Makedonija so poveke fakulteti od sredni ucilista

  • Креатор на темата Anco
  • Време на започнување

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Da ne ti se veruva,no cim ovaa vest bese pred nekoj den vo javnost znaci e taka.
E sega na mnogumina tuka nema da im se dopaga ovaa tema zatoa sto se tamu nekade posetiteli na ovie fakulteti.
A toa kolku uspevaat da primat znaenje od niv oni si znaat.
Ima li vakov slucaj vo druga zemja vo svetot (proverete pa kazete)
Eve zemjite so 2 milioni (od Balkanot)ziteli kolku imaat fakulteti.
Sto pravime po 10-20 godini koga site mladi lica ke bidat so fakultet,koj li ke mi ja popravi masinata,koj li ke mi sosie nesto,koj li ke mi zavari nesto,koj li ke mi iskreci naprolet i.t.n.
Ajde site na protest protiv zatvaranjeto na nekoj fakulteti.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
346
Поени од реакции
424
Најбогатите земји се со најголем процент од популацијата со високо образование. Оди и над 50%, Кореја 70% (за возраст од 25 до 34 ).
Сега зависи каква слика има за човек со високо образование, не ќе да се сите шефови со канцеларија и секретарка.
Инаку за земја без многу ресурси (пр. нафта) единствен начин за да стане високоразвиена е вложување во образование, има многу примери најкарактеристичен е оној на Ирска.

https://data.oecd.org/eduatt/population-with-tertiary-education.htm
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.969
Најбогатите земји се со најголем процент од популацијата со високо образование. Оди и над 50%, Кореја 70% (за возраст од 25 до 34 ).
Сега зависи каква слика има за човек со високо образование, не ќе да се сите шефови со канцеларија и секретарка.
Инаку за земја без многу ресурси (пр. нафта) единствен начин за да стане високоразвиена е вложување во образование, има многу примери најкарактеристичен е оној на Ирска.

https://data.oecd.org/eduatt/population-with-tertiary-education.htm
И Нигерија е со 90% дипломирани, плус и нафта имаат, па пак имаат GDP per capita помало од Македонија. Во западните земји на никој не му е гајле што имаш завршено, туку колку години имаш професионално искуство во областа.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Бизнис. Продавање дипломи. А после со тие дипломи може само на државно да се вработиш
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.379
И Нигерија е со 90% дипломирани, плус и нафта имаат, па пак имаат GDP per capita помало од Македонија. Во западните земји на никој не му е гајле што имаш завршено, туку колку години имаш професионално искуство во областа.
Од каде е оваа информација, ми делува многу нелогично. Имаат писменост од 80 посто а 90% дипломирани?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Sto pravime po 10-20 godini koga site mladi lica ke bidat so fakultet,koj li ke mi ja popravi masinata,koj li ke mi sosie nesto,koj li ke mi zavari nesto,koj li ke mi iskreci naprolet i.t.n.
Без гајле. И сега луѓе со факултетски дипломи работат како таксисти, келнери, продавачи...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.969
Од каде е оваа информација, ми делува многу нелогично. Имаат писменост од 80 посто а 90% дипломирани?
Процент од запишани мислев, не од цело население. Интересот е толку голем што 75% од апликантите се одбиени, од проста причина што немаат капацитет за толкава маса на луѓе, а го имаат истиот проблем ко кај нас

https://qz.com/africa/603967/about-half-of-the-university-graduates-in-nigeria-cannot-find-jobs/
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Има разлика од завршен на факултет и „завршен на факултет“.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.379
Процент од запишани мислев, не од цело население. Интересот е толку голем што 75% од апликантите се одбиени, од проста причина што немаат капацитет за толкава маса на луѓе, а го имаат истиот проблем ко кај нас

https://qz.com/africa/603967/about-half-of-the-university-graduates-in-nigeria-cannot-find-jobs/
Океј тоа е подруго. Генерално земјите со поголем степен на високообразовани живеат подобро, нормално преку ноќ кога се прави ќе имаш дисбаланс како кај нас. Тука ете фалат искусни инженери а имаме вишок туристички водичи и дипломирани џандари. Со тек на време ќе си се избалансираат.
Не се сложувам дека на запад ги интересирало работно искуство а не диплома. И те како ги интересира, и тоа нивната. Можда во ИТ е така ама не и другите инженерски струки.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
346
Поени од реакции
424
И Нигерија е со 90% дипломирани, плус и нафта имаат, па пак имаат GDP per capita помало од Македонија. Во западните земји на никој не му е гајле што имаш завршено, туку колку години имаш професионално искуство во областа.
Добар пример (y), Нигерија има и Боко Харем, граѓанска војна, но битно имале 90% дипломирани. Виделе како треба, добра идеја - лоша реализација. Овде збориме за светски тренд, не за афрички племиња што си делат дипломи.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.969
Добар пример (y), Нигерија има и Боко Харем, граѓанска војна, но битно имале 90% дипломирани. Виделе како треба, добра идеја - лоша реализација. Овде збориме за светски тренд, не за афрички племиња што си делат дипломи.
И Фиром ли е у светскиот тренд или накај племињата влече? Кога ги тестираат средношколцине све некако на дното се.

Океј тоа е подруго. Генерално земјите со поголем степен на високообразовани живеат подобро, нормално преку ноќ кога се прави ќе имаш дисбаланс како кај нас. Тука ете фалат искусни инженери а имаме вишок туристички водичи и дипломирани џандари. Со тек на време ќе си се избалансираат.
Не се сложувам дека на запад ги интересирало работно искуство а не диплома. И те како ги интересира, и тоа нивната. Можда во ИТ е така ама не и другите инженерски струки.
Знаеш кој е парадоксот? Да речеме во 70 - 80 тите имало доста поквалитетни инжињери него ли сега, а тоа е период кога немало ни интернет, ни ресурси, ни бутур. Буквално се чекало на приручници и проспекти од Словенија за инсталирање на опрема и спецификации. Денес имаш тазе дипломирани кои мислат дека некој ќе ги фати за раче на работа и ќе ги учи.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Бизнис. Продавање дипломи. А после со тие дипломи може само на државно да се вработиш
Па не би рекол баш. Сега не е толку тешко да се најде работа и во приватните фирми. Зависи од струката, за некои работни места има голем дефицит на кадар пошто огромен број луѓе се иселија од државава.

Е сега сосема друго прашање се условите што ги нудат тие приватни фирми. Повеќето барем во мојот крај (со некои исклучоци) гледаат да им ја извадат маста на вработените. Да искористат максимум од нив за крајно скромна плата. Така да може да се каже дека за жал се уште кај нас квалитетно вработување има главно на државно.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Na nikoj ne mu se raboti. Isto e i vo mk i na zapad i sekade po beliot svet. Zatoa i tolku fakulteti i tolku studirani i diplomi ( za pismeni i nepismeni). Dodeka prosecen rabotnik vo stopanstvoto opstestvoto ne go ceni i e vrednuvan najdole po opstestveniot status situacijata nema da se smeni. Koga tehnickite struki ke bidat duplo poplateni od onie gabolebarskite vo javna uprava, pa i od inzinerskite, mozebi situacijata ke se smeni. Ludost e situacijata da najteskite mrzi i lezaci nabutani vo javniot sektor da se najplateni luge vo drzavata, ova ne e samo makedonski fenomen, celata eu pati od istiot problem. Dojde vreme sram da ti e da kazes deka rabotis vo bilokakva fabrika i proizvodstvo.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Абе седи на никој не му се работело, не значи дека ако не шверцаме коли по плацеви дека не работиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom