MAKE UP (Шминка)?

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Преку ден ретко многу ретко користам пудра, хидрантен крем, маскара црно моливче, малку руж и сјај за усни е се што користам. Ако треба да одам на некој состанок или слично ставам пудра и малку сенка но гледам сето тоа да биде што е можно понеприметливо, дури и за вечерните излегувања гледам што помалку шминка да користам, природното си е природно во секој случај.
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
Ништо не користам освен крема. Некад може да се деси некој неутрален кармин да стаам ама и тоа заборавам обично
Ствар на навика - ако стаам пудра, маскари и остали чуда и треба да ги носам цел ден се осеќам ко да ми е прљаво лицето. Неколку пати сум морала дење да стаам шминка и едвај сум чекала да ја извадам. Башка познато е дека шминката, а особено пудрата ја старее кожата, така да што помалку шминка толку поарно, и поспоро старее кожата.
А донекаде сум и поборник на природната лепота, особено дење.:icon_lol:
 

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
Секогаш ставам маскара и сјај/кармин а често и пудра. Само за вечерни излегувања ставам руж, сенка а некогаш и моливче за очи.
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Epa... obicno nasabajle stavam pudra (od navika) ,molivce (obavezno) i sjaj.. Ponekogas ke stavam samo hidratanta krema (i molivce normalno)... u sekoj slucaj bez pudra se moze ali bez molivce....:)
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Denski stavam pudra,mrsno debelo molivce vo pesocni nijansi:svetlo kafeavo,metalik kafeavo,zlatno,maslinesto,kajsiesto,svetlo rozevo...potoa maskara i sjaj za usni :wink: dosta e mislam jas.
Mi se slucilo ponekogas da stavam svetla tecna senka,ama sepak da izgleda nezno i prirodno.:)
A za navecer si dozvoluvam potemna shminka :wink:
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Temava e unisex (i za maskite i za zenskite clenovi)

Upotrebuvate make up?Koga? Kolku?Kakov make up upotrebuvate? Sto najcesto i sekojdnevno,a sto vo nekoi posebni priliki?

Se tafrite li i preku den ili pak poednostavno se sminkate?
Sto stavate od make up denje,a sto za vecerno iskacanje?

Se sminkate li voopsto? A vie gospoda? :)
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
bibika напиша:
Temava e unisex (i za maskite i za zenskite clenovi)

Upotrebuvate make up?Koga? Kolku?Kakov make up upotrebuvate? Sto najcesto i sekojdnevno,a sto vo nekoi posebni priliki?

Se tafrite li i preku den ili pak poednostavno se sminkate?
Sto stavate od make up denje,a sto za vecerno iskacanje?

Se sminkate li voopsto? A vie gospoda? :)

Употребувам шминка, секојдневно.
Колку? Хм... малку неразбирливо прашање, али количински употребувам сосема доволно за да ги прикрие сите недостатоци, и нагласи сите убави црти од лицето.
Најмногу шминка имам од ревлон и лореал. Јес да јас мноооогу ретко купувам шминка, скоро се купува сестра ми, па јас го користам истото, али пошо се нервира пошто многу и трошам купува по 2 работи од се:icon_lol:
Најчесто употребувам пудра, маскара, и руменило, а за "посебни прилики" додавам сенка и моливче, се зависи каде одам.:icon_lol:
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Да бе употребувам „шминка”, восок за коса и толку. :)
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Од шминка употребувам пудра,маскара,руменило и моливче за очи(преку ден),а за вечерните излегувања нормално руменилото го ставам во повеќе слоеви (затоа што природниот тен ми е блед и нејќам да се осеќам ко дух :icon_lol:),и плус додавам сенка за очи.Шминката најчесто ми е од Орифлејм,и чат-пат ќе залута некое парче од Гош
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Преку ден од шминка употребувам само пудра и моливче за очи а за навечер и маскара и некад и сенка за очи... иначе ми се има дешавано преку ден да искочам само со крема, али без моливче никако:kajg: ...иначе шминките ми се Seventeen,Oriflame... и сл.
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Pa da,stavam shminka:) Samo ne stavam za na skolo,ili preku rabotnata nedela,koga ne me interesira na so licam,tuku samo me interesira da si gi zavrsam obvrskite i sl,a inaku za izleguvanje da!
Kolicinski..zavisi od prigodata i delot od denot. Koristam pudra,senki,molivcinja so razlicni golemini(najcesto debeli),sjaevi i normalni karmini,no vo svetli tonovi,maskara (normalno!),a rumenilo mnogu retko..mi se cini deka ne mi stoi iako sum kako duh bleda :) i site tie raboti najcesto vo pesocni tonovi,zatoa sto najdobro mi stojat(maslinesta,zlatna,kafeava,krem,kajsiesta,bakarna itn).
 

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
Се шминкам. преку ден ставам маскара, моливче за очи и сјај обавезно, а најчесто и пудра и руменило. Најмногу купувам лореал иако имам нешто од макс фактор и од гош. За навечер секогаш ставам се од горенаведеното само додавам сенка и некој светол кармин наместо сјај.
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
Секогаш сум нашминкана!
за мене да излезам некаде без шминка е како да сум излегла гола. едноставно не ми иде.
секогаш употребувам црн креон, сенката во зависност од облеката, понекогаш сјај, понекогаш кармин. А бидејќи сум креативна, во посебни прилики можам да се нашминкам многу убаво.
Примерчиња:







ок последново си го направив за по дома, само за слика.
Кога ми е многу досадно се шминкам
ок немојте да мислите дека сум make-up freak...
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Samara напиша:
Лелееее вака ми е омилено да се шминкам!
Едноставно обожававам вака да сум нашминкана, и многу често сум исто вака нашминкана!:je:
 

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
ThA-BiTcH напиша:
Лелееее вака ми е омилено да се шминкам!
Едноставно обожававам вака да сум нашминкана, и многу често сум исто вака нашминкана!:je:
I mene! Mnogu mi se sviga!:je:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom