Lyoness

Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Сите прикаски започнуваат со „не мора ништо да вложуваш“. 15 состаноци подоцна, веќе си во тешки гомна.
Затоа Лајонес е торпедиран од тужби низ цела Европа и затоа мораа да го сменат името оти стана синомим за некаква измамничка шема! Главен врач им е Зоран Витанов од Струмица и тој тип е докажан манипулатор и преварант!
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.504
Затоа Лајонес е торпедиран од тужби низ цела Европа и затоа мораа да го сменат името оти стана синомим за некаква измамничка шема! Главен врач им е Зоран Витанов од Струмица и тој тип е докажан манипулатор и преварант!
Сега кога ќе ти дојдат со јахти и Бугати-ја ќе ти кажат убо
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Се сеќавам пред 6 години кога прв пат дојдов во контакт со Лајонес и кога другар ме однесе на тие предавањата, стоиме на паркинг и го чекаме да дојде Витанов (и знаеш очекуваш да дојде со некое чудовиште џип или мерџо од 50-100к бидејќи е чорбаџија), ликов доаѓа со едно пежо од 3-4 000 евра :D
Човек што не е Милијардер не може да ме научи како да станам милионер.

За ваков тип на бизнис доста е битна појавата, првиот впечаток... Еден познаник многу интересно го имаше ова опишано
- „Ако на тебе не „носиш“ барем 1000 евра, нема што да праиме муабет за бизнис. “
Гледајки ги ваквите ликови почнав да ја сфаќам поентата... :)

П.с коа почна првиот јак бран за лајонес, бев на маса со мешано друштво, каде што еден брат збореше као ќе сме направеле пари со лајонес, сакаше да ни „помогне“ да успееме, а коа дојде ред да се плаќа сметка го имаше “забораено“ новчаникот дома... Само лајонес картичките ги имаше земено со него... :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Човек што не е Милијардер не може да ме научи како да станам милионер.

За ваков тип на бизнис доста е битна појавата, првиот впечаток... Еден познаник многу интересно го имаше ова опишано
- „Ако на тебе не „носиш“ барем 1000 евра, нема што да праиме муабет за бизнис. “
Гледајки ги ваквите ликови почнав да ја сфаќам поентата... :)

П.с коа почна првиот јак бран за лајонес, бев на маса со мешано друштво, каде што еден брат збореше као ќе сме направеле пари со лајонес, сакаше да ни „помогне“ да успееме, а коа дојде ред да се плаќа сметка го имаше “забораено“ новчаникот дома... Само лајонес картичките ги имаше земено со него... :D
Требало да ви плати со shopping points :D
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Човек што не е Милијардер не може да ме научи како да станам милионер.

За ваков тип на бизнис доста е битна појавата, првиот впечаток... Еден познаник многу интересно го имаше ова опишано
- „Ако на тебе не „носиш“ барем 1000 евра, нема што да праиме муабет за бизнис. “
Гледајки ги ваквите ликови почнав да ја сфаќам поентата... :)

П.с коа почна првиот јак бран за лајонес, бев на маса со мешано друштво, каде што еден брат збореше као ќе сме направеле пари со лајонес, сакаше да ни „помогне“ да успееме, а коа дојде ред да се плаќа сметка го имаше “забораено“ новчаникот дома... Само лајонес картичките ги имаше земено со него... :D
Во мојот град кога беа дојде и овој Витанов,нивниот главен манипулатор,порачаа 6 кисели води(од малите шишенца) да има нешто по масите,на презентацијата вртеа билборди за тоа колку е лесно да се заработува милиони ерва преку Лајонес,и на крај кога си одеа останаа неплатени 6-те кисели води и конобарот им вика-Абе не лажете тука народ,немате пари да си платите киселите води и се праите наудрени а тука тролате за милиони евра! :pos:
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
109
Поени од реакции
32
Твојот препорачател нема сенс за мрежен маркетинг. Тоа е негов недостаток, не е на целата платформа. Затоа најдобро е прво тие што сакаат да станат маркетери да ги посетуваат трите workshop-и што ги организира Lyconet па после да почнат да консултираат нови луѓе. Негова работа е да ти ја презентира идејата, а ти да си одлучиш дали ќе почнеш со пакет од 100, 400, 800 или 2400 евра. Во никој случај не смее да ти кажува ти што одлука да донесеш. Редно време е тие што убедуваат да бидат отстранети. Lyconet како идеја е прекрасна, меѓутоа ретко кај нас се наоѓа човек што вистински ќе ја пренесе идејата, туку сите само форсираат да уплатиш, а незнаат да ти објаснат што е тоа што уплаќаш, па затоа народот доаѓа до заклучок дека ова е Понзи шема. Во Lyoness заработката е од трговците што се откажуваат од 1% - 6% од ќарот, парите не се од ти да уплатиш па твојот препорачател за заработи. Ти уствари уплаќаш ваучери за попуст, кои што можеш да ги искористиш кај трговските партнери. Неповратни средства се само уплатите во четвртиот столб, кои што се инвестиции кај кои што почнува исплатата во 34-тиот месец откако ќе се пушти облакот. Пример, полскиот облак е пуштен во февруари 2016, исплатите ќе почнат во декември 2018. Од 1ви декември Жито маркети и Макпетрол се пуштаат на картичка, па затоа луѓе делете картички, заработките ќе бидат страшни. Кога ќе дознаете дека на некој ваш близок некој друг му поделил картичка ќе збеснете од мака.
дали макпетрол е на картичка?
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Кога читам за вакви ситуации увек ми текнува на почетоците на OneCoin. Тоа беше организирана шема на велико. Им правеа презентации во Палас за тоа како коинот е иднината, а карти за влез им наплаќаа од 300, 500, 800 па нагоре.. и луѓе плаќаа, се сликаа со рачето во вид на кругче, горе кренато у ваздух.

Можеби повеќе од 2 години се јачаа со приказните се до моментот кога некој од нивните другарчиња ќе побараше да извади некој денар. Тогаш другарството прeкинуваше :D Долги дискусии сум имал со нивни „инвеститори“ за да пробаме да се разјасниме дека коинот нема позадина никаква туку е чиста фантазија на креаторот ама џабе.. Вакви типови на луѓе знаат како да продадат магла а и знаат како да убедат голема публика.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Кога читам за вакви ситуации увек ми текнува на почетоците на OneCoin. Тоа беше организирана шема на велико. Им правеа презентации во Палас за тоа како коинот е иднината, а карти за влез им наплаќаа од 300, 500, 800 па нагоре.. и луѓе плаќаа, се сликаа со рачето во вид на кругче, горе кренато у ваздух.

Можеби повеќе од 2 години се јачаа со приказните се до моментот кога некој од нивните другарчиња ќе побараше да извади некој денар. Тогаш другарството прeкинуваше :D Долги дискусии сум имал со нивни „инвеститори“ за да пробаме да се разјасниме дека коинот нема позадина никаква туку е чиста фантазија на креаторот ама џабе.. Вакви типови на луѓе знаат како да продадат магла а и знаат како да убедат голема публика.
Еден пријател со ова толку заглиба што лудакот си даде отказ од пристојна работа (25-30к плата месечно од канцеларија и тоа без високо образование), му свртија филм тие што го внесоа и се залета дека ќе стане милионер, направи неколку илјадарки за кратко и после тоа сиба матер цела пирамида. Инаку знам одеше во Полска да зема коли во замена за коини (па правеа некои дубари и со бугарски пасоши за да ги средат документите за нив, прво на Бугарија па после внес во мкд), па ги препродаваа колите и така го вадеа кешот, се малтретираше мислиш кокаин ќе препродава :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom