Lidl маркети и во Македонија

Дали сте за отварање на Lidl маркети во Македонија?


  • Вкупно гласачи
    225
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
Кое лето конкретно ако може да се наведе, затоа што многу лета поминаа од доаѓањето на Лидл во Македонија.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.118
Поени од реакции
4.623
Не ми се ни исплатеше да ја молкнам до Кикинда за да ја враќам, ова беше втора дупчалка, првата беше дефект уште кога ја купив. Инаку многу ти е јака географијата а бога ми и економијата кога Црна Гора успеа со Битола да ја споредиш.
Сите алати и машини во ЛИДЛ се од кинеско производство и имаат по 3 години гаранција а тоа Гедоре што си го купил е од германско производство со 105 години постоење на фирмата така што не е реално да споредуваш Мерцедес и некоја евтина кинеска кола.
Автоматски споено мислење:

Овие додека да отворат ќе ни изумрат пензионерите.
После ќе нема кој да се тепа за пилиња и ќебапи...
Еве како се тепаа во Лесковац:
Автоматски споено мислење:

Кое лето конкретно ако може да се наведе, затоа што многу лета поминаа од доаѓањето на Лидл во Македонија.
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
Сите алати и машини во ЛИДЛ се од кинеско производство и имаат по 3 години гаранција а тоа Гедоре што си го купил е од германско производство со 105 години постоење на фирмата така што не е реално да споредуваш Мерцедес и некоја евтина кинеска кола.
Автоматски споено мислење:


Еве како се тепаа во Лесковац:
Автоматски споено мислење:


Не станува за германското Gedore туку за Parkside, Лидл марка меѓутоа купено е од Грција пред 6 години. Инаку германскиот квалитет и традиција се далечно минато свршено време.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.118
Поени од реакции
4.623
Не станува за германското Gedore туку за Parkside, Лидл марка меѓутоа купено е од Грција пред 6 години. Инаку германскиот квалитет и традиција се далечно минато свршено време.
Јас мислев дека космодром ќе прават , :D Па нормално дека дисконт ќе прават, ако во меѓувреме не никне шума однатре :D
Автоматски споено мислење:

Лидл веќе се издишани. Во Србија не се повеќе евтини како што беа плус робата им е драстично падната на квалитет, конкретно техничката роба. Пред две години си купив бормашина од Србија и цркна за 3 месеци. За разлика од гедорето што го купив од Грција две години пред тоа што уште ме служи.
Еве ти го постот каде си напишал дека си купил Гедоре од Грција а не Parkside.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.295
Хммм.. види докторе…
Не се конкуренција на сендвичари, затоа што ни самите не се сендвичари и не прават тостови..
Меѓутоа за бургер, им нема рамни! Топ квалитет! Стандард! Вкус!
Да има мекдоналдс, редовно би јадел од таму, место да плаќам 100че за обичен тост со најефтина шунка, или 160 за хамургер од бљак месо!
There is no such a thing as a free lunch.. би рекле америте…
Тоа што ние попрво одиме на квантитет е друга ствар.
Ти сериозен ли си ова што го напиша?

Бургер од мекдоналдс и квалитет?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Ти сериозен ли си ова што го напиша?

Бургер од мекдоналдс и квалитет?
Не бе, така ми се сони…

Затоа мекдоналдс е мекдоналдс кај и да отидеш.

Не секој сака да ропа рскавци и мешано месо у седмица или ватевер извикана сендвичара!
Затоа и “сендвичари” ги викаме ;)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.295
Не бе, така ми се сони…

Затоа мекдоналдс е мекдоналдс кај и да отидеш.

Не секој сака да ропа рскавци и мешано месо у седмица или ватевер извикана сендвичара!
Затоа и “сендвичари” ги викаме ;)
Имаш ли јадено во Мекдоналдс, бургеркинг, кфц или домино?

Тоа е типична американски тип подготовка на храна со низок квалитет.

1. Многу засилувачи на вкус од типот: Натриум глутамат, што дури Вегетата изгледа ко мачкина кашлица.

2. Комбинација: шеќер со кечап и многу пржен маргарин плус засилувачите на вкусот (каде киселата краставичка го покрива вкусот на твојот "бургер" или оној жолтиот сос со мега доза на натриум глутамат од кој не се осеќа ниту "пилешкиот бургер". Се со цел да се покрие вкусот на ужасниот квалитет на индустриски преработеното "месо"

3. Слатко кисел сос со луто и пржен кечап.

Сите овие сосови го прават тој вкус ној додека јадеш ти отвара апетит. Но кога ке поминат 2 часа подоцна, организмот ти дава едно гадно Мекдонадс чувство додека се бори да го обработи тој "квалитетен пржен маргарин со многу шеќер и хемиски засилувачи на вкус"

Исто е и со КФЦ, Бургеркинг, домино пица и ред друга америчка кујна.
Автоматски споено мислење:

Еве ти го постот каде си напишал дека си купил Гедоре од Грција а не Parkside.
И да рикне техниката од Лидл имаш две-три години гаранција и со фискалната сметка ќе ти ги избројат парите назад до денар. Иди тоа види го во Кипер, Тинекс или во Камот на darkomic од Врање :pos:
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Имаш ли јадено во Мекдоналдс, бургеркинг, кфц или домино?

Тоа е типична американски тип подготовка на храна со низок квалитет.

1. Многу засилувачи на вкус од типот: Натриум глутамат, што дури Вегетата изгледа ко мачкина кашлица.

2. Комбинација: шеќер со кечап и многу пржен маргарин плус засилувачите на вкусот (каде киселата краставичка го покрива вкусот на твојот "бургер" или оној жолтиот сос со мега доза на натриум глутамат од кој не се осеќа ниту "пилешкиот бургер". Се со цел да се покрие вкусот на ужасниот квалитет на индустриски преработеното "месо"

3. Слатко кисел сос со луто и пржен кечап.

Сите овие сосови го прават тој вкус ној додека јадеш ти отвара апетит. Но кога ке поминат 2 часа подоцна, организмот ти дава едно гадно Мекдонадс чувство додека се бори да го обработи тој "квалитетен пржен маргарин со многу шеќер и хемиски засилувачи на вкус"

Исто е и со КФЦ, Бургеркинг, домино пица и ред друга америчка кујна.
Само Домино немам јадено, ни па сакам..
Си имаме страшни пицерии тука во Мк.
А за бургери..
(Далеку од тоа дека не си во право), ама од “ланциве” попрво би јадел Мек него ли нашиве. Си ибало мајката “здрава храна” и таму и ваму..
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.295
Само Домино немам јадено, ни па сакам..
Си имаме страшни пицерии тука во Мк.
А за бургери..
(Далеку од тоа дека не си во право), ама од “ланциве” попрво би јадел Мек него ли нашиве. Си ибало мајката “здрава храна” и таму и ваму..
Не велам дека нашиве сендвичари се здрави. Ама ако треба да ги споредувам со америчките. Разликата е огромна.
Автоматски споено мислење:

Сите алати и машини во ЛИДЛ се од кинеско производство и имаат по 3 години гаранција а тоа Гедоре што си го купил е од германско производство со 105 години постоење на фирмата така што не е реално да споредуваш Мерцедес и некоја евтина кинеска кола.
Автоматски споено мислење:


Еве како се тепаа во Лесковац:
Автоматски споено мислење:


Гедоре има две линии: црвена и сина.

Црвената се прави во Тајван и е за "хоби" мајстори.

Додека сината као демек за "профи" исе прави во Словенија. Можда во Unior???

Јас ги имам и двете и да ти кажам право и двата комплета се квалитетни.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Не велам дека нашиве сендвичари се здрави. Ама ако треба да ги споредувам со америчките. Разликата е огромна.
Види.. бар јас лично, не јадам повеќе од еднаш неделно fast food. (Нормално пецивата и бурекот не ги рачунам тука :D)
И да бидам искрен, за тоа еднаш, радо би си го приуштил нездравото задоволство во МекДоналдс ;) :D
За оние кои јадат почесто, нека му ја мислат!

Бтв, Бургер Кинг е скроз безврска кај нас, не знам со кој памет лиценца им дале на тие.. типичен рандом донер за шошоните!
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
Еве ти го постот каде си напишал дека си купил Гедоре од Грција а не Parkside.
Добро што го најде. Ај сега прочитај го целиот коментар уште еднаш за да ја сфатиш смислата. Ама сите зборови и тоа поврзани заедно а не еден по еден. И тоа пополека и без брзање, те молам.
Автоматски споено мислење:

Не велам дека нашиве сендвичари се здрави. Ама ако треба да ги споредувам со америчките. Разликата е огромна.
Автоматски споено мислење:


Гедоре има две линии: црвена и сина.

Црвената се прави во Тајван и е за "хоби" мајстори.

Додека сината као демек за "профи" исе прави во Словенија. Можда во Unior???

Јас ги имам и двете и да ти кажам право и двата комплета се квалитетни.
Униор ги прави своите алати во Кина и тоа многу одамна. Во Словенија алати не произведува униор повеќе.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.118
Поени од реакции
4.623
Добро што го најде. Ај сега прочитај го целиот коментар уште еднаш за да ја сфатиш смислата. Ама сите зборови и тоа поврзани заедно а не еден по еден. И тоа пополека и без брзање, те молам.
Автоматски споено мислење:


Униор ги прави своите алати во Кина и тоа многу одамна. Во Словенија алати не произведува униор повеќе.
Во видеово гледам словенски работници а не кинески иако е старо 4 години:
Автоматски споено мислење:

Добро што го најде. Ај сега прочитај го целиот коментар уште еднаш за да ја сфатиш смислата. Ама сите зборови и тоа поврзани заедно а не еден по еден. И тоа пополека и без брзање, те молам.
Автоматски споено мислење:


Униор ги прави своите алати во Кина и тоа многу одамна. Во Словенија алати не произведува униор повеќе.
Фотографијава е направена во 2022 година а словенциве 100% целава хала ја претвориле во канцеларии за џабелебојадачи како нас за да можат да си клатат и зимаат плата а на нивно место кинезите да ринтаат по цел ден :pos: :
Автоматски споено мислење:

Добро што го најде. Ај сега прочитај го целиот коментар уште еднаш за да ја сфатиш смислата. Ама сите зборови и тоа поврзани заедно а не еден по еден. И тоа пополека и без брзање, те молам.
Автоматски споено мислење:


Униор ги прави своите алати во Кина и тоа многу одамна. Во Словенија алати не произведува униор повеќе.
Фотографијава е направена во 2022 година а словенциве 100% целава хала ја претвориле во канцеларии за џабелебојадачи како нас за да можат да си клатат и зимаат плата а на нивно место кинезите да ринтаат по цел ден :pos: :
Автоматски споено мислење:

Еве детално видео како кинезите работат за Unior :pos: :
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2021
Мислења
813
Поени од реакции
474
ova nit e medium ni novinarski pisano, nego obicen trac zut muabet, ni izjava od Lidl, "ke se otvori do kraj na letoto" prva recenica, vtora "ke se gradi do 31 avgust" greota koj se denes tekstovi javno pisuva i ne, Lidl vo Bitola nema da se otvori togas tuku ke se otvorat site marketi naednas, ponatamu.

Temava so mekdonals, ne e za tuka, ama eve vo sto e poentata so tie svetski brendovi sto gi ima nasekade. Nitu e kvalitet vo prasanje, nitu e zdrava hrava, no 100 pati da jadete burger vo mekdonals, site 100 pati ke go ima istiot vkus, istiot miris, se isto. Nit podobar nit polos, nego ist. Tamu ima pravila dali 3 ili 5 livcinja seckana krastavicka se stava, kecap majonez se stava so DOZER, preskavicite se do pola gram identicni. Toa e poentata na tie svetski lanci, go imas istoto. Ednas ako ti bilo ubavo, sekogas mozes da se vratis. Svetskite lanci si imaat brojni benefiti za ekonomijata, za zemjata.. Ke se reklamira na site tv, ke ima princip na rabota, kaj ste videle vie sedmica da se reklamira, mnogu ke recat "nema potreba" epa od toa nema potreba e lokalna sedvicara kako brojni drugi. Lokacija,izgled na mestoto i reddrugi raboti... Pa videte kolku nasi javni i nejavni licnosti se slikaat so mek burgerot sekoj pat koga ke otidat bar do Srbija. Sekako ne e bolje od 99% kaj nas, primer Madzo 2... perverzii.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.295
Pa videte kolku nasi javni i nejavni licnosti se slikaat so mek burgerot sekoj pat koga ke otidat bar do Srbija. Sekako ne e bolje od 99% kaj nas, primer Madzo 2... perverzii.
Тоа е само одраз на тоа колку дно и непрошетани или ако сакаш неииживеани "јавни" личности имаме.

Имаше еден користач на бели прашкасти материи кој се сликаше со бургери, шо кажуе дека џабе бил во Америка каде мек бургерот таму го најдат најчесто тие што живеат во кола.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom