.mars Ransomware Енкриптирани фајлови помош!

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.388
Поени од реакции
15.488
Дечките позади Mars рансомверот се океј, ги познавам
Ги познаваш од форуми/групи или имаш контакт со нив? Колку имаат од прилика заработка со ова, ги имаш прашано?
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
1.475
Поени од реакции
2.152
Не ти е соодветна аналогијата, овде станува збор неовластен пристап во небезбеден систем.
Кој е поокеј, крадци да ти доат и да ти земат све од дома и никој никад да не ги фати или крадци да ти земат се од дома и да ти речат дечко ќе ти ги вратиме работите ама дај некој денар, не биди педер.
Нема поокеј кога некој те рекетира. Нема што да се служиш со терминологија со која му даваш некаква позитивна конотација на некој кој прави одвратни дела. Пошетен, океј, по-океј. Тоа се криминалци, експлатираат недостатоци на други за своја корист. Сеа пошто дигитално се случуваат тие работи, не се гледани толку драматично, ама нема некоја разлика од физички некој да го направи тој рекет. Ова е само попедерски, зошто го елиминираш елементот на физичка конфронтација, и се криеш позади компјутер.

Тука станува збор за „серверо“. Некој шо го имат клаено серверо коа веќе дошол до тоа да работет со сервери требал да се разбира или да си најми човек.
А кога веќе одиш на карта „не секој се разбира во технологија“ дали знаеш која е number one причина за рансомвер кај поедници? Симнување пиратски софтвер, оф корс. Пошо морален компас иаме, и пошо морален компас имаш ти и никогаш во животот немаш користено пиратски софтвер секогаш поштено си плаќаш.
Значи пак, ако некој не превземал соодветни безбедносни мерки, не значи дека некој друг треба да ги искористи тие недостатоци за своја корист. Ти ако ја оставиш колата не заклучена, треба да дојдам да ти ја земам? И да кажам, па овој идиот, кога ја остава незаклучена, сам си е крив. А ransomware се фаќа најчесто преку email или кликање на линк, преку поп-уп, пратен во некоја порака и слично. Не значи дека некој ако закачил такво нешто дека пиратирал софтвер.

Јас нормално дека во минатото сум приратирал софтвер, со оглед каде живеам и кои се можностите на ова општество. Но во постари години гледам да користам бесплатен софтвер и да плаќам за тој софтвер кој го користрам професионално. Но има разлика во пиратирање софтвер од коропорација и рекетирање рандом луѓе со цифри кои им влијаат на нивниот квалитет на живот со цел да се збогатиш.

Малку му е на другар ти. Сигурно го фатил затоа што немал основни познавања за компјутери/симнувал пиратски софтвер, кликал кај што не треба, а успеал да заврши факс. Човек со завршен факс да биде излажен да кликне негде кај шо не треба е малку страшно. Да не се лажеме дека групиве таргетираат поедини корисници па од нигде никаде му влегле у систем без он ништо да направи. А и да немаш офлајн/онлајн бекап во денешно време е преглупо.
Ти пак со генерализации. Ја кога учев факс, во група имав луѓе што не пипнале компјутер, меѓу кои и двајца роми, од Шутка. Не ти треба компјутер да завршиш психологија, правен, и сл. Компјутер не е предуслов да егзистираш во општество. Ти ако си ја имал таа среќа да имаш цел живот еден, не значи дека и други биле подеднакво среќни. И пак исти работи вртиш, викаш дека ако некој нема знаење во некој сфера, дека треба да биде подложен на експлатација од други. Какво размислување е ова, и свесен ли си што вика тоа за тебе. Што ако некој кликнал на линк од незнање и слично. Нека пати, а? Ако, така му треба. Нека ти направи некој тебе некоја банкарска далавера, и после да ти каже, коа овој не е финансиски писмен, кој му е крив.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.895
Поени од реакции
2.315
Во право сте и двајцата, не комплицирајте :)

Чудно е кога ќе прочиташ поштени за рансомвер група, а и постот на интересен начин беше напишан, иначе отпосле сфатив што сака да каже. Поштени во смисла honor among thieves и слично.
even corrupt or criminal individuals can follow some form of code of honour, moral, justice, or ethics for the benefit of everyone involved or implicated.
Значи не се некои ептен апла гнаси него се само малку гнаси кои во стилот "ништо лично, само бизнис" ти ги зимаат парите и поштено ти ги декриптираат фајловите, а може и попуст да ти дадат :D
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.388
Поени од реакции
15.488
Треба да се направи Boki13 ransomware, со .boki13 екстензија, што ќе таргетира и рекетира строго бугари и грци. Zamunda.net е плодна почва за ширење, како за почеток.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.246
Поени од реакции
14.666
Треба да се направи Boki13 ransomware, со .boki13 екстензија, што ќе таргетира и рекетира строго бугари и грци. Zamunda.net е плодна почва за ширење, како за почеток.
За да им го даде клучот да им бара да ни ја признаат историјата? :D
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.388
Поени од реакции
15.488
За да им го даде клучот да им бара да ни ја признаат историјата? :D
Ма каква историја, строго плаќање со криптовалути, да ги здоболи по џебот малку. Плус, за да им го даде клучот да им бара да го споделат на 50 пријатели на Фејсбук ransomware фајлот bind-иран со "Бисер балкански" од Гоце Николовски.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.829
Поени од реакции
23.706
Ги познаваш од форуми/групи или имаш контакт со нив? Колку имаат од прилика заработка со ова, ги имаш прашано?
А бе малку се курчев дека ги познавам, не ги познавам тој начин, пријател беше заразен па мораше да ги контактираме и спуштија цена и ги декриптираа фајловите...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.829
Поени од реакции
23.706
Уште еден доказ во полза на мојата теза дека срцки се рансомвер операторите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom