.mars Ransomware Енкриптирани фајлови помош!

Член од
18 август 2019
Мислења
14
Поени од реакции
2
Моментално серверо ми е нападнат и ми е заразен заради пропуст на security и сите битни фајлови ми се енкриптирани не можам никако да ги вратам и ми бараат голема сума за клучот, некој со искуство да ми помогне во ова со секој можен софтвер пробав без никаков резултат.


All your files have been encrypted with MARS Virus.
Your unique id: 81555565117EDCB431A8255551246C5E7D68A0


Our virus encrypted 71323 of your office files (xls, xlsx, doc, docx, ppt, pptx, odt, ods, pdf, dwg, psd, dbf, fpt, php, cdr, mdb, accdb).
You can buy decryption for 2 000$ in Bitcoins.
But before you pay, you can make sure that we can really decrypt any of your files.
The encryption key and ID are unique to your computer, so you are guaranteed to be able to return your files.

To do this:
1) Send your unique id 81555565117EDCB431A8255551246C5E7D68A0 and max 3 files for test decryption to mars_dec@outlook.com or anton_ivan_8989@mail.ru
2) After decryption, we will send you the decrypted files and a unique bitcoin wallet for payment.
3) Be careful! Fakes are possible in Telegram, never pay until you receive test files after decryption!
4) After payment ransom for Bitcoin, we will send you a decryption program and instructions. If we can decrypt your files, we have no reason to deceive you after payment.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Дали PC то ти е употребливо? Ако не, еве


Нема да ти ги врати фајловите ама ќе ти помогне да имаш пак контрола над PC то.
 
Член од
18 август 2019
Мислења
14
Поени од реакции
2
Дали PC то ти е употребливо? Ако не, еве


Нема да ти ги врати фајловите ама ќе ти помогне да имаш пак контрола над PC то.
Сите PC се употребливи немат никаков проблем само фајловите на хард дискот на серверот кој што сите пристапуваат се енкриптирани
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Сите PC се употребливи немат никаков проблем само фајловите на хард дискот на серверот кој што сите пристапуваат се енкриптирани
Нема решение, ова ќе ти помогне ама нема решение сем да платите, а и тоа е дискутабилно.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Моментално серверо ми е нападнат и ми е заразен заради пропуст на security и сите битни фајлови ми се енкриптирани не можам никако да ги вратам и ми бараат голема сума за клучот, некој со искуство да ми помогне во ова со секој можен софтвер пробав без никаков резултат.


All your files have been encrypted with MARS Virus.
Your unique id: 81555565117EDCB431A8255551246C5E7D68A0


Our virus encrypted 71323 of your office files (xls, xlsx, doc, docx, ppt, pptx, odt, ods, pdf, dwg, psd, dbf, fpt, php, cdr, mdb, accdb).
You can buy decryption for 2 000$ in Bitcoins.
But before you pay, you can make sure that we can really decrypt any of your files.
The encryption key and ID are unique to your computer, so you are guaranteed to be able to return your files.

To do this:
1) Send your unique id 81555565117EDCB431A8255551246C5E7D68A0 and max 3 files for test decryption to mars_dec@outlook.com or anton_ivan_8989@mail.ru
2) After decryption, we will send you the decrypted files and a unique bitcoin wallet for payment.
3) Be careful! Fakes are possible in Telegram, never pay until you receive test files after decryption!
4) After payment ransom for Bitcoin, we will send you a decryption program and instructions. If we can decrypt your files, we have no reason to deceive you after payment.
Купувај биткоини. Дечките позади Mars рансомверот се океј, ги познавам, поштени се, ќе ти ги декриптираат фајловите. Прерачунај си дали ти се исплати.
+ Можеш и да ги замолиш, ќе ти дадат попуст. Обиди се да звучиш очајно во меилот што ќе им го испратиш, ќе ти намалат.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Скраја да е не сум бил жртва на Mars рансомвер за да развијам Стокхолм синдром кон нив.
Можеби немаш доволно читано ама овие шо се бават со рансомвер многу често прават и добри работи, како донации за хуманитарни цели, понекогаш одлучуваат да престанат со работа и да ги дадат јавно клучевите за декрипција.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Скраја да е не сум бил жртва на Mars рансомвер за да развијам Стокхолм синдром кон нив.
Можеби немаш доволно читано ама овие шо се бават со рансомвер многу често прават и добри работи, како донации за хуманитарни цели, понекогаш одлучуваат да престанат со работа и да ги дадат јавно клучевите за декрипција.
Дури и во тој текст што ми го прати пишува колкава штета направиле што не се поправа со некаква рандом донација. Малце е смешно крадци и криминалци што ги загорчуваат животите на луѓето да ги наречеш поштени. Па уште и да ги моли му кажуваш :ROFLMAO:
Ако се толку поштени треба бесплатно да му ги декриптираат фајловите и отштета за претрпените нервози да му исплатат.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Дури и во тој текст што ми го прати пишува колкава штета направиле што не се поправа со некаква рандом донација. Малце е смешно крадци и криминалци што ги загорчуваат животите на луѓето да ги наречеш поштени. Па уште и да ги моли му кажуваш :ROFLMAO:
Ако се толку поштени треба бесплатно да му ги декриптираат фајловите и отштета за претрпените нервози да му исплатат.
Брат, мора и они да заработуваат некако, како да ти кажам.
Мада, чим веќе толку вешто умеат да влегуваат во компјутерски системи, може да станат и од тие добрите.
Ама добрите добиваат многу помалку кеш а и нема thrill а имаш срцев удар ако си безбедносен експерт у некоја фирма и ти се деси ова.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.185
Поени од реакции
4.146
Дечките позади Mars рансомверот се океј, ги познавам, поштени се, ќе ти ги декриптираат фајловите. Прерачунај си дали ти се исплати.
+ Можеш и да ги замолиш, ќе ти дадат попуст. Обиди се да звучиш очајно во меилот што ќе им го испратиш, ќе ти намалат.
Како можеше да пишеш нешто вакво, уште се чудам.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Како можеше да пишеш нешто вакво, уште се чудам.
Што не ти е јасно па на тебе лепи? Повели аргументирај како нинџата погоре, не вака да си тресеш безвеза.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.185
Поени од реакции
4.146
Што не ти е јасно па на тебе лепи? Повели аргументирај како нинџата погоре, не вака да си тресеш безвеза.
Мене се ми е јасно. Ти очигледно не разбираш што значат некои зборови како поштено и што е морален компас. Криминалци што упропастуваат животи на невини луѓе ти ги етикетираш како океј дечки и пошетни.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Мене се ми е јасно. Ти очигледно не разбираш што значат некои зборови како поштено и што е морален компас. Криминалци што упропастуваат животи на невини луѓе ти ги етикетираш како океј дечки и пошетни.
Па јасно е дека во суштина не се добри.
Но откако веќе ќе се заразиш со Mars, за разлика од некои други, они барем намалуваат цена и сигурно ти ги декриптираат податоците.
Во тој смисол се океј и поштени.
И тоа „невини“ не сум баш најсигурен. За мене е виновен секој оној што не си преземал соодветни безбедносни мерки.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.185
Поени од реакции
4.146
И тоа „невини“ не сум баш најсигурен. За мене е виновен секој оној што не си преземал соодветни безбедносни мерки.
Ај сеа на улица да дојде некој тебе и да ти ја пукне главата, и да ти каже - брат сам си крив, не си упишал карате на време.

Не секој што користи компјутер се разбира во технологија. Не значи тоа дека треба да биде жртва на криминал. Какво размислување е тоа? Да ги искористуваме слабите страни на луѓето, па после нив да ги кривиме, и да така да си спиеме навечер. Компјутери користат и постари луѓе, луѓе што не израснале со нив, луѓе што тек сега купиле и слично. Некој што се бави со криминал што им наштетува на други за своја корист е ѓубре и треба да лежи затвор. Има еден познаник, сиромашно дете, без еден родител, што пред 4-5 години купи прв свој компјутер да пишува магистерски труд, и при крај со работата, фати некој ransomware. Му бараа 800 евра да му ги декриптираат фајловите. Нормално немаше да плати, и ај од почеток пишувај се, неколку месеци труд. Тоа е најблагата варијанта од тоа што им се дешава на луѓе од вакви криминалци, и сеа уште тука да потенцираме дека донираат украдени пари и дека биле по-океј од други. Тоа е ко да кажеш, Стево онде удира рекет, ама за разлика од Перо од Драчево, не ти мава некој јак ќотек ако не платиш одма.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Ај сеа на улица да дојде некој тебе и да ти ја пукне главата, и да ти каже - брат сам си крив, не си упишал карате на време.

Не секој што користи компјутер се разбира во технологија. Не значи тоа дека треба да биде жртва на криминал. Какво размислување е тоа? Да ги искористуваме слабите страни на луѓето, па после нив да ги кривиме, и да така да си спиеме навечер. Компјутери користат и постари луѓе, луѓе што не израснале со нив, луѓе што тек сега купиле и слично. Некој што се бави со криминал што им наштетува на други за своја корист е ѓубре и треба да лежи затвор. Има еден познаник, сиромашно дете, без еден родител, што пред 4-5 години купи прв свој компјутер да пишува магистерски труд, и при крај со работата, фати некој ransomware. Му бараа 800 евра да му ги декриптираат фајловите. Нормално немаше да плати, и ај од почеток пишувај се, неколку месеци труд. Тоа е најблагата варијанта од тоа што им се дешава на луѓе од вакви криминалци, и сеа уште тука да потенцираме дека донираат украдени пари и дека биле по-океј од други. Тоа е ко да кажеш, Стево онде удира рекет, ама за разлика од Перо од Драчево, не ти мава некој јак ќотек ако не платиш одма.
Не ти е соодветна аналогијата, овде станува збор неовластен пристап во небезбеден систем.
Кој е поокеј, крадци да ти доат и да ти земат све од дома и никој никад да не ги фати или крадци да ти земат се од дома и да ти речат дечко ќе ти ги вратиме работите ама дај некој денар, не биди педер.

Тука станува збор за „серверо“. Некој шо го имат клаено серверо коа веќе дошол до тоа да работет со сервери требал да се разбира или да си најми човек.
А кога веќе одиш на карта „не секој се разбира во технологија“ дали знаеш која е number one причина за рансомвер кај поедници? Симнување пиратски софтвер, оф корс. Пошо морален компас иаме, и пошо морален компас имаш ти и никогаш во животот немаш користено пиратски софтвер секогаш поштено си плаќаш.

Упорно ми фураш некој муабет као јас да спомнав дека креирање рансомвер и неовластен пристап во компјутерски системи е сасвим океј и никој не треба да си плати казна и да си лежи за тие работи. Секако дека треба.

Малку му е на другар ти. Сигурно го фатил затоа што немал основни познавања за интернет мамки/симнувал пиратски софтвер, кликал кај што не треба, а успеал да заврши факс. Човек со завршен факс да биде излажен да кликне негде кај шо не треба и да дозволи нешто да се извриши на компјутерот е малку страшно. Да не се лажеме дека групиве таргетираат поедини корисници па од нигде никаде му влегле у систем без он ништо да направи. А и да немаш офлајн/онлајн бекап во денешно време е преглупо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom