Lidl маркети и во Македонија

Дали сте за отварање на Lidl маркети во Македонија?


  • Вкупно гласачи
    225
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Јас цело време ја кажувам истата приказна дека Лидл се зезнаа што пробаа овде да отворат маркети затоа што, за разлика од Србија, ние веќе имаме такви маркети. И кај нас пазарот е покриен во тој дел. Во Србија во моментот на појавувањето Лидл немаше сериозна конкуренција, овде ја има. И цените на техничката роба и алати што Лидл би ги нудел се пониски отколку во Србија.
Не, ја немам проблем дали они ќе отворат, уште помалку дали ќе работат..

Мене проблемот ми се луѓе кои го гледаат лидл како второто Исусово доаѓање!
Па јеботе..
:facepalm:
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
Не, ја немам проблем дали они ќе отворат, уште помалку дали ќе работат..

Мене проблемот ми се луѓе кои го гледаат лидл како второто Исусово доаѓање!
Па јеботе..
:facepalm:
Ова ме потсетува на отворањето на Мекдоналдс во 1996 мислам беше. Инаку Лидл не е инвестиција туку освојување на пазарот. Миодраг Мишковиќ, сопственикот на делта холдинг, во својата книга вели дека тој што ги има продавниците тој одлучува што народот ќе купува. Ако е странска фирма ќе си ги форсира своите странски марки на штета на домашните производители. Ние како купувачи немаме избор затоа што изборот зависи од она што го има на рафтовите.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Ова ме потсетува на отворањето на Мекдоналдс во 1996 мислам беше.
На тоа не се сеќавам, мал сум бил..
Инаку Лидл не е инвестиција туку освојување на пазарот.
Ова важи за сите странски трговски(големо и мало продажни) фирми.
Од тука вадат пари, а оставаат дупка во економијата, која само привидно ја покриваат со плати/придонеси!
Па посебно вакви трговини за широки народни маси…
Ако е странска фирма ќе си ги форсира своите странски марки на штета на домашните производители. Ние како купувачи немаме избор затоа што изборот зависи од она што го има на рафтовите.
Лидл како и сите останати, форсираат исклучиво профит!
Нема тука некоја филозофија или масонска тајна!
Да, ради маркетинг ќе имаат и нешто македонски производи… ама реално к*р ги заболе дали ќе продаваат локални, германски или кинески…
Ќе одат на маржа и профит нормално.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
На тоа не се сеќавам, мал сум бил..

Ова важи за сите странски трговски(големо и мало продажни) фирми.
Од тука вадат пари, а оставаат дупка во економијата, која само привидно ја покриваат со плати/придонеси!
Па посебно вакви трговини за широки народни маси…

Лидл како и сите останати, форсираат исклучиво профит!
Нема тука некоја филозофија или масонска тајна!
Да, ради маркетинг ќе имаат и нешто македонски производи… ама реално к*р ги заболе дали ќе продаваат локални, германски или кинески…
Ќе одат на маржа и профит нормално.
Заради Мекдоналдс мораа да ја преместат постојката на Рекорд после семафорите. Ова го знам затоа што тогаш бев студент. И да биде иронијата поголема Мекдоналдс си ги собра парталите после 10тина години. Затоа и мене ми се смешни овие што сечат вени по Лидл. Само докажуваат дека од Лерин или од Врање подалеку не отишле. За нивна информација имам пазарено во Лидл Србија, Грција, Бугарија, Хрватска, Словенија, Словачка, Полска, Унгарија и Германија. Како и во Алди Словенија, Унгарија, Германија и Полска.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
И да биде иронијата поголема Мекдоналдс си ги собра парталите после 10тина години. Затоа и мене ми се смешни овие што сечат вени по Лидл. Само докажуваат дека од Лерин или од Врање подалеку не отишле.
Ова е добар аргумент…
Ако ланци како МекДоналдс, Бургер Кинг или КФЦ потфрлиле тука… што останува за Лидл.

Туку да не им го мислам многу бизнисот на лидл, реално кажано бар мене како потенцијален купувач, не ми значи ама апсолутно ништо дали они ќе отворат или не!
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
Ова е добар аргумент…
Ако ланци како МекДоналдс, Бургер Кинг или КФЦ потфрлиле тука… што останува за Лидл.

Туку да не им го мислам многу бизнисот на лидл, реално кажано бар мене како потенцијален купувач, не ми значи ама апсолутно ништо дали они ќе отворат или не!
Ако одиме хронолошки првиот план на Лидл, во 2020, беше да отворат еден маркет и да го снабдуваат од Бугарија. Ова беше инфомација од Лидл. Потоа удри короната и работата застана. Во 2021 Црпе ја наду бројката од 1 на 10 маркети и ги изгуби локалните. Потоа почна војната во Украина. До денес, скоро 4 години, не е отворен ни еден маркет. Тоа е целата приказна околу Лидл.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Абе да не можат да отворат во Македонија маркет до сега ќе се повлечеа со затварање фирма и канцеларии.

Ете ќе градат логистички центар во Куманово. Се надевам ќе го изградат брзо.

Да не бидам оној што ги брани Лидл ама пишав и во другиве соседни држави Србија и Хрватска не отвориле одма по една две години откако регистрирале фирма.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
Абе да не можат да отворат во Македонија маркет до сега ќе се повлечеа со затварање фирма и канцеларии.

Ете ќе градат логистички центар во Куманово. Се надевам ќе го изградат брзо.

Да не бидам оној што ги брани Лидл ама пишав и во другиве соседни држави Србија и Хрватска не отвориле одма по една две години откако регистрирале фирма.
Овде тоа не им успеа ни после 4 години а како тргнала работата ни после 5 а богами и 6 години. А канцелариите не се некој доказ дека фирмата функционира. Еден ден ќе им пратат на сите циркуларен маил дека од утре повеќе не работат и толку. Ако им беше до отворање досега 5 пати ќе направеа логистички центар или ќе изнајмеа магацин за таа намена. КАМ дури сега ќе се префрли во свој логистички центар во Илинден. Досега го изнајмуваше објектот во Маџари.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.914
Поени од реакции
10.543
Ова ме потсетува на отворањето на Мекдоналдс во 1996 мислам беше. Инаку Лидл не е инвестиција туку освојување на пазарот. Миодраг Мишковиќ, сопственикот на делта холдинг, во својата книга вели дека тој што ги има продавниците тој одлучува што народот ќе купува. Ако е странска фирма ќе си ги форсира своите странски марки на штета на домашните производители. Ние како купувачи немаме избор затоа што изборот зависи од она што го има на рафтовите.
Да не ви кршам муабет ама Лидл баш ги форсира домашните производи меѓудругото веќе има наши производи пласирано по соседниве земји
Може да си продолжите со муабетите дека се заебале и ке пропаднат :masa:
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.275
Поени од реакции
2.147
2026 а и тогаш којзнае дали ќе биде. А пари имаат веќе инвестирано у локации, не е да немаат. Знам луѓе години се веќе на обуки у Бугарија дури ќе почнат таму да работат фул тајм додека отворат овде. Некако многу им се развлече работава.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
Да не ви кршам муабет ама Лидл баш ги форсира домашните производи меѓудругото веќе има наши производи пласирано по соседниве земји
Може да си продолжите со муабетите дека се заебале и ке пропаднат :masa:
Ако под домашни производи подразбираш леб и млеко кои не се исплати да се увезуваат тогаш да. Во спротивно тврдењето ти е неиздржано. Дали алатите и облеката што ги нуди Лидл на своите акции се од домашно производство или се увезени од Кина, Бангладеш, Пакистан и слично. Точно е дека има македонски фирми кои работат за Лидл, како на пример Витаминка од Прилеп. Меѓутоа покрај што работи за Лидл, Витаминка своите производи ги продава и во РОДА, ДЕЛЕЗЕ, ИДЕЈА па дури и продава Еурокрем под брендот Вики во Словенија. Тоа не е заслуга на Лидл туку на раководството на фабриката.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Па еве, darkomic од Kaјгана Форум повеќе знае за економиката на маркетите во Македонија отколку Лидл како мулти-билионска компанија.
Мислам дека пред да одлучат - прошетале со некое количе низ градовиве овде и броеле и запишувале маркети, ништо повеќе.

Камо да го прашаа пред воопшто и да инвестираат.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
813
Поени од реакции
474
Ima edna gooolema laga deka Kam i Stokomak forsiraat domasni proizvodi, gledajte deklaracii, preku 90% e uvoz od Srbija. Prezavisni sme od Srbija. Preku DM i Lidl dobivame proizvodi koi podlezat na svetski kvalitet, cesto od germanski fabriki.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.914
Поени од реакции
10.543
Ако под домашни производи подразбираш леб и млеко кои не се исплати да се увезуваат тогаш да. Во спротивно тврдењето ти е неиздржано. Дали алатите и облеката што ги нуди Лидл на своите акции се од домашно производство или се увезени од Кина, Бангладеш, Пакистан и слично. Точно е дека има македонски фирми кои работат за Лидл, како на пример Витаминка од Прилеп. Меѓутоа покрај што работи за Лидл, Витаминка своите производи ги продава и во РОДА, ДЕЛЕЗЕ, ИДЕЈА па дури и продава Еурокрем под брендот Вики во Словенија. Тоа не е заслуга на Лидл туку на раководството на фабриката.
А имаме ние нешто од производство од штрафилици, косилки и слично па ке страдаат домашни компании или се засекора за ефтинија и еуро тулс?
Не е битно дали Сандеј, Мамас и слични се бутнале сами битно е дека ги има и се продаваат и нема да пропаднат ради Лидл
Е сеа ако тебе не ти сметаат полски производи во стокомак или второкласни производи во кам а ти сметаат германски ондак јбг
 

Kajgana Shop

На врв Bottom