Lenny Kravitz во Охрид на 03.08.2008

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Лени ме чини 1000 денари и страшна болка во кичмата!

Не стигнав да уживам во концертот поради маката која ја имав од стоење...
 
Член од
10 јули 2008
Мислења
12
Поени од реакции
0
Мене многу ми е криво што неможев да го гледам Lenny во Охрид, но го гледав во Белград, а таму направи ЛОМ, ПАРТАЛИ, како сакате! Таму зборуваше за тоа како Српскиот народ низ многу работи поминал(кекере пекере) и како вечерта сите биле таму (во белградска арена) за да се журкаат, збореше и за peace and happiness, нешто како Jimi Hendrix на Woodstook! Јас на концертот доживеав нирвана, посебно на солото на саксофонистот на Dancing Till Dawn! Концертот го заврши прво со молба до публиката да биде тивка, и наеднаш.... Are You Gona Go My Way, феноменално, no coment!

Се надевам не се посрамотивме во Охрид со нашите 'СЕЉАЧИШТА' , и се надевам дека имало многу убави фаци...!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Вчера на стадионот “Билјанини извори” се одржа долгоочекуваниот концерт на најголемата рок ѕвезда видена во Македонија - Лени Кравиц.

Овој концерт беше дел од неговата светска турнеја, на која го промовира својот седми албум “It’s time for a love revolution”. Од тука, турнејата ја продолжува во Будва (Црна Гора), а истата ќе трае се` до ноември.

Охрид беше преполн со над 30 000 туристи, од кои повеќето беа тука само за концертот. Лени пристигна еден ден претходно со пет големи камиони во кои беше сместена неговата опрема за звук и светло и осум автобуси во кои беа сместени тој со неговата ќерка и неговата екипа. Како што и самиот воодушевен изјави на концертот, тој слободен и прекрасен ден го поминал покрај езерото, уживајќи во природата и македонската кујна.


Настанот започна во 21часот како што беше најавено.
На најголемата досега направена бина од 320m2... /повеќе/
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
И од ушите пача да си напрајт...
Иначе Димитар, дај еден осврт на Van Der Bilt и солото, подолг малце, да видам шо мислиш. :)
Нема шо да кажам повеќе. Треба да се доживее.
Ван Дер Билт е ѕвер. Каква енергија имаше, то е нешто језиво. Силина на удар, брзина и многу динамичен ритам. Ме воодушеви со тропањето без стапчиња. Се виде дека е некој со одлични предиспозиции, а не некој прибран од улица(впрочем свиреше за Лени де:)). Еден збор: Мајстор.
 
Член од
4 август 2008
Мислења
49
Поени од реакции
1
Многу беше суво викендов у Скопје сите жени отидоа на Лени.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Многу беше суво викендов у Скопје сите жени отидоа на Лени.


Ај честито прво мислење воопшто. :helou:

Немај гајле за жените... Ќе се вратат, кога ќе им помине меракот за Лени. ;)))
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
На концетров си поминав мн јако.Купив карта во последен момент затоа што не ми се праеше многу ќефот ама ако не појдев ке згрешев многу :smir:LennY:smir:I'm the one who really loves you baby:back:
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Лени е срце. Секој збор што го кажа и секој стих што го испеа беше во знакот на искреноста, љубовта, пријателството. Како што и самиот кажа, Money can't buy love, peace, happiness, and most of all money can't but intelligence. Let love rulе имаше дефинитивно најубава изведба, барем јас го доживеав со преубави чувства. Прв пат сум дел од концерт со ваква организација и сега дури и уште повеќе го засакав Лени. Знаеше како да се однесува, дури ни подели и комплимент, дека во Охрид се чувствувал прилично како во местото кде што тојх живее-Бахамите:):vozbud:

Со малку зборови, Браво за Лени, браво за неговиот бенд, браво за организаторот!
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Ај да споделам и јас впечатоци. На почетокот ми се допадна што одма влегов на терен, без преголеми турканици и глупости, фатив солидно место иако поради мојата висина не можев да видам баш многу ама нема везе.
Ареа почнаа дури и пред 9 и направија добра атмосфера, иако мислам дека свиреа прекратко. Паузата од 1 саат беше претерана и почна да ги фаќа сите нервоза, ама кога се појави Лени се се заборави.
Лени испеа одлично, оствари солиден контакт со публиката, озвучувањето беше супер, светлото и не ме воодушеви до толку ама нема врска. Траеше повеќе од што очекував, но секако нема да замериме на тоа.
Единствено не ми се допадна тоа што на некои песни предолго траеше солото на крајот, ама сепак прашање на вкус.
Атмосферата беше солидна иако можеше да биде и многу подобра, сепак факт е дека дел од песните, особено од новиот албум не ги знаеше поголем дел од публиката (меѓу кои и јас) така да разбирливо е.
На American woman, Fly away и Are you gonna go my way беше лудило.
Се на се задоволен сум од концерот и не зажалив што бев.
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.998
Поени од реакции
6.305
супер си поминав. концертот беше феноменален , немаше турканици и организацијата беше на завидно ниво, ареа ги пропуштив и не ми беше многу криво дефинитивно највеќе ми се допадна делот кога ги пеешe another brick in the wall и billie jean и последниот бис кога ја отсвири are you gonna go my way
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
а сеа одкако заврши концертот, кажуваа на вести...ТОНИ ЃУБРЕ :):):)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.401
Поени од реакции
7.663
а сеа одкако заврши концертот, кажуваа на вести...ТОНИ ЃУБРЕ :):):)
Па нормално коа немаше корпи, а и да имаше се сомневам дека ќе имаа капацитет да го зберат ѓубрето од совесните фанови, плус ѓубрето од несовесните.
Енивејс успешноста на еден настан во поглед на посетеност се мери и по ѓубрето што ќе остане :)
 
E

elence*$

Гостин
па вака, мои впечатоци...
ова е убедливо најдобриот настан што се случил во охрид..
сум била на неколку концерти досега, ама онаква атмосфера немам никогаш во животов осетено...се осеќав прекрасно, стварно чоекон знае да направи феноменална атмосфера.
прво бев малку понапред, ама ко шо сум си јас ниско ништо не гледав од тука и се преместивме назад кај „шанковите“(маси беа ама ај :)) таму беше таман, имав и доволно место за играње,викање,скокање и сл. :)
ми помина пребрзо, не можев да поверувам дека дури 2 и пол сати пееше, и сите ко си одеа јас тажничко чекав пак да излезит на бис, а стадионон празен беше :pos:

не ми ја испеа „ain't no sunshine “ :( али доволно се задоволив и со другиве :vozbud:

all in all... ПРЕКРАСНО! и сакам пак :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom