Mакедонските автомобили со нови евро таблички

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
1) Доколку сакате да не одите Грција на одмор, ќе си ги смените табличките + 4000 денари.
2) Доколку сакате да одите Грција на одмор ќе си ги оставите старите таблички и ќе одите на одмор :)))
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Не е лошо фонтот малку да се разликува, ептен е сличен со оној на хрватските таблички.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Без да зборуваме напамет и да си цртате таблички во Paint еве прва верзија на официјалните таблички

Она што треба да се забележи е фонтот кој се користи и е ЕУ стандард а тоа е DIN 1451 mittelschrift
што го гледате на сликата.

Бидејќи не знам што ќе ставаат на синото поле, ја користам формулата на многу земји како на пример Бугарија која си го стави знамето место ѕвездите на ЕУ. Ако се сеќавам добро и Велика Британија (Англија, Шкотска, Велс), потоа Полска, Кипар итн.

Дека ќе пишува MACEDONIA и такви ствари не ми се верува, бидејќи потребна е голема бела површина според ЕУ стандардите за да се прави разлика меѓу бројките. Така што очекувајте 90% да бидат вакви (со досегашните изнесени факти од официјалните институции)

EDIT:

Откако го прочитав правилникот за изработка на таблици на EU еве како треба точно да изгледаат таблиците

Значи

Фонт: DIN 1451 mittleschrift
Големина на МК симболот: минимум 20mm
Големина на знамето (симболот на ЕУ): минимум 15mm
Растојание на буквите - 16pt


--- надополнето: Aug 6, 2011 10:26 AM ---
Галебе.....дали знаеш истата комбинација да ја запишеш со број?
BT-0357-CC
тоа би била 460311ти автомобил регистриран во Битола.....
фактички не е можен
во моментов за Битола е BT-???-D?
тоа се некаде околу 80000 возила...
Не се баш 80000 возила...80000 таблица. До 2004-5 година таблиците се менуваа заради задоцнета 1 месечна регистрација. Да речеме на 06.08.2011 ти завршува регистрацијата, на 06.09 одиш на технички, мораше да смениш таблица...
Затоа во сите градови броевите и буквите до 2004-5 година ретко се наоѓаат. Кажи ми колку често можеш да видиш SK 234-AB или BT 423-AB...
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
1) Доколку сакате да не одите Грција на одмор, ќе си ги смените табличките + 4000 денари.
2) Доколку сакате да одите Грција на одмор ќе си ги оставите старите таблички и ќе одите на одмор :)))
не сум баш сигурен. кога ке направиш таблица по терк на европска унија, грците можат да кажат само амин... ако не им се свиѓа и не ни ги признаваат грците таблиците заради ознаката МК и знамето, може само да измислат некаков формулар за возилото, како што измислија за пасошите. имаме биометриски пасоши, по европски стандард, а на грците не им се свига тоа, па направија еден формулар-ливче на кое го ставаат печатот, наместо во пасош. така и со таблициве ке биде. немаат више закони и законски регулативи да се спротиставуваат на се што прават македонците и македонија. ако е таблицата по европски терк и стандард, може само да се сликаат со магариња во позадина и толку... а ако кренат глас против ова, многу брзо може да ги стигне санкција од ЕУ... и така и така се веке на сериозна клацкалица-финансиска. да не е ЕУ до сега ке пропаднеа и ке се растуреа. може многу лесно да се деси да не добијат следната рата од помошта за нив. јас ислам дека за таблициве ке си ќутат и ке си тераат. неможеш против ЕУ и нивниот стандард, кога цело време се стремиш да бидеш како нив... таблициве мислам дека ке бидат барани за излез од државава.... тоа е мое мислење.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.962
Без да зборуваме напамет и да си цртате таблички во Paint еве прва верзија на официјалните таблички

Она што треба да се забележи е фонтот кој се користи и е ЕУ стандард а тоа е DIN 1451 mittelschrift
што го гледате на сликата.

Бидејќи не знам што ќе ставаат на синото поле, ја користам формулата на многу земји како на пример Бугарија која си го стави знамето место ѕвездите на ЕУ. Ако се сеќавам добро и Велика Британија (Англија, Шкотска, Велс), потоа Полска, Кипар итн.

Дека ќе пишува MACEDONIA и такви ствари не ми се верува, бидејќи потребна е голема бела површина според ЕУ стандардите за да се прави разлика меѓу бројките. Така што очекувајте 90% да бидат вакви (со досегашните изнесени факти од официјалните институции)

EDIT:

Откако го прочитав правилникот за изработка на таблици на EU еве како треба точно да изгледаат таблиците

Значи

Фонт: DIN 1451 mittleschrift
Големина на МК симболот: минимум 20mm
Големина на знамето (симболот на ЕУ): минимум 15mm
Растојание на буквите - 16pt


--- надополнето: Aug 6, 2011 10:26 AM ---

Не се баш 80000 возила...80000 таблица. До 2004-5 година таблиците се менуваа заради задоцнета 1 месечна регистрација. Да речеме на 06.08.2011 ти завршува регистрацијата, на 06.09 одиш на технички, мораше да смениш таблица...
Затоа во сите градови броевите и буквите до 2004-5 година ретко се наоѓаат. Кажи ми колку често можеш да видиш SK 234-AB или BT 423-AB...
затоа што SK-???-AA се владини возила
останатите се појдени во историјата.
ова би биле идиотски таблици доколку секој град не би добил код.
сите земји пред да влезат во ЕУ си го ставаа знамето. случај со Бугарија и Романија пред '09

или Романија


вака овие новиве добро би изгледале но ако останат старите ЈУ кодови би изгледале идиотски...БТ за Битола, ПП за Прилеп..ГВ за Гостивар, треба секој град свој код да добие
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Сите вие што се буните скапи ви биле, запрашајте се дали им било важно тоа на Косоварите, Србите или Црногорците? Поважно им беше да се отарасат од старите и грди таблички за насекаде во Европа да ги препознаваат. Ако вам ви е поубаво кога ќе одите низ Европа да не знаат од која земја доаѓате тогаш не ги менувајте, штедете ги парите за цигари или концерт на некоја турбо-фолкерица. Јас прв ќе ги сменам таблиците затоа што сум патриот и сакам јасно и гласно да се знае дека мојата кола е од МК!
--- надополнето: Aug 7, 2011 9:24 AM ---
1) Доколку сакате да не одите Грција на одмор, ќе си ги смените табличките + 4000 денари.
2) Доколку сакате да одите Грција на одмор ќе си ги оставите старите таблички и ќе одите на одмор :)))
Ако на некој му е поважно да отиде во земјата каде не те признаваат за човек и те вреднуваат колку едно гом*о отколку да стави таблички со МК кодот тогаш го жалам тој Македонец (ако може да се нарече така).
 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Сите вие што се буните скапи ви биле, запрашајте се дали им било важно тоа на Косоварите, Србите или Црногорците? Поважно им беше да се отарасат од старите и грди таблички за насекаде во Европа да ги препознаваат. Ако вам ви е поубаво кога ќе одите низ Европа да не знаат од која земја доаѓате тогаш не ги менувајте, штедете ги парите за цигари или концерт на некоја турбо-фолкерица. Јас прв ќе ги сменам таблиците затоа што сум патриот и сакам јасно и гласно да се знае дека мојата кола е од МК!
--- надополнето: Aug 7, 2011 9:24 AM ---

Ако на некој му е поважно да отиде во земјата каде не те признаваат за човек и те вреднуваат колку едно гом*о отколку да стави таблички со МК кодот тогаш го жалам тој Македонец (ако може да се нарече така).
Браво патриоту!! :tapp: Можеш и херој да станеш, тоа ти е прва алеа у бутел :pos:
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Патриотството сега и со таблички ли ќе го мерите? :tapp::tapp:
Па кога немаме со што друго.. Не можеме да бидеме патриоти само на збор и со патриотски аватари туку мора нешто и во реалноста да покажеме, нели?
Браво патриоту!! :tapp: Можеш и херој да станеш, тоа ти е прва алеа у бутел :pos:
:pos:
 
П

Пепси_

Гостин
Убаво ќе биде со нови таблички овие старите се ептен стари и не фенси :D
А ме интересира зошто ќе бидат толку скапи новите таблички ?
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Сите вие што се буните скапи ви биле, запрашајте се дали им било важно тоа на Косоварите, Србите или Црногорците? Поважно им беше да се отарасат од старите и грди таблички за насекаде во Европа да ги препознаваат. Ако вам ви е поубаво кога ќе одите низ Европа да не знаат од која земја доаѓате тогаш не ги менувајте, штедете ги парите за цигари или концерт на некоја турбо-фолкерица. Јас прв ќе ги сменам таблиците затоа што сум патриот и сакам јасно и гласно да се знае дека мојата кола е од МК!
--- надополнето: Aug 7, 2011 9:24 AM ---

Ако на некој му е поважно да отиде во земјата каде не те признаваат за човек и те вреднуваат колку едно гом*о отколку да стави таблички со МК кодот тогаш го жалам тој Македонец (ако може да се нарече така).
Браво патриоту остај таблиците море и на кров да го нацртаме сонцето од вергина сите коли да бидат црвени на хауба МК со жолти букви а позади на гепек грбот на РМ без црвента петокрка е оди после у странство и да не те познаат од кај си :cuc:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.138
Поени од реакции
25.568
Ако на некој му е поважно да отиде во земјата каде не те признаваат за човек и те вреднуваат колку едно гом*о отколку да стави таблички со МК кодот тогаш го жалам тој Македонец (ако може да се нарече така).
Добро ајде туристи не мора да одат. Што правиме со камионите што мораат да возат до Солунско пристаниште?
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
^^а и заборавив да кажам еден мал детал тој луксуз на фарбање кој патем ке биде задолчжителен блаодарејки на владата на РМ ке ве чини ни повеќе ни помалку околу 400 евра (200 евра за владата 100 за тој што го средил тендерот и 100 за мене од кој 50 евра ке отидат у материјал а 50 евра за работна рака нели така иде кај нас тој што се утепува тој најмалце зима)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom