Lidl маркети и во Македонија

Дали сте за отварање на Lidl маркети во Македонија?


  • Вкупно гласачи
    226
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.009
Поени од реакции
10.701
Не мораш до Холивуд да одиш, еве тука во Македонија тоа се случува(ше) за време на пЛандемијата на корона вирусот, а и минатата 2023 година имаше примери.

Или сакаш најтазе примери од денес за да се увериш дека не мораш да одиш до Холивуд за да те дупат во здрав мозок со различни цени ?
Абе океј сфаќам дека има на рафт едни цени а на каса други ама дека некој ке те набљудува некој и ке чека да види што ке земеш за да смени цена е стварно за холивуд
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.058
Поени од реакции
7.659
Абе океј сфаќам дека има на рафт едни цени а на каса други ама дека некој ке те набљудува некој и ке чека да види што ке земеш за да смени цена е стварно за холивуд
Не го мислеше @Dexter26 ова вака туку дека на полица се едни цените а на каса веќе од поодамна напишани други а не дека некој вработен ќе чека ти да земеш приизвод па да смени цена. Ова ако е така може и ќе се направи гужва на каса.

Веќе пишав големи фирми не верувам дека би се служеле со вакво нешто секогаш затоа што ги губат самите купувачи. Кој ќе сака секогаш да пазарува во маркет каде се игра играчки со цените и тоа секој ден?

Сега маркетиве само ќе зголемат цени еден период на некој производи и поскапи да бидат од цената која била предходна.

 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Како што пишав на вработените им скратува време и заштеда да не се принтаат хатии. На купувачите не им менува многу освен шти ќе може појасно да се прочита цената зошто ако е на хартија, хартијата може да избледи.

Е сега има различни дизајни нормално. Ете @Profesor Baltazar што ја ставил втората слика е комбинација и хартија и дигитално екранче.
Третата слика е со сијаличе и што трепка, ама за што точно почнува да трепка дали нешто сигнал за вработените или што е не знам.


Ова е електронска цена со сензор за температура и се користи за производи кои треба да се чуваат на ладно, разладни витрини и замрзнувачи. Има дополнителни две намени освен прикажување цена. Прво да ја прикаже моменталната температура и да се смени темплејтот ако надмине однапред дефинирана температура, да го информира купувачот дека производот не е безбеден за употреба. Второ во контролниот софтвер да пријави аларм и да ги обележи производите кои се небезбедни.
Автоматски споено мислење:

Не го мислеше @Dexter26 ова вака туку дека на полица се едни цените а на каса веќе од поодамна напишани други а не дека некој вработен ќе чека ти да земеш приизвод па да смени цена. Ова ако е така може и ќе се направи гужва на каса.

Веќе пишав големи фирми не верувам дека би се служеле со вакво нешто секогаш затоа што ги губат самите купувачи. Кој ќе сака секогаш да пазарува во маркет каде се игра играчки со цените и тоа секој ден?

Сега маркетиве само ќе зголемат цени еден период на некој производи и поскапи да бидат од цената која била предходна.

Поентата на електронските цени е да се избегне човечкиот фактор и на рафт една на каса друга цена. Најчесто цените се врзани преку баркодот на производот. Како се менува ценовникот на каса така се менуваат и цените. Ова овозможува да се прават акции како Happy Hour или Само Денес без вложување на труд на вработените.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.009
Поени од реакции
10.701
Замисли на камера те гледа како земаш 5 артикли по 100 денари, додека дојдеш на каса им мења цена на 120, па сметката ќе ти искочи 600 наместо 500. Супер е ова за нашиве простори

Sent from my phone using Tapatalk
@MARCELLO на овој пост мислев
 

Поздрав_од_Бугарија

Питат ли ме деj зората...
Член од
9 јануари 2022
Мислења
142
Поени од реакции
131
Одлучив да видам што има во брошурата на српскиот Лидл - на актуелната брошура за нехранливи производи, на страна 4, има понуда за мултифункционален детектор. Последенпат, пред една година, го нудеа во бугарскиот Лидл. И веќе една година чекам повторно да биде ставен во продажба. Според мен во српскиот Лидл пристигнуваат поскоро најновите произведени во Кина стоки, а по 2-3 недели стигнуваат и до бугарскиот Лидл.
Jaс сум пророк... Денес го ставија детекторот и во бугарскиот Лидл. Цената е 14.99 лева и си го купив. :)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.514
Поени од реакции
23.287

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.407
Поени од реакции
7.627
дали му правеше некои подесувања? јас истиот го купив од грчкиот лидл и не сум задоволен (или можеби е до мене) не детектира кабли онаму каде со сигурност знам дека ги има (јас сум ги поставил)
И јас го имам купено и со истото искуство.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
734
Поени од реакции
1.591
Затоа што им се може, и што ќе пријавиш ако на дигитален дисплеј пишувало едно кога си влегол, а друго кога си излегол ?

Ти сам против вработените и нивните раководители, повели испробај си ја среќата со пазарна инспекција.



Кој доказ го имаш дека ги смениле цените среде бел ден ?

Ќорав си, не си видел убаво, си ја измешал цената од еден производ со цена од друг производ.

Си ја сликнал цената кога си влегол во продавницата ?

Со среќа, сликата може да биде од било кој дисплеј од било која продавница.
Цените најчесто се различни поради лоша координираност на вработените, а не поради измама.Дури и да е така, проблемот е што самите себе си пукаат во глава со вакви измами.
Што мислиш, на ваква конкуренција сега, колку време ќе им треба на муштериите да го сменат маркетот кога ќе сфатат дека се измамувани постојано?
 

Поздрав_од_Бугарија

Питат ли ме деj зората...
Член од
9 јануари 2022
Мислења
142
Поени од реакции
131
Го тестирав. Детекторот е верзија од ноември 2023. Има 3 нивоа на осетливост за кабли со променливо напонување. Режимите се за откривање на: дрвени елементи на длабочина до 2 см, метални елементи до 3 см, кујни до околу 4 см и кабли со AC струја до 5 см.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.058
Поени од реакции
7.659
Ова го најдов на build.mk форумот немам LinkedIn. На 1 март објавиле почнале да работаат во канцеларија.

1711193767092.png
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
Ова го најдов на build.mk форумот немам LinkedIn. На 1 март објавиле почнале да работаат во канцеларија.

Прегледај го приврзокот 410595
Која канцеларија. Нив канцелариите им се отворени уште пред 3 години. Ќе се изначекате додека да отворат барем 1 (со зборови една) продавница.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom