LHC Судрувач на честички (Церн, Божја Честичка, Бозон, Хигс)

Untak

Simply complicated...
Член од
16 јануари 2008
Мислења
441
Поени од реакции
68
Да, да бркајте си работа сега, нема умирање деновиве, жалам што ќе ве разочарам! Ај јас имам компјутери за сервис отидов! Поздрав :helou:
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Готово... дојде крајот на светот баш како што викаа еве кај мене само што снема струја еве почна веќе полека и да заладува и то :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
SrRulz напиша:
Готово... дојде крајот на светот баш како што викаа еве кај мене само што снема струја еве почна веќе полека и да заладува и то :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Абе убо шо залади, не се издржува на овие горештини.:)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Моментално има брифинг за тоа како функционира целиот систем и кажуваат дека и покрај тоа што се загревале магнетите имале успешна проба при пуштањето на "зракот" (протоните) во една насока, се е функционално и за половина час ќе започнат со пуштање на протони во друга насока ... .
 

Iori Yagami

What the fuck is WTF?!
Член од
7 мај 2008
Мислења
146
Поени од реакции
9
првиот тест беше само во една насока , сега ќе пуштат во друга насока ..... денес им е само проба а дали ќе има денес судир не знам
Polesno e da lansiraat eden atom i Chuck noris da go preceka so tupanica, isti rezultati samo so pomalce pari :D
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
47
Поени од реакции
2
абе живеејте си живото бе човеци тва ке е еден обичен ден
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
лелееееееее живи смеееееее ту ту дан заречам..:pos2:
Вчера се разбудив во 2,30 и почнав да мислам шо ќе бидит за 3 сати,па нешо другарками го заниша креветот и јас помислив дека готово почна да не проголтуват:pos2::pos2::pos2::pos2:После во 5,35 се разбудив ама све беше најобично:vozbud: Боже сега како се смејам на работиве...а утре ќе заплачев :pos2:
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
срам да им е... да цркнат стварно...
таман јас се опуштив и баталив испитот надевајќи се дека ќе не собере некоја црна дупка.. али неќе карта поштеног човека, ни пак црна дупка - студента...
е сеа одам на бубање пош овие ме зезнаа дупкиве
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Моментално имаат брифинг во другата контролна соба од каде треба да започне вториот тест - пуштање на протони во друга насока но поради технички проблеми со ладењето на системот е одложен вториот тест , нема наеднаш да биде направен целиот круг , ќе биде поделен во 4 сектори и секој сектор ќе биде посебно тестиран и кога се ќе биде океј ќе направат цел круг ... мора да бидат многу точни во прашање се делови од милиметар , доколку сударот не е директен може да имаат хаварија, да излезе од контрола зракот со протони ... но не е толку опасно затоа што имаат заштита ( можат да го застанат ) или ако излезе од цевката објектот е 100 метри под земја така да нема да има радијација

Во секој сличај ќе тестираат со многу мала сила не со целосна брзина па ќе видиме како ќе се одвива вториот експеримент
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
http:lhc2008.web.cern.ch/lhc2008

Мислам дека оваа е страната на која можете да следите онлајн.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Геџо ако пратиш цело време дај пиши кога ќе почнат да тестираат да уклучам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom