ги пуштат новите регистрирани канали?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.539
Има ли некој инфо кога ќе ги пуштат новите регистрирани канали?
Тие што се каналите на Телеком Србија веќе пола година ги немаат пуштено, од Август ги имаат правата и не сакаат да ги пуштат, кога сакаат тогаш, нема некое правило.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom