LGBT-популацијата и современиот свет

  • Креатор на темата Out Boy
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
O

Out Boy

Гостин
“20% популација во Македонија се педери али им е страв да се искажат како педери“
Официјалната бројка на хомосексуалците и нивната распространетост, варира значително во различни земји и региони. Ова прашање често е објект на шпекулации и е искористуванo како пропагандно средство за поддршка на различни про- и анти-геј лобирања.

Дури и кога истражувањата се прават максимално совесно и објективно, се појавуваат сериозни проблеми со идентификацијата. Поради негативната социјална и емоционална тежина на прашањето, многу од луѓето кои се хомосексуалци, јавно не се декларираат како такви. Актуелно е и прашањето за демографското изучување на хомосексуалноста: дали треба да се сметаат за хомосексуалци оние кои никогаш во животот немале хомосексуален контакт, но имаат хомоеротски фантазии и чувства. Заради овој проблем, особено е отежнато статистичкото проучување на хомосексуалноста. Обшта тенденција во светот е хомосексуалците во полибералните држави со поразвиена демократија, поголем број од нив да ја откријат својата сексуалност, што резултира со статистички поголем процент на хомосексуалност во тие држави.

Според Светското сексуално интернет прoучување во 2003 година, 8% од населението на Земјата имале хомосексуален контакт. По држави, тој процент изгледа вака: САД и Австралија – 17%, Канада – 14%, Велика Британија, Данска и Нов Зеланд -13%, Белгија, Финска и Франција – 11%, Русија и Чешка -10%, Унгарија -9%, Индија, Малезија и Бугарија -6%, Кина -4%, Виетнам –3%.

Големата разлика во процентите се објаснува со фактот дека во поконзервативните општества, помал е бројот на хомосексуалците кои ја откриваат својата сексуалност или се плашат да стапат во хомосексуалне контакт. Од друга страна, оваа бројка можеби ги опфаќа и оние луѓе кои начелно не се хомосексуални, но поради некоја причина имале хомосексуален контакт.

Испитувањата од наредните години бележат зголемување на овие броеви. Така на пример, според истражувањата од 2005 година, бројот на лица кои имале хомосексуален контакт се зголемува како на глобално ниво (12%), така и по држави: Австралија -22%, САД, Нов Зеланд и Ирска -20%, Канада -19%, Велика Британија -17%, Франција -16%, Белгија и Австрија -15%, Холандија, Норвешка, Италија и Кина -14%, Финска, Швајцарија и Шведска -13%, Чешката република -12%, Малезија -10%, Шпанија, Бугарија и Грција -9%, Словачка и Португалија -8%, Виетнам -7% и Полска -6%.
:back:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
тинтири минтири.
Се знае што е попис.
Државна комисија, иди дома па пополнуваш формулари лична карта даваш изјава дека си педер и на крај се потпишуваш.
А вака со претпоставки и други фантазии...

јас претпоставувам дека 80% од женска популација во Македонија на возраст од 17 - 47 години сака да има секс со мене......
 
O

Out Boy

Гостин
јас претпоставувам дека 80% од женска популација во Македонија на возраст од 17 - 47 години сака да има секс со мене......
Епа постави слика на интернет, направи анкета и дај ни резултати потоа.
Само немој после разочарано да бидеш :tv:

А за пописот... не се прави тоа на попис, туку на анонимна анкета, каде одговорот ќе се собира од секој полнолетен, па ќе се пакува во запечатен плик без податоци. Што мора секој да зне кој што е? (Иако јас на факс секогаш искрено одговарав на анкети дали поддржувам геј-двојки и бракови, без разлика што коментираа тие што седеа околу мене и се обидуваа да препишат :) )

А терминот за време на попис е добар. Таман ќе се преброиме.

Од 1 јануари 2009 година, геј-двојките во Норвешка можат законски да стапат во брак и да посвојуваат деца. Новиот закон, кој го замени постоечкиот кој важеше од 1993 и дозволуваше цивилни унии, ја направи Норвешка шестата држава во светот што полноправно ги озакони истополовите бракови. И покрај отпорот на членовите на Христијанските демократи и Прогресивната партија и контроверзиите околу државните институции за третман на плодноста кај лезбиските двојки, законот беше усвоен од норвешкиот парламент со потребните две третини од гласовите...

...Според истражувањето на „Норвешки весник“ два месеци пред влегувањето на законот во Парламентот, голем дел од јавноста (58%) се изјасниле дека го поддржуваат предложениот закон, а 31% се спротивставувале. Најголемата религиозна група во земјата, Лутеранската Норвешка Црква, беше единствена околу прашањето за истополовите бракови. Во текот на изгласувањето на законот, водачите на црквата изгласаа одлука со која им се забранува на пасторите да спроведуваат венчавки помеѓу партнери од ист пол.
И така...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
А бе кој треба да му го реши проблемо на педерите?
Некој друг додека тие седат скриени под кревет?
Кај го има бе тоа. Па жените се кренаа и се изборија за свои права со масовност со излегување на улици со јавно искажување со протести.... а педераната се испика по плакари и визби и чека некој кој не ги сфаќа и разбира да засука ракави и да му ги решава проблемите!

Па не е ни чудо што сте педери.
 
O

Out Boy

Гостин
А бе кој треба да му го реши проблемо на педерите?
Некој друг додека тие седат скриени под кревет?
Кај го има бе тоа. Па жените се кренаа и се изборија за свои права со масовност со излегување на улици со јавно искажување со протести.... а педераната се испика по плакари и визби и чека некој кој не ги сфаќа и разбира да засука ракави и да му ги решава проблемите!

Па не е ни чудо што сте педери.
Па нели гледаш дека заради таквите како тебе, јас наместо да протестирам пред Влада, сум седнал пред компјутер и разубедувам хомофоби да не се однесуваат како Белграѓани.

Вие против парада сте, не пак “протести за закон“. Абе ај.

Човек у Македонијава не смее да каже дека е против црква на главниот државен плоштад а да не помине претепан од група простаци-конзервативци, ти па си запнал со охрабрување.

Прво треба да се прошири либерализмот како идеја, после се’ ќе си дојде на своето :smir:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
а какви права бараат педерите мене не ми е јасно ...
посебни се нешто и бараат права ...
да не треба и устав да смениме ...
да ги вметнеме у устав ...
ако се 20% дали ќе треба и да бидат застапени во државна администрација?
:pos2:

а кој треба да ви даде права ако не излезете и се борите за нив?
којзнае дали у Македонија има 1%, 10% или 20% педери?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Животот е таков. Или си лав или глушец. Али секогаш можеш да бираш. Или да излезеш на улица и да се бориш за своите права или да седиш дома исплашен. Тука никој не може да ти помогне.
 
O

Out Boy

Гостин
а какви права бараат педерите мене не ми е јасно ...
посебни се нешто и бараат права ...
да не треба и устав да смениме ...
да ги вметнеме у устав ...
ако се 20% дали ќе треба и да бидат застапени во државна администрација?
:pos2:

а кој треба да ви даде права ако не излезете и се борите за нив?
којзнае дали у Македонија има 1%, 10% или 20% педери?
Ништо повеќе од промена на скандалозниот член 6 од Законот за семејство (бракот да нема полова конотација, туку само возрасна и деловно-способна). Никакви други права.

Кога можеше тоа да го сфатат еден куп европски и светски држави кои озаконија цивилни унии и бракови, ќе мораме и ние.

А во државната администрација сме таман застапени.

Животот е таков. Или си лав или глушец. Али секогаш можеш да бираш. Или да излезеш на улица и да се бориш за своите права или да седиш дома исплашен. Тука никој не може да ти помогне.
Па, за разлика од педерите (кои се женат) и еден куп на форумов кои не зборуваат јавно за тоа, мене како на геј, не ми се непознати лавовските инстинкти :smir:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ништо повеќе од промена на скандалозниот член 6 од Законот за семејство (бракот да нема полова конотација, туку само возрасна и деловно-способна). Никакви други права.

Кога можеше тоа да го сфатат еден куп европски и светски држави кои озаконија цивилни унии и бракови, ќе мораме и ние.

А во државната администрација сме таман застапени.

Па, за разлика од педерите (кои се женат), мене како на геј, не ми се непознати лавовските инстинкти :smir:
а сакаш да се мажиш или жениш ?
тоа било проблемот

па полека бе ние сме далеку од ЕУ и некои кои легализирале ...
ќе почекате прво у ЕУ да влеземе ...

а и треба малце да се запотите за тие права ...
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
ја да сум власт мењам одма ...
барем ќе се знае кој е педер ...
овака полошо е...
 
O

Out Boy

Гостин
а сакаш да се мажиш или жениш ?
тоа било проблемот

па полека бе ние сме далеку од ЕУ и некои кои легализирале ...
ќе почекате прво у ЕУ да влеземе ...

а и треба малце да се запотите за тие права ...
“Мажење“ и “женење“ се два збора кои во англискиот се обединети во ''to get merry'', така што сеедно е.

И... Фуере побара нешто друго од Владата и Собранието: прво законите, после ЕУ.

ја да сум власт мењам одма ...
барем ќе се знае кој е педер ...
овака полошо е...
Не бре златен, пак нема сите хомосексуалци да бидат геј. Имало и ќе има педери кои и тогаш ќе се кријат.

Холандскиот Парламент во 2000 година го измени дотогашниот Закон за семејство со сооднос 3:1 за поддршка на измените, така што сега во него е утврдено дека „Бракот може да биде склучен меѓу лица од различен или ист пол.“

Единствено спротивставување во Парламентот, дојде од Христијанско-демократската партија, која што тогаш не беше дел од владекачката коалиција. Откако законот стапи во сила, Холандската Протестантска Црква, која претставува 12% од населението на државата, одлучи дека секоја парохија посебно може да си одлучи дали ќе врши богослужба при склучување на истополи бракови. Иако муслиманските и конзервативните христијански групи продолжуваат да се противат на одлуката, како и хомосексуалноста, и хомосексуалните бракови се широкоприфатени од холандската јавност.

За само 9 месеци откако стапи во сила оваа одлука, над 2.400 двојки од ист пол стапиле во брак. Од тогаш, годишната бројка на истополови бракови се намалува, од 1.838 во 2002, до 1.371 во 2007.
Еве ги бројките за тоа колку од хомосексуалците во Холандија стапиле во брак. :toe:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Еве ги бројките за тоа колку од хомосексуалците во Холандија стапиле во брак. :toe:
Во холандија и слободно си купуваат и чурат мариуана и хашиш и лапаат печурки.
Овде ќе одиш робија за тоа.

Значи и да се дрогираш и да се педерисуеш у Македонија треба прикриено. Да не те дознаат.
Ако сакаш да пушиш тревка рает или да примаш пенис в дупе законски ... исели се во Холандија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom