MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
25 септември 2009
Мислења
793
Поени од реакции
368
На RTL хрватскава има програмска шема од германската RTL :facepalm:

И добро кога планираат да ја променат платформата (изгледот на МaxTV), заостанати со времево се.

Приметувам деновиве на првите ресивери (не знам дали и на другите) кога ќе кликнеш на даљинскот на жолтото копче се отвара дел каде пишува Грешка при вчитување на страницата Код:0 Опис: Failed to load resource, има и копче Детали кога ќе кликнеш уште нешто пишува Код:0 што ти ја знам таму уште нешто.

Плаќаш поскапо и мислам треба да биде тип топ средено се а не вака сеуште со застарена платформа. Нема смисла ова.
Сум приметил неколку пати тоа...на моменти осеќам како никој да не се замара со телевизијата...те еднаш на онаа Фантази има превод те нема, на многу има на српски а демек забрането беше, на многу нема...хаос се дефинитивно.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Тring Max сега има сменето има во Тring Action но на верзијата која е со македонски залепен превод сеуште е логото на Тring Max. Знае некој зошто е така ?
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
Колку меморија за снимање има ресиверот знае некој? Колку гига бајти простор има да знам пошто имам снимено некои филмови да знам до каде може?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Колку меморија за снимање има ресиверот знае некој? Колку гига бајти простор има да знам пошто имам снимено некои филмови да знам до каде може?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Зависи кој ресивер е. Мислам дека секој модел на ресивер има различна големина на простор во хард дискот. Ако сум грешка поправете ме.

Иначе имаш и опција да ги зачуваш засекогаш снимките, а ако не ги зачуваш кога ќе се преполни и нема простор автоматски се бришат видеа додека не се ослободи простор. Ја така имав снимено некој работи и си стоеа скоро една година. По некој период пак сум снимал нешто и тие другите постари снимки сами се избришале.

Мислев дека ќе добијам некое известување да сам решам што да избришам ама не испадна така.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
Да знам дека се бришат сами само ме интересира колку би можело да се снима пред да почне да се бришат

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Да знам дека се бришат сами само ме интересира колку би можело да се снима пред да почне да се бришат

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
За ресиверите имаш упатства тука
https://www.telekom.mk/upatstva.nspx

Најди го ресиверот кој го имаш, отвори го и најди во тоа упатство спецификации/технички податоци. Таму би требало да пишува се за ресиверот а и би требало да има и информации за простор колку има за снимање во хард дискот или што и да има.

Јас немам видено дали има опција на ресивериве да се види колку до сега си искористил простор со снимање во меморијата. Ако некој тоа знае каде да се види нека пише.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
Го нема мојот ресивер Arris е марката ама не можам да ја најдам

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
25 септември 2009
Мислења
793
Поени од реакции
368
Мени-Нагодувања-Општо-Информации за системот, тука има доста инфо ако ве интересира за ресиверот.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
Зошто на некои канали мора постојано да местам на македонски превод? Пример на тв 1000 дискавери и некои други кога ги пуштам нема никаков превод. Нема опција еднаш да наместам македонски и стално да е така?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.642
Поени од реакции
81.649
Зошто на некои канали мора постојано да местам на македонски превод? Пример на тв 1000 дискавери и некои други кога ги пуштам нема никаков превод. Нема опција еднаш да наместам македонски и стално да е така?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Имаш опција, пробуричкај во менито ќе се снајдеш
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.361
Поени од реакции
513
Зошто на некои канали мора постојано да местам на македонски превод? Пример на тв 1000 дискавери и некои други кога ги пуштам нема никаков превод. Нема опција еднаш да наместам македонски и стално да е така?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Каков ресивер имаш? На првите ресивери што ги даваа во Телеком (Motorola) , ја нема таа опција.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
На овој како што е на сликата има таква опција за преводот да е стално. Јас имам ваков ресивер.

Одиш во менито Нагодување - Телевизија - Превод.

Таму местиш да ти е уклучен и бираш кој јазик сакаш. Само лошо е што нема и втора опција ако нема пример македонски па да ставиш и српски
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
На овој како што е на сликата има таква опција за преводот да е стално. Јас имам ваков ресивер.

Одиш во менито Нагодување - Телевизија - Превод.

Таму местиш да ти е уклучен и бираш кој јазик сакаш. Само лошо е што нема и втора опција ако нема пример македонски па да ставиш и српски
Ее готово го наместив фала ти многу за ова,не знаев дека може вака да се намести сега е во ред си дава одма превод

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Има некој канали што имаат само српски превод а немаат македонски и како што пишав предходно лошо е што нема опција за да се намести втор превод во случај да едниот не постои на тв каналот.

Туку мене ме интересира некој ги користи оние апликации што се во МаxTV што има прес@тв за читање вести, метео, златна книга, Loop ? Тоа прес@тв им е со бајат вести од јануари годинава и тоа од весниците на МПМ кој згаснаа. Горе исто бајат реклама HBO Comedy. Инфо каналот на реден број седум не работи веќе не знам точно колку недели.

Има ли некој во Телеком што проверува што треба да се промени што нечини, што треба да се ажурира или воопшто им е гајле што е како е ?
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
Не верувам дека некој ги користи тие се безвезе ставени само.

Туку кажете во Нагодувања- телевизија- размери размери и резолуција на екранот како ви е подесено? Мене ми беше на 720 HD а сега го наместив на 1080i HD. Значи ако не ти е тоа подесено на 1080 тие канали што се hd не ги гледаш во хд се дури не ти е наместено на 1080 така? Пошто од како го наместив на 1080 ми се чини дека сликата е подобра.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom