Makedonija so poveke fakulteti od sredni ucilista

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Anco, 12 мај 2019.

 1. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.267
  Допаѓања:
  12.527
  Da ne ti se veruva,no cim ovaa vest bese pred nekoj den vo javnost znaci e taka.
  E sega na mnogumina tuka nema da im se dopaga ovaa tema zatoa sto se tamu nekade posetiteli na ovie fakulteti.
  A toa kolku uspevaat da primat znaenje od niv oni si znaat.
  Ima li vakov slucaj vo druga zemja vo svetot (proverete pa kazete)
  Eve zemjite so 2 milioni (od Balkanot)ziteli kolku imaat fakulteti.
  Sto pravime po 10-20 godini koga site mladi lica ke bidat so fakultet,koj li ke mi ja popravi masinata,koj li ke mi sosie nesto,koj li ke mi zavari nesto,koj li ke mi iskreci naprolet i.t.n.
  Ajde site na protest protiv zatvaranjeto na nekoj fakulteti.
   
 2. grunff

  grunff

  Член од:
  14 октомври 2018
  Мислења:
  93
  Допаѓања:
  67
  Најбогатите земји се со најголем процент од популацијата со високо образование. Оди и над 50%, Кореја 70% (за возраст од 25 до 34 ).
  Сега зависи каква слика има за човек со високо образование, не ќе да се сите шефови со канцеларија и секретарка.
  Инаку за земја без многу ресурси (пр. нафта) единствен начин за да стане високоразвиена е вложување во образование, има многу примери најкарактеристичен е оној на Ирска.

  https://data.oecd.org/eduatt/population-with-tertiary-education.htm
   
 3. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  7.803
  Допаѓања:
  8.609
  И Нигерија е со 90% дипломирани, плус и нафта имаат, па пак имаат GDP per capita помало од Македонија. Во западните земји на никој не му е гајле што имаш завршено, туку колку години имаш професионално искуство во областа.
   
 4. xope

  xope

  Член од:
  10 април 2018
  Мислења:
  1.426
  Допаѓања:
  1.445
  Бизнис. Продавање дипломи. А после со тие дипломи може само на државно да се вработиш
   
 5. Dimitar171

  Dimitar171

  Член од:
  17 август 2011
  Мислења:
  3.778
  Допаѓања:
  4.056
  Од каде е оваа информација, ми делува многу нелогично. Имаат писменост од 80 посто а 90% дипломирани?
   
 6. Паланчански

  Паланчански ГРЕбач

  Член од:
  12 јануари 2008
  Мислења:
  408
  Допаѓања:
  82
  Без гајле. И сега луѓе со факултетски дипломи работат како таксисти, келнери, продавачи...
   
 7. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  7.803
  Допаѓања:
  8.609
  Процент од запишани мислев, не од цело население. Интересот е толку голем што 75% од апликантите се одбиени, од проста причина што немаат капацитет за толкава маса на луѓе, а го имаат истиот проблем ко кај нас

  https://qz.com/africa/603967/about-half-of-the-university-graduates-in-nigeria-cannot-find-jobs/
   
 8. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.565
  Допаѓања:
  158.287
  Има разлика од завршен на факултет и „завршен на факултет“.
   
  На poimanemam, Löwe, Xibalba и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. a9mkd

  a9mkd Out of Space

  Член од:
  14 јуни 2015
  Мислења:
  454
  Допаѓања:
  252
 10. Dimitar171

  Dimitar171

  Член од:
  17 август 2011
  Мислења:
  3.778
  Допаѓања:
  4.056
  Океј тоа е подруго. Генерално земјите со поголем степен на високообразовани живеат подобро, нормално преку ноќ кога се прави ќе имаш дисбаланс како кај нас. Тука ете фалат искусни инженери а имаме вишок туристички водичи и дипломирани џандари. Со тек на време ќе си се избалансираат.
  Не се сложувам дека на запад ги интересирало работно искуство а не диплома. И те како ги интересира, и тоа нивната. Можда во ИТ е така ама не и другите инженерски струки.
   
 11. grunff

  grunff

  Член од:
  14 октомври 2018
  Мислења:
  93
  Допаѓања:
  67
  Добар пример (y), Нигерија има и Боко Харем, граѓанска војна, но битно имале 90% дипломирани. Виделе како треба, добра идеја - лоша реализација. Овде збориме за светски тренд, не за афрички племиња што си делат дипломи.
   
 12. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  7.803
  Допаѓања:
  8.609
  И Фиром ли е у светскиот тренд или накај племињата влече? Кога ги тестираат средношколцине све некако на дното се.

  Знаеш кој е парадоксот? Да речеме во 70 - 80 тите имало доста поквалитетни инжињери него ли сега, а тоа е период кога немало ни интернет, ни ресурси, ни бутур. Буквално се чекало на приручници и проспекти од Словенија за инсталирање на опрема и спецификации. Денес имаш тазе дипломирани кои мислат дека некој ќе ги фати за раче на работа и ќе ги учи.
   
 13. Sawyer88

  Sawyer88

  Член од:
  26 февруари 2016
  Мислења:
  1.401
  Допаѓања:
  2.248
  Па не би рекол баш. Сега не е толку тешко да се најде работа и во приватните фирми. Зависи од струката, за некои работни места има голем дефицит на кадар пошто огромен број луѓе се иселија од државава.

  Е сега сосема друго прашање се условите што ги нудат тие приватни фирми. Повеќето барем во мојот крај (со некои исклучоци) гледаат да им ја извадат маста на вработените. Да искористат максимум од нив за крајно скромна плата. Така да може да се каже дека за жал се уште кај нас квалитетно вработување има главно на државно.
   
 14. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.843
  Допаѓања:
  2.683
  Na nikoj ne mu se raboti. Isto e i vo mk i na zapad i sekade po beliot svet. Zatoa i tolku fakulteti i tolku studirani i diplomi ( za pismeni i nepismeni). Dodeka prosecen rabotnik vo stopanstvoto opstestvoto ne go ceni i e vrednuvan najdole po opstestveniot status situacijata nema da se smeni. Koga tehnickite struki ke bidat duplo poplateni od onie gabolebarskite vo javna uprava, pa i od inzinerskite, mozebi situacijata ke se smeni. Ludost e situacijata da najteskite mrzi i lezaci nabutani vo javniot sektor da se najplateni luge vo drzavata, ova ne e samo makedonski fenomen, celata eu pati od istiot problem. Dojde vreme sram da ti e da kazes deka rabotis vo bilokakva fabrika i proizvodstvo.
   
 15. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.565
  Допаѓања:
  158.287
  Абе седи на никој не му се работело, не значи дека ако не шверцаме коли по плацеви дека не работиме.
   

Сподели преку: