LGBT-популацијата и современиот свет

  • Креатор на темата Out Boy
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
O

Out Boy

Гостин
а за овие земји што ќе кажеш ..сите се од Европска унија

Финска - не признава хомосексуален брак ниту усвојување на деца од хомосексуалци
Данска - не признава хомосексуален брак
Естонија - не признава хомосексуална заедница, брак ниту посвојуввање
Ирска - не признава хомосексуален брак ниту посвојувања
Британија - не признава хомосексуален брак ниту посвојување деца
Франција - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Луксембург - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Аустрија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Чешка - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Германија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Унгарија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Полска - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Словачка - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Словенија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Бугарија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Романија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Кипар - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Грција - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Италија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Малта - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Португалија - не признава хомосексуален брак ни посвојување
Бракови:
1. Норвешка
2. Шведска
3. Шпанија
4. Холандија
5. Белгија

Цивилни унии (брак без право на посвојување по автоматизам)
1. Обединето Кралство (Англија, Велс, Шкотска, С. Ирска)
2. Исланд
3. Финска
4. Данска
5. Франција
6. Германија
7. Швајцарија
8. Чешка република
9. Словенија
10. Унгарија

И овие се од Европејскио Сојуз :)

Посвојување
1. Шпанија
2. Шведска
3. Норвешка
4. Обединето Кралство (Англија, Велс, Шкотска, С. Ирска)
5. Холандија
6. Данска
7. Исланд
8. Белгија

Посвојување ограничено само на родено дете од партнерот
1. Франција
2. Германија
3. Финска
4. Гренланд (Данска)



 
P

Princ

Гостин
Естонија, Ирска, Аустрија, Полска, Словачка, Бугарија, Романија, Кипар, Грција, Италија, Малта... не признаваат ни брак на хомосексуалци, ни цивилна унија меѓу нив?
Ако е така, немаме гајле. Зарем од Словенија ќе учиме? Од Германија (земјата кадешто почна веќе да се легализира педофилијата, се дур е во семејството)? Не бе, од Кипар ќе земеме пример.

И зошто пак се вративме на мапиве? :))))
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
:pos:
Да, така е: нели, и професијата на хетеросексуалците е да се сексаат со лица од различен пол, орално да задоволуваат особи од различен пол, како и да бидат орално задоволени од особи од различен пол, и да не заборавам дека не е мал делот на луѓе кои стрејтери кои уживаат во аналниот секс.
И јас не се сомневам дека стрејтерите таа своја професија гејојте ја вршат совесно, способно, од срце, долго, трпеливо и со емоции.

(Ова, ти одговарам чисто од задоволство, немој да мислиш дека постот ти вреди нешто :) )
А бе во врска на две нормални особи (маж и жена) се знае кој е кој и кој може и најчесто кој пука на емотивна и нервна база - жената, и можеш да рачунаш на другиот дека ќе ја истера работата
Кај гејојте не знаеш кој е женско кој е машко секој ден си менуваат улоги и еден ден мама му го пуши на тато а утре тато на мама, тука не знаеш кој кога ќе пукне или доживее слом, можи едниот можи другиот можи и двајцата... зато нема сигурност на геј да му се даде задача или работа која бара озбилност или одговорност.
 
P

Princ

Гостин
Башка, ако вработиш лезбејка, ја имаш на работа 10 дена во месецот нервозна. 5 за нејзе, 5 за партнерката. Проблематично е, има право лет :toe:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Чекај и други да ти допишам со легализиран брак(во еу а и надвор) или цивилна унија (она што го бараат геј кај нас) за вака да не се излетуваш:
Андора,Хрватска,Австралија,Колумбија,Исланд,Израел,Нив Зеланд,Уругвај,Аргентина,Мехсико,делови од САД,Белгија,Шпанија,Канада,Норвешка и Холандија.

Повели,да не речеш трипам:
http://en.wikipedia.org/wiki/Same-sex_marriage
Дали во Германија, Франција, Италија, Англија е легален БРАК на гејој и дали можат да посвојуваат деца?

Да не одиме на помалите Грција, Чешка, Словачка, Бугарија, Романија, Унгарија, Австрија....

Нека реши цела ЕУ еднаш за секогаш тие гејојски барање за брак и деца па ќе видиме и ние да се приклучиме кон тоа ЕУ семејство.
Ранео е за МК да се расправа на таа тема, има многу малце гејој (негде 2 ипол гејој се во МК)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
1. Ако се малку ќе ги истепаат. 100 души ко у Белград. Ако се 20.000... не знам што ќе се случи, озбилно. Ама сепак вреди да се преземе тој ризик, не?
2. Не мора да значи. Имаме невладини организации во земјава, пример за хендикепирани. Тие имаат список на целото членство. Океј, еден е прецедник, ама тој прецедник има 110.000 (мислам дека таа беше бројката) членство, со имиња и презимиња, со членски книшки... А ако и таа невладина тера ист принцип ко Кочо, ништо од бизнисот.
3. Аман со тој закон за антидискриминација веќе. На тој закон се радуваат ромите, хендикепираните, хомосексуалците... знаеш што ќе вели тој закон? Дека не смееш да дискриминираш некого поради неговата материјална положба, сексуална ориентација, здравствена состојба, бла бла, нешто друго, пак бла бла... Ништо не менува, тоа горе-долу е вметнато и во денешниот устав. Нит брак, нит бутур, нит деца или внуци.
4. Не, Албанија збори за тоа, размислува за тоа. Дали ќе ги легализира... ќе видиме. Во каква форма ќе ги легализира, ако ги легализира, и тоа ќе видиме. На нероден петко капа не му крој. Почекај.
Не може хомосексуалец да се венча во црква. Тоа е апсурд. Како може да се венча во црква, да верува во Исус, да се крсти во него, кога Исус рекол :nenene: за хомосексуалците?
Тоа може да се случи само ако навистина се фетишисти...
5. И јас.
1.Сите не размислуваат за тепање,војни и протести.Некои размислуваат и поинаку,со збор да се разберат луѓето.Затоа ризикот во овој случај е неприфатлив,секоја група со свои средства зарем не:)
2.И јас бев во невладина па не земав податоци за подржувачи на нашата мисија.А сепак функциониравме со успех.Нема да ги води Кочо на стрелање па да им зема днк:pos2:
3.Баш фино го објасни.Токму со тој закон на еден твој „убав“ збор ќе добиеш фино лепо тужба и утре нема да ти текне да делиш закони.А и законот кој го објаснуваш убаво ги вметнува сите групи во општеството,значи на иста скала се и хендикепирани и хомосексуалци и роми.За нив сега велиме дека се болни е непотребни,дали е убаво да се шири такво мислење?
4.Барем збори во среде Албанија која 50 години ровови копаше и незнаеше дали е ден или ноќ,мислеа ќе ги нападне некој.
За Исус и геј на долго ја расправавме во религија,да не почнуваме.
5.Стоп за дискриминација и законодавци!:)


Лет аман не се збуцувај за брак или унија,исти курац во две издања.Досега кравите не ги вадеше,па Кочо,кога ќе се фатиш како слеп за стап...
 
O

Out Boy

Гостин
Башка, ако вработиш лезбејка, ја имаш на работа 10 дена во месецот нервозна. 5 за нејзе, 5 за партнерката. Проблематично е, има право лет :toe:
Ааааа, епа тогаш јас се извинувам.

Не сум знаел дека во стрејтерските врски се’ е розово :toe:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Има хомосексуални бракови ама има и ќотек и убиства. Кај нас нема кворум за легализирање на некоја си унија или брак и нема ќотек и убиства, барем колку што знам јас. Единствено штета може да се направи е да го крка само некој како Прже кој што сите знаат дека е педер поради револт од некој фрустриран тинејџер кон некој анонимен педер на форум кој што бара нешто кое што за нашево опшество е научна фантастика :toe:.
 
P

Princ

Гостин
1. Кој се труди со збор да се разбере? Кочо? Што ме боли бе мене, дете од Кондово, симпатично, малку некогаш и интелигентно, само за неговите посебни потреби? Ехееее да почнам да ти објаснувам за мојата мака, коса ќе ти се крене. И што да правам, да формирам НВО? Да барам грант дека немам легнато ништо 2 недели? Бог да чува и да брани...
Нека си фати дечко/женска и аман веќе. Само тој ни остана хомосексуалец во земјава.
2. Пак намерно бегате од тема. Значи, така се прави тоа. Не со ДНК, туку со евиденција за тоа што ти е целна група.
Пример, хендикепирани.
Име, презиме, матичен број, тип на хендикеп.
И после имаш поткатегории. Слеп, глув, телесно инвалидизиран, и не знам таму уште кои категории беа.
Така и со хомосексуалците.
Име, презиме, матичен број, тип на хомосексуалец.
Квир, твик, кои беа таму.
Или националностите.
Име, презиме, матичен број, националност.

Ако се хомосексуалци, мора да играат според правилата што сме си ги поставиле. Или утре не правам 2.000.000 Албанци во земјава и 2 ипол Македонци и око не ми трепнува :)))
Јас викам така.
Леандра вика дека 100.000 хомосексуалци има во Македонија.
И Кочо исто.
Им викаш дајте бе некој примерок, да го видиме, да го чуеме која мака ја има.... Не може! На збор ќе ни верувате и крај.

3. Не верувам некогаш да сум ги навредил со тој еден убав збор хомосексуалците. Не ради законот, ради мојата доблест и етика. Дискутираме овде, по наша слободна воља. Можеме тоа да го правиме и со културни зборови.
Ако сепак сум згрешил некогаш, се извинувам. Не поради законот кој не е ни донесен а нема ни да се донесе, туку поради моја грижа на совест.

4. Бла бла Албанија... одиме понатаму
Нема потреба да се расправа за некој што го нема веќе 2.000 години. Ако одбираме да го следиме, го следиме. Се венчаме во црква. Не мораме ако не сакаме. Ама ако сакаме, типот си поставил правила на однесување кои мора да ги почитуваме ако сакаме да го следиме. Пак ќе повторам, ако сакаме.
5. Стоп за глупостиве.
 
O

Out Boy

Гостин
Единствено штета може да се направи е да го крка само некој како Прже кој што сите знаат дека е педер поради револт од некој фрустриран тинејџер кон некој анонимен педер на форум кој што бара нешто кое што за нашево опшество е научна фантастика :toe:.
Епа јас не сум одговорен што некој тинејџер е фрустриран... И геј-тинејџерите се фрустрирани, па никој не ги ферма 2%.

И да повторам, по стоти пат: НЕ СУМ ПЕДЕР :bip:
 
P

Princ

Гостин
Каде тоа, може да ми цитираш? (и остај што рекле “апостолите“).
Нема да ти ја направам таа чест на темава, ќе одиме офтопик.

Туку знаеш што ми текна... околу муабетот прееска, за вработување хомосексуалец во моја фирма.

Доаѓа, го интервјуирам.. и ми кажува дека е хомосексуалец. Му викам офтопик и му го бришам мислењето :pos2:

Ааааа, епа тогаш јас се извинувам.

Не сум знаел дека во стрејтерските врски се’ е розово :toe:
Половина само е полошо. 5 дена нервоза имаш. Вака 10 се собираат :toe:

Епа јас не сум одговорен што некој тинејџер е фрустриран... И геј-тинејџерите се фрустрирани, па никој не ги ферма 2%.
Нема геј тинејџери :toe:. Барем не, се дур не се докаже спротивното.
Ако работиме веќе по верување и лично убедување, вчера што сум видел вонземјанка, пффффф, авион.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Половина само е полошо. 5 дена нервоза имаш. Вака 10 се собираат :toe:

Нема геј тинејџери :toe:. Барем не, се дур не се докаже спротивното.
Ако работиме веќе по верување и лично убедување, вчера што сум видел вонземјанка, пффффф, авион.
А ако имаат во исто време? Пак 5 дена доаѓаат.
Не е лично убедување, факт е дека има геј тинејџери. Тинејџерството е период кога всушност и се открива сексуалната ориентација.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Врти сучи,пак џабе се објаснуваме.
Важно барем јавно потврди дека групата хомосексуалци во Македонија е на иста скала со хендикепирани и ромска популација.
Ако некој мисли дека создадовме како општество за овие групи, услови за нормален живот тогаш да ги избришеме од евиденција на дневни проблеми и да се замараме со овие што со некои пописи и листи биле еден милион во Македонија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom