Mетал

Метал

  • Обожавам

    Гласови: 621 54,5%
  • Слушам чат-пат

    Гласови: 285 25,0%
  • Не ми прави толку мерак

    Гласови: 102 8,9%
  • Неможам органски да го поднесам

    Гласови: 132 11,6%

  • Вкупно гласачи
    1.140

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Џабе ви е, админите не даваат посебни теми...
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.115
Поени од реакции
5.874
Pa ajde togas da pisuvame za site zanrovi muzika vo edna tema...
 

Damien

Ave Domini Inferi
Член од
18 мај 2007
Мислења
26
Поени од реакции
0
Тоа дека Metallica се бендот кој го промовираа металот - е точно, ама дека се најбоље музичари, со тоа не се согласувам! Дај слушнете бендови како Bal Sagoth, Hecate Enthroned, Aghazanth и да не ги бројам сега, па видете дали Metallica се боље. Или на пример некои power бендови како Rhapsody, Vhaldemar, Ihsahn, Sonata Arctica и т.н., да не збориме какви солажи имаат. Јас не сум многу по powerot, али го поштувам, инаку слушам во глобала black и death, али повеќе во душата ми се блекоините. Омилен бенд ми се Dark Funeral.
Поздрав \m/
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Damien напиша:
Тоа дека Metallica се бендот кој го промовираа металот - е точно, ама дека се најбоље музичари, со тоа не се согласувам! Дај слушнете бендови како Bal Sagoth, Hecate Enthroned, Aghazanth и да не ги бројам сега, па видете дали Metallica се боље. Или на пример некои power бендови како Rhapsody, Vhaldemar, Ihsahn, Sonata Arctica и т.н., да не збориме какви солажи имаат. Јас не сум многу по powerot, али го поштувам, инаку слушам во глобала black и death, али повеќе во душата ми се блекоините. Омилен бенд ми се Dark Funeral.
Поздрав \m/
za bendovite so gi spomna kako bal sagoth-toa ti e umetnost od black metal,neverovatni se lugeto.najveke mi se svigat ''Battle Magic'' ;''Atlantis Ascendant'' albumite symphonic black metal do sovrsenstvo.a i noviot album na insahn ne e los ama poveke mi se svigat stvarite od negoviot legendaren bend Emperor,obozavam gi niv.a za Rhapsody neam zborovi. nesto najdobro od symphonic epic power metal, prosto gi slusam po celi denovi i nikao da mi zdosadat.poezija od muzika.
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Dark Angel напиша:
The Last SMART Samurai :pos2:


Inaku ima nekoj tuka sto gi slusa Opeth?
So isklucok ona poslednite pesni, malce se razocarav. U sekoj slucaj sto ke kazete za niv?
opeth se neverojatni.eden od moite omileni bendovi.kakvi solazi, melodija imat toa e cudo nesto.mikael akerfeldt ,mozokot na bendot gi pee i clean vokali i growl vokali ,progressive metal doveden do sovrsenstvo.sp odlicni concept albumite ''still life''; ''morningrise'' ;''ghost reveries'' .muzikata nivna e sovrsena inspirirani od progressive rockot od 70', nesto od blues, pa i jazz elementi ,a i golemo vlijanie imat i u doom metalot i death metal, toa gi pravi da bidat raznovrsni, ili kako so vika akerfeldt nim ne im e celta da svirat celo vreme edno isto death ili bilo sto, toa bi bilo dosadno, celo vreme sakat da eksperimentirat , bez strav
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
rebel kid напиша:
а доом метал?рокате?мене доом метал ми е закон,ептен добро музиче.омилени групи доом?па елодеа=мрачен,спор,мелодичен доом метал.со прекрасни текстови,а и мн закон луѓе се они.алле дер космонаутен=стонерски доом,машко женски вокали,споро,еклиптичко.исис=мислам дека не треба мн да објаснувам за нив=) ман ин сеарч оф перфект веапон=уф уф,германски мелодичен дум,со фаци од перт епрес,мноооогу добар спор хц.институте,мрачен доом +електроника.е ова е најдобро нешо=)
slusam doom metal, ne mnogu ali po nesto.omilini mi se paradise lost,i solitude aeternus.isto kvaliteten doom se i candlemass,do dusa oni se megu pionerite na doom metalot i nivniot album ''Epicus Doomicus Metallicus'' e klasika na doom metalot.svigat mi se i celtic frost ,mesvina od death/doom ama epten se dobri.my dying bride, se super.ISIS i THe cult of luna gi postuvam epten,avangarde/doom sovrsenstvo,isto gi sakam aggaloch, mael mordha, folk/doom, imteresna kombinacija doom so folk metal elementi.katatonia mi se megu omilenite doom bendovi,posebno viva emptyness, i the great cold distance mi se super albumi.ama nesto kako crowbar -sludge doom, nekako ne mozam da gi slusam,odvratni mi se.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Solitude Aeturnus - Екстра
Candlemass - Најекстра

:)

Candlemass имаат свој специфичен стил, со вибрирачки вокали, и многу е различен стилот од попознатите doom бендови
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
candlemass e KULT!!i mozda so king diamond bea prvite vo toj genre....
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
jas slusam metal po malku..... ali dosega nemam slusnato za doom metal... ke saka nekoj da mi objasni?....

 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Сакаш спори работи? Чудни?

тоа е прво што треба да знаеш дали го сакаш
 

Damien

Ave Domini Inferi
Член од
18 мај 2007
Мислења
26
Поени од реакции
0
Tikvi4ka напиша:
jas slusam metal po malku..... ali dosega nemam slusnato za doom metal... ke saka nekoj da mi objasni?....

Земи побарај некој бендови како November Doom или најпознатите од жанр, My Dying Bridе, па ќе слушнеш, затоа што неможе да се објасни, може да се каже само дека е многу спора...
Поздрав \m/
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Tikvi4ka напиша:
jas slusam metal po malku..... ali dosega nemam slusnato za doom metal... ke saka nekoj da mi objasni?....

st.vitus i bathory poprecisno albumot hammerheart i twilight of the gods.....toa ti e tipicen doom...
 

rebel kid

chokolino adicted!
Член од
5 јуни 2006
Мислења
159
Поени од реакции
0
sludge doom?kako khanate,sunno,grave at sea,buried at sea?ej toa mene epten mi e zakon:D
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
abe cudni rAboti sakam... pa i spori... daj sega ke pobaram nesto za tie november doom
 

Kajgana Shop

На врв Bottom