LGBT-популацијата и современиот свет

  • Креатор на темата Out Boy
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
P

Princ

Гостин
А за да си стрејтер, колку години треба да имаш?
(Кај го пишува ова?)
Ми го изместуваш цитатот, педерски играш :smir:
Реков
имајќи во предвид дека горе-долу, за да си хомосексуалец, МОРА да си полнолетен
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Која е штетата што може да ја направи хомосексуалец во фирмата?
Точно тоа е она што и јас пробувам да го покажам :)

Не, дефинитивно не би вработил некој што е геј.

Да нема недоразбирање, не само затоашто е геј барем :)))
Ако садиме пиперки, барам некој што најдобро сади пиперки. Тоа е во интерес на мојот бизнис. Сексуалноста не мора и не е пожелно да се покажува на работа. Јас на мојот шеф никогаш не му кажав дека дркам секоја вечер :toe:
Бидувањето геј не е само "дркање" и секс, тоа е начин на живот. Не сум кажала ни јас на некој професор со кого излегувам, нормално. Но, сепак, не би дискриминирала никој, ако подеднакво добро знае да ја работи работата, а е феминизиран (што кај повеќето луѓе=геј) само затоа што е геј и тоа се гледа.
 
O

Out Boy

Гостин
Во мојата фирма не вработувам браќа, братучеди, хендикепирани, хомосексуалци... ...

Вработувам луѓе што ја познаваат и ја работат работата најдобро што се може.

Е сега, кој со кого се онаквува по дома, дали тој е горе или партнерот/партнерката... жими мајка не ме интересира.
Ова стручно се вика contradictio ad apsurdum.
Во три реченици кажа три нелогичности:
1. Од старт за тебе хомосексуалците не се способни да ја работат својата професија најдобро што може;
2. Од старт ги исклучи хомосексуалците (без разлика на професионалноста, за да потоа тврдиш дека не те интересира кој со кого се “онаквувал“.
3. Братучедите и браќата ги исфрли од групата професионалци во тоа што го работат, споредувајќи ги со селектираните видиви од приказната за Ное.

Неправедно, морам да забележам.
 
P

Princ

Гостин
Бидувањето геј не е само "дркање" и секс, тоа е начин на живот. Не сум кажала ни јас на некој професор со кого излегувам, нормално. Но, сепак, не би дискриминирала никој, ако подеднакво добро знае да ја работи работата, а е феминизиран (што кај повеќето луѓе=геј) само затоа што е геј и тоа се гледа.
Заебаваш и ти... не секој геј е феминизиран. Јас не навлегов во видови и под-видови, зборев за општо - хомосексуалец. Ако е феминизиран, а работата е да треба да зборува стручно на телефон на техничка поддршка, ќе ми се лигави на тоа слушалката - значи неспособен е за таа работа. Мене, како бизнисмен, не ми врши работа. Ама ако е добар програмер, зошто да не го задржам?

Ова стручно се вика contradictio ad apsurdum.
Во три реченици кажа три нелогичности:
1. Од старт за тебе хомосексуалците не се способни да ја работат својата професија најдобро што може;
2. Од старт ги исклучи хомосексуалците (без разлика на професионалноста, за да потоа тврдиш дека не те интересира кој со кого се “онаквувал“.
3. Братучедите и браќата ги исфрли од групата професионалци во тоа што го работат, споредувајќи ги со селектираните видиви од приказната за Ное.
А ова се вика dsfdas safasf.
1, 2 и 3. Не, тоа ти би сакал да го прочиташ. Не заштитив само никого поради различните околности. Ваљда не мора да имам вработени 10% хомосексуалци во мојата фирма. Освен ако не е некоја фирма основана со грант и такво ветување, тогаш би размислил.

Неправедно, морам да забележам.
Само така, учи и ќути :))))
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Како ќе се реши ова без протест, без некаква реална ориентациона бројка за заинтересираните "ова" да се реши?
Јас сериозно не знам што замислувате... Како ќе се реши ова доколку не се покажат заинтересираните за ова да се реши?
Европа ќе го побара тоа од нас? Европа ќе побара да легализираме БРАК помеѓу двајца мажи/жени? Како бе леандра ќе го направи тоа кога во скоро ниту една земја членка на ЕУ не е легализиран БРАКОТ помеѓу нив? Секаде се штити институцијата брак и ретки се тие што си земале за храброст да си поиграат со неа.
1.Ако испаднат на протест (парада) мажјациве наши се закануваат со ќотек.
2.Ако формираат невладина како Кочо,тогаш перат пари и само еден е геј во земјава (без разлика што неговиот лик е претставник на геј заедница,да бил само он немало да формира невладина)
3.Европа ќе побара закон против дискриминација и тој ќе го реши прашањево за кое зборуваме (хомофобија и негација,партнертство или брак)
4.Скоро во никоја...ма дај што би рекол Боки:pos2:Абе Албанија уште не влезена ќе ги легализира браковите,а не па Англија каде се венчаваат во црква и да не набројувам имаше тема цела за тоа.
5.Еве јас си земам храброст и остро го осудувам лицемерието кај нас.

Што друго Принц?:)
 
P

Princ

Гостин
Која е штетата што може да ја направи хомосексуалец во фирмата?
Нема штета под дифолт. Ко што нема и придобивка под дифолт од хомосексуалец. Кој к** ќе ми е само ко хомосексуалец? Ќе одам на состаноци по други фирми и ќе склучувам договори со нив САМО бидејќи имам вработен хомосексуалец во фирма? Или тастатурите подобро ќе ми се продаваат ако продавачот е хомосексуалец?
Кои стереотипи значи...
Во бизнисот не се гледаат такви работи, морате да научите. Албанец сум, бизнисот 90% ми се основа на соработка со Македонци. Значи кога се работи за пари, никој не те гледа што си туку сите бркаме еден заеднички интерес -> правење на повеќе пари.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.710
Поени од реакции
4.909
1.Ако испаднат на протест (парада) мажјациве наши се закануваат со ќотек.
2.Ако формираат невладина како Кочо,тогаш перат пари и само еден е геј во земјава (без разлика што неговиот лик е претставник на геј заедница,да бил само он немало да формира невладина)
3.Европа ќе побара закон против дискриминација и тој ќе го реши прашањево за кое зборуваме (хомофобија и негација,партнертство или брак)
4.Скоро во никоја...ма дај што би рекол Боки:pos2:Абе Албанија уште не влезена ќе ги легализира браковите,а не па Англија каде се венчаваат во црква и да не набројувам имаше тема цела за тоа.
5.Еве јас си земам храброст и остро го осудувам лицемерието кај нас.

Што друго Принц?:)
а за овие земји што ќе кажеш ..сите се од Европска унија

Финска - не признава хомосексуален брак ниту усвојување на деца од хомосексуалци
Данска - не признава хомосексуален брак
Естонија - не признава хомосексуална заедница, брак ниту посвојуввање
Ирска - не признава хомосексуален брак ниту посвојувања
Британија - не признава хомосексуален брак ниту посвојување деца
Франција - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Луксембург - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Аустрија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Чешка - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Германија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Унгарија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Полска - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Словачка - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Словенија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Бугарија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Романија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Кипар - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Грција - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Италија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Малта - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Португалија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
1. Од старт за тебе хомосексуалците не се способни да ја работат својата професија најдобро што може;
.
Професијата на хомосексуалците е да бидат сексани од особи од ист пол, да сексаат особи од ист пол, орално да задоволуваат особи од ист пол како и орално да бидат задоволувани од особи од ист пол. Не се сомневам дека таа своја професија гејојте ја вршат совесно, способно, од срце, долго, трпеливо и со емоции.

Од друга страна тие се нежни и крхки, така да паѓаат под предизвици и притисоци на работи кои би ги правел некој нормален маж. Не смеиш да му викаш не смееш да го критиковаш ако си го потфати прстето или скрши ноктето прави сцени, повеќе време посветува на тоа дали требаше да ги облече кафеавките мокасинки во комбинација со светлосивото кошулче отколку на работата, депресивен е цел работен ден ако вечерта гледа некој тажен филм, раздразлив е ако нема редовен секс... беља бе со нив.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Нема штета под дифолт. Ко што нема и придобивка под дифолт од хомосексуалец. Кој к** ќе ми е само ко хомосексуалец? Ќе одам на состаноци по други фирми и ќе склучувам договори со нив САМО бидејќи имам вработен хомосексуалец во фирма? Или тастатурите подобро ќе ми се продаваат ако продавачот е хомосексуалец?
Кои стереотипи значи...
Во бизнисот не се гледаат такви работи, морате да научите. Албанец сум, бизнисот 90% ми се основа на соработка со Македонци. Значи кога се работи за пари, никој не те гледа што си туку сите бркаме еден заеднички интерес -> правење на повеќе пари.
Ќе се научиме, полека, секој ден во секој поглед... :)

Иначе, муабетот со прашањето ми беше што некој како хомосексуалец може да направи штетно за работата на фирмата ако е обучен и квалификуван за таа работа. Ми нема логика да не го вработиш ако имаш ќар од него. Ако си ја остави сопствената сексуалност на чергичето пред врата на кое ќе ги избрише нозете пред да влезе у фирма, тогаш истиот можеш да го пречекаш со кафе и заеднички да се договорите колку ти од него ќе имаш ќар тој ден.
 
P

Princ

Гостин
1.Ако испаднат на протест (парада) мажјациве наши се закануваат со ќотек.
2.Ако формираат невладина како Кочо,тогаш перат пари и само еден е геј во земјава (без разлика што неговиот лик е претставник на геј заедница,да бил само он немало да формира невладина)
3.Европа ќе побара закон против дискриминација и тој ќе го реши прашањево за кое зборуваме (хомофобија и негација,партнертство или брак)
4.Скоро во никоја...ма дај што би рекол Боки:pos2:Абе Албанија уште не влезена ќе ги легализира браковите,а не па Англија каде се венчаваат во црква и да не набројувам имаше тема цела за тоа.
5.Еве јас си земам храброст и остро го осудувам лицемерието кај нас.

Што друго Принц?:)
1. Ако се малку ќе ги истепаат. 100 души ко у Белград. Ако се 20.000... не знам што ќе се случи, озбилно. Ама сепак вреди да се преземе тој ризик, не?
2. Не мора да значи. Имаме невладини организации во земјава, пример за хендикепирани. Тие имаат список на целото членство. Океј, еден е прецедник, ама тој прецедник има 110.000 (мислам дека таа беше бројката) членство, со имиња и презимиња, со членски книшки... А ако и таа невладина тера ист принцип ко Кочо, ништо од бизнисот.
3. Аман со тој закон за антидискриминација веќе. На тој закон се радуваат ромите, хендикепираните, хомосексуалците... знаеш што ќе вели тој закон? Дека не смееш да дискриминираш некого поради неговата материјална положба, сексуална ориентација, здравствена состојба, бла бла, нешто друго, пак бла бла... Ништо не менува, тоа горе-долу е вметнато и во денешниот устав. Нит брак, нит бутур, нит деца или внуци.
4. Не, Албанија збори за тоа, размислува за тоа. Дали ќе ги легализира... ќе видиме. Во каква форма ќе ги легализира, ако ги легализира, и тоа ќе видиме. На нероден петко капа не му крој. Почекај.
Не може хомосексуалец да се венча во црква. Тоа е апсурд. Како може да се венча во црква, да верува во Исус, да се крсти во него, кога Исус рекол :nenene: за хомосексуалците?
Тоа може да се случи само ако навистина се фетишисти...
5. И јас.
 
?

..........

Гостин
Зошто не се направи тема со анкета па да знаеме колку гејој има на форумов ..па да ни биде сликата за бројките на гејој во државава појасна?!!
 
P

Princ

Гостин
Ми нема логика да не го вработиш ако имаш ќар од него. Ако си ја остави сопствената сексуалност на чергичето пред врата на кое ќе ги избрише нозете пред да влезе у фирма, тогаш истиот можеш да го пречекаш со кафе и заеднички да се договорите колку ти од него ќе имаш ќар тој ден.
Апсолутно точно. Не сакам од никој вработен да ми ја носи сексуалноста негова на работа, без разлика дали е хомосексуалец или хетеросексуалец. Освен ако не работиме во јавна куќа во Чегране, тогаш може. Не само што може, туку и се бара тоа во таков случај. Во сите други случаеви, одиме да работиме. Што и да работиме. Ама тоа апсолутно не може да биде поврзано со сексуалниот живот на БИЛО КОЈ вработен во таа една фирма.

Зошто не се направи тема со анкета па да знаеме колку гејој има на форумов ..па да ни биде сликата за бројките на гејој во државава појасна?!!
Нема шанса. На форум е еден муабет, во животот е друг. Ако некој е навистина хомосексуалец, ко што знам еден, си кажува и чао пријатно.
Овие скриениве остај ги.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Апсолутно точно. Не сакам од никој вработен да ми ја носи сексуалноста негова на работа, без разлика дали е хомосексуалец или хетеросексуалец. Освен ако не работиме во јавна куќа во Чегране, тогаш може. Не само што може, туку и се бара тоа во таков случај. Во сите други случаеви, одиме да работиме. Што и да работиме. Ама тоа апсолутно не може да биде поврзано со сексуалниот живот на БИЛО КОЈ вработен во таа една фирма.

Дури ни во јавна куќа не треба да не интересира сексуалноста на другиот приватно, пошто и таму се бара професионализам у работата. :icon_lol:
 
O

Out Boy

Гостин
Професијата на хомосексуалците е да бидат сексани од особи од ист пол, да сексаат особи од ист пол, орално да задоволуваат особи од ист пол како и орално да бидат задоволувани од особи од ист пол. Не се сомневам дека таа своја професија гејојте ја вршат совесно, способно, од срце, долго, трпеливо и со емоции.
:pos:
Да, така е: нели, и професијата на хетеросексуалците е да се сексаат со лица од различен пол, орално да задоволуваат особи од различен пол, како и да бидат орално задоволени од особи од различен пол, и да не заборавам дека не е мал делот на луѓе кои стрејтери кои уживаат во аналниот секс.
И јас не се сомневам дека стрејтерите таа своја професија гејојте ја вршат совесно, способно, од срце, долго, трпеливо и со емоции.

(Ова, ти одговарам чисто од задоволство, немој да мислиш дека постот ти вреди нешто :) )
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
а за овие земји што ќе кажеш ..сите се од Европска унија

Финска - не признава хомосексуален брак ниту усвојување на деца од хомосексуалци
Данска - не признава хомосексуален брак
Естонија - не признава хомосексуална заедница, брак ниту посвојуввање
Ирска - не признава хомосексуален брак ниту посвојувања
Британија - не признава хомосексуален брак ниту посвојување деца
Франција - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Луксембург - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Аустрија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Чешка - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Германија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Унгарија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Полска - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Словачка - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Словенија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Бугарија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Романија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Кипар - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Грција - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Италија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Малта - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Португалија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Чекај и други да ти допишам со легализиран брак(во еу а и надвор) или цивилна унија (она што го бараат геј кај нас) за вака да не се излетуваш:
Андора,Хрватска,Австралија,Колумбија,Исланд,Израел,Нив Зеланд,Уругвај,Аргентина,Мехсико,делови од САД,Белгија,Шпанија,Канада,Норвешка и Холандија.

Повели,да не речеш трипам:
http://en.wikipedia.org/wiki/Same-sex_marriage
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom