Lidl маркети и во Македонија

Дали сте за отварање на Lidl маркети во Македонија?


  • Вкупно гласачи
    225

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Не гледам како само во сивиот сектор. Ако во Македонија некој ти кажува само бруто плата, значи ќе бидеш пријавен на нешто минимално, а остатокот ќе го добиеш на рака. Тоа е веќе сив сектор.
Најголем дел од западните земји на огласи објавуваат бруто плати, и најчесто годишна бруто плата, само кај нас е останат затуцаниот социјалистички муабет за нето плата.

Ќе отидам малку оф-топик, ама ова со бруто-нето ме вади од такт.
Според мене не треба ни пензискиот фонд да биде задолжителен, може да се определи минимален процент, ама за кој к** некој да ми налага јас да платам пензиско на целата сума, кога истиот тој не ми дозволува да отидам на пензија на млади години, или пак кога ќе дојдат годините да си ги подигнам сите пари во кеш?

На пример во ИТ имаш бруто плати од по 5000+ евра месечно, дали со целиот памет се радуваш некој да ти плати пензиско на целата сума, и да чекаш 64+ години за да земеш пензија, кога постојат илјадници други подобри опции за инвестиција на тој капитал?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Најголем дел од западните земји на огласи објавуваат бруто плати, и најчесто годишна бруто плата, само кај нас е останат затуцаниот социјалистички муабет за нето плата.

Ќе отидам малку оф-топик, ама ова со бруто-нето ме вади од такт.
Според мене не треба ни пензискиот фонд да биде задолжителен, може да се определи минимален процент, ама за кој к** некој да ми налага јас да платам пензиско на целата сума, кога истиот тој не ми дозволува да отидам на пензија на млади години, или пак кога ќе дојдат годините да си ги подигнам сите пари во кеш?

На пример во ИТ имаш бруто плати од по 5000+ евра месечно, дали со целиот памет се радуваш некој да ти плати пензиско на целата сума, и да чекаш 64+ години за да земеш пензија, кога постојат илјадници други подобри опции за инвестиција на тој капитал?
Можеш бе, со 15 години стаж можеш да отидеш у пензија. У Швицарска можеш и со 6 месеца работа да земеш пензија. Никој не те тера да плаќаш пензиско ако си фриленсер освен персоналецот. Ја поголем проблем гледам во тоа што ако си фриленсер за да плаќаш пензиско/да ти тече стаж мораш да отвориш фирма. У факинг Косово можеш да си плаќаш пензиско осигурување ко фриленсер, ама еве тука не можеш. Не е поентата у тоа што носи поголем принос, некој сака и пензиско да си плати и да не се замара со тоа кај да ги инвестира парите. А тие што се пријавени ко вработени едни јаки плати што земаат па за да се бунат колку им земаат од пензиско што да ти расправам, на крај краева можат да се договорат да ги пријават на помала сума, остатокот директно на сметка или на рака.

Муабетот ми беше не како се прави во западни земји, туку ако некој ти предложи бруто плата одма знаеш дека ќе си пријавен на помалку, а остатокот на рака, пошто на тој начин и тој што те плаќа ќе плати помал данок, односно ќе има помала даночна основа на која ќе се даночи.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Можеш бе, со 15 години стаж можеш да отидеш у пензија. У Швицарска можеш и со 6 месеца работа да земеш пензија. Никој не те тера да плаќаш пензиско ако си фриленсер освен персоналецот. Ја поголем проблем гледам во тоа што ако си фриленсер за да плаќаш пензиско/да ти тече стаж мораш да отвориш фирма. У факинг Косово можеш да си плаќаш пензиско осигурување ко фриленсер, ама еве тука не можеш. Не е поентата у тоа што носи поголем принос, некој сака и пензиско да си плати и да не се замара со тоа кај да ги инвестира парите. А тие што се пријавени ко вработени едни јаки плати што земаат па за да се бунат колку им земаат од пензиско што да ти расправам, на крај краева можат да се договорат да ги пријават на помала сума, остатокот директно на сметка или на рака.

Муабетот ми беше не како се прави во западни земји, туку ако некој ти предложи бруто плата одма знаеш дека ќе си пријавен на помалку, а остатокот на рака, пошто на тој начин и тој што те плаќа ќе плати помал данок, односно ќе има помала даночна основа на која ќе се даночи.
Не е така едноставно и со 15, мораш да исполнуваш години старост.
Абе тоа фриленсер е уште сива категорија, идиотиве ги мрзи да го средат, а се средува преку ноќ. Инаку мислам дека преку агенции може да си платиш.

Се надевам дека не ти се однесува ова со болд на ИТ.

Си видел кои перипетии се прават за да ги извадиш на рака? Во последно време се повеќе затегаат, и ќе биде се потешко да се извадат.

Да него тупиме во темава офопик, сеедно е на колку ќе бидеш пријавен, муабетот е дека ти своето време го продаваш за Х сума. Од таа сума дали ти ќе добиеш на рака 0.63*Х, и ќе оставиш повеќе пари во пензиски фонд со надеж дека ќе доживееш доволно години за да ти се исплатат, или ќе се договорите да ти ги платат со некаква финта и на рака ќе добиеш 0.75*Х е небитно, на оглас секогаш треба да стои бруто плата.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Се надевам дека не ти се однесува ова со болд на ИТ.
Пријател ако веќе одиш на тоа што повеќе ти се исплати, у чиста загуба си да работиш за наша фирма односно фирма што регрутира кадри на наш пазар. Значи западно-европски/амерички бруто плати на сениор девелопери ти се минимум дупло поголеми од тоа што ќе ти предложи некоја од HR. Најмал проблем у тој случај се парите за пензиско.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
Не гледам како само во сивиот сектор. Ако во Македонија некој ти кажува само бруто плата, значи ќе бидеш пријавен на нешто минимално, а остатокот ќе го добиеш на рака. Тоа е веќе сив сектор.
Zasto? Bas obratno e logickoto.Ako si dogovoren na bruto,zimas 66 posto od toa.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Zasto? Bas obratno e logickoto.Ako si dogovoren na bruto,zimas 66 posto od toa.
Ај види што сум пишал. Како објавување на нето плата може да значи сив сектор ко што членот пишал? Зошто е нето плата или after taxes нелогично? Си имаш калкулатори, ќе извадиш колку бруто земаш. Во Македонија кога пријавуваш некој кај тебе у фирма се обврзуваш да плаќаш пензионо, здравствено и персонален данок за него, во многу земји во Западна Европа па и Америка самиот вработен го прави тоа, така да не гледам зошто би било нелогично тоа во Македонија ко што сега стојат работите.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
Ај види што сум пишал. Како објавување на нето плата може да значи сив сектор ко што членот пишал? Зошто е нето плата или after taxes нелогично? Си имаш калкулатори, ќе извадиш колку бруто земаш. Во Македонија кога пријавуваш некој кај тебе у фирма се обврзуваш да плаќаш пензионо, здравствено и персонален данок за него, во многу земји во Западна Европа па и Америка самиот вработен го прави тоа, така да не гледам зошто би било нелогично тоа во Македонија ко што сега стојат работите.
Niednoto ni drugoto ne znaci siv sektor.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
Бев во Грција одмор и во Lidl имаше интересни работи за дворови. Такви некој работи за дворови, кујнски апарати од понудата им се интересни.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
Убави работи има и во српскиот Lidl. Пред две недели бев во Врање. Не дека има нешто премногу посебно ама се наоѓаат некој интересни работи што ги нема во други маркети за колку толку пониска цена.



Пишав и предходно тој дел џиџи миџи работи за двор, апарати за кујна, за бања, клешти, штафцигери и друг вид мајсторски алат е интересно.

Затоа сакам во брзо време да отворат и во Македонија маркети.
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
550
Поени од реакции
1.114
Пишав и предходно тој дел џиџи миџи работи за двор, апарати за кујна, за бања, клешти, штафцигери и друг вид мајсторски алат е интересно.
Ги има и во Лидл, но се ограничени во споредба со специјализираните синџири DIY - Praktiker, Bauhaus, Bricolage - Таму е занаетчиски рај
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
Ги има и во Лидл, но се ограничени во споредба со специјализираните синџири DIY - Praktiker, Bauhaus, Bricolage - Таму е занаетчиски рај
Нормално ограничена понуда затоа што Лидл пред се се маркети за храна, пијалоци а ова џиџи миџи алати и апарати за домаќинство е додатно.

Исто Лидл ми се допаѓа што имаат и апликација убаво скоцкана средена да си правиш списоче за купување, да ги видиш повеќето производи со пребарување во самата апликација. Можеби една од ретките маркети во регионов а се достапни во повеќе држави низ светов што имаат ваква апликација.
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
550
Поени од реакции
1.114
Нормално ограничена понуда затоа што Лидл пред се се маркети за храна, пијалоци а ова џиџи миџи алати и апарати за домаќинство е додатно.

Исто Лидл ми се допаѓа што имаат и апликација убаво скоцкана средена да си правиш списоче за купување, да ги видиш повеќето производи со пребарување во самата апликација. Можеби една од ретките маркети во регионов а се достапни во повеќе држави низ светов што имаат ваква апликација.
добивате и попусти доколку ја скенирате апликацијата lidl+ при купувањето

PS не бив рекол дека се единствени со апликација
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
добивате и попусти доколку ја скенирате апликацијата lidl+ при купувањето

PS не бив рекол дека се единствени со апликација
Добро Ramstore има и Vero има но не верувам дека некој ги користи тие апликации бидејќи и не гледам нешто премногу да имаат корист за купувачите.

А ова Lidl+ стварно e одлично и корисно.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.541
Добро Ramstore има и Vero има но не верувам дека некој ги користи тие апликации бидејќи и не гледам нешто премногу да имаат корист за купувачите.

А ова Lidl+ стварно e одлично и корисно.
Од искуство збориш за лидл плус или?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom