MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.582
Telma zarem ima HD kanal ?
Во дигиталната ТВ понуда на Вип ТВ, од националните терестријални телевизии ги има сите - МРТ 1 HD, МРТ 2 HD, Собраниски Канал HD, Сител HD, Алфа HD, Телма HD и Алсат М HD - во висока High Definition (HD) резолуција, со исклучок на Канал 5, за која забележав дека ни на MaxTV не ја даваат во HD резолуција, а одлично помнам дека кога бев корисник на MaxTV до пред 6 години, имаше Канал 5 HD во MaxTV понудата на тогашен Ти-Хоум.
 
Последно уредено:
Член од
8 јуни 2014
Мислења
703
Поени од реакции
157
Во дигиталната ТВ понуда на Вип ТВ, од националните терестријални телевизии ги има сите - МРТ 1 HD, МРТ 2 HD, Собраниски Канал HD, Сител HD, Алфа HD, Телма HD и Алсат М HD - во висока High Definition (HD) резолуција, со исклучок на Канал 5, за која забележав дека ни на MaxTV не ја даваат во HD резолуција, а одлично помнам дека кога бев корисник на MaxTV до пред 6 години, имаше Канал 5 HD во MaxTV понудата на тогашен Ти-Хоум.
togas samo liga na sampioni bese vo HD na kanal 5 i toa toj kanal go pustija vo sorabotka telekom i kanal5 samo za ligata na sampioni a kanal5 seuste nema oprema za da emituva vo HD
 
Член од
25 септември 2009
Мислења
793
Поени од реакции
368
И алфа има ХД канал на Макс, ама сликата е 360p.[DOUBLEPOST=1515100556][/DOUBLEPOST]А и тој каналот SK HD, сликата не е HD.
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.761
Поени од реакции
20.473
И алфа има ХД канал на Макс, ама сликата е 360p.[DOUBLEPOST=1515100556][/DOUBLEPOST]А и тој каналот SK HD, сликата не е HD.
Има еден од SK HD сликата кај шо е во SD формат и друг кај шо е во HD. Види си во поставувања да не ти е одштиклиран тој со HD формат.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.903
Поени од реакции
7.571
Се додека нема оптика во цела држава од Телеком нема да има многу HD канали.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.903
Поени од реакции
7.571
Како глеаш ова, преку какво IPTV?
Преку стрим. Има луѓе или фирми што даваат претплата за стрим листа и после во некој Андроид бокс уред или компјутер си инсталираш програма со која можеш да си ја гледаш таа листа. Во некој листи ги има скоро сите балкански и светски канали па дури и Sky sport, Arena Sport, Sport klub сите верзии цел пакет канали.

Во темата за стримови сигурно подетално знаат за ова. Прашај таму.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ja nema Telma HD na max tv telekom.[DOUBLEPOST=1515180161][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1515180372][/DOUBLEPOST]A treba da ja ima neznam zosto ne ja stavaat vo HD
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.412
Поени од реакции
2.753
loso plus evropskoto na telma e a slikata na neotel e mnogu dobra so 4128 bitrejti e
Незнам во која мерна единица мерат ама мислам Неотел и Телеком има уште да работат за поголеми битрејти т.е. се оптика или во најлош случај VDSL да бидат сите, пошто некако малку ми е. На Вип HD каналите воглавно им се околу +/- 1 MB/s (10 Mbps), SD половина од тоа. Еве СК во HD им имаат стакло слика ама битрејт од 1.1 MB/s имаат. Огромно значење има и битрејтот не е само пушти ХД и толку. На поголеми телевизори и те како се приметува...
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
703
Поени од реакции
157
Незнам во која мерна единица мерат ама мислам Неотел и Телеком има уште да работат за поголеми битрејти т.е. се оптика или во најлош случај VDSL да бидат сите, пошто некако малку ми е. На Вип HD каналите воглавно им се околу +/- 1 MB/s (10 Mbps), SD половина од тоа. Еве СК во HD им имаат стакло слика ама битрејт од 1.1 MB/s имаат. Огромно значење има и битрејтот не е само пушти ХД и толку. На поголеми телевизори и те како се приметува...
toa e tocno zatoa sakam da se prefrlam na LTE paket za pogolem bitrejt ke imaat kanalite
 

Kajgana Shop

На врв Bottom